Elektrické plotýnky málo hřejí

Od: Datum: 05.06.16 12:41 odpovědí: 6 změna: 06.06.16 06:13
Máme asi před rokem měněné obě el. plotýnky u dvouplotýnkového sporáku na 220V z důvodu jejich koroze. Nové fungovaly skvěle asi půl roku ale pak začaly postupně nejprve malá a pak i velká málo hřát, třeba brambory vařím na větší plotýnce asi hodinu, jenom čekat než se voda začne vařit je utrpení. Poraďte prosím někdo co se může na plotýnkách takto pokazit. Děkuji každému za rady.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 05.06.16 13:51

Lze předpokládat, že vám výměnu plotýnek dělal kvalifikovaný profesionál elektrikář a že na plotýnky a práci máte záruku, takže by to měl řešit on. Jistě také ví, že u novějších plotýnek jsou prohozené některé vývody. Jedny plotýnky pro elektrické vařiče měly svorkovinici s přívody pod šroubky a druhé na ploché nožové vývody, tak zvané fastony. Ale to elektrikáři vědí a jistě zapojení provedli správně a nemohlo se tak stát, že by byl některý segment odporového vinutí přetížený a shořel a pak to dál fungovalo bez přerušeného segmentu, nebo je možné, že by se jednalo o nově prodávaný nekvalitní výrobek z nekvalitního úsporného materiálu z dalekého dovozu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.06.16 15:33

Prepálené odporové špirály a výkon postupne klesá,doporučil by som reklamovať alebo si kúpiť indukčný dvojvarič,na spotrebe výrazne ušetríte.Ohrev elektrickou platničkou je zo všetkých bežných ohrevou najdrahší.

doplněno 05.06.16 22:34:

Jednotlivé špirály sa nemenia,mení sa celá platnička.Ak pripojite fázu na jeden kontak špirály,tak na vývode sa má objaviť prúd, ak tam nieje,tak je prepálená špirála.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elda3
Datum: 05.06.16 18:46

Aha, děkuji za objasnění. Nevěděl jsem že v plotýnkách je výce segmentů, myslel jsem že je tam jen jeden a když se přepálí, nepůjde vůbec. Plotny jsou dvě, malá průměr 145mm - 1000W a velká průměr 180mm - 1500W, mají 4 kontakty. Nevíte zda lze nějak proměřit multimetrem tu plotýnku abych poznal že je jeden ten segment KO a jak se to dělá? Ještě jednou Všem moc děkuju za rady.

Od: veronica
Datum: 05.06.16 23:33

Zespodu je termostat, stačí ho posunout na vyšší teplotu. Je velmi málo pravděpodobné, že by za půl roku odešlo odporové vinutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elda3
Datum: 06.06.16 02:05

Regulace je 7 polohovými přepínači, termostat to nemá. Vada může být i v tom zapojení přepínačů a plotýnek které je realizované faston konektory, některé se totiž od té výměny trochu vyklají, už dvakrát se mě totiž v minulosti stalo že se jedna plotýnka dočasně probrala ale pak se zase porouchala. A znovu děkuju Všem za rady.

Datum: 06.06.16 06:13
avatar

Takže přepínače nula a šest poloh; v tom případě, pokud zapnete studenou plotýnku na číslo dvě, musí hřát - v této poloze jsou všechny topné spirály zapojeny v serii. Pokud nehřeje (a přepínač je v pořádku), pak je některá topná spirála vadná - mají různé výkony, různě se přepínačem přepojují. Tam pomůže jen výměna plotýnky...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.