Komín a zplodiny do oken

Od: Datum: 27.05.16 11:49 odpovědí: 7 změna: 30.05.16 05:19

Dobrý den,

na hranici našeho pozemku stojí sousedův dům, na který navazuje nízká přístavba (pravděpodobně postavená bez stavebního povolení) s komínem, kde soused v zimním období topí. Komín ale je velmi nízký a jeho vyústění je ve vodorovné vzdálenosti cca 5m od našich přízemních oken. Pokud zatopí a my máme otevřené okno za účelem větrání (např ráno když vstanem), je naše ložnice plná kouře. Tentýž problém má syn, který obývá s rodinou podkroví, pokud nepozavírá včas okna má byt plný kouře. Další větrání už ten den je nemožné - zase až ráno a musíme hlídat kdy soused zatopí.

Na problém jsem souseda vícekrát slovně upozornil, ale ten se mi vysmál, že pokud mu to někdo nenařídí tak nic řešit nebude. Mám nějakou možnost řešení? Obávánm se že se někdo z nás v přízemí přiotráví, při nevhodném směru větru bývá zakouření dost intenzivní.

Děkuji za info.


doplněno 28.05.16 07:15:

Reakce na dotaz paw:

Jsem sice přistěhovalec, ale bydlím tu 25 let. S tímto sousedem dohoda možná není, bohužel. Co slíbí neudělá.


doplněno 29.05.16 21:22:

Zdravím a díky všem za zájem i rady. Normu, co mi Jabraka poslal odkaz, jsem si přečetl a začínám být skeptik, dle mého není síla která by souseda přimněla k řešení. Už jsem se na to ptal vloni kominíka který u nás dělal revizi a ten mi v podstatě řekl totéž. Nedá se nic dělat. Přeji všem hezký den bez kouře.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.05.16 11:58
avatar

Jedině místní šetření ukáže, zdali jeho kouř je proti zákonu.

To že se topí v kotli, kamnech, je normální, že vítr sfoukává kouř k Vám nemůže ani soused ani vy.

Já mám komín 7 metrů nad terénem, občas se stydím, když kouř sfoukává k sousedům, ale co dělat? Po roztopení kotle již tak nekouří..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paw®
Datum: 27.05.16 12:39

Pac je to jiz vase 2. otazka k sousedovi, chci se tey zetpapt ja vas. Jste v miste nove prichozi? Neslo by se sousedem navazat/urovnat vztahy tak, abyste si vychazeli vstric. Je rozdil mezi upozornenim "mas tam vcely a my je nechceme" a "Mas tam vcely, my s ejich bojime. Muzu nejak pomoct zajistit jejich odstraneni"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 27.05.16 18:53

Pokud jakékoliv topidlo na tuhá paliva trvale dlouhodobě a nadmíru, kouří je něco špatně, pokud by soused jen "trochu" chtěl, mohl by výrazně kouřivost snížit nebo téměř úplně eliminovat. (změna nastavení, způsob dodávky paliva, kombinace paliva, změna paliva) Já dbám na kouřivost svých kamen velmi přísně, pro mně je naprosto nepřípustné aby kamna po velmi krátkém rozhoření vydávala jakýkoliv viditelný a cítitelný kouř, pokud se tak někdy náhodou stane ihned zjednávám nápravu, sousedi prakticky většinou vůbec neví o tom že topím. Výhody správného topení bez kouře a smradu jsou obrovské, je to ekonomičtější, účinnější (protože kouř v podstatě shoří), bezpečnější (nehrozí vyhoření sazí v komíně, protože tam téměř žádné nejsou). Kdyby Váš soused jen "malinko" přemýšlel má na čistějším topení zájem sám...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.05.16 08:42
avatar

Dobrý den, nevím zda to to pomůže, ale alespoň něco. Sám jsem ale zastáncem zkusit domluvit se se sousedem. I když vím, že to někdy vlastně skoro ani nejde. Něco podobného jako Vy, mám vedle sebe.

http://arnika.org/soubory/dok…as_soused_obtezuje_kourem.pdf

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 28.05.16 12:21

Ano, zkrátka s některými lidmi není řeč ani neví že tím nejvíc škodí sami sobě, protože pak se to musí řešit "oficiálně" a může to být ve výsledku "bolestné" pro obě strany...U nás je to tak, že pokud někomu něco z mé strany vadí, sjednám ihned nápravu či se domluvíme na kompromisu a problém je vyřešen k oboustranné spokojenosti, oboustranně se tak ušetří čas, peníze a mnoho nepříjemností...

Nejlépe by bylo snažit se to sousedovi ještě jednou takto nastínit, "jaké jsou možnosti" aby ještě jednou zvážil zda se neoplatí se svým topením něco dělat, vždyť k podstatnému zlepšení spalování stačí někdy opravdu jen "málo" a rozdíl je podstatný, pokud s ním není řeč pak bych ho upozornil že budete nucen situaci řešit bohužel jinak což vás přirozeně mrzí ale když si nedá říci, zkrátka je nutné aby věděl že mu "udání" hrozí neboť ze své strany záměrně "blokuje"jakoukoliv nápravu, pokud mu to ani pak nedojde nedá se nic jiného dělat...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.05.16 14:50
avatar

Vyústění spalinové cesty se řídí normou.

http://vytapeni.tzb-info.cz/k…ripojovani-spotrebicu-paliv-i

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.05.16 05:19
avatar
Napište sousedovi doporučený dopis, popište situaci, jak Vám brání v řádném užívání Vašeho majetku, požádejte o nápravu, třeba prodloužením komínu, dejte mu termín 30 dní, potom že se obrátit na životní prostředí, stavební úřad a pod.
Kopii zašlete na Obecní úřad.
Máte oporu v Obč. zákoníku
§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
Kdo se směje naposledy...
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.