Vytápění olejovým radiátorem

Od: Datum: 09.06.16 17:00 odpovědí: 24 změna: 13.06.16 14:19
Dobrý den,
chtěl bych poradit jaký typ vytápění zvolit do nízkoenergetického domu? Již jsem dospěl k závěru, že vytápění realizuji pomocí elektřiny. K vaření budeme totiž využívat také elektřinu. Po výpočtech mi vyšlo topení na elektřinu sice dražší, ale v závěru a při zahrnutí používání i ostatních spotřebičů v domácnosti mi vychází o 2000 ročně více za energie, než při topení plynem. Ve prospěch elektřiny mluví nižší pořizovací náklady. Tedy než se mi zaplatí pořízení plynového kondenzačního kotle a rozvedení topné soustavy po domě, zestárnu ;).
Chtěl bych v domě udělat kombinaci podlahového vytápění v koupelně, wc a kuchyni a do pokojů namontovat nějaké topné těleso. Infrapanely nechci, vím jaké je z nich divné teplo a jakmile je tam nějaká překážka, tak logicky nehřejí, neohřívají totiž vzduch (úspornější ale nižší komfort). Dále se nabízejí přímotopy, ale ty zase nasávají prach spolu se vzduchem a ten se prý připaluje na spirálách. Poslední možností jsou olejové radiátory, chovají se údajně velmi podobně jako běžné teplovodní, nevím jestli se na nich dá sušit prádlo(utěrka apod)?
Někde jsem ale četl, že nejsou vhodné pro trvalé vytápění a jinde že ano. Pak jsem se dozvěděl, že jsou méně úsporné než přímotopy. Není snad jedno, jestli přeměním například 1kW na teplo olejovým radiátorem nebo přímotopem? Rozdíl je jen v setrvačnosti nebo ne? Kde je pravda? Má s tím někdo zkušenosti? Nejlépe osobní?
Děkuji za odpovědi...
PS: Prosím pište své zkušenosti a poznatky, otázka bude minimálně do konce června aktivní.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.06.16 17:09

- jestli to má být novostavba, tak Vám SÚ nedovolí jen čistě elektrické topení. Budete muset udělat i nějaký krb.

- jakou tepelnou ztrátu má Váš dům? elektřina se vyplatí při maximálně nějakých 5kW. Pak už strašně rostou náklady na provoz.

- jinak je opravdu jedno jestli 1kW spálite přímotopem, nebo olejovým radiátorem. Olejový má výhodu že opravdu nepřepaluje vzduch a má určitou setrvačnost.

- když už čistě elektrické topení, tak za mě topné kabely do podlahy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.16 17:51
avatar

Olejový radiátor je pouze náhražka, rychlá pomoc.

Postavíte nový dům, budete tam mít všechno pěkné, nové a pod oknem, nebo u sedačky Vám bude stát radiátor na kolečkách a od něj se povine šňůra? Nebo ty radiátory chcete mít ve všech místnostech? Nehezké.

Jakmile vypnete, tak byl brzy opět chlad v místnosti. My jsme měli před 40 lety a byla to s prominutím těžká kráva na kolečkách. Ale sálal pěkně, tenkrát bral 1 na hodinu, ovšem ty ceny jsou dnes několikrát vyšší.

Hledejte dál.

Dnes se již dělají jiné, menší typy, a určitě lehčí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.16 17:58
avatar
Ona to nemusí být kráva na kolečkách ;)
http://www.bbelektro.cz/olejo…-touch-230v/d-1490200-c-4200/
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.16 18:04
avatar

Psala jsem o radiátoru před 40ti lety a že dnes se již vyrábějí jiné, lehčí. Váš odkaz ale samozřejmě neznám, to vypadá dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.16 08:05
avatar

Olejový radiátor má obrovskou nevýhodu. Trvá mu dlouho, než se nahřeje, než se rozehřeje náplň-olej v něm. Trošku připomíná kamna kachláky. Muselo se zatopit o několik hodin dříve, aby hřály. Po vyhasnutí ještě dlouho hřály. Jestli potřebujete teplo hned, pak olejový radiátor není to pravé, ořechové.

