Řešení vytápění v RD - klimatizace?

Od: Datum: 08.06.16 15:22 odpovědí: 7 změna: 09.06.16 19:47

Zdravím,

Rád bych přes léto vyřešil vytápění u sebe doma - samostatný dvoupodlažní RD, stáří cca 13 let, v současné době je vytápění řešeno pomocí TČ (kolektor na zahradě - země - voda) a elektrokotlem 4/8 kW - těch 8 kW jsem nikdy nepotřeboval i při provozu bez TČ. V domě jsou klasické radiátory.

TČ funguje tak na 50%, kotel musím regulovat nastavením teploty vody přímo na kotli Vzhledem ke stáří obou zařízení jsem se rozhodl do toho dál neinvestovat. TČ už používat nebudu, pouze ho nechám zapojené kvůli levnější elektřině, resp. tarifu.

Rozhoduji se mezi dvěma řešeními:

1.) Nový elektrokotel o výkonu kolem 6 kW a termostat - preferoval bych nějaký chytrý - ovládání přes aplikaci v telefonu / vzdálený přístup. Máte s něčím dobré zkušenosti? Mám na mysli značku kotle + termostat.

2.) Ještě mne napadlo to vyřešit pomocí klimatizace, bydlím na jižní moravě a v létě by se asi využila, ale jak je to s vytápěním? Máte to někdo doma? Neruší to třeba v ložnici při spaní? Všiml jsem si, že se pro tento účel vyrábí nějaké tišší jednotky...

Za všechny rady a tipy předem děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.06.16 16:47

- Nějak nevidím smysl proč odstavit tč a místo něj instalovat elektrokotel. co tomu tč je, nebo proč nejde používat?

- Ovládání kotle přes mobil je dnes prakticky běžná věc. Takže to jde doplnit ke každému.

- Topení klimatizací je samozřejmě také možné, ale stále bude mít menší účinnost než tč země-voda. Navíc aby to fungovalo, musí běžet vnitřní ventilátor jednotky a ten dělá celkem průvan a hluk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.16 14:46

TČ funguje cca na 50% - pravděpodobně nedostatek kapaliny (můj odhad), pouze diagnostika vč. tlakové zkoušky by vycházela cca na 7 tisíc. Pak se ukáže, že je problém např. v kolektoru - představa že se kvůli tomu rozryje zahrada, no nevím - hlavně by to už stálo celkem dost peněz. Pak tady máme kompresor na hranici projektované životnosti - dalších pár desítek tisíc. Zkrátka a dobře, vezmu-li v úvahu, že jsem za elektřinu /vše v domě je na elektřinu/ platil minulý rok 24 tis. kč, tak si myslím, že by se mi ty investice do TČ vracely hodně dlouho, vystačím si s tím levným tarifem.

Ano, vím, těch řešení je ale spousta - proto bych rád nějaká doporučení od uživatelů. Např. jestli jestli má smysl nějak řešit OpenTherm apod.

Spíše než s TČ bych srovnával s elektrokotlem, viz, výše. Je pravda, že z hluku jsem měl docela obavy... Pak jsem si také říkal, jak je případné teplo z klimatizace "pohodlné" nebo jak to říct, např. mi vadí podlahové vytápění - to, že jde teplo ospodu.

Od: jmlcŽ
Datum: 08.06.16 17:01
avatar

Na TČ jsem se při stavbě domu díval, ale s ohledem na částky v té době jsem šel do rekuperace + elektrokotel. Jak zaznělo, když je třeba pořádně zatopit, celkem to hučí...

Mělo to tenkrát být s možností "chlazení" - bohužel tenkrát začínající firma a nᚠnedostatek informací zapříčinilo neprovedení této funkce a dnes se snažím dohledat možnosti. Asi to bude nějaká menší klima do chodby nebo obýváku na stěnu, protože strojním větráním to vycyrkuluje po domě... Já těch 27 stupňů už taky moc nemusím (když jsou venku 40° horka) - ale jsou to jen extrémní dny, kdy nemám klasických 23-24 °C.

doplněno 09.06.16 15:08:

Rekuperace- strojní větrání - má rozvody po celém domě. Lze nastavit i minimální průvan, který nevnímáte. Výhoda je právě v tom, že v jedné místnosti zatopíte nebo chladíte a rozvedete přes jednotku po celém domě. Chce to ale mít puštěno v podstatě nonstop a navíc mám venkovní žaluzie na fr.oknu.

Dnes mi přišla nabídka - chladící zařízení do mé jednotky se začalo dělat až "časem" - nabídka dodělání je za 55000,- - takže si raději pořídím základní klimu do obýváku za 25tis a pustím cirkulaci ...

doplněno 09.06.16 19:06:

olejový přímotop neeee - a hlavně ne v ložnici :) - vždy má levnou elektřinu - tak nějaké topné těleso... ale to jsme už na druhé straně barikády...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.16 14:50

Nad rekuperací jsem také uvažoval - rosící se střešní okna v zimě, no okna celkově, myslím, že už jsme to spolu probírali v jiné otázce Takže chápu-li to správně, řešením by mohla být i rekuperace, která by v případě potřeby mohla topit / chladit? Existují i nějaká "tišší" řešení např. do ložnice?

Od: jendad
Datum: 09.06.16 18:57

V ložnici nepotřebujete topit . Na spaní je lépe chladněji a u televize je lépe teploučko . Tak bych to asi neřešil a pokud máte nízkou tepelnou ztrátu , tak by vám ta klima stačila . A jen kdyby opravdu tuho mrzlo tak si budete v ložnici přitápět přímotopem (třeba olejovym). U dobře zateplených domu je spíše problém, že máte všude stejnou teplotu a pak na spaní je teplo , ale u toho obyváku by jste chtěl tepleji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 09.06.16 19:38

No já myslel že ho připojí právě na ten levný tarif . A tu klimu taky .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlcŽ
Datum: 09.06.16 19:47
avatar

jo aha - elektrické těleso plněné olejem *smich* Já už se lekl, že nějaké wafky...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.