Mám vyprat polštář z kachního peří?

Od: Datum: 20.05.16 08:33 odpovědí: 15 změna: 21.05.16 21:31

Krásný den všem. Prosím o radu. Včera se "podařilo" vnučce vylít misku hovězího vývaru na polštář. Je to takový ten méně kvalitní náhradní polštář z kachního peří,ale má kvalitní sypkovinu. Mám ho zkusit vyprat v pračce a dát sušit na balkon,hlásí pěkné počasí. Máte někdo zkušenost? Nebude potom nějak páchnout,nebo nestane se s ním něco? Čistírna je docela drahá, je to jediné řešení? Děkuji JISKRA.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 20.05.16 08:49
Krásný den i Vám.
Nedělejte to.Peří je přece jenom peří.Když ten polštář vyperete,tak Vám zcuckovatí a budou tam ty slepené kousky.
To si opravdu raději připlaťte tu čistírnu.
Ohodnoceno: 3x

Od: ben®
Datum: 20.05.16 08:52

Dobrý den, je to trochu loterie - může z toho polštáře být potom "cucek". Ovšem, kachní peří je "mastné" a nemělo by jímat vodu, tak po vyprání by to mohlo dobře schnout a rozložený polštář na slunku i obracet. Zkuste to - na nížší teplotu. Zdravím!

P.S. A zítra má být ještě hezčí počasí.

doplněno 20.05.16 09:03:

jiskra - když neuděláte nic, tak bude polštář umaštěný a zapáchat. Když vyperete, tak si snad pomůžete - nebo následně ta čistírna bude další řešení (či popelnice). Kdo se bojí, nesmí do lesa (to je příměr, který jistě znáte) .

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.05.16 09:00

Děkuji,dva rozdílné názory,počkám na další,třeba někdo vypral a litoval,JISKRA.

Od: wamp®
Datum: 20.05.16 10:28

Jiskro,já jsem právě takový polštář kdysi prala a výsledek byl katastrofální.Musela jsem ho vyhodit !

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.05.16 09:02

Obávám se že se vám to nepodaří. Je to tak vysoké riziko. Ono takové polštáře nečistí někdy ani profesionálové.

Datum: 20.05.16 09:14

Když namočíte peří, stane se z toho mokrý cucek, který už neusušíte. Musela byste to sušit profukováním, něco jako se děje v sušičce na prádlo. Proto je to drahé to čištění peří, protože to musí vyndat ze sýpku a pak to dají do takového bubnu s čisticím prostředkem a tam se peří volně mele a pročišťuje, aby pak bylo zase nadýchané a voňavé. Zkusit to můžete, ale pochybuji o zdárném výsledku. Já bych polštář dala na sluníčko a proklepávala. Říkáte, že má kvalitní sýpkovinu, tak se možná tolik té polévky zase do peří nenasáklo. Pak bych ho očichala, jestli je to něčím cítit. To praní bych nechala až jako poslední variantu a připravila se na to, že to buďto vyhodím, nebo se to povede. Přinejlepším se v něm nadělají drobné žmolky, ale asi to už nebude příjemné na něm spát.

doplněno 20.05.16 09:21:

Vím že existují péřové bundy které se prát dají, ale i tak se pak musí dát sušičky na prádlo, aby byly nadýchané. A to peří je specielně upravené, aby se prát mohlo a také je ta buda prošitá a to peří je tam v malých množstvích v každém čtverečku a nemá šanci se sesypat dohromady v jeden cucek. Pak jsou také péřové prošívané deky které se prát dají, ale je to to samé. Peří je k tomu už ve výrobě upravené a rovněž je to prošívaná deka.

Ohodnoceno: 3x

Od: dam®
Datum: 20.05.16 10:17

Zdravím všechny. Moje babča vždy říkala, že věci z kachního peří (deky, polštáře, apod.) se nemají dávat a ani větrat na slunko, protože tuk v peří obsažený na slunci žlukne a nevoní. Normálně vyprat, pověsit do větrna a často pročechrávat.

Od: pipi
Datum: 20.05.16 12:10

když ho vyperete v pračce,peří bude slepené a nikdy to nerozděláte a ještě se špatně vypere vntřek..Jedině vyprat nekolikrát ručně a pak peří vyndat a ručně přebrat,rozdrchat cucky.Hrozná práce

Od: asd1
Datum: 20.05.16 12:30

Vyprat v pračce v přípravku na peří (v outdoor speciálkách), sušit v sušičce s tenisákama. Zbytek žmolků rozdělávat rukama. Není to až takový problém...

Datum: 20.05.16 12:50

souhlas s asd1,je to tak běžné,speciální prací přípravek+sušička s tenisákama,ať se peří pěkně naklepe.Děláme to běžně i s drahýma bundama.

doplněno 20.05.16 18:34:

bez sušičky to bude chtít časté natřásání a setřepávání...hodně štěstí,ať se daří.Už před deseti léty jsem vybírala pračku se sušičkou,protože se někdy může hodit a to je třeba ten případ,jinak taky sušíme tradičně na šňuře.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.05.16 16:41

Souhlas s Lucií. Ale myslím si, že když ze sypkoviny sperete apreturu, bude peří vylízat. *hej*Jestli ta polívka do polštáře nevsákla, tak bych jen koupila sypkovinu a polštář přesypala.

Datum: 20.05.16 16:43

Děkuji Vám všem,zatím větrám na balkoně,když to nepomůže tak asi ta čistírna,nemám sušičku. Krásný slunečný víkend.

JISKRA

Od: trtr
Datum: 20.05.16 17:14

Zdravím, vypral jsem 2 kusy polštářů , které už to potřebovaly a to na 90 stupňů. Sušil jsem je cca týden a musel jsem pořád chodit a natřepávat, ale polštář byl polštářem, tak jako před praním. Potom jsem je dal do čistírny (logo s peříčkem je docela známé) a za 597,-Kč jsem měl polštáře jako nové včetně sýpkoviny. Takže pračka ne stavu nejvyšší nouze, jinak čistírna je opravdu jediné rozumné řešení.

Datum: 20.05.16 21:17

Prala jsem polštář z husího peří, na 30°stup., sušila venku na prudkém slunci, několik dní a protřepávala. Ze sypku se stal obyč. hadr. Nedoporučuji.

Datum: 21.05.16 21:31

Děkuji všem,v pondělí nesu do čistírny. Pohodový úplňkový večer. ;) JISKRA.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.