Vyúčtování vody v bytovém domě SVL

Od: Datum: 07.06.16 19:42 odpovědí: 13 změna: 14.06.16 09:04

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o pomoc. Bydlím v bytovém domě (6 jednotek) sama se synem - v bytě v osobním vlastnictví, máme samosprávu, kdy jsou určeny tři osoby, z toho jeden je předseda, druhý dělá vyúčtování a třetí je do počtu. Přislo vyúčtování vody za 10 měsíců, kdy odebírám pouze studenou vodu a bylo mi naměřeno 113 kubíků. Každý máme v bytě svůj vodoměr, dle účetní sedí cca patový hlavní vodoměr se součtem stavů domovních vodoměrů. Každým rokem jsme měli spotřebu cca stejnou, okolo 65-85kubíků, (85- bylo v době, kdy jsme byli ještě 3). dozvěděla jsem se, že se musí vodoměr měnit každých pět let, jinak je neplatný. Nejsem si vědoma, že bysme ho kdy měnili a v bytě žijeme již šestým rokem. Myslela jsem si, že úniky způsobuje záchod, vyměnili jsme ho za nový, ale vodoměr stále načítá velkou spotřebu, tj.. za tři měsíce nám naměřil už 38 kubíků. Dokonce jsem si všimla, že se samovolně protočil, když splachovali sousedi z patra nad námi.. Nejdříve trochu doprava, poté se protočil doleva..Informovala jsem se u dodavatele vody, kde mi bylo sděleno, že nám dodávají pouze patový vodoměr a zbytek musím řešit se správcem.. Předsedovi jsem podala info pomocí sms o tom, že se domnívám, že nemám ověřený vodoměr a přijde mi nefunkční (předpokládám, že ho mají prošlý všichni, jelikož u nás se bohužel nic neřeší, včetně revizí, stanov, schůzování apod.. ) .- (nemůžu najít žádný štítek nebo údaj, kde by bylo uvedeno, kdy byl vodoměr měněn, nebo ověřován) nevíte prosím jak vypadá a kde ho popř. najdu? ..požádala jsem ho tedy, aby mi zjistil v evidenci, kdy proběhlo ověření.. - odpověděl mi stroze, že příští měsíc bude realizována výměna za nové, což mi neřeší problém. Za měsíc se mi opět načte další obří spotřeba, kterou po mě budou chtít uhradit. Myslíte si, že bych si mohla nechat vyměnit vodoměř přednostně, s tím, že bych si jí poté nechala u předsedy proplatit?

..Domnívám se, že nelze rozúčtovávat mezi byty podle náměru, pokud nemám ověřený vodoměr. ..Musím podat písemnou reklamaci vyúčtování, nebo myslíte, že stačí v našem "nefunkčním" domě ústní domluva?

Někde jsem se dočetla, že kdyby přišla kontrola z ČMI tak bude chtít evidenci o ověření vodoměrů, pokud se tak nestane, můžeme dostat pokutu, jak vyplývá ze zákona až do výše 1 000 000. Nedej bože, že by se tohle stalo, co se může dít? platilo by to společenství vlastníků, nebo by to šlo na předsedu? Moc prosím o radu jak postupovat, abych nezpůsobila více škody, než užitku.. Jsem tu nová, tak snad jsem svůj dotaz napsala správně, pokud ne, tak se předem omlouvám.. mockrát děkuji za jakékoliv rady a reakce

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.06.16 21:04

Ano je pravda že se mění každých pět let vodoměr patový který má být plombovaný, v bytech máme vodoměry takzvané odpočtové ty plombovány nejsou ale při každém vyůčtování se nám připočítává zhruba pět kubíků jako rozdíl od hlavního vodoměru. Podle toho co píšete zřejmě váš odpočtový je vadný jelikož při běžné spotřebě je pro dvě osoby odběr 6-7 kubíů za měsíc. Jelikož vedu evidenci a dělám měsíční odpočet pro družstvo. Takže né vám ale někomu něco protéká a nakonec na toto doplácíte všichni jelikož vyůčtování se dělá od patového a dělí se tedy mezi všechny. Zeptejte se sousedů zda mají také vysoké vyůčtování.

Jak vodoměry fungují?

Vodoměry se instalují do příslušných přívodů teplé nebo studené vody v bytech resp. v uživatelských jednotkách. Voda protéká vodoměrem a přitom otáčením lopatkového kola pohání počitadlo, které zobrazuje spotřebu v litrech nebo metrech krychlových. Vodoměry podléhají kalibraci. Rozlišujeme vodoměry na teplou a na studenou vodu a mechanické nebo elektronické vodoměry.

Proč se musí vodoměry po 5 letech vyměnit?

