Kominické předpisy-trám blízko komína

Od: Datum: 13.05.16 00:14 odpovědí: 9 změna: 13.05.16 21:26

Dobrý večer.

Kominík při revizi nařídil, že mezi komín a trám, musí být vložena nějaká nehořlavá deska. Kontakt na kominíka nemám, Ve stavebninách mi doporučily desku 3x1,2 m, cena skoro 1000 Kč , nějaká cementová. Potřebuji 1,2x0,40 m. Desky neřežou, celou nepřevezu, ani nepotřebuji. Jak takovou situaci vyřešit? Nevíte o schůdnějším řešení. Děkuji Mečík.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.05.16 00:25
avatar

jestli jste z prahy, prijedte si pro kus azbestu...

doplněno 13.05.16 01:31:

jinak abych dodal k @humbucker -ovi, mam komin siroky na sirku cihly, a vsichni vime, ze cerne uhli... i zelezo by se dalo kout, kdyz je fajr... zed za kamny (0,5m dlouha roura) ma max 30-40C i pri rozzhavene kominove roure do ruda (nekdy holt nejde delat nic jineho nez pockat *smich*, kdo ma Petry, vi o cem mluvim), to abych tam co nejdriv povesil hasicak *smich* Jinak s tim azbestem jsem to myslel vazne.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.05.16 00:42

Ahoj.

Kominík je blb. Když se najde trám zazděný do tělěsa komína, tak se proto, aby nebyl v tom jeho tělese provede tzv. výměna. A její řešení je právě ten trám vedle komína. Musí být zachována mezera mezi tím trámem a zdivem komína. Podmínkou je samozřejmě to, že omítka na tom komíně nemá praskliny, kterými by mohly vylétávat jiskry, nebo cokoliv žhavého. Jestli je dokonce vyvložkovaný, tak jeho rozhodnutí nechápu už vůbec. Jestli hoch nedá jinak, můžeš mu tam pověsit na drát nějakou tu šablonu ze střechy. Nebo kus plechu. Komín je při topení tak teplý, že při průchodu třeba ložnicí, dá se na něm příjemně nahřívat cemr. A ten při tom neshoří, proč by měl trám kousek od něho na půdě?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: deska
Datum: 13.05.16 02:10

Komín jistě nesmí mít praskliny. Musí být omítnut a obílen. Hořlavé předměty ve vzdálenosti 5 cm. Pokud je trám blížeji asi bude chtít tu desku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.05.16 06:39
avatar

Asi Vám ve stavebninách nabídli CETRIS. To že Vám nenařežou desku, nesvědčí o kvalite stavebnin. Pane Mečíku, pokud jste z okolí Pardubic, ozvěte se, kus desky Vám nechám.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: janm*
Datum: 13.05.16 08:30

Mezi komín a trám lze vložit i plech a to tak, aby mezi komínem a plechem na jedné straně a plechem a trámem na druhé straně byla volná větraná mezera kde může normálně proudit vzduch..

Jde o vyhovění předpisům proto ta vzdálenost 5cm od pláště komína, jinak ale ani klasický cihlový zděný jednoplášťový komín se nikdy nenahřeje na povrchu tak aby od něj byť i trám těsně přiléhající chytil. (Samozřejmě musí být zvenku zaomítán a ideálně i nabílen.)

Riziko které od komínu hrozí je pouze při vyhoření sazí, tehdy může teplota v komínu dosáhnout takové hodnoty (zvýší se i tlak) že může dojít k prasknutí komína a následnému prošlehnutí plamenů, proto ta vzdálenost. (případně byly-li by v plášti trhliny nebo díry pak to hlavní riziko nastává při vyhoření sazí) Je ale nutno říct, že pokud se topí správným způsobem pak je zanášení komína minimální a tím i riziko vyhoření sazí prakticky nulové neboť v komíně není "co by hořelo"...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: deska
Datum: 13.05.16 10:59

Obílen být musí. Právě proto, aby bylo vidět zda spaliny neutíkají nějakými prasklinami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 13.05.16 15:08

Píšu "ideálně" protože v praxi jsem viděl mnoho komínů které obíleny nebyly revizi měly..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.05.16 20:52

Děkuji za radu a snahu pomoci, jsem ale z jihu , tak si musím poradit jinak.

Datum: 13.05.16 21:26

Děkuji všem za rady a nabídky.Jsem zase o něco chytřejší, ještě, že vás mám. Kominíkovi nic nevyčítám, je to jeho práce a má nařízení.. Rád bych využil vaší pomoci, ale mám to daleko. Mečík.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.