Strom v hranici pozemku

Od: Datum: 29.05.16 17:53 odpovědí: 4 změna: 29.05.16 19:16

Dobrý den, mám dotaz. V hranici pozemku nám roste krásná vzrostlá třešeň. Má výborné plody, ale my si nic nemůžeme natrhat, protože soused (manželova sestra nás na její pozemek nepustí), samozřejmě jak to tak bývá, tak listí na podzim máme jak naschál na pozemku my Při zaměřování pozemku jsme zjistili že kromě 10cm leží celý kmen na našem pozemku. Kvůli stavebnímu povolení jsme se rozhodli posunout plot do hranice a tím pádem chceme strom na podzim pokácet. Potřebujeme nějaké povolení?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 29.05.16 18:15

Proč s enezeptáte na odboru životního prostředí, který bude řešit spory s vaším sousedem, který jistě bude proti pokácení stromu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.16 19:05
avatar

Je tu několik pohledů na problém...

Ten hlavní je otázka, kdo je vlastníkem té třešně? Vy aneb soused? Zřejmě kdysi byly pozemky Váš a sousedův, teda rodičů Vašeho manžela a jeho sestry jeden ucelený, později možná při dědictví rozdělěný... To jej jen dohad...

Pokud nejste vlastníkem, bude problém...

Občanský zákoník § 1011 Vše, co někomu patří, všechny jeho věci hmotné i nehmotné, je jeho vlastnictvím.

§ 1012 Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.

§ 1013 Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.

§ 1016

(1) Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.

(2) Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá.

§ 1017 Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.

-nemůžete si natrhat plody... pokud Vám třešeň nepatří, opravdu byste trhat neměli... podle par. 1016 by Vám patřily jen spadlé plody, a spadlé třešně jsou dobré tak akorát na kompost. Ne na kompot...( kvalitou rodinných vztahů se zabývat nebudeme)

- co se týká listí, pokud Vám strom nepatří, podle par. 1013 by Vám soused neměl pouštět odpad na Váš pozemek... ovšem kdo určí, kolik listí je v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku... na sousedův pozemek listí nepadá, jen na Váš?

- v současnosti nemáte plot na hranici pozemku, když ho chcete posunout? Je to Váš plot?

- strom bez povolení můžete skácet do určitého průměru kmenu v určité výšce. Na životním prostředí Vám řeknou podrobnosti... na třešeň se zřejmě nebude vztahovat krajinotvorná funkce...

- 10 cm při zaměřování hranice patří do tolerance, která je větší. Je teda možné, že strom je celý u Vác, nebo také celý u souseda

- Není škoda kácet vzrostlou třešeň s kvalitními plody? Nová poroste roky...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.05.16 19:16

No to je otázka kdo je tedy vlastně vlastníkem té třešně? Máte pravdu, pozemek byl jednotný, rozdělen na tři samostatné parcely. Plot tam máme postavený my, kvůli stromu posunutý cca 1,5m do našeho pozemku. Jenže jak už to tak bývá, špatné rodinné vztahy a navíc od hranice pozemku se odvíjí umístění budoucího domu. Dle zaměření, těch 10cm leží na pozemku sestry, takže větší část kmene je na našem pozemku.

Děkuji za radu ohledně životního prostředí, určitě se tam poptám at mi poradí. Jinak my už své ovocné stromy zasazené máme a celkem plodí, takže to nás netíží.

Je blbost dělat plot, který povede přes strom, a nevídíme důvod proč bychom měli ubírat z naší parcely.

Datum: 29.05.16 19:11
avatar

Starý ovocný strom nevyžaduje povolení ke kácení.Ale musí být jednozačně na vlastním pozemku.

JB

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.