Neuzemněná zásuvka

Od: Datum: 19.05.16 06:29 odpovědí: 16 změna: 19.05.16 20:47

Revize elektroinstalace v bytě mi sdělila, že nemám uzemněné zásuvky. Co s tím? V


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 19.05.16 06:32
avatar

Dobrý den, a revize nesdělila nějaké řešení - např. uzemnit a jak? Co si na to pozvat elektrikáře? Zdravím!

doplněno 19.05.16 14:08:

vv - jaký význam pro Vás mělo položení tohoto dotazu, když cituji Vaše slova: "Je mi jasné, že se budu muset na elektrikáře obrátit."? Chtěla jste to slyšet x-krát i od jiných a utvrdit se v té pravdě, že bez elektrikáře se to samo neopraví a neuzemní? Achjo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 19.05.16 06:46

Zdravím, v podstatě jste dostal revizí najevo, že nemáte zapojené kolíky v zásuvce/kách/, pro radu je zde málo informací, ale stejně tohle budete muset vyřešit s odborníkem na místě. Jinak, tento druh rev. závady se bere jako jeden z velmi závažných.


doplněno 19.05.16 09:39:

Rekonstrukcí se většinou myslí kompletně nová instalace včetně jističů a uvedení do souladu se současnýma normama, dle mého odhadu snad předešlý uživatel vyměnil zásuvky a v nich řádně nepropojil kolíky, což by bylo jen na opravu, ale to vám mohl říct už ten revizní technik.

Díky za body.


doplněno 19.05.16 10:22:

Jak napsal p.Magdon, bude stačit oprava, elektrikář sice asi bude "prskat", ale dá to.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vv
Datum: 19.05.16 09:23

Díky "damovi", to jsem chtěla vědět. Je to družstevní byt ve staré zástavbě cihlových domů a tak nevím jestli se uzemnění bude muset řešit rekonstrukcí celé elektroinstalace. Nebo jde vyřešit jinak. Tohle byla taková informační revize pro BD. Teď budu čekat co mi pošle družstvo. Já nijak el.síť nepřetěžuji a tak nemám obavy, že bych vyhořela ap.., když jističe jsou v pořádku. Je mi jasné, že se budu muset na elektrikáře obrátit.V


doplněno 19.05.16 09:50:

Dame, když oni mi nic nedoporučili, kromně toho, že by mi to mohlo zabít, což tedy vím také a ať si to nechám udělat, ale nebyl čas na to co a jak. Tak jinak u zásuvek jsou pouze dva dráty- fáze a nulák. Třetí drát uzemnění není. Tak jsem právě myslela jestli to jde nějak vyřešit nebo bude nutná úplná rekonstrukce - to jsou zatím jen moje dedukce. Díky V.

Datum: 19.05.16 09:46
avatar

"...nemám obavy, že bych vyhořela..."

V tomhle případě ani tak nehrozí vyhoření, ale to,že Vás to při případné poruše spotřebiče zabije. A nemusí to být žádný velký spotřebič, stačí starší kovová lampička u postele.


doplněno 19.05.16 09:56:

Vyřešit to jde podle starých předpisů tak zvaným "nulováním". U nové (rekonstruované) instalace nepřichází v úvahu, ale u stávající instalace z doby, kdy platil starý předpis to udělat lze. Ovšem i když je to úprava jednoduchá, elektrikář Vás nemine.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.05.16 10:26
avatar

Já bych jen rád podotkl, že elekřina může vyhořet i když je síť absolutně nevyužitá. Ale to je jen tak mimo, na to by revizák přišel. No a vám nezbývá níc jiného než volat elektrikáře. Jak už bylo psáno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 19.05.16 09:12
avatar

Uzemnit.
Zavolat elektrikare a uvest vse do spravneho stavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 09:14

Zatím zásuvky používat s velkým rizikem

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.05.16 10:27
avatar

Jak znám slovo zatím, prozatím, dočasně, tak se bojím aby to nebylo na pořád.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.05.16 11:21

Přesně tak - dočasně na věčné časy. Obzvlášť v případě, že něco zdánlivě nějak funguje a nikoho situace nenutí věc řešit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pesk®
Datum: 19.05.16 11:53
zatim se snažte používat pokudmožno jen spotřebiče které mají šňůru jen placatou bez díry na kolik. ty mají dvojitou nebo zesílenou izolaci a v případě poruchy se napětí nedostává na kostru spotřebiče
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.05.16 12:20
avatar

Zdá se mi to nepravděpodobné, asi uvádíte neúplné informace, nemyslim si že by to někdo v době vzniku realizoval do takto nebezpečného stavu. Co myslíte "revizí"? Kdo a proč revizi inicioval? Jaký je závěr z revizní zprávy? Jestli je na instalaci chybový stav, nesmí se používat, vyšetřovatele pak nezajímá, že se dotyčný zabil dobrovolně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 15:53
avatar

