Jak je to s přepisem domu?

Od: Datum: 27.05.16 11:29 odpovědí: 31 změna: 27.05.16 14:08

Dobrý den. Můžu se zeptat jak je s to s přepisem baráku ve kterém žiji? Máme rodinný dům. Vlastní ho táta po babičcce, dědovi. Zajímalo by mě kdo ho pak může zdědit. Jsem já a 2 ségry. Může ho přepsat na ségry a mě odepsat? Mám někde jistotu, že z toho něco uvidím? Jelikož už mám po maturitě přemýšlím kde se usídlím. Jestli si najít něco svýho nebo jak? Nejradši bych měl totiž tento barák a zrekonstruloval ho, ale narážím na táta a babičku, nevím jeslti jsou takový jen protože jsou tak starý, ale pokaždý když se doma snažím něco změnit, opravit jsou nasraný protivným, ale to už je jiný příběh. Jak to teda je nechci hypotéku, abych se zadlužoval na xx let, ale taky nechci vrážět měsíčně třeba 10 tisíc sem, když by mi to pak bylo k ničemu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 27.05.16 11:37

Každý vlastník nem. si se svým majetkem může dělat co chce. Tedy dům za svého života dát třeba jedné vaší sestře. Myslím, že není důvod, aby dům byl zrovna váš. Nechápu, čemu se divíte ohledně rekonstrukce - nepatří vám na domě ani dlaždice. Tedy nebudete to vy, kdo bude rozhodovat o budoucnosti domu.

Pokud máte potřeba ukázat světu co už v 19ti letech umíte a dokázal jste, odstěhujte se začněte ve svém.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.05.16 11:40

Tady není potřeba někomu něco ukazat panebože. Nepatří to je fakt, ale tátovi nic nepatřilo, ale najadnou má celý dům pro sebe.

Od: hk
Datum: 27.05.16 11:43

Vy v katastru jako vlastník nemovistosti zapsaný zřejmě nejste, takže musíte sklapnout a poslouchat ty, kterým dům říká pane. Nevím, co na to je složité chápat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.05.16 11:44

Takže na to nemám ani to nejmenší právo myslel jsem, že jo. Tak mi je to jasný, když tu žiji půlku života s rodičema neuvidím z toho nic když oni nebudou chtít?

Datum: 27.05.16 12:08
avatar

Jistěže ano, darovat dětem majetek není povinnost a pokud považujete za zásluhu, že jste narodil a žil tam, tak to není ale oprávnění, že jste majitel, Vy jste byl jen jakýsi nájemník a to zdarma, asi předpokládám správně že dodnes jste nepřispěl ani korunou...aspon na odpady, energie, opravy atd...Jak Vy si představujete že narozením se získává majetek - říkal jste že máte maturitu?*ee* Právě jste odmaturoval a chybí Vám barák?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 12:03
avatar

No a? Proč Vám to vadí, pro sebe ho jednak nemá, bydlí tam Vaše matka, babička a dvě sestry...A i kdyby, nebyl jste to Vy kdo mu ho daroval, zaplatil a podobně. Ještě jsem neviděla takového člověka, co by tak rád v tomhle věku získal rodinný majetek jen pro sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 11:45
avatar

Vidím že vám to doma klape.

1/ ano, tvůj otec klidně může převést barák na tvoje sestry a ty nemáš jistotu, že něco uvidíš.

2/ ano, tvůj otec prostě odmítá změny a je to dáno věkem. Stejně jako můj děda tvrdě odmítal takové novoty, jako je ústřední topení. On to prostě nedovolil.

Odtud moje rada : Najdi si něco svého a hleď se ty sám zajistit. Jestli časem něco zdědíš, tím líp. Ale bylo by dobré mít našetřené peníze, abys svoje sestry mohl vyplatit a jejich dědické podíly vykoupit. Jinak budete mít v rodině trvalý problém, kdy barák patří třem majitelům a tím zároveň ani jednomu.


doplněno 27.05.16 11:56:

Jasně. Já ti rozumím. Jen si uvědom, že co namontuješ na cizí nemovitost, to se stalo součástí nemovitosti, která není tvoje. Sprav střechu, vraz do ní 100.000 a nebude tvoje. Sprav sklep, udělej do něj garáž a nebude tvoje atd. Pozor na tu fintu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 11:49

Nevím jeslti je takový problém, má mě hodně rád táta, ale neschodneme se nikdy neřekně na mě nic hezkého ani, že mám v nečem pravdu. Už jsem dlouho se svojí přítelkyní, a když ptám se na barák, jen kvůli tomu. že pokud se v budoucnu vezmeme a chci třeba opravit barák za milion co potom donutit ho aby se rozhodl na koho a jak to napíšete nebo jak postupovat? Snažím se z toho udělat hezčí místo, ale oni vůbec neví co je pořádek a řád.

