Jak vrtat do obkladu?

Od: Datum: 19.05.16 22:21 odpovědí: 11 změna: 27.05.16 22:53

Dobrý den,
jak vrtáte do kachliček a dlažeb? když potřebuji něco uchytit a vyvrtat díru a dát do zdi hmoždinku?
Mohu vyvrtat díru vrtákem na železo přes kachličku a pak vrtákem do zdi pokračovat dále?
Nemám totiž speciální vrták do kachliček a dlažeb.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.05.16 22:28
avatar

já to jedu normálně vidiákem samozřejmě bez příklepu a opatrně na menší otáčky a moc netlačit

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.05.16 22:30
avatar

vrtákem do železa glazovanou dlaždici neprovrtáte. budete si ten vrták muset koupit. a hlavně nepoužívat příklep. tam, kde budete vrtat doporučuji dlaždici přelepit kouskem náplasti - vrták nesklouzne po hladkém povrchu. jak se vrták "chytne" můžete náplast odstranit a pomalu vrtat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vilik
Datum: 19.05.16 22:30
Jestli máte vidiový vrták, udělejte to s ním. Klidně nejdřív otvor předvrtejte menším průměrem a pak dovrtejte. Proti smeknutí vrtáku se vyplatí budoucí otvor přelepit kouskem pásky nebo náplasti.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.05.16 22:51

Zkušenost je taková, že stačí si odůlkovat místo díry, aby neklouzal vrták (osvědčil se vrták do dřeva a kladivem se vrchní glazura odštípne). Následně klasicky vidiákem, stačí bez příklepu, ale co mám vyzkoušeno, tak obklad snese i příklep - ještě nikdy se mi nestalo, že by obklad praskl. Samozřejmě nějaký rozumný průměr (do 6mm)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 23:50

Ahoj.

Já to vrtám pořádným strojkem. Mé tabo je dobré. Když nepotká odpor, tak si jen tak vrní a vrtá. Když narazí na kus betonu, tak si přiklepne a pak vrták vleze i do překladu nad oknem v paneláku. Zatím se mi vždy podařilo trefit díru do kachle bez náplasti.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.05.16 08:01
avatar

Běžným vidiákem bez příklepu skrz kachlík, pak normálně s příkepem. Samozřejmě tlačit minimálně. Začínám malým vrtákem a díru pak náležitě zvětším (stejným způsobem). Tou lepenkou (stačí papírová) nic nezkazíte, vrták nezklouzne a lepenka částečně zpevní glazuru kolem díry.


doplněno 20.05.16 08:36:

Figurek - "Normálním vrtákem díru do kachlíku neuděláte..."

Ale uděláte. Teda normálním vidiákem, vrtákem na kov nikoliv. Zrovna včera jsem do nových kachlíků u kuchyňské linky vrtal díry na přpevnění lapičky (docela brutálním vrtacím kladivem). Začal jsem bez příklepu běžným 5mm vidiákem. Jde to pomalu, musí se opatrně a moc netlačit, ale jde to. Vrták je dobré občas ochladit ve vodě. Po provrtání kachlíku jsem jen přepnul na příklep a pokračoval tím samým vidiákem běžným způsobem. Pak jsem díru stejným způsobem zvětšil na 8 mm. Samozřejmě by se takhle asi nedalo vrtat větší počet děr (musí se pomalu), ale pokud jde třeba o 3 - 4 díry nehraje čas roli.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jenda2
Datum: 20.05.16 08:14

Pro tyto potřeby používám klasický vidiový vrták, broušený na diamantovém kotouči stejně jako vrták pro ocel. Příčné ostří zabroušením zmenšuji, vrták pak nemá snahu cestovat po materiálu a stojí na místě.

Kdo má zájem, zde je odkaz na názvosloví od výrobce nástrojů - Stimzet.

http://stimzet.cz/data/technicke_nazvoslovi_cz.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.16 08:17
avatar

Já napřed důlčikem odťuknu glazuru, a pak normálně vidiákem ale bez příklepu. Až jsem durch, příklep normálně zapínám. Ještě se mi za 20 let nestalo, že by obklad praskl. Ale co není, může být, že*smich*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.16 08:22
avatar

Normálním vrtákem díru do kachlíku neuděláte. Jestli nemáte speciální vrták, tak si ho budete muset koupit. A lepší by bylo koupit si dva, jeden s průměrem 5 nebo 6 na předvrtání a druhý s průměrem 8 či 10, podle hmoždiny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.16 08:59
avatar

Jen doplním. Když není důlčík, použijte klidně ostrý hřebík, nebo vrut. Opatrně poklepat pro odstraněni glazury v místě, kde chcete vrtat, potom se Vám vrták nesmekne

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dulok
Datum: 27.05.16 22:53

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.