Výměna kotle a jeho napojení do komínu

Od: Datum: 12.05.16 12:22 odpovědí: 7 změna: 13.05.16 11:09

Dobrý den, chystáme se měnit kotel za nový na kotlíkovou dotaci a trochu tápu v informacích ohledně jeho zapojení do komínu. Moje otázky:

1) Revize komínu je potřeba před nebo po výměně?

2) Kdo napojuje kotel do komínu (a tudíž řeší vedení kouřovodu)? Topenáři nebo kominík?

3) Z původního kotle máme malou zděř do komínu (průměr 10 cm)- u nového je vývod z kotle širší (15 cm). Musíme zděř vybourat a zvětšit na velikost vývodní truby z kotle nebo se může kouřovod upravit (zůžit na menší průměr - popř. co je lepší varianta)?

4) Pokud se rezize komínu dělá před výměnou - je potřeba ještě nějaké "lejstro" ohledně správného zapojení nového kotle do komínu (ohledně zapojení celého systému bychom měli dostat papír od topenářů, ale je potřeba i nějaký ohledně zapojení do kominu)?

Za případné odpovědi předem děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.05.16 14:13
1,2 napojení a případnou revizi provede kominík samozřejmě revize po instalacimudela kominik
3 zvetsit ale to bych nechal na kominikovi urcite.si ho pozvete pred instalaci kotle - lepe se to dela a kominik to pripravi. My jsme delali komin tak.jsme staveli upravovali a i s pristavbou noveho cena 50000 odbornici to udelJi dobre a rychleji a urcite lepe nez vy. Ja vzdycky rikam kazdy.ma delat to.co umi a zbytek nechal na odborniiovi
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.05.16 14:55
avatar

ad 1) před výměnou

ad 2) kominík

ad 3) otvor do komína musí být stejného průměru jako kouřovod kotle, případně větší, ale je zase problém s redukcí (množství spalin je počítáno z výkonu kotle: z paliva a množství vzduchu)

ad 4) zpráva o revizi komína, dodá kominík, který má osvědčení na revize komínů, topeništ, atd.

Pokud komín nevyhovuje normě, je nutná jeho oprava případně vyvložkování - dělá "kominík". Pokud byste dělal revizi komína až po montáži kotle:

1. topenáři kotel neuvedou do provozu (ani zkušebního), pokud nebudete mít kladnou revizní zprávu od komína

2. pokud komín nebude vyhovovat, topenáři budou čekat do doby, než bude oprava komína ukončena

3. topenáři odejdou na další akci a vy budete čekat, až se na vás dostane - a pokud už bude říjen...nebo listopad. Je mnoho uchazečů o "kotlíkovou dotaci", takže firmy budou mít problém stíhat

doplněno 12.05.16 19:21:

@aloisb doplňuji, správně je to "Zpráva o revizi spalinové cesty" a ne "Revizní zpráva", jak jsem původně napsal. Zde http://zkraceno.cz/x8 odsud http://zkraceno.cz/g19frn Předpis č. 34/2016 Sb. Vyhláška o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty.

Ze dne 22.01.2016
Částka 13/2016
Platnost od 29.01.2016
Účinnost od 29.01.2016

doplněno 12.05.16 19:27:

Také něco, revize versus kontrola s čištěním http://www.zbynekmlcoch.cz/in…nim-neni-totez-jaky-je-rozdil

Ohodnoceno: 4x
 
Od: belineas
Datum: 12.05.16 15:26

Děkuji za odpověď. Chápu tedy dobře, že rezize se dělá před i po výměně. Před výměnou již revizi aktuálně máme. Bude tedy třeba ještě něco po výměně?

Datum: 12.05.16 17:49

Revize komínu se provádí pouze u nových komínů před kolaudací stavby. Pokud má kotel kouřový nástavec o průměru 150 mm a Vy máte komínový průduch o stejném průměru nebo větší, tak si jen zvětšíte sopouch, do kterého zazdíte plechovou růžici na průměr kouřovodu 150 mm. Nevím, jaký papír bude chtít od kominíka firma montující nový kotel, ale revizní zpráva by to být neměla.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.05.16 19:31
avatar

Ještě doplnění

Revize komínů (revize spalinových cest) se provádí:

před uvedením spalinové cesty do provozu nebo po každé stavební úpravě komína
při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv - pro tazatele - budete měnit i palivo?
před výměnou nebo novou instalaci spotřebiče paliv - případ tazatele
po komínovém požáru
při vzniku trhlin ve spalinové cestě, jakož i při vzniku podezření na vznik trhlin ve spalinové cestě

doplněno 13.05.16 08:44:

Zpráva o revizi spalinové cesty je podkladem pro možné uvedení nového spotřebiče do provozu (za předpokladu, že byly odstraněny závady, zjištěné při revizi); zprávu o čištění a kontrole spalinové cesty máte už nyní (měl byste mít) ...to platí od roku 2012...takže tam není třeba nic řešit.

A v dalších letech stejně dle vyhlášky...viz shrnutí níže

Příloha č. 2 k vyhlášce č. 34/2016 Sb.

Lhůty čištění a kontrol spalinové cesty - do 50kW včetně - pevná paliva - sezonní provoz - čištění spalinové cesty 2 × za rok, kontrola spalinové cesty 1 × za rok

doplněno 13.05.16 08:47:

Čištění spalinové cesty si 2 x ročně můžete provádět sám, na kontrolu musíte jednou ročně pozvat kominíka, který vám na základě kontroly vydá zápis - samozřejmě za poplatek...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: belineas
Datum: 13.05.16 08:26

Děkuji. Omlouvám se za nesprávně volené pojmy - máme tedy aktuálně revizi spalinových cest. Více tedy již nebudeme potřebovat? Ani po napojení nového kotle do komínu?

Od: jenda2
Datum: 13.05.16 11:09

Revize je prováděna pro konkrétní způsob spalovaní . Pro plyn, pro pevná paliva. Revizní technik dostane podklady a vystaví revizní zprávu. Ve vašem případě pro nový kotel. Na to není třeba vymýšlet komplikované postupy.

Na základě vydané zprávy teprve můžete podniknout opatření.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.