Dělají se vůbec akumulátorová kamna? Na noční proud?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.16 12:30
avatar

no, nevím. Mrknul jsem se na link tady kousek výš, na ten olejový radiátor. Zaujala mě především cena jednoho kousku s výkonem 1 kW, který stojí 9798.-KČ. Na jaký výkon máte napočítané topení? Jestli na 10 kW, tak počítejte, že na takové úspoře necháte gatě.

Já mám doma normální plynový kotel, nadimenzovaný lehce pod napočítaný výkon. Jednou v případě nutnosti a hodně velké zimy jsme si pořídili jeden normální elektrický přímotop. Ale potřebovali jsme ho opravdu jen jednou, před pár lety, kdy jsme měli před barákem -30°C a na Kvildě tehdy bylo -39°C. Pamatujete tu zimu, ne?

Radím : dělejte věci napoprvé a nahotovo a kondenzační kotel si pořiďte už teď.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mtan
Datum: 10.06.16 20:50
Ne ne, dům by měl být nízkoenergetický do 110 m2, tep. ztráty 4 - 7 kW. Novostavba. Akorát tedy teď mě dostala zpráva od pana requied@ , který má pravdu v tom, že bychom při čistě elektrickém topení měli problém s povolením na SÚ. Stavební úřady prý nepovolují vytápění pouze elektřinou nebo plynem. Je prý nutné topení kombinovat s nějakým druhem vytápění obnovitelnými zdroji... dřevo, tepelné čerpadlo. To znamená další investice, náklady, další zařízení pro údržbu a v případě spalování i komín. (další investice + únik tepla).
To už by se nám el. vytápění vážně nevyplatilo...
Co s tím, když komín nechceme a na TČ nemáme peníze? Resp. nechceme platit za něco, co má při našich tepelných ztrátách návratnost nejdříve za 15 let...
Od: janm*
Datum: 10.06.16 21:13

Jak je to v současnosti s požadavky SÚ nevím, ale je-li to tak jak se zde píše , tak proč nepostavit ten nejlevnější jednoprůduchový komín + nejlevnější kamna za celkem cca patnáct tisíc hotovo, (+,-) pár krát v nich zatopíte a máte to zaplacené.., máte zálohu, nezávislý tepelný zdroj, navíc krásná atmosféra a pokud nechcete užívat nemusíte...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 10.06.16 23:06
Právě že musíte, dokonce snad někdo musí podepsat čestné prohlášení o tom, že se bude jednat o hlavní tepelný zdroj využívaný minimálně ze 70% a zbytek může být regulován elektrickým topením... No a to asi kontrola pozná, jestli tím topím, nebo jeslí v tom škrtnu 2x za zimu zápalkou...
Od: janm*
Datum: 11.06.16 08:48

No to kontrola určitě nepozná kolikrát v tom zatopíte na to se můžete spolehnout, četnost topení nelze zjistit dle zanesení spalinové cesty nebo stavu spotřebiče neboť topit lze mnoha způsoby různými palivy a topí-li se správně pak je jak zanášení spalinové cesty tak i opotřebení topidla minimální zkrátka takové jakoby se v něm topilo velmi zřídka. Topení se dokonce nedá indikovat ani podle kouře, jelikož při užití vhodných paliv a k tomu odpovídajících kamen za dodržení správné technologie topení není kouř v 90%-cca 98% vůbec registrovatelný takže i různé stupnice přípustné barvy kouře(ke zjištění čistoty spalování) jsou naprosto irelevantní. Čili vůbec se toho nemusíte bát, bude-li nezávislý tepelný zdroj nutnou podmínkou pro SÚ lze relativně levně a jednoduše zařídit, navíc je to jistý bonus pro vás, získáte levný nezávislý jednoduchý praktický estetický variabilní (kamna lze měnit dle potřeby, můžete pořídit i sporák nebo kamna s troubou , pouze s ohledem na dimenzi komína .) tepelný zdroj který opravdu využívat prakticky nemusíte, ovšem na základě mých zkušeností (vytápím pouze kamny) litovat nebudete.

