Jak vyrobit kruhové víko ze dřeva

Od: Datum: 30.05.16 09:29 odpovědí: 20 změna: 31.05.16 07:13

Dobrý den, mám v plánu vyrábět víko na skruž ze dřeva. Skruž má v průměru 1m. Prkna (30mm) mám. Jde mi o nějaké nápady, jak byste postupovali. JInak podotýkám, že bohužel k oříznutí kruhu nemohu použít přímočarou pilu, jelikož jí nemám a ani si jí nepůjčím, páč známí jí také nemají...takže se musím spolehnout na něco jiného.

Díky za každý nápad.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.05.16 10:09

Především použiji ruční rámovou pilu.Prkna seřízni třeba i rovně tak,aby tvořila kruhovou desku,přesahující přes skruž.Dovnitř přišroubuji spojky,které desku spojí do jednoho kusu.Nebudou přesahovat vnitřní průměr skruže a zapadnou při zakrytí dovnitř.Nemusí tvořit přesný kruh,ale jen třeba vepsaný čtverec.

Na horní stranu přišroubuji tyč,lať,aby sloužila jako držadlo.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.05.16 10:51

Děkuji vám za tip

Datum: 30.05.16 10:15

Prkna poskládat k sobě, provizorně spojit nějakými laťkami, pomocí hřebíku, tužky a špagátu namalovat kružnici, prkna rozebrat, normální ocaskou a rašplí ořezat do tvaru kruhu, pospojovat nějakými příčkami, slepit, namořit, natřít, nalakovat a je hotovo.

jj, ale bude to šichta. Hlavně to ořezávání a rašplování krajních prken do tvaru kruhové úseče.

Od: paw®
Datum: 30.05.16 10:45
Slozite s zdlouhave. Dej orkna knsobe, stahni sverkou, nakresli kruznici, pribij svlaky (desky, ktere je drzi u sebe). A nasledne orez treba maflem nebo na cirkuli. Bude k tomu potreba ale pomocnik. Pak hoblike. Srazit hrany a natrit. Pokop tak o 5 cm vetsi prumer nez skruz. A svlaky o 2cm mensi prumer nez vnitrek skruze.

Datum: 30.05.16 10:52

Bude to šichta, to jemi jasné, ale je to poslední věc na zahradě, kterou nemám ještě splněnou díky za tip

Datum: 30.05.16 10:33
Jenom nezapomeň, že ten dekl na vrchu bude krýt past na děti, opilce a oběti...
Díru hlubokou, studenou, mokrou.
.
Na studnu patří poklop bezpečný, pevný a TĚŽKÝ. Teda betonový nebo litinový. Aby s ním výše zmínění nemohli lehce pohnout. Z jakékoliv příčiny.
.
Dřevo 30 mm něco vydrží, nové! Časem ale shnije od neustálé vlhkosti z obou stran.
Přemýšlej!
Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.05.16 10:57

Hejkale tuto otázku jsem již několikrát přemítal. Máme dvě děti 3 a 4 roky a samozřejmě bezpečnost je na prvním místě. Jenže ta skruž je ve skalce, kde žena šlechtí kytičky apod. a klasická deska (šedá) by to prý hyzdila, proto vymýšlím alternativu, která mě nebude moc stát a jelikož dřevo můžu natřít odstínem, kterým mám natřené všechny dřevěné stavby a přístavky na zahradě a jelikož prkna mám doma zdarma, tak vyhrává tato varianta. Kvůli té bezpečnosti bych nějak do toho víka ukotvil nějaké zábrany, aby se to nedalo posunout, pouze zvednout (děti to nezvednou).

Od: asd1
Datum: 30.05.16 11:31

Může to 100x hyzdit, ale pokud se ti tam za 20 let utopí vnouče kvůli shnilýmu deklu tak je to jiný level... Udělej poctivý dekl a na něj nějakou "okrasu"

Děcka dřevěnou desku zvednou úplně v pohodě, na to nespoléhej. Za 10 let budeš líný občas kontrolovat dekl, pak další roky budeš říkat "už bych to asi měl vyměnit" a může být průšvih.

Nebo např. půl metru pod vrškem poctivou mříž skrz kterou děcko nepropadne. Životnost "na furt" a blbovzdorné ;)

Dřevo do kruhu není složité, popis tu je - stlouct prkna "do čtverce", nakreslit kruh, ořezat čímkoliv a brousí se nejlíp flexou se šmirglem (ideál s regulací otáček na ca 4000 aby se dřevo nepálilo)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.05.16 12:12

Dobrý den, s tou mříží jste mi vnuknul dobrý nápad. Jinak to není studna, je to dekl k jímce od přečišťovacího filtru, tudíž nic v tom není, jen šachta cca 1m hluboká

Od: asd1
Datum: 30.05.16 12:26

metr šachta je ok, to je past leda na blbce a ten se zrakví i chůzí kolem skalky ;)

Datum: 30.05.16 12:51

Já to mám na řádně oploceném pozemku. Takže tam nikdo kromě mých dětí nemá co dělat. Pokud by byl někdo tak blbej a přesto tam vlezl a ještě tam spadl, je to jeho problém a já bych mu ještě přidal.*frajer*

Od: jenda2
Datum: 30.05.16 10:54

Datum: 30.05.16 11:00

Za ty peníze mi to nestojí...OK 450Kč je pakatel za pilu, ale když už něco kupuji, tak jedině kvalitní věc, aby vydržela i více než jeden řez.

Od: jenda2
Datum: 30.05.16 11:52

Já něco podobného mám už asi 10 let. Na pár řezů do roka ideální. Už dávno jsem opustil nákup značkových výrobnků, které stejně nakonec dělají v Číně. Kromě Flexi. Tu jedinou mám Protool.

Motorovou pilou otrháte obvod k nepoznání. To je pak škoda dřeva.

Vyráběl jsem horní desku právě tímto tak, že ke středu jsem připevnil otočný bod, k pile drát a jako kružítko ořezal kruhový obvod bez šišek.

Datum: 30.05.16 11:21

Postup výroby nekruhového dřevěného víka a jeho ruční opracování do kruhové podoby již popsali jiní, já se podělím o postup, jak dosáhnout téměř dokonale kruhového tvaru a ušetřit si mnoho námahy. Používám k tomu horní frézku. Demontuju stranový doraz a nechám z něj jen jednu tyč. Na ní upnu středový trn (byl součástí dodávky, ale jistě se dá nahradit). Uprostřed obráběné desky vyvrtám průchozí otvor o průměru korespondujícím s průměrem středového trnu, trn s vodicí tyčí zasadím do předvrtaného otvoru, horní frézku položím na desku a seřídím na rozměr. Takhle vyfrézuju obvodovou drážku (na několik úběrů) cca do půlky tloušťky desky, otočím a znovu to samé. Ve finále obvod upadne a celek je nutno zabrousit. S s originální tyčí a bez pomocníka dám průměr přes 600mm, na větší průměry by to chtělo pomocníka a delší tyč. Zatím jsem takhle dělal LTD tl.18 a překližku, cca tl. 12, na masiv to bude fungovat taky, ale jak je psáno, 3 metry řezu (na kdovíkolik úběrů) budou rychta.

Otázkou je, zda máte horní frézku ;)

Datum: 30.05.16 11:27

No, horní frézku bohužel také nevlastním. Myslel jsem, že vezmu motorovku, udělám nahrubo kolo a pak to nějak doladím, rychta to bude každopádně. Teda pokud chci (a já chci) aby to k něčemu vypadalo.

Datum: 30.05.16 13:02

Ty chceš aby to vypadalo a máš k dispozici jenom motorovou pilu.

Tak to bych rád viděl ten výsledek.

Je fakt že motorovou pilou to budeš mít nejrychleji hotový.

Pokud to motorovou pilou ořežeš "na hrubo" s přídavkem 3cm tak potom při řezání konečného průměru můžeš motorovou pilou i trochu zatáčet.

Datum: 30.05.16 13:39

Dokonce ten poklop ani nemusí být kruhový.Jen rohy seříznoutDovnitř dvě silnější latě juako spojovací a zarážka proti posuvu.Ale nejlepší by byl betonový poklop,mel by být zarmovaný karisítíJeden drát vyčnívá jako držadlo.Záleží na fantazii-

JB

Datum: 30.05.16 14:16
asd1
Zkus spadnout do šachty 1metr hluboké. Jen jednou nohou. Au! Kolikrát se uhodí malé dítě, než propadne až na dno? Koleno, bok, loket a hlava. A to jen o okraj nahoře. A co ho čeká dole? Roury, ventily, nebo jen beton, případně voda.
.
Nepřipadám si jako blbec, i když za život jsem párkrát spadl. I moje děti, i jedno vnouče. I na rovině, i do díry. Je to hned. Buď z nepozornosti nebo nečekaně.
.
Samurrajovy děti si za pár let dovedou kamarády ze školky, nebo sousedovy děti, a ty budou blbnout. Třeba i skákat na tom poklopu. Je nenapadne, že se může prolomit.
Zato tě napadnou jejich rodiče, advokát, soudce za zanedbání bezpečnosti.
Potom budeš mít problém ty a budeš fackovat sám sebe.
.
Jsem na světě dost dlouho. Dost podobných situací jsem viděl. Bŕŕ...
Ohodnoceno: 1x

Datum: 31.05.16 07:13

My jsme měli doma, na studni betonový dekl ze dvou dílů. Jedno mělo madlo na nadzvednutí. Tohle bylo ještě po "němcách" a bylo neusále vpořádku. A je dodnes. Hejkal má pravdu pravdoucí! *cert*Vůbec ani netušíte, co malá děcka dovedou!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.