Jímání drenážní vody

Od: Datum: 25.05.16 12:02 odpovědí: 22 změna: 27.05.16 10:20

Dobrý den, budu dělat drenáž starého domu. Napadlo mne využívat vodu z drenáže k zalévání zahrady, ale všude jsem našel pouze využívání dešťové vody. Z mého pohledu není složité jímat dvodu z drenáže, ale je mi divné, že jsem o tom nenašel nikde zmínku. Prozradíte mi, kde je tedy zakopaný pes?

Díky

Pája

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.05.16 12:11
Kdyby jsi udělal nádrž někde v zemi, tak proč ne.
Jen se zeptám, to jsi podlehl módě a odkopeš barák, pak nopovku a dolu drenáž a celý to zasypat štěrkem?
Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.05.16 12:17

Nevím jestli jsem podlehl módě, ale mám dům pod svahem a problém s vlhkostí tam je. Bude se podřezávat, ale nějak si myslím, že drenáž je otázka pár korun a horší to s ní nebude;) Štěrk nechci mít až na úroveň terénu. Chtěl bych tam udělat vyspádovanej chodníček (asi betonovej), páč si myslim, že kačírek kolem domu je skvělá hračka pro děti a psi a solidní trest pro dospělé

Od: asd1
Datum: 25.05.16 14:16

Zakopaný pes v tom není, jen je jednodušší jímat vodu z okapu než z drenáže. Ve svahu kdy z drenáže to teče samospádem do nádrže to je v pohodě. V podstatě to bude jako pramen.

Kačírek je lepší, chodník když už tak dlažbu. Ale pokud bude nová hydroizolace (pozor nopovka nestačí) tak může být cokoliv.

Datum: 25.05.16 14:29

kuklíku, rozumím tomu, že si kolem baráku uděláte potůček vody?

Dáte hydroizolaci a ze svahu přivedete vodu k základům?

OK, ať je po Vašem..

doplněno 25.05.16 14:53:

nejdříve musíte sdělit, kterou vodu chcete odvádět drenáží. Spodní, které je někde v podloží, ve svahu? Nebo dešťová, která naprší a vsákne do podloží?

Datum: 25.05.16 14:47

Potůček vody? Přivedu vodu k základům? Proč? Nevím jestli vám teď rozumím. Pokud máte na mysli chodníček okolo domu, ten musí být samozřejmě ve spádu od domu.

doplněno 25.05.16 15:01:

Samozřejmě tu která naprší a teče po svahu k domu.

Datum: 25.05.16 14:49

Můžete mi prosím vysvětlit proč dlažbu? Asi mi uniká rozdíl...

Datum: 25.05.16 14:54

beton deska = vlhkost uzavřená v podloží

dlažba = povrchová voda steče, vlhkost v podloží se může odpařovat

Milan má trochu paranoidní představu že z drenážní trubky stříká tlaková voda skrz základy až do sklepa... Asi bydlí na rovině bez odtoku a drenáž mu stahuje vodu k baráku.

Datum: 25.05.16 14:56

asd, to jste přehnal.

Kdepak naznačuji to co vy píšete o mě?

Datum: 25.05.16 15:01

V jiných diskusích, vyplývá z nich váš názor že drenáž je ve většině případů škodlivá. Tady to samé - drenáž přivede vodu k základům. To zase přeháníte vy.

Datum: 25.05.16 16:47

asd, je to asi z nepochopení,

pokud tazatel má za sebou svah, který může mít, nebo má zdroj spodní vody, (proto zjištuji o jakou vodu se jedná), udělá drenáž u základů. Spodní voda začne odtékat drenáží, ale kde se bere? Ze stráně? Ze spodní vody? Odkud? Pokud zdroj vody není u základu, tak se stahuje k základům.

Nebo to tak není?

beton deska = vlhkost uzavřená v podloží

dlažba = povrchová voda steče, vlhkost v podloží se může odpařovat

jakou dlažbu máte na mysli? Betonovou?

Datum: 25.05.16 15:03

Myslíte, že pokud tam dám betonovou dlažbu, tak ta spára mezi dlaždicemi stačí na odpařování?

Datum: 25.05.16 19:12

Ahoj Kuklíku.

Měl by jsi dát spíš na to, co tu píše Milan. Ale, ani on a vlastně nikdo zatím neví jaké tam u tebe jsou ty vodní poměry. Takhle se fakt nedá nějak moc přesně cokoliv poradit. Jak a kudy se odpaří nějaká voda z pod čehokoliv je až podružné. Opravdu více záleží na tom, jaká se ti tam kde a kudy dere nějaká ta voda. Jestli je zapotřebí tam dávat k základům nějakou drenáž, tak by měla mít dostatečný spád. Neví se ani to, jak je domek v tom místě podsklepen a jak je to s vlhkostí té zdi v tom místě. Mnozí stavebníci používají ty žluté ,,drenážní ,, děrované hadice. Já jsem radši použil 150 kameninu s děrováním pouze ve vrchní části. Proteklá voda v té trubce lehčeji letí po jejím dně po spádu. Steřící nopovou folii zásadně nepoužívám. I ta se musí umět správně použít. Jak se tak koukám, kde ji někdo použil, většinou je to nedodělané a sprasené. I profíky.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 25.05.16 21:11