Pokud i tak zásadně kamna nechcete pak si postavte komín, na kolaudaci k němu připojte jakákoliv kamna na TP třeba petry (mimochodem výborná kamna jež lze s hn. uhlím provozovat jako "poloautomat" zvláště novější s přívodem sekund. vzduchu) a po té je klidně odinstalujte komín zaslepte a máte to tak jak chcete. Nicméně komín je deviza a hodně lidí co komíny původně nechtěli nebo překotně "bourali" či neprozřetelně zaslepili si později vzpomněli a jali se situaci napravit.., ale to už záleží na vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 11.06.16 08:57

P.S. "Zaslepení komínu" - jsem užil ve dvou významech pokud je nový (ve vašem případě) mám na mysli pouze uzavření sopouchu komína po odinstalování kamen zátkou, komín tedy zůstává stále a kdykoli potencionálně užitelný ... Tam kde mluvím o tom že lidé komín "neprozřetelně zaslepili" mám na mysli naprosté zneprůchodnění komína např. jeho "zalitím" betonovou nebo jinou směsí apod. -což považuji za naprostý nesmysl, nicméně i toto se děje (viz. jeden můj známý, pak toho velmi litoval)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.16 21:53

Osobně bych ještě stlačil tz domu (udělal z něj pasiv). Nejen že budete moct žádat 500tis dotaci od NZU, ale bude Vám stačit na vytápění 2-3kW výkonu. Rozdíl v ceně pasivního domu bude maximálně pár procent.

Při tak malé TZ pak není nutné mít jakékoli radiátory, podlahovku ani nic podobného.
Pro vytápění pak stačí rozvody vzduchotechniky do které se nainstaluje elektrický dohřev. Cena systému rekuperace + dohřev + rozvody a práce vyjdou pro dům kolem 150m2 na cca 70tis.

Aby se SÚ nažral, tak si nainstalujete klimatizační jednotku s funkcí topení a je vystaráno. V létě můžete chladit a v zimě levně topit.

Takže celkem získáte řízené větrání s rekuperací tepla, topný systém, levnou sazbu pro tč... s přehledem do 100tis

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 11.06.16 10:17

Já doplním , že znamej má dřevostavbu , a jako přímotop použil klasické teplovodní radiátory a naplnil vodou + topná el. tyč . Jak se používá u koupelnových žebříku . Jako hlavní topení má samozřejmě kamna na dřevo a tu el. používá jen jako doplněk , když odjede třeba na tyden (temperování)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 13:50

Využijte všechny dobré rady a přeji Vám úspěch. Ale jednu bych měl také : Dům ať už nízkoenergetický nebo jiný je bez komínu jako pes bez kulek.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.06.16 14:29

ad. dům bez komínu...

Schválně napište mi model kotle/krbu na tuhá paliva, vhodného pro dům s tepelnou ztrátou 2kw při -15...

Takovou jednotku nenajdete a tak nevím proč by v domě musel být komín.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 12.06.16 16:59
dům by měl být nízkoenergetický do 110 m2, tep. ztráty 4 - 7 kW.Čili autor otázky udává daleko vyšší tepelné ztráty než 2kw. Jak jsem již psal komín využívat nemusí v případě potřeby ho ale má kdykoliv k dispozici. Na komín může napojit i sporák na tuhá paliva, nebo 5kw kamna "jen pro atmosféru" a mohou sloužit čistě jen jako záloha pro případ výpadku el. proudu, občasným přitopením v kamnech může částečně ušetřit na elektřině. (dostane se někde například k levnému dřevu apod.) Krátkodobým zatopením si určitě nepřetopí, hodí pár polínek "klacků" a pak nechá kamna vyhasnout a má dostatek tepla "za hubičku". V nízké cenové relaci lze koupit i 5 kw kamna která smějí i hn. uhelné brikety, to v případě, že by chtěl kamny vytápět trvaleji. Uh. brikety mají velmi dlouhou stáložárnou fázi kdy lze výkon kamen ztlumit na úplné minimum např. ze dvě kilowaty a kamna pak hřejí jako radiátor méně ale déle (mnoho hodin) bez přikládání a pochopitelně bez kouře z komína...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 17:14

Ale jo, pro 5 a více kW TZ je to v pořádku... reagoval jsem na "dům bez komínu" od Aloisb.