Datum: 27.05.16 12:04

No očividně ten dům nebude nikdy zcela tvůj (myšleno jako díky dědicvtí), a v budoucnu až byste ho ze sourozenci zdědili, se budete muset na všem domluvit, tak se raději odstěhuj někam do svého i s přítelkyní (jestli si myslíš že to má cenu, a je to na delší dobu), a jak již někdo psal, v případě že byste ho zdědili jen dobře, ale abys mohl dělat rozhodnutí ohledně osudu domu, budeš muset pravděpodobně vyplatit sourozence, ale je otázka v jakém jste vztahu, někteří sourozenci by ti ho nechali zdarma, jiní ani za cenu celého domu ti nepřenechají svůj podíl. Teď to nemá smysl tak řešit, spíše se o tom pobav jak s rodiči, tak se sourozenci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 12:14
avatar

Opravdu ten milion máte, nebo jsou to zase jen sny? Pokud ho máte, kupte si byt. Budete mít také majetek a nikdo Vám do toho nebude kecat a už vůbec ne rodina či přítelkyně. A stavět plány do budoucna na baráku, který mi nepatří je docela hloupé, to se nezlobte, ani věk Vás neomlouvá. Vaše přítelkyně si to také myslí? Že by Vám rodina měla barák darovat?


doplněno 27.05.16 12:17:

Evidentně mají své představy o bydlení a vzhledem k tomu, že nejste majitel, mají no to dokonce právo - co se Vám na tom nezdá? Co takhle vyletět z hnízda? A postavit se na vlastní nohy? At vím, o čem je život. Že poznám, že není zvykem rozdávat baráky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rosa
Datum: 27.05.16 12:29

Jendo, pochopte jednu věc. Vy jste mladý a horlivý, máte své představy. Jenže Váš taťka, který dům vlastní + jeho manželka, Vaše mamka, mají své představy, jak o domě, tak o svém životě včetně pořádku a řádu, které jim vyhovují = to je třeba prostě respektovat. Nemůžete proti vůli vlastníka, byť je to Váš taťka, opravit dům za cca milion a potom ho nutit, aby se rozhodl o tom, na koho dům přepíše. To prostě nejde, ani morálně, ani právně. Musíte prostě přijmout fakt, že právo táty je jasné = 1)nechce opravy či předělávky, tak je nemůžete bez jeho souhlasu dělat, 2)bude-li chtít za svého života dům někomu darovat, komukoliv, je to jeho právo, neuděláte s tím vůbec nic, 3)chce žít ve svém domě dle svých představ, je to jeho výlučné právo, nemůžete ho nutit ke změně podle Vašich představ. Nechte taťku, mamku a babičku v klidu žít tak, jak oni chtějí. Velmi zjednodušeně řečeno, nemůžete "starý" strom nevhodně ořezat či přesadit tak, jak vy si představujete. Chápete, jak to myslím?

Jinak Vám poradím ještě jednu věc. Píšete, že Vám je 19 let a jste dlouho se svojí přítelkyní, uvažujete do budoucna o sňatku. Není dobré v tomto věku investovat větší finanční částky do společného vztahu, jedině do svého vlastnictví. Nic špatného Vám vůbec nepřeji, ale jste ještě s přítelkyní velmi mladí, tento vztah nemusí vydržet a často se to i stává - pokud byste něco vlastnili či financovali společně, byl by to pak celkem velký problém vypořádat mezi sebou, kdyby tento Váš vztah nevyšel. Máte-li možnost investovat měsíčně 10.000,- Kč, zkuste si najít něco svého. To bude Vaše jediná, ale jistá jistota.