Vodoměry podléhají zákonné kalibraci, u níž je předepsaná lhůta 5 let pro vodoměry na studenou vodu i pro vodoměry na teplou vodu. Tuto kalibrační lhůtu stanovila Státní zkušebna materiálu podle odpovídajících testů, protože po zvápenatění nebo zanesení měřičů v průběhu let již nelze zaručit řádné měření.

Je pro provedení odečtu vždy nutný vstup do bytu?

To záleží na typu registračních přístrojů ve Vašem bytě. Podle použité techniky jsou dvě různé možnosti:

V případě lokálního odečtu je odečet údajů prováděn přímo z přístroje, proto je v tomto případě vstup do bytu nutný. Termín realizace takovéhoto odečtu se každopádně dozvíte včas.

V případě centrálního odečtu je odečet všech údajů realizován z centrální sběrnice v nemovitosti. Vstup do jednotlivých bytů tak není nutný. Tento způsob provedení odečtu umožňuje bezdrátová rádiová technolog

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.06.16 21:54
Děkuji za reakci, patový byl měněn v roce 2014,tudíž ten by měl být v pořádku, jedná se mi o ten odpočtový, podařilo se mi najít štítek a je na něm údaj 98.. jestli je to tedy 17 let,nedivila bych se, kdyby byl vadný.. viděla jsem vyúčtování sousedních jednotek a dvoučlenná rodina jako my má spotřebu 31, 44..( cca4x a 3x méně než my) to jsou jednotky nade mnou( stejne stoupačky.. oproti předchozím odečtům mají naopak nepřiměřeně natočeno málo.. mívali dvakrát tolik.. na druhé straně maji jiné stoupačky a mají přibližně stejnou spotřebu jako v předchozích vyúčtováních..v průměru 61, 82 dvoučlenná a tříčlenná rodina.. zeptám se tedy jestli jsem povinna zaplatit stávající vyúčtování, přestože dle zákonů a norem, by se nemělo učtovat podle vodoměrů, které nejsou prověřené po pěti letech.. bohužel nemáme ani povinné stanovy, podle kterých by se měla daná situace řešit..
Od: rora®
Datum: 08.06.16 09:42

Plomby jsou dvě - jedna je přímo na vodoměru, ta tam být musí, je tam z výroby/zkušebny. Pak se plombuje připojení vodoměru, většinou z obou stran, je to ochrana proti manipulaci s vodoměrem. Tohle plombování povinné není.

Datum: 07.06.16 22:07

Skuste si ten vodoměr ofotit aby byl nějaký důkaz, ani na našem jsem nezjistil datum výměny, ale zkuste zavolat nebo zajít na vaši vodárenskou službu a tam by vám měli zjistit kdy byla výměna provedena.

Datum: 07.06.16 22:42
Na vodárně mi řekli, že s náma nemají nic společného, jen patový vodoměr a ten je o.k. a odpočtový musím řešit se správcem, tudíž a předsedou, ten má bohužel laxní přístup.. přidávám do přílohy ofocený příspěvek,kde někdo radí pánovi, který měl problém jako já.. kde se účtovalo jako u nás na leta neměněné vodoměry .. třeba se pletu, ale já z toho pochopila, že je to povinnost i u odpočtových vodoměrů, kontrolovat je nebo měnit po pěti letech, pokud podle nich provádíte zúčtování..jinak jednáte protizákonně pod pohrůžkou vysokých pokut
Datum: 07.06.16 22:47
Datum: 08.06.16 09:47

No pěkný, u nás se tyhle vodoměry prodávají zakrádkářům, do domů se montují spíš výjimečně. Každopádně pokud vám podle tohoto rozúčtovávají vodu, pak bych se bránila, a to písemně. A trvala bych na přeúčtování. Jinak ano, i u poměrových/podružných měřičů vody, tepla, atd. je povinnost jejich zákonné ověřování ve stanovených lhůtách.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 08.06.16 09:43

Vzhledem k tomu, že jsou to podružné vodoměry, nemá s nimi vodárenská společnost nic společného. Jejich evidenci vede buď samotné společenství, nebo jejich správce - v tomto případě tedy spíše nevede.

Datum: 08.06.16 06:36

Poměrně jednoduše lze zjistit načítání vodoměru pomocí větší nádoby, u které známe její objem (kbelík, velký hrnec), napustíme přápadně vícekrát (nejvhodnější je napustit tak 50litrů) a porovnat s vodoměrem - poznamenat si počáteční a koncový stav počítadla. Pokud bude rozdíl naměřených hodnot větší jak 5-6%, je nutné vyměnit vodoměr; taky máme podružné vodoměry v bytech (na teplou i studenou vodu) a stalo se nám za 40let pouze jednou, že vodoměr vykazoval chybu více jak 30%. Po výměně v pořádku... Taky celou dobu odepisuji stavy vodoměrů v bytech 2x ročně (v polovině roku kontrolní odečet, na konci roku pro rozúčtování) a spotřeba vody se u dvoučlenné domácnosti pohybuje dlouhodobě v rozmezí od 60 do až asi 160m3 (kdo má nízký odběr, má ho dlouhodobě; kdo má vysoký odběr, tak zase dlouhodobě), nejsou tam žádné výrazné roční skoky v odběru, jen pár kubíků nahoru nebo dolů...a pokud se někdy objevila odchylka od spotřeby u některého z bytů, byl příčinou v 98% případů protékající splachovač...takže vaše spotřeba 113m3 nic mimořádného...ale, pokud vodou šetříte...no nic, udělejte zkušební měření. A dejte foto vodoměru z přední strany, aby bylo vidět počítadlo...A je také vhodné odepisovat stav vodoměru na konci měsíce a sledovat případně denní průměr...občas to hodně pomůže, např. při vadném splachovači (někdy si člověk nevšimne toho malého pramínku)...

Datum: 08.06.16 09:33

Pokud se točí do leva, tedy zpátky, tak je to špatně. Nechte si při výměně vodoměrů namontovat zpětnou klapku, která zpětnému toku vody zabrání. Stojí to pár korun. Vodoměr se taky dá nechat přezkoušet, ovšem otázkou je, zda by se vůbec zabývali vodoměrem neověřeným. Zde vám jistě poradí ve firmě Kaden vodoměry, kde přezkoušení vodoměrů provádí. Jsou tam moc milí lidé, nebojte se jim zavolat. http://www.kadenvodomery.cz/

Datum: 08.06.16 10:55
Mockrat dekuji za radu, volala jsem tam a mluvila s velmi ochotnym panem, ktery mi vse vysvetlil. Vypada to ze jsou spatne rozvody, konkretne tlak v trubkach, proto se vodomer toci doprava-doleva,doporucil zpetnou klapku, rekl ze opravdu nemusi byt problem primo ve vodomeru, ale je zakonna povinnost, menit nebo overovat odectovy vodomer, pokud se podle nej uctuje spotreba.. uz jsem chytrejsi a podavam pisemnou reklamaci.. snad uspeju..
Datum: 08.06.16 16:27

NOZ pro SVJ

Ráda bych Vám poskytla několik rad.Tu vodu si odečítáte sami? A jak to máte s radiátory? S teplem? To je také skoro nefunkční? Asi tam předsedu SVJ nikdo nechce dělat, dostáváte vůbec vyučtování - tedy roční pokladní zpráva o hospodaření, která musí jít na Justici.cz?

https://www.novinky.cz/financ…zmeni-pro-vlastniky-bytu.html
https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=noz+pdf
https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=svj+noz

Požádejte předsedu, at svolá velké shromáždění a požadujte jeho odstoupení. Když se podívám, na ten měřák vody, přijde mi, že předseda opravdu není na svém místě. Navrhněte nového předsedu. Musí vás být více jak polovina, ale hlavně také podle velikosti bytů se hlasuje. To si tam najděte.

Kolik platíte do FO? Jestli málo, zvedněte to, tady na poradně jsem četla o jednom SVJ co do fondu oprav platili měsíčně 5 Kč na 1m2 a čekali zázraky. Víte vůbec jestli máte v domě výtah, že ho budete muset nechat udělat nový, protože jestli vypadá jako ten měřák, tak EU to nedovolí...zkrátka po večerech čtěte co to vůbec je SVJ a jak má fungovat. A doufám že máte aspon pojištění domu. Na výtah se složíte, když SVJ nebude mít peníze. 1,5 milionu to stojí - ten výtah víte...Musíte být aktivní, když jste členem SVJ, zajímat se. A nejen Vy, všichni, co tam bydlíte.

Datum: 14.06.16 09:04

Moc děkuji za rady..

Vodu si odečítáme sami. Jedná se o starší cihlovou zástavbu,.. tudíž výtah nemáme. Všichni mají vlastní rozvody topení. FO platíme cca 25,- za m2,. Pojištění domu samozřejmě máme, včetně pojištění vandalismu, ovšem pokud se stane, že omylem rozbijete vstupní dveře, což se bohužel podařilo synovi, musíte opravu hradit ze svého :D V našem vchodě "funguje" všechno zvláštně. Žádné schůze, revize, stanovy, povinnosti, prostě nic.. a já jakožto člověk, co má rád v papírech pořádek, trnu hrůzou, co může přijít. Na chodbě se dozvídám, že budeme letos dělat nové rozvody elektriky, (aniž by byla svolaná schůze, tudíž bez hlasování) ..stejně to bylo při výměně oken, dveří, - při náhodném setkání se sousedkou, která je ve výboru, mi bylo sděleno, o víkendu budeme dělat nová okna :D .. Mám ze všeho dojem, že naše rada schůzuje někde u piva a rozhoduje bez nás za nás.. Ostatním sousedům je to bohužel jedno, jsou rádi, že nemají starosti (přitom se do nich paradoxně svojí laxností řítí) ..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.