Odpojení bytu v OV od dálkového topení

Od: Datum: 17.05.16 17:47 odpovědí: 17 změna: 26.05.16 08:21

Dobrý den ,jsme SVJ a mám byt 35 metrů čtverečných ve svém vlastnictví . Chtěl bych se odpojit od dákového vytápění /odpojit 3 tělesa/ a dát si přímotop ,abych si nemusel dávat kalorimetr za 6000kč ., je to pro mne nesmysl ,za topení dávám za rok 3500kč.Je to možné ,aby mi to udělala odborná firma a já to jen oznámil předsedovi SJV? Předem děkuji za odpověd. Jirka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.05.16 18:18
avatar

Dobrý den, my jsme si jako družstevní byt,také nechali dát všude měřáky,je to sice už asi 20 let,ale myslím,že to stálo pár korun. Myslím,že to tak drahé nebude. Zkuste se podívat někam na net,nebo zavolat přímo nějaké firmě a zeptat se.

http://www.neovlivnitelnyvodo…mer.cz/vodomery-merice-tepla/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.16 18:30
avatar

Bez souhlasu SVJ to nepůjde. Tam totiž neplatíš jen za to co máš na měřáku, ale platíš i za sousedy:(

Na tvém místě bych se snažila najít firmu, která ten měřák prodá levněji, nabídu bych pak předložila SVJ, popřípadě svolat schůzu a tam tu levnější nabídku nechat odhlasovat.


doplněno 17.05.16 19:22:

Jasně že musejí být stejné, ale je možné, že jiná firma je namontuje podstatně levněji. A SVJ spravuje majetek členů, takže si musí počínat hospodárně. O to bych se opřela.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.05.16 18:49

Měřáky musejí být v celém objektu stejné.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.16 08:41
avatar

Ano, to je pravda. Proto je platíme, aby se kupovaly stejné.


doplněno 18.05.16 08:45:

Jinak slzičko, nikdo nic neplatí za sousedy. Každým bytem mimo rádiátorů probíhají trubky, které vodí teplo k těm radiátorům a to by se líbilo hodně lidem, že by jim ty trubky vyhřívaly zdarma byty, ale je všechno jinak. Pokud chceme ale rozhodovat o vlastním topení, tak si opravdu musíme pořídit byt bez topení nebo barák. Tak to prostě je.


doplněno 18.05.16 18:01:

Tazateli, váš problém ve vašem domě nemá řešení, dokud nepochopíte, že zkrátka musíte dávat dost peněz do FO.

Já mám pocit, že tam platíte do FO strašně málo, 5 Kč to je na žebráckou hůl, to snad máte jen na odpady a možná opravy světel na domě, ted jsem se všimla, že u nás jsem to špatně napsala, ano, platíme 28 Kč, ale na 1m2, takže 3+1 - 89m2 tu platí měsíčně 2.492 Kč například a z toho se platí drobné i velké opravy, nová střecha, nové výtahy, světlo a vůbec elektro na domě, odpady atd. A odměny členům výboru v částce po á 1500 kč, předsedovi 2x tolik. Rádi jsme to odsouhlasili, máme našetřeno, máme hotových plno oprav, výbor nezahálí, dělá co může, je spolehlivý a výkonný.

Takže 5 Kč je doslova likvidační a já se nedivím, že si nemůžete dovolit všem zaplatit měřáky a podobně jako je to u nás, protože vem chlup na dlani, když tam není.
Zajímavé je, že kdyby vlastníci měli své baráčky, věděli by, že aby jim nespadl na hlavu, musí do majetku investovat. A tady popírají že dům bude potřebovat, fasádu, vymalovat, vyměnit okna na chodbách, je toho moc a věřím tomu že to ten váš výbor nebaví, ale je to jeho chyba.
Má dát jasně najevo, že at vlastníci schválí víc peněz do FO, nebo až budou tyto věci, které popisuju, potřeba udělat, tak se třeba částka 1,5 mil. rozdělí mezi vlastníky a protože je to nařízení Unie, budou to vlastníci muset prostě dát přímo. O tom to u vás zkrátka je, že všichni chtějí všechno zadarmo a nechápou, že když nebudou platit víc, výbor nemůže bez peněz pracovat. Kdyby se stala nějaká havárie, tak musí vlastníci prostě sáhnout do kapsy a dát každý najednou třeba i desítky tisíc...viz nedávno v televizi těžká hávarie starého a nebezpečného výtahu. A proto se jistíme posíláním více peněz a ted na nové výtahy odsouhlasíme 35 kč na 1m2, dokud bude potřeba. Jsou to naše přece naše domovy. A chceme bydlet hezky a kdo chce prodat byt, tak se za dům nemusí stydět, navíc jsme nebyli a nejsme zadluženi ani korunou. A o tom je společenství, táhnout spolu v otázce domu za jeden provaz, jsme tu přece všichni sousedé.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.16 08:40
avatar