doplněno 27.05.16 12:52:

Vlastně, máte-li možnost investovat milion a více, investujte do svého. Nechte ostatní v jejich domě v klidu žít, pořiďte si své bydlení. Budete-li ještě nějakou chvíli či dobu se svými nátlaky a spekulacemi takto pokračovat, Vaše vztahy se nenávratně naruší, či rozpadnou zcela. Upřímně? Na mě zkoušet tohle, co tady všechno i dále píšete, moje děti, tak jim ukážu, kde jsou dveře. Tohle se nedělá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 11:56
avatar

Jendo, jste velmi na svůj věk razantní. Netlačte nikoho do konečného řešení, jak se naloží s domem. Ve většině rodinách jsou z toho jenom nepříjemnosti.

Opravdu se podívejte po svém vlastním bydlení a s ním si hospodařte podle své vůle.

Nezapomínejte, že co byste dneska vložil do domu a zhodnotil ho, který není Váš, tak jsou potom velké problémy, pokud byste se měl se sestrami vypořádat. Pokud nynější majitelé nezačnou o vypořádání mluvit, je neslušné o tom začínat. To je jako byste se těšil, až někdo zemře a Vy se nemůžete dočkat dědictví.

Domluvte se, že budete zatím platit nájem. A pokud ty peníze se budou střádat, tak se domluvíte, že se potom udělá třeba nová střecha, koupelna, okna apod., co hoří.

Jinak jste mě pobavil ...půl života zde bydlím ... počítáte, že to tu máte do 40ti?


doplněno 27.05.16 12:03:

Ale no tak. Ještě ten dům není Váš a Vy už stavíte rodinu do latě! ...neví, co je pořádek a řád...Neklapalo by Vám to, postarejte se o vlastní bydlení a pokud se za 20-30 let bude vyřizovat dědictví, tak třeba dostanete nějaký podíl. A to bude pro Vás třeba milý příspěvek na umoření dluhu /hypotéky/, který si uděláte pro svoji novou rodinu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.05.16 11:57
avatar

Když máš peníze, tak je investuj do svého a na tenhle barák zapomeň. Pokud trváš na tomhle baráku, tak může být tvůj za spoustu let anebo nikdy. Napřed musí umřít babička a otec, potom dědické řízení rozhodne, jestli dostaneš nějaký podíl, případně jaký. A pak se po léta potáhnou spory se sestrami. Ony přece nemusí chtít prodat a už vůbec ne za cenu, kterou ty budeš ochoten jim dát. Do té doby už dávno můžeš mít své bydlení vyřešeno.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.05.16 11:57
avatar

Majitelé domu žijí, nezemřeli..užívají si SVŮJ majetek - ne Váš - Vy zatím jste se vůbec o nic nezasloužil. Myslím že ani nepřispíváte žádným nájmem na udržbu a energie.

Nejraději byste, aby Vám cizí dům patřil a to považuju za dost neobvyklé jednání a myšlení. Zbytek rodiny - máma, táta, babička, dvě sestry se z Vás neposadí na zadek ve Vašich 19 letech, proč by to dělali? Jste lidově řečeno ještě cucák, který nic nedokázal a nedávno mu doma utírali ...pusu od kaše.

Většinou to probíhá tak, že si lidé dům postaví, pracují a to hodně, aby ten majetek měli, jen Vy byste ho chtěl zadarmo.
Moje rada - nechte je žít, nejsou staří a je docela možné že budou ještě desítky let žít, podle Vašeho věku Váš otec určitě. A udělejte všechno pro to, abyste po zásluze stejný dům získal i Vy - svou prací, ne touhou získat cizí.