U propojení zásuvek je chyba,kdy kolík není propojen se zemnícím vodičem.Stačí tedy provést spojku,propojit zemnící zdířku,tedy tu,která nerozsvítí zkoušečku s kolíkem.Pak tato stará instalace projde.Důležité tu je pravidlo,že fáze bude zapojena do levé zdířky,zemnicí drát do zdířky pravé.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 19.05.16 19:54
avatar

To v tom bytě žijete sama? Máte pojištění svoje a bytu? Já byla jednou na návštěvě u hodně chudé rodiny. Oni měli takovou šílenou pračku snad ještě z doby Osmanské říše. Aby ji mohli zapnout do elektriky, napojovali se na sloup veřejného osvětlení myslím. Prostě ve vzduchu visel drát ke sloupu. A já tam u nich byla 3 dny. Hostitelka zapla pračku a já nic netušila, na elektriku jsem absolutně amatér. A o tu pračku jsem se opřela, mezitím ji naplnili vodou, kterou nosili ze studny. A ta pračka mě doslova kopla, jak jsem nedokázala nikdy udělat kotrmelec, tak se mi to povedlo hned. Bála jsem se tam všeho, co bylo na elektriku. Neměla jsem zážitek ani z televize. Než jsme odjeli, tak jsem si chtěla vyžehlit kalhoty. A já blbec negramotnej jsem na kalhoty položila vyždímaný hadr, vzala jsem žehličku do pravé ruky a levou uhladila ten mokrý hadr na kalhotách...

Říkali že mě dlouho budili a mysleli prý že je po mě. Mám z toho silnou fobii, vidím elektr. zásuvku a i v civilizaci mám tik, který neovládnu.

Takže myslím tam nebydlete, dokud to nenecháte opravit, zvláště jestli tam bydlíte s dětma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pesk®
Datum: 19.05.16 20:13

hezkej příběh .

Ještě pro tazatelku : Jestli tady dobře chápeme co jste popisovala - tzn. nezapojené ochranné kolíky, tak to není záležitost obavy z vyhoření ale bezpečnosti při poruše připojeného zařízení.

Lednička, pračka, žehlička apod., které mají šnůry s dírou pro ochanný kolík, jsou zařízení, kterým se na obal - kostru dostane při poruše napětí. to je následně "uzemněno" právě tím připojeným kolíkem a mělo by to hned vyhodit jistič. Tak to má fungovat . ovšem vy kolík připojený nemáte, tudíž napětí odvedeno nebude a při dotyku dostanete pecku a když se budete držet, proud půjde přes vás.

Spotřebiče které mají placatou zástrčku bez dírky na kolík jsou chráněna dvojitou izolací jak jsem psal výše, tak by se napětí na dekl spotřebiče dostat nemělo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.16 20:47
avatar

Můj příběh je bohužel pravdivý, ale odehrál se v cizině, ne u nás. Byla jsem opravdu hodně mladá a o tom co umí elektřina jsem neměla tušení. Od té doby jsem se předem informovala, když mě pozvali někam na návštěvu, co mají za elektřinu, odkud. Nikomu bych ty šoky nepřála. Ještě 2-3 dny jsem měla nějaké modřiny a namodralé rty. K doktorovi tam bylo daleko, takže pak mi dali jen čaj a pustili mi televizi, abych se přestala třást. Oni byli poučení a dávali si pozor, ale já nic nevěděla. Samozřejmě nešlo o nějaký umyslný atentát, v té osadě na tom byli všichni podobně a nic zvláštního na tom neviděli. Je to už dávno, ale myslím, protože si to nepamatuju, že neměli ani jističe, co mám já v paneláku. Abych řekla pravdu, nerada chodím na návštěvy, na jedné návštěvě mi malé dítě strčilo do čaje žížalu a s otevřenou pusou čekalo až ji spolknu. Takové malé, roztomilé dítě. Musela jsem si schovat brýle, pořád je chtělo na hraní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jakon
Datum: 19.05.16 20:42

Jde pravděpodobně jen o nespojení zemnícího vodiče s ochranným,

Pravidlo je, že vlevo je fáze (není to předpis, ale u nás zvyk) a v případě starého provedení dvěma dráty (není povinnost předělávat ze 2 na 3 dráty) musí být kolík spojen s tou pravou sdířkou (pro amatéry). Jinak si přečtěte něco o TN-S a TN-C rozvodech.

Normální elektrikář to vyřeší za chvilku, prskat nebude, ale zadarmo to dělat taky nebude.

Co tam ten s revizí vůbec dělal? To byla asi jen kontrola, jestli to tam neprská a jestli je to bezpečné? U fénu by to bylo celkem ukradené, dvojitá izolace se nekoná a zásuvka v zástrčce se dá otáčet. Problém by byl spíše u žehličky a dalších kovových spotřebičů do prvního kopnutí, pak by to bylo jasné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.