Kleštiny u sedlové střechy

Od: Datum: 03.07.16 18:11 odpovědí: 3 změna: 04.07.16 13:24

Plánujeme výměnu krovu střechy. Střecha je sedlová. Sklon cca 37°. Vzdálenost pozednic cca 9 metrů. Součástí krovu jsou dvě vaznice. Krokve mají průřez 160x100mm
Projektant navrhuje u nové střechy vždy na dvojici krokví jednu kleštinu. Ale tesař doporučil vždy na dvojici krokví dvě kleštiny, že je to lepší. Jen ze zvědavosti, jaké jsou výhody jednotlivých řešení a jaké rozměry (průřez) kleštin se běžně používají? Délka kleštin je cca 4,3 m.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.07.16 20:47

Poslechni tesaře ten o tom ví daleko víc jak projektant a má to ověřený v praxi.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.07.16 11:09

Tesař to má podložené praxí - "Ale šéfiku, to se tak dělá už 100let". Projektant to zase má podložené výpočtem, ale papír snese všechno.

Pozednice 9m, dvě středové vaznice, krokve 160x100, na každý pár krokví jedna kleština. Mám to podobně a mám jen jednu kleštinu. Na druhou stranu ale mám složitější krov, každá vaznice je podepřená dvěma sloupy, z nichž jeden je vždycky zavětrovaný, ...

Rozměry trámů musí vypočítat statik, záleží i na způsobu využití půdičky nad kleštinami.

Tesaři jsou konzervativní a preferují festovnější řešení (navíc jsou většinou placeni od m3 dřeva zabudovaného do krovu ) Na druhou stranu někteří projektanti jsou progresivní až tak, že většina tesařů odmítne postavit krov podle jejich projektu.

Kleština navíc asi nic nezkazí a 10ks 4m kleštin 8x14cm je cca 0,4m3 dřeva, což se v ceně krovu ztratí.

Od: paw®
Datum: 04.07.16 13:24
Statik nic nepocita.ma na to tabulky. A tesar ma tez tabulky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.