Váš otec je mladý a Vy už myslíte na přepis v případě dědictví..Ohavné..Táta Vás podporoval na škole, živil Vás..

moje rada:

Vy se ted seberte a jděte do světa poznat jak se vydělává na barák a živobytí...a nechte své příbuzné, svou rodinu žít. Jen kalkulujete, , seberte se a jděte a něco dokažte. Rodina by udělala velkou chybu, kdyby na Vás dům přepisovala, s vyhlídkou, že by z nich byli bezdomovci. Díky Vašemu sobeckému myšlení. Oni dům potřebují, Vy ne - tak si na něj běžte vydělat, pokud ho tak chcete...Já bych toho chtěla, veřte mi, ale tak to v životě nechodí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 27.05.16 12:28

Zajimave, jak vsichni vycitili z prispevku tazatele totez (nevyzralost, panovacnou euforii..) a jak shodne radi s patricnou davkou zaslouzeneho despektu. Elán mládi nechybi, takze chute do budovani vlastniho hnizda podle vlastnich predstav, dedictvi je v nedohladnu !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 12:19

Já se ptal hlavně, protože dám milion do baráku a spravím a za kolik postavím stejný za 4 miliony? V tomto baráku nemá po tátovi kdo žít má mě a 2 ségry, které žijí ve svém domě s mámou, která mám rozdělila na 3 díly i když jsem to nechtěl. Tak děkuji za info.

Od: fex
Datum: 27.05.16 12:26

V postatě jediné řešení je se dohodnout s otcem o "přepsání domu". Takže si s ním o tom promluvíš a zjistíš, co má v plánu s domem jednou dělat. Pokud nebudete dohodnuti nemá smysl do domu vrážet peníze.

Otec může s domem udělat cokoliv. Prodat, nechat být. Já zastávám názor, že majetek by se měl případně rozdělit za života, protože pak vznikají těžké spory.

Otec asi v tvém věku necítít, že by na tebe měl dům přepsat. Třeba kvůli tomu, aby o něj nepřišel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 12:29

Jasný je mi to. Když jsem byl menší měl jsem řeči, že se odstěhuji. Ale teď už mám jasno.

Mohl bych se s ním zkusit dohodnout, a uvidíme, ale pokud já to nebudu bydlet a nedohodnu se on ten dům bude muset beztak asi prodat, protože on sám to neutáhne aby platil plyn, voud všechno, pak ještě jeho půjčky, a něco když se bude muset zpravovat.

Datum: 27.05.16 13:12
avatar

Ale...a jak dlouho vyděláváte? Že píšete, že nebýt Vás, otec by barák neudržel. A proč má tedy dluhy? Když mu tak moc pomáháte...Odmaturoval jste a už je táta na Vás závislý? Nebo se spíše bojíte, že když má půjčku na opravu domu, že nakonec dům prodá? At udělá cokoliv,má na to právo.

Podle Vaší otázky to vypadalo tak že toužíte po majetku. rodiny. Muselo Vás naštvat, když svůj dům matka matka rozdělila na 3 díly, takže asi jste v podobné situaci už byl a proto možná máte tedy ten milion...To nevím, informace z Vás jdou velmi neplynule a zmateně...no ale věřte, když odejdete, vždy se najde někdo, kdo rád zaplatí nájem Vašemu otci. Už to že bydlíte u otce po tom rozdělení domu u matky, možná to špatně chápu, prostě chcete aby to, co udělala matka, udělal otec, ale s tím, že to přepíše jen na Vás a dluhy mu zůstanou...nepodcenujete poněkud svého otce? On napíše majetek na Vás a bude splácet dluhy do důchodu? To snad přece jen nemůžete myslet vážně.


doplněno 27.05.16 13:17:

Také se zamýšlím nad tím, že i když o svém otci mluvíte jako o starci, tak to vypadá dle Vašeho věku, že starý nebude. A proč by se nemohl oženit? Když asi rodiče spolu nežijou. Nevěsta přinese nějakou korunu, dluhy se zaplatí a otec si vydechne, že jsou děti velké...Dříve platil alimenty, ted je volný a bez závazků, peníze jen jeho...nevěst bude určitě dost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 27.05.16 12:31

Jak jednoduché. Milion chceš vrazit na opravy, minimálně milion na vyplacení sester ( ti ale nemusí podíl prodat), to už jsou dva miliony - postav si domek a neotravuj rodinu. Já mám za 1,5 mil dva roky nový domek (mimo pozenku).