Děkuji

Datum: 25.05.16 23:37

Ahoj, trochu jsme se odklonili od původní otázky která byla o tom, jestli je možné vodu z drenáže dále využít. Nechci se pouštět do diskuze o tom, jestli je drenáž účelná a jak jí udělat. Ve vší úctě a slušnosti mám na to posudek od člověka, kterému věřím a zabvá se izolací staveb mnoho let. Jde mi jen o ten můj myšlenkový pochod, že z drenáže odtéká spousta vody, která se "jen" bez využití vsakuje a já potom musím používat vodu z řadu.

Datum: 26.05.16 19:11

Ano, voda z drenáže lze využít, proč by nešla. Je to buď spodní voda, nebo srážková. Obojím lze zalévat.

Jen mi je divné, že máte "na to posudek od člověka, kterému věřím a zabývá se izolací staveb mnoho let" a ten Vám nesdělí, že ta voda (ne)lze použít k zalévání.

doplněno 26.05.16 20:27:

OK, v pořádku, voda lze použít bez problémů.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 26.05.16 20:00

Mám vypracovaná doporučení ohledně izolace, o možnosti následného využití jsem s ním nemluvil. Napadlo mne to až mnohem později.

Datum: 26.05.16 07:10

Vodu z drenáže můžete "uskladňovat" v nádrži pod úrovní drenáže, teda někde pod svahem, aby do ní z drenáže tekla samospádem. Ovšem nezapomenout udělat přepad z té nádrže, aby voda nepřeplnila nádrž a potom na principu spojených nádob voda nestoupala v nádrži a zároveň i v drenáži.

Otázka je, zda se vyplatí kopat a zhotovit betonovou či vložit montovanou nádrž, když při pár litrech (desítkách litrů) by náklady nebyly vysoké.

Já bych napřed udělal drenáž, bez nádrže. Mohl bych určitý čas sledovat průtok vody, a posoudit, či nádrž bude potřebná...rentabilní. Drenáž i bez nádrže určitě vylepší vlhkostní poměry okolo domu.

Využít vodu můžete na zalévání (třeba i trávníku a vysušené zeminy z důvodu oddrenážování), umývání, rozstřikování pro snížení tepla a zvýšení vlhkosti v letě, a pod. Třeba i na splachování WC, pokud půjde samostatný přívod.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 26.05.16 09:39

Využívání dešťové vody v domě plánuji. Ani jsem nedoufal, že by se dala drenážní voda využívat v domě také. To by znamenalo pro mne jen jednu nádrž. Nedovedu odhadnout, kolik vody z té drenáže dokážu získat. Ale na to si budu muset najít nějakého odborníka, který to spočítá ;) Děkuji moc za přínosnou odpověď

Datum: 26.05.16 21:20

Ahoj Kuklíku.

Že máš komu věřit ohledně izolací, to máš dobrý. Ale, důvěřuj a prověřuj. Někteří lidi jsou schopni všeho. Já ti povím, kolik tý vody dokážeš získat. Tolik, kolik je jí schopno tou zemí prosáknout, případně přitéct při napršení. Spíše se jedná o to, kolik jsi jí schopen v něčem najímat. A jak dlouho potom vydrží, než se odběrem spotřebuje. Tenhle zdroj vody se ti může hodit na splachování WC, stříkání hadicí na mytí auta, zalévání plodin, trávy a tak. Jen tuhle vodu musíš fyzicky oddělit od případné přípojky nějaké té městské či obecní od dodavatele. A vlastně i od své pitné ze tvé vlastní studny. Přeji ti, aby ti ty izolace nikdo nezbastlil. Ahoj.

Datum: 27.05.16 10:20

Děkuji, o nutnosti oddělení rozvodů vím. Počítám se zvláštním rozvodem.

Datum: 26.05.16 07:46

Zdravím.!

Mám cca 16.let "obkopaný" barák, jelikož se mi do sklepa při dešti tlačila ze svahu voda.

A to takovým způsobem, že ji tam při déletrvajícím, nebo intenzivnějším dešti bylo až 30.Cm.!

Zkrátka sklep byl k nepoužití.

Po obkopání je ve sklepě nádherné sucho. V nejnižším bodě drenáže jsem ji svedl do sklepa,

kde mám v zemi zakopanou jímku cca.200l ve které je umístěné kalové čerpadlo s plovákovým

spínačem. Vše tudíž funguje automaticky. Voda z průsaku je naprosto čirá, jako ze studánky.

Byly to tenkrát "galeje", ale jsem rád, že jsem to udělal. Mít "bazén" ve sklepě není příliš praktické...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 26.05.16 09:41

Teď jste mi udělal nesmírnou radost ;) Hlavně s tou čistotou vody ;)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.