slzičko, u nás například každá zakázka projde výběrovým řízením minimálně tří firem, pošleme poptávku a chceme nabídku, protože je na to v NOZ zákon. Takže pokud tam mají lidi znalé nových zákonů, tak vyberou to nejlepší, ale často jsme se přesvědčili, že nejlevnější nebývá nejlepší. Proto je dobré mít tam ve výboru lidi s přehledem a znalostmi. Paní, co co dělá učetnictví jen ve své domácnosti, těžko bude dělat kvalitně učetnictví v SVJ. Proto si musí lidé na velkém shromáždění volit lidi, kteří něco znají a umí. Na pozici člověka, který kontroluje hotové zakázky máme člověka, který je sice v důchodu, ale celý život kontroloval stavby. Jinak, kdyby se pokaždé mělo svolávat velké shromáždění aby schválilo zakázku, tak Vám tam nikdo brzy chodit nebude pro časovou náročnost. Máme ho jednou ročně a stačí to. Je tu přece výbor a máme možnost ho prověřovat na našich web. stránkách, kde se o všem píše, takže informace vlastníci mají. A rozhoduje výbor, kterému přece dali důvěru. Tak k čemu další souhlasy, referendum, když jsme dali důvěru SVJ.

To zkuste aplikovat na vládu. Volíte parlament, ten volí předsedu vládu, říkám to zjednodušeně záměrně, ten si volí členy vlády a cokoliv vláda udělá, tak svým voličům také neposílá pokaždé výzvy k referedu zda souhlasí, to není možné a nedělá se to nikde. Ani v SVJ tedy.


doplněno 18.05.16 09:55:

jirikusalala - Datum: dnes 09:16

Přijde mi to, že tam chybujete všichni, Vy i ten váš výbor, který klopýtá v NOZ. Já Vám v rámci možností odpovím až budu mít čas, ted už musím pryč, jsem objednaná, ale protože neznám vaše stanovy, na čem se vlastníci usnesli, tak to bude těžší a doufám že jde opravdu o SVJ a ne družstvo, tam tu problematiku neznám. Jinak znovu pečlivě prostudujte stanovy SVJ u vás a pak mi napište, kolik bytů se tam spravuje, my máme hodně - 5 bloků a kolik platíte do FO - my střední částku 28 kč měsíčně, ted se uvažuje o zvýšení, budou se dělat nové výtahy kvůli směrnicím EU a tento jeden výtah stojí 1,5 mil. takže zvýšení je na místě. Nechceme si brát uvěr, vlastníci nesouhlasí, byty s dluhem jsou pak těžko prodejné.

Mimoto musíte mít kontrolní komisi a ta by měla zkontrolovat zda výbor postupuje správně. Závěr KK Vám musí být sdělen. Na velkém shromáždění u vás vlastníci odsouhlasili, že se nebudou z fondu oprav platit měřáky a podobně jak to chápu, protože o tomto nesmí výbor rozhodovat sám, ale všichni a pak se to dá do stanov a tím asi platíte i nižší odvod do FO což je chyba, na kterou doplácíte. Dávali by je Vám zdarma. Vrátím se sem a díky vašim bližším informacím Vám snad budu moci fundovaně odpovědět. V jedné věci se mýlíte - okna jsou v plášti budov a musí být jednotná, nejsou tedy majetkem vlastníka. Ty vaše stanovy musí být docela zajímavé čtení...vlastníci je vůbec četli, než to schválili?


doplněno 18.05.16 10:03:

Jinak ještě narychlo. Proč by se teplo mělo platit podle velikosti bytu? To je socialistický přežitek z dob totality, kdy nebyly měřiče na rádiátorech a teplo se pak takto rozpočítalo na celý barák. Byla v tom šílená nespravedlnost. Od doby co jsou nařízeny měřáky si každý platí SVÉ teplo a je klid. Zdá se mi to tedy solidní a nevracela bych se do pravěku. Nebo jsem to špatně pochopila? Doufám, že budu mít pak až se vrátím ještě místo na odpovědi. Nevím, kolik místa mi ještě zbývá.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.16 19:42

Ano, špatně jste pochopila fyziku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.16 19:18
avatar
Hned první rok bys prodělal na topení mnohem vyšší částky, než těch 6000. Ale kdo chce kam...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.16 00:13
avatar

Vidím to tak, že budete muset prodat byt a koupit si barák, kde si budete dělat co chcete.Třeba se i stavět na hlavu.
Dle prohlášení vlastníka budov se jedná o majetek všech vlastníků, nejen Váš a Vy si tedy rozhodně nemůžete dovolit odříznout topení a pak to laskavě oznámit výboru SVJ.
To kdybyste nám udělal tady v Praze, tak Vás necháme zavřít člověče.Poškodil byste majetek nás všech.
Na druhé straně je fakt, že z fondu oprav se u nás platí hlavice, měřiče, zkrátka to, co musí být jednotné a to i v čase, nelze, aby si vlastník vyměnoval co chce sám, topení je všech a proto to děláme.Ani například okno není jen Vaše, a proto Vám doporučuji si přečíst nejen Prohlášení vlastníka budov, ale hlavně Vaše stanovy co máte u vás. Tam se dočtete že by jste se dopustil sabotáže...na společném majetku.Nejdříve jsem myslela, že to myslíte jako špatný vtip.Hodně špatný vtip.

Samozřejmě že si lidé mění i jiné, moderní radiátory za našeho souhlasu, ale to je jiná kapitola, protože vždy musí zůstat připojeni na stávající topení.


doplněno 18.05.16 18:12:

Nemůžu tu dál už psát, už zde nemám možnost, takže se domnívám že i uklid domu si provádíte sami, protože na něj v kase nemáte peníze..jste strašně smutný dům..jen si myslím, at máte či nemáte v prohlášení vlastníka či ve stanovách cokoliv, jedno je jasné, nemáte pořád peníze na nic. Velké byty nebudou pro, protože by platily hodně, ale ten problém tu máme také, tedy měli jsme, než lidi pochopili, že se nedávají do rychtyku soukromé byty, ale barák, který patří jim všem.


doplněno 19.05.16 14:13:

Pro ta SVJ, kde se do FO platí neuvěřitelné částky 5 Kč na 1m2, bych chtěla říci, že v takovém případě zcela určitě vybor není pojištěn na odpovědnost a patrně není pojištěn ani dům, protože na to by z tak směšné částky prostě nezbylo. Ovšem to se předseda dopouští velké chyby a a myslím, že se to ani nesmí, nechat dům nepojištěný. Pokud tomu tak je, v tom případě at si vlastníci aspon pojištují své byty s tím, že si pojistí i zdi, stačí k tomu jeden feták co vaří pervitin a barák může jít do luftu. Kde vezmete pak na nákladné opravy, prozatimní hotel atd.? Berte to vážně, nemyslím to jako vtip. Vlastníci byty pronajímají lidem, o kterých nic neví a v tom je kámen urazu.Zvláště jestli bydlíte v Praze. Kde je hodně zločinů i zločinců.Pak nemáte prachy ani na kamery v baráku, no nechtěla bych u takových šetřílků bydlet.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jirikusalala
Datum: 18.05.16 09:16

Dobrý den, v prohlášení vlastníka u nás není uvedeno ,že jsem vlastníkem kalorimetru /žádné stoupačky nemáme / a přesto výbor tvrdí ,že jsem vlastníkem ,že se to podle velikosti bytu platit nebude .Já tvrdím ,že vlastníkem nejsem ,to by to tam muselo být napsané a to bych potom musel platit 6000kč ,ale když to tam napsané není tak mohu platit jen podle velikosti bytu . U nás topení co je ve vnitř bytu je ve vlastnictví vlastníka ,kalorimetr ve vnitř nemám ,mám ho v části ,která je společná , to samé je z vodoměry . Musel jsem si koupit dva s dálkovým odečtem za 2000 kč , ale uvedené v prohlášení vlastníka ,že jsem vlastník ,není . Když jsem si starý vodoměr chtěl nechat , tak by bylo řečeno ,že to není možné ,že jsou již prodány firmě za 20kč kus . Na jedné straně tvrdí ,že je to mé vlastnictví a na druhé to pradají bez mého souhlasu .Mě se vodoměr na teplou vodu pokazil ,tak mi ho vyměnili ,musel jsem ho zaplatit a za rok se měnili vodoměry všem . V prohlášení vlastníka máme ,že okna jsou ve vlastnictví vlastníka bytu ze vnitř i z venku .

Od: jirikusalalala
Datum: 18.05.16 16:27

Jme SVJ, máme 87 bytů , do každého je jeden vstup a výstup , fond oprav 5 kč na metr čtverečný , hlasovalo se dvakrát ,jak se budou platit kalorimetry ,poprvé zvítězilo platit z fondu oprav ,ale to se nelíbilo velkém bytům a výboru ,že nejsou na to tam peníze ,tak bylo nové hlasování za 4 měsíce a těsně zvítězilo platit každý vlastník sám stejnou částku . Pokud by bylo napsáno v prohlášení vlastníka ,že jsem vlastník kalorimetru ,tak bych to chápal ,ale vlastník nejsem , tak by se to mělo platit podle velikosti bytu .V prohlášení vlastníka je napsáno ,že okna patří k bytu ze vnitř i z venku .TeTˇ by jsme měli opravovat balkony . V domovním řádu se odhlasovalo ,že balkony jsou ve výlučném vlastnictví vlastníka bytu , byl u toho notář ,který to zapisoval a je to zapsáno na soudě v Brně ./ je z toho udělaný notářský zápis ,dělalo se to současně se stanovama ./ Všichni s tím souhlasili. Oprava se bude ale platit z fondu oprav.

Od: jirikusalalala
Datum: 19.05.16 16:05

Já také proklínám tu chvíli kdy mě napadlo koupit si zde byt .Vůbec nechápu jak tento bytový dům mohl někdo zkolaudovat .Jako příklad uvedu ,že jsme pozvali nějákého znalce ,aby nám řekl jaké jsou zde závady a ten zjistil ,že v bytech v přízemí není udělaná z izolace vana proti vlhkosti .Já bydlím v přízemí a musel jsem vyhodit pvc,protože pod ním byla plísenˇ.Taky jme se dozvěděli ,že tento bytový dům není nově postaven a staré zdi nemají také izlaci proti vlhkosti a když je ,tak je již nefunkční .Pro mne je to neuvěřitelné . Proti vlhkosti zde byla udělána letos elektroosmoza ,kterou jsme museli také zaplatit my . Nic se nereklamovalo. Možná mi ani nevěříte. Jeden řemeslník ,který zde dělal ,řekl ,že tento bytový dům je oblečená mrtvola.

Datum: 18.05.16 00:18
avatar

no 35 je tak malinky byt, ze vas vytopi i stoupacky, takze kdyz to date na radiator mnohonasobne se vam to vrati... jinak primotopy si papnou klidne 3500 mesicne, pokud nemate zatepleny barak a bude 3 tydny -20C *smich* tak bych se na vasem miste trochu uklidnil :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.16 08:49
avatar

joudicu také to tak vidím. Tazatel si kupoval 1 byt, ne celý panelák.


doplněno 18.05.16 21:44:

jirikusalalala: dnes 16:27
S těmi balkony je to stále dost sporné. Protože rozhodující je opět prohlášení vlastníka. Souhlasí se s názorem, že je žádoucí, aby byly balkóny společnou částí domu, tedy součástí pláště domu z důvodů zajištění včasné a řádné údržby.
I já se domnívám že je to pravda, když někdo nebude mít peníze na opravu, balkon i spadne, nebo každý by byl jiný, zkrátka vypadalo by to hrozně. A je mnoho lidí, kteří by klidně balkony nechali zchátrat až by se staly nebezpečné nejen pro ně, ale i pro široké okolí. Tomu lze zabránit jen veřejnou udržbou a veřejnými penězi, tedy z FO.


doplněno 18.05.16 21:50:

karel21® : dnes 10:24

Mám ještě jednu možnost tu něco napsat, takže otázka co je a co není spravedlivé, nemá cenu dál diskutovat. Stačí porovnat dvě hlediska. Dokud se vypočítávalo teplo jen z plochy bytu, měly byty často v zimě plně puštěné radiátory a okna dokořán. Dnes lidé šetří, protože si už platí jen svoje...proto se mi to zdá spravedlivější a lepší.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 18.05.16 10:24
avatar

Pro dafina: V tak malém bytě vyhřejí byt jen stoupačky co teda naměří měřáky na zavřených radiatorech? Co je spravedlivější?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.16 11:18
avatar

O jaký byt, barák (panelák?) se jedná? Jste v posledním patře, že nemáte stoupačky do dalšáho bytu? Pro kolik bytů a kde se má montovat vámi uváděný kalorimetr? A kalorimetr pouze za 6000,-Kč? Nebo to je jen váš podíl, když ho nebudete mát v bytě, jak píšete? Odpovědí zde už máte hodně, ale všeobecných, jelikož neznáme potřebné údaje... A odpojení od dálkového topení? Možné je za určitých podmínek...třeba všechny byty v baráku...a pak svou kotelnu za xx statisíc...po přepočtu hydraulických a teplotních poměrů pro zbývající baráky, napojené na stávající výměník (a předělávka, pokud by byla nutná). Takže náklady neurekom kvůli pár bytům; a kdo myslíte, že by to zaplatil...těžko ti, kteří zůstavají připojeni na dálkové topení... A odpojení jednoho bytu? Nepřichází v úvahu v obytném domě s dálkovým vytápěním...jedině že byste měl v rodinném domě své dva byty...pak si můžete dělat jak je libo...a taky nést (platit?) následky.


doplněno 18.05.16 17:57:

Citace:

Jme SVJ, máme 87 bytů , do každého je jeden vstup a výstup , fond oprav 5 kč na metr čtverečný , hlasovalo...jak jsou uspořádány byty? Jedno patro, když do každého bytu jde pouze jeden vstup a výstup topení, jak píšete? A ještě byty odděleny nějakou nevytápěnou místností? nebo jak to máte...Proč kalorimetry? Kdo to rozhodl...a jaký je to typ? Proč nelze použít elektronické poměrové měřiče na každý radiátor za cca 500,-Kč/ks i s motáží? A jsou na deset let, ročně se pak platí odečet a vyúčtování, cca 50,-Kč/radiátor ročně. Pokud to jsou běžné byty v panelovém domě, stejně topíte (i my tak topíme) skoro každý každému...pak nemá nějaké přesnější měření spotřebovaného tepla smysl...podle vyhlášky se stejně část tepla počítá podle plochy bytu a část podle měření...co chcete získat měřením kalorimetry? A k další části - 5,-Kč/m2, to jsme platili tak v roce 1980, u nás se skládáme momentálně 35,-Kč/m2, a to máme skoro vše opraveno;...a jsou SVJ, kde se skládají i 60,-Kč/m2 (chtějí opravit výtahy, střechu, okna, ...). Tak se nedivte, že ve FO máte malou částku...při 5Kč...ale to jen na okraj..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 19.05.16 16:19

Možné je se odpojit, pakliže to technicky jde. Budete ale platit dál za vytápění a to za tzv. základní složku, která obnáší 40-50% tepla (resp. ceny) dodaného do objektu. Velikost záleží na SVJ. Tedy dle mého názoru toho moc neušetříte, tedy pokud neproděláte. Pokud máte i dálkově ohřev vody, pak základní složka je 30% za ohřev a tu budete také platit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.05.16 08:21
avatar

Zdravím.!

To, čím se zabýváte, nemá schůdné řešení. Já na baráku protopím za plyn 35.000,- ročně.

Je v tom i ohřev vody. Přechodem na přímotopy si koledujete o finanční sebevraždu.

A to dokonce i v případě, žeby jste měl "dvoutarif", což u Vás nepředpokládám.

Nebo to řešit, jako v Rusku. Místo jednoho okna se dá plech s dírou na rouru kamen a zdrávstvuj taváryšč.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.