Moje babička říkávala - máš v prd.li vši a tváříš se jak milionář.


doplněno 27.05.16 12:34:

Ne, žádnou smlouvou nedosáhneš na to, že někdo ti v budoucnu MUSÍ něco darovat. Pokud majitel ti bude chtít něco dát, tak ti to daruje - viz darovací smlouva. Ale ty si nic nevynutíš !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fex
Datum: 27.05.16 12:33

Můžu se zeptat jakou dispozici má váš domek?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 12:32
avatar

Jendo, postavte si nový domek, z nových moderních materálů, jinou tnovou echnologií, úsporný, zateplený,eko, přesně podle svých potřeb a představ, s nízkými náklady na topení. Ať uděláte jakékoliv opravy ve starém, pořád budete limitován dispozicemi a pořád to bude starý dům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 12:38
avatar

pohanko, ale on i pozemek není zadarmo, mladý to má zkalkulované, ví dobře že za milion barák nepostaví, takový, i s pozemkem, zahradou, jako je barák babičky a otce. Mrazí mě, že bych měla barák a moje dítě by kalkulovalo s mou smrtí, nemohlo se dočkat. Protože ví, že sám se na nic nezmůže. To chce hodně práce - vydělat si na takový barák s pozemkem. A ta závist ! Táta ho měl zadarmo ! To já musím také...No nevím...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 12:54
avatar

Určitě se musí takhle mladý zadlužit.

Celkem tady máme všichni stejný názor na tento životní náhled.

Mě jenom zamrazilo, když jsem četla ,,řád a pořádek,, bič nad starouškama. A to neví, že čím starší člověk, tím je to s ním horší /pořádek, hygiena, samostatnost, nerudnost, zapomětlivost/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 12:59

Nechci se nikdy zadlužit takto, nedokážu si představit platit 20 let třeba 10 tisíc ta povinnost, být otrok ještě větší... Když máme už rodinný barák jen ho prostě opravit, to co se k tomu tady teď nikdo nemá a žít bez starostí nějakých hypoték. Dům má velkou zahradu mám rád zvířata , chtěl bych plno zvířát a plno toho pěstovat. Nový barák s velkou zahradou no kdo ví kolik by to stálo..

Řád beru třeba, že není všude takový nepořádek, nebo prostě to je na dlouhý povídání nejsem žádný diktátor :-D

Datum: 27.05.16 13:20
avatar

Jendo špatně jste položil dotaz a proto Vás všichni chtěli ukamenovat, i když z mého hlediska zbytečně. ;) Měl jste uvézt, že sestry žijí v domácnosti s matkou, tudíž předpokládám, že jsou rodiče rozvedení. Ať se Vám daří...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 12:30

Lze například, udělat smlouvu, že barák se na mě přepíše v nějaký části za xx let? Třeba i za nějakých podmínek to už je jedno, ale nějaká jistota.

 

Od: fex
Datum: 27.05.16 12:32

co potřebuješ v 19 letech na domu měnit za milion?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 13:37
avatar

Jde sepsat smlouvu o smlouvě budoucí...ale za předpokladu, že otec Vám ten barák opravdu chce přenechat, nebo se dá udělat darovací smlouva s věcným břemenem, s tím, že tam otce i babičku necháte V KLIDU dožít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 14:01
avatar

Poradím vám jak nejlépe umím. Pokud dům nepřepíší na vás, neinvestujte ani korunu.

Nejlépe uděláte, sehnat si vlastní bydlení.


doplněno 27.05.16 14:32:

Dejte si říct, vím o čem mluvím, trvalo celých 30 let než tchán chalupu do které jsme investovali na syna přepsal, od r. 1981 jsme tam bydleli 4 roky a pak šli do Brna a tchán + tchýně se do námi zrekonstruovaného nastěhovali. Roky jsme slýchali, je to vaše starejte se.Dcera dostala chalupu druhou a začalo se jim zdát, že my máme hrad a ona rujinu, ona neinvestovala nic. Mnohokrát jsme si říkali, že jsme neměli dát na jejich řeči a měli si postavit chalupu svoji. Nakonec si manžel přepsání prosadil když odmítl dělat novou střechu za svoje, naštěstí, jelikož nechtějte vědět co se dělo po smrti tchána.

100x NE, jedině za své a svoje a bez ohledu na sliby!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.16 14:08
avatar

A už máte nějakou nevěstu? Aby se vám nestalo, že budete mít sice dům, ale budete v něm sám. Dům je zatím vašeho otce a co s ním udělá, je jeho věc. Nemusíte dostat vůbec nic.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.