Jinak topit trvale v kamnech při maximálním útlumu a dostat se pod 2 kW si nedovedu dost dobře představit.

To musí strašně kondenzovat a zanášet celou spalinovou cestu i samotné kamna.

Nehledě na to že -15 je u nás cca týden v roce a zbytek topné sezony je ještě víc mimo přijatelně regulovatelné topení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 12.06.16 17:29
Jinak topit trvale v kamnech při maximálním útlumu a dostat se pod 2 kW si nedovedu dost dobře představit. Ano je to možné a to bez kondenzace, bez kouře, bez smradu...Uhelné brikety chvíli přikládáte tam je výkon vyšší udělá vám to třeba 4-5 kw (ale záleží také na množství briket) brikety hoří plamenem tam nic nedusíte a tudíž taktéž hoří čistě, máte pravdu že tato fáze je bezesporu výhřevnější ale trvá jen např. hodinku dvě, jakmile odhoří brikety na žhavé jsou již odplyněné čili ani při sníženém přívodu vzduchu nedehtují nekouří zkrátka jen žhnou a v této fázi si můžete s kamny dělat prakticky co chcete a nastavit je na úplně mimlilililmalinkatý výkon a ony budou např. pět deset nebo i více hodin hřát (dle množství briket) To samé s hn. uhlím (tím vytápím já odhořívání shora bez kouře smradu a bez obsluhy) 3-4 hodiny je fáze kdy kamna hoří plamenem a výkon je vyšší po té po odhoření na žhavé můžete kamna stáhnout na úplné milimiliminimum a získáte celkově v závislosti na množství uhlí až i 24 hodin nádherného nízkého radiátorového tepla bez dehtu smradu apod.O koksu jenž je palivem neplynatým netřeba ani mluvit, tam není fáze hoření plamenem ten jen žhne a dle nastaveného vzduchu kamna +,- udržují docela přesně nastavený výkon a to již snad od nějaké kilowaty, je to palivo kde se dá topit na úplně nízké výkony na rozdíl od jiných paliv trvale par excellanceOvšem zajisté na to třeba mít kamna (šachty) ale pro tazatele by plně postačila ta na hn. uhelné brikety, za pět sedum tisíc mají kamna i sklo, při občasném užití mu poslouží minimálně patnáct let a i při vyšší ceně briket se zase s nimi dá topit velmi úsporně čili tak...+ nějaké klacky a je vysmátý
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 12.06.16 17:18

Samozřejmě je každého věc, zda-li komín nebo to vyřeší nějak jinak z mé strany je to pouze doporučení protože z praktického hlediska jsem se setkal s několika věcmi.

1) Lidé kteří nikdy kamna ani jiné topidlo na TP nechtěli po něm "zatoužili" později

2) Papírově deklarované tepelné ztráty neodpovídají vždy realitě tzn. lidé mají naprojektováno na "elektriku" ale účty jsou někdy navzdory všem proklamacím přece jen vyšší, navíc třeba mají rádi vyšší teplotu

3) Výpadek el. proudu, nestává se to často, ale stává se, osobní zkušenost kdy nám v ulici (nejde o horskou oblast) vypadl na několik hodin v zimě proud (někteří sousedi mají jen. el.) Je jistou nezávislostí mít na zimu vlastní palivo, viz. politická situace plyn-státní rezervy-

4) Je-li u domu zahrádka sad, kolikrát se sejde i větší množství dřeva, dřevního odpadu, z mého pohledu je daleko výhodnější po vysušení ztopit v kamnech než ho nechat "shnít"

Čili mé zkušenosti jsou takové že i v novém baráku "poháněném" čímkoliv bych kamna měl, protože pro mně je to částečná nezávislost, jistota a pohoda, byť bych v nich topit nemusel..., rozhodně ale nikomu nenutím

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 18:28

Měl jsem krbová kamna, ale v novém baráku jsem je už nechtěl. A co mi na nich vadilo. Neustálé běhání a nepořádek okolo nich. Takže i kdybych je do nového baráku dal, tak bych v nich zatopil několikrát za rok. Což je pak hloupost budovat komín atd. Chápu je u objektů s velkou tepelnou ztrátou a také u vesnických stavení, kde dokreslují atmosféru.

