Vrácení nájmu

Od: Datum: 06.06.16 00:13 odpovědí: 23 změna: 07.06.16 09:14

Jak byste řešili situaci?

Majitel domu má cca 5 bytových jednotek z nichž jednu pronajal mému známému. Jediné co si přál, aby se v bytě nekouřilo. O tom, že si nepřeje návštěvy ani slovo. On sám má v domě byt, takže měl o všem přehled. Ke známemu přijel na návštěvu kamarád, který u něj spal. Druhý den, když ještě kamarád spal odešel známý do obchodu. Když přišel domu, tak u něj v bytě byl majitel domu i se svým synem a na hodinu jej vyhodil. Prý je buzerant a vodí si k němu feťáky co hulí v posteli. Ano, kamarád aniž by věděl o zákazu si zapálil, ale balený cígo a ne jointa a rozhodně jsou oba na ženský.

Majitel domu mu nyní odmítá vrátit kauci i již zaplacený nájem na měsíc dopředu s tím, že musí nechat vymalovat a vyměnit zámky. Takže kvůli jedné cigaretě přišel o 16 tisíc. Je možné se nějak bránit?

doplněno 07.06.16 00:20:

Takže... situace se má takto. Opravdu to bylo jen jedno cigáro. Večer šli na ryby a vrátili se pozdě v noci a šli si téměř hned lehnout. Takže o nějakých zákazech prý nebyla řeč.

Dnes si telefonovali a majitel bytu mu řekl, že neměl umytou vanu / kuchali tam ještě v noci ryby a už se jim nechtělo vanu vydrbat / , neměl vytřenou podlahu... no a dalších pár " zásadních " prohřešků. Ve smlouvě opravdu žádný zákaz není. Jen to o té třetí osobě.

Výsledek byl ten, že mu řekl, že si na vše nechá vystavit faktury a pokud nějaké peníze zbydou, tak mu je do týdne dá.

Nevěřím tomu, ale po tom všem co tady čtu by je z něj stejně nedostal a pochybuju, že by se soudil.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 06.06.16 00:17

Pokud ujednání o cigaretě je v nájemní smlouvě, pak snad OK. Bránit se může jen u soudu nebo to vyřešit hezky česky. Tedy nezmůže bez nátlaku nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.16 00:26
avatar

Jo, za blbost se platí! Neříkejte, že tam kamarád spal a nevěděl, že tam nesmí kouřit? Mně to připadá tak, že to už asi byla poslední kapka. Komu by se taky líbilo, aby si do podnájmu nájemník vodil nocležníka, bez dovolení? To má majitel každého osobně hlídat, jak je u něj dlouho a jestli už návštěva se pozvolna neproměnila v bydlení? V každém případě Váš kamarád se má právo domáhat faktury za nový zámek i vymalování. Zbytek by mu měl být řádně vrácen, pokud nebudou naúčtovány nějaké další škody, nebo nebude dluh na nájemném. Jde hlavně o to, aby se mu, po odečtení škod, vůbec vyplatilo se nějak bránit! Škoda musí být větší než 5000 Kč a může dostat k zaplacení i soudní řízení. Příště se snad poučí a bude bytného respektovat. A to je poučení do života k nezaplacení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: m123
Datum: 06.06.16 00:44

To bylo první na co jsem se ptala zda to věděl. Prý mu o tom neřekl, protože netušil, že by ho napadlo, že si někdo v bytě bez dovolení zapálí. Bydlel tam od minulého týdne, takže si myslím, že nešlo ani o tu " poslední kapku " . A to, že tam může bydlet další osoba bylo dáno ve smlouvě, že jen se souhlasem majitele, takže to by si též nedovolil.

Nevím co si o tom myslet. Příjde mi, že jen hledal nějakou záminku, aby jej mohl vyhodit a na jeho úkor se obohatit. Dívali jsme se do živnostenského rejstříku a majitel nemá ani živnost na ubytování.

