Koupit obyčejné baterie nebo další nabíječku?

Od: Datum: 09.05.16 09:09 odpovědí: 5 změna: 11.05.16 12:54

Nevím, jaké zkušenosti máte s nabíječkami baterií, ale já hrozné. Za svůj život mám už tak 6.nabíječku. Dříve jsem kupovala levné, některé nyní stály 1200-1600Kč, vybíjecí i nevybíjecí. Nyní mám nabíječku GP Power bank a před čtvrt rokem jsem koupila silné a kvalitní baterie ENELOOP. Jenže se ani trochu nechtějí v té nabíječce nabít. Tak jsem je dala reklamovat, ale přišel mi mail, že je to neuznaná reklamace. Tak to nechápu! Jiné baterie mi v té nabíječce nabít jdou, sice už žádná sláva, ale zdá se mi, že ty nabíjecí baterie nikdy moc nevydrží. Říkám si, že při té pořizovací ceně nabíječky a nabíjecích baterií, jestli nevyjde nakonec LEVNĚJI kupovat baterie na jedno použití. Jak dlouho má nabíjecí baterie vydržet? Proč mi ENELOOP nejde vůbec nabít? Děkuji za vaše zkušenosti...

doplněno 11.05.16 12:27:

Jestli to chápu dobře, tak u všech nabíjecích baterek dělám chybu. Já je vždy nechám vybít ve spotřebiči nebo ve skříni úplně nadoraz. Mám tedy vždy třeba jednou za dva měsíce všechny baterie nabít, aby nikdy se samy od sebe úplně nevybily?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.05.16 09:15
avatar
Nevybíjíte baterky do mrtva? To je pak po nich během pár nabití. Kupte si pořádnou nabíječku s řízením každé baterie zvlášť a ne srandu od GP s časovačem. Jinak eneloopy jsou špička v bateriích.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.16 