Co se mi ale hrozně líbilo na jednom statku ,byla velká krbová vložka.Seděl jsem uprostřed místnosti a najednou se otevřeli zezadu a pan majitel přiložil ze dvora metrové poleno. Pak vešel dovnitř a řekl, že zítra dá další. Uvnitř čisto, nikde nic.

doplněno 12.06.16 20:26:

Na to já ale nemám čas a náladu, abych se staral o kamna. Já jsem rád, že večer přijedu domu a mám trvale teplo. Kamna potřebují palivo, které musí někdo přivést, někdo někde uskladnit a pak přikládat. Proto topím plynem. Ročně mě to vyjde na 6-8tis. dle tuhosti zimy. Proto nemám a nechtěl jsem komín.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: janm*
Datum: 12.06.16 19:20

Proto já také nemám "klasické krbovky" ale násypná kamna která se 1x denně odpopelní za uzavřených dvířek, nasypou hn. uhlím ořech, přičemž komín mi odsává prach, nahoře na násypu zapálím seřídím a nashledanou druhý den, bez kouře bez smradu a doma bez bordelu Ale ani krbovky nemusí být špatné, buďto zvolíte bezroštový systém kde se popel vybírá jednou za delší čas anebo taková kamna která mají pohyblivý rošt ovládaný zevně, tam lze topit jak dřevem tak uhel.briketami a díky systému roštování je to taktéž "v čistotě", žel mnoho krbových kamen toto dořešeno nemá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 12.06.16 20:33

Také nemám náladu neustále se starat o kamna proto mám kamna násypná která obsloužím 1x denně cca 10 minut a hřejí mi také celý den, bez obsluhy, mám to místo plynu, protože všude plyn není ale i kdyby byl pro nezateplený domek to moc není...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.16 16:13
avatar

Alois, všimnul jste si, obrázky z japonského venkova i malých měst, paláců i klášterů, nikde, daleko široko komín není. Už mi tohle vrtá v hlavě několik let.

doplněno 13.06.16 06:58:

Ladine, děkuji za odkaz. Zajímavé čtení. Zajímalo by mě, nakolik je všechno vlastní zkušenost nebo jen závěr pozorovatele, který přijel na víkend. :-D Poprvé jsem si toho, že nemají v Japonsku komíny všimla, když jsem viděla film Gejša. Pohled na město bez proužku kouře, na domy bez komínů, to mě zarazilo. Z knihy jsem věděla, že topili v podivných jámách v zemi, uprostřed domku. Pak ve sranda mailech, pohledy z japonského venkova a také zajímavých staveb, kdo ví, ze kterého století, nikde komíny nejsou.Je to divné. *sok*

avatar
Upozornění od sys ladinpraha 12. 06. 2016 17:19:59
Tak se koukni TADY.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 13.06.16 14:19
Zdravím všechny, tak jsem si zjistil, jak je to s tím vytápěním. Dům musí mít vytápění s pomocí obnovitelných zdrojů (viz. Štítek), v závislosti na TZ. To znamená, že pasivní, nebo dobře zateplený nízkoenergetický dům mohou využívat k vytápění pouze elektřinu. Jen teď nevím kolik by musel být maximální únik tepla?
Jinak souhlasím, že každý to má s komínem trošku jinak. Uznávám praktické výhody občasného spálení bordelu a nějakých dřevěných zbytků ze zahrady, ale cena za komín a kamna, a zabrané místo kolem kamen mi přijde jako vysoká cena. Ráno brzy vstávám do práce a když se večer vrátím, nemám už moc náladu jít topit. Navíc rodiče mají hezký velký krb s krbovou vložkou, ale prace je taková, že je kolem toho spíš spousta práce a uklízení...
Finance, které ušetřím nepořízením krbu a komína mohu investovat přeci do zateplení...
Teď tedy řeším, jaké to vytápění. Přímotopy nechci kvůli pálení prachu na spirálách, jak nasávají vzduch... Fungují jak filtr na prach ve vzduchu, který spalují...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.