Mmch. něco podobného mi říkala i kolegyně z práce, majitel bytu měnil co 3 měsíce nájemníky, nevracel kauce a 2x do roka byl na luxusní dovolené.

Od: hk
Datum: 06.06.16 00:54

Promájem nemovitosti je řešen v § 9 zákona o dani z příjmu. Není zapotřebí živnost. Záminku si myslím, že domácí nehledal. Víte, pořádek musí být. Zřejmě to nebyl první incident. Na druhou stranu, myslíte si, že nějakých 20 tis stojí domácímu za to, aby si dělal sám problémy, měl např. i 2 měsíce volný byt (než ho pronajme jinému) atd. Že je pronajímatel s 3mi byty 2x za rok na luxusní dovolené - to je snad normální ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.06.16 00:50
avatar

Dobrý den, pokud se jedná o řádný pronájem bytu se řádnou písemnou náj. smlouvou, tak ji nelze takto vypovědět. Jde to jen po hrubém porušení kázně dané NOZ (jsou tam striktně vyjmenovány důvody a jiný nepřichází v úvahu). Takže, pronajímatel nepostupuje správně, neměl do bytu vůbec vstupovat (bez předchozí dohody), neměl by mít ani klíče a jedna cigareta je záminka. Bránit se lze odkazováním na NOZ či se obrátit na právníka. Ovšem, pokud šlo o nějakou ústní dohodu či černotu, tak je nějaká obrana zbytečná. Zdravím!

doplněno 06.06.16 01:00:

hk - Vaše informace je zavádějící. Vše ohledně pronájmu je v NOZ. Vy odkazujete na zdanění příjmu z pronájmu, což není předmětem otázky. Pravdou je, že k pronájmu není třeba ŽL.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: hk
Datum: 06.06.16 01:08

Bene - píšu nač se ptá tazatelka. A pokud vytýká pronajímateli, že na to nemá živnost, pak je na místě jí to vysvětlit, že žádnou nepotřebuje. Tazatelka totiž předjímá, že by zřejmě mohla pronajímateli pohrozit nelegálností jeho podnikání. Tedy jí ubezpečuji, že tudy cesta nevede.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.16 01:19

Všichni, kromě Bena, tady píšešte bludy. I do pronajatého bytu si může nájemník vodit návštěvy. Klidně na noc. A klidně si mohou spolu v noci užívat. Dokonce ani vykouřená cigareta není důvodem k vyhazovu. Co s tím? Zavolat policajty a domáhat se vstupu do bytu, páč ho má kamarád řádně pronajatý. Jestli už ja kamarád z bytu pryč a má doklady o předaných penězích, tak majiteli zaslat dopis, kde ho žádá o vyúčtování a následně o vrácení veškerých přeplatků. Včetně kauce. Upozornit na to, že když nezaplatí do termínu, tak se kamarád obrátí na soud.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 06.06.16 11:20

Jen dodám, že PČR nemá bez soudního rozhodnutí žádná větší práva, než nájemce. Takže ani kdyby policajti chtěli, tak nemohou pronajímateli nic přikazovat, pokud nejde o zdraví či život.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.16 06:22
avatar

Dávám plně za pravdu benovi a sebod. Pokud se vše odehrálo tak, jak tazatel popisuje, tak ano. Pokud tam ale byla i opilost, rušení nájemníků atd., je v právu majitel. Takže se mi zdá, že nešlo jen jednu o návštěvu nebo cigaretu. Majitel určtě zná NOZ ve vlastním zájmu.

Jinak se pozastavuju nad zákazem kouření v nájmu a skutečností, že měl klíče od bytu. Nejedná se tedy spíše o ubytovnu? Protože na tyto zákazy v běžných bytech nemá právo a oporu v NOZ. Nájemík má právo nikomu klíče od bytu neposkytovat. Dokonce je to i rozumné.

doplněno 06.06.16 09:14:

Mysím že se jedná spíše o ubytovnu. Ta jediná může omezit právo nájemníka na výkon jeho nájemních práv. Protože když si nemůžu pozvat návštěvu, když si u mě návštěva nemůže zapálit, když mi majitel kdykoliv vleze do bytu, to mi nepřijde opravdu normální. Proč tam vlastně tazatel bydlí, pokud to není mateřská škola nebo ubytovna? Taková smlouva by šla i proti NOZ, protože smlouva nesmlouva, vlézt mi do pronajatého bytu majitel, kdy si vzpomene bez mého vědomí, asi bych chápala i pocity vraha.

doplněno 06.06.16 09:21:

magdone, ta návštěva žádnou smlouvu nepodepsala a pokud je to byt, ne ubytovna, kde musím návštěvu hlásit, tak mi třeba přijede maminka na návštěvu a já ji pošlu do hotelu? Nesmysl, smlouva se vztahuje jen na nájemníka. Majitel měl štěstí, kdyby si ta návštěva u tazatele myslela že je to zloděj, tak ho mohl i poškodit v leknutí na zdraví...on o žádné smlouvě nic neví a může oprávněně předpokládat, že klíč má jen tazatel. Mimochodem, proč tazatel nevyměnil zámek po nastěhování, kdyby se tam přesto majitel dostal, bylo by to už vloupání ne? Tam bych tedy chtěla bydlet, tak velká kauce a jak ve Valdicích pod dozorem...*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.16 08:05
avatar

Je zbytečné se tu dohadovat, výpověď z nájmu řeší dostatečně § 2288 NOZ. V každém případě ale platí 3 měsíční výpovědní lhůta (i při mnohem závažnějším pochybení). Takže vyhodit na hodinu opravdu nelze.

doplněno 06.06.16 08:40:

Pronajímatel nadále porušil ustanovení § 2219 NOZ, ve kterém je mimo jiného uvedeno že: "Pronajímatel má oprávnění ke vstupu do pronajatého bytu za předpokladu, že to nájemci předem a v přiměřené době oznámí".

Vrácení Jistoty (kauce) řeší § 2254 NOZ.

Takže kdo by vyhrál soud v případě sporu je celkem jasné.

Pronajímatel zřejmě nezná NOZ (což by ve vlastním zájmu měl, ale většina "amatérských" pronajímatelů ho ani nečetla), nebo spoléhá na to, že NOZ nezná nájemce (případně nemá sílu na roky se táhnoucí soud).

doplněno 06.06.16 08:48:

Ještě dodám k tomu kouření v bytě: Nájemce je povinnen dodržovat to, co podepsal v nájemní smlouvě, pokud to přímo neodporuje zákonu. Takže když je ve smlouvě výslovný zákaz kouření, musí to nájemce respektovat (svým podpisem potvrdil svůj souhlas). Jinak je to porušení smlouvy ze strany nájemce a může to být důvod k výpovědi (samozřejmě podle NOZ - 3 měsíční výpovdní lhůta).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.06.16 09:35
avatar

Pokud jste opravdu nedělali binec, že barák byl auf, nikam bych se nestěhovala, zámek bych vyměnila a hotovo. Takhle Vás nepérovala ani maminka. At vrátí kauci, pak je možné hledat něco jiného. Když se Vás bude chtít zbavit, peníze vrátí. Pokud mu vrátíte byt v rychtyku, nájmy jste platil,tak pohoda. To, že k Vám chodí kdy si vzpomene, dokonce když ani nejste doma, je kriminální jednání, kdybyste měl doma peníze, co kdyby se Vám ztratily? A podobně...Nechápu, proč si neměníte zámky, jde o Vaše soukromí. Vůbec nevíte, když jste nebyl doma, kolikrát Vás takhle navštívil, prošmejdil Vám dokumenty, počítač...I kriminálka musí mít povolení a tady koukám si majitel myslí že může všechno, že je Bůh.

Na večerní čtení...

http://www.legis.cz/Clanky/Zakazana-ujednani-najmu-bytu

http://bydleni.idnes.cz/novy-…x?c=A131230_133743_stavba_web

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 06.06.16 11:22

Lidi, vždyť to jsou bláboly plné teorie a píšou je lidi, kteří nepronajímají žádné byty. Realita je jiná. Pně chápu vlastníka domu, že tak jednal a nenechá si diktovat od nájemce a devastovat svůj majetek. Jen víc takových statečných, co se nebojí se ozvat a vyřešit si problémy sám, hned a efektivně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.16 11:25

hk. Vy jste opravdu HŇUP.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 06.06.16 11:30

Na rozdíl od vás používám selký rozum. Vy urážíte!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.16 11:53

Selský rozum je tazateli k ničemu. Tím se řídili sedláci u Chlumce a jak dopadli. Takže znovu. Nelze z důvodů. které tazatel popsal, OKAMŽITĚ ukončit nájem. Tečka. Nelze si nechat kauci. Tečka. Nelze tady kalkulovat s tím, že se tazatel choval v bytě nevhodně. Jak si vůbec dovolujete kritizovat chování člověka, kterého vůbec neznáte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 06.06.16 11:59

Nájemce porušil dohodnutá pravidla s pronajímatelem. Pronajímatel jasně řekl, že v jeho majetku se kouřit nebude. Pokud se to nájemci nelíbí, je správné, že byl vyhozen na ulici. Nevidím na tom nic špatného. Pronajímatel si jen hlídá svůj majetek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.16 19:39
avatar

"...je správné, že byl vyhozen na ulici."

Ano,v tom s Vámi souhlasím. Ale i na takový vyhazov existují zákony, podle kterých se musí postupovat (3 měsíční výpověď, neoprávněný vstup do bytu...). Pronajímatel se nemůže řídit jen svým selským rozumem, musí dodržovat zákon. Jinak je to anarchie.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.06.16 19:34
avatar

"...píšou je lidi, kteří nepronajímají žádné byty."
hk - No když myslíte... pronajímám pár desítek bytů v Praze už od roku 1993. Takže o tom leccos vím. Kolik jste jich už pronajal vy?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 06.06.16 20:06

sebod, magdon *palec*

Tazatelka nepopsala situaci přesně. K nám také jezdí kamarádi - kuřáci. Neexistuje, když přijedou v sobotu, aby první cigareta byla až v neděli ráno. To kuřák nevydrží. Řekla bych, že se kouřilo již v sobotu a nájemce to toleroval.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: hk
Datum: 06.06.16 20:18

Magdon, mám trochu pochybnosti o pravdivosti vašich slov, kdybyste byl tak zkušený, jistě byste se zde nemusel ptát, jak se hledá na internetu telefonní seznam. Viz https://www.poradte.cz/volna-…5-telefonni-seznam-odkaz.html .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.16 20:24
avatar

hk - *sok* Co má společného pronajímání činžovního domu s tím, že se mi nedaří na Internetu najít telefonní číslo? Zkuste mi to podle toho Vašeho geniálního selského rozumu vysvětlit!

doplněno 06.06.16 20:36:

Jo a klidně si o mých zkušenostech pochybujte, vy můj nájemce nejste, vy mě neživíte, takže je mi to šuma fuk.

Mimochodem - zapomněl jste odpovědět na otázku, kolik bytů jste už v životě pronajal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.06.16 21:10

jo, magdone. A ani nevíš, jak zlikvidovat pámelník. Tohle až si hk přečte, tak teprve uvidíš *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pisalka
Datum: 07.06.16 09:14

Za co si majitel nechá vystavit faktury? Za jednu vykouřenou cigaretu hned vymaluje celý byt? Budiž. A dál? Vyhodí veškerý nábytek a nakoupí nový, protože by mohl být cítit kouřem? Nebo tu neumytou vanu také rovnou vyhodí místo toho, aby ji nájemce umyl? Absolutně to nechápu a upřímně si myslím, že tam nemůže být jen tento problém jako je špinavá vana a cigareta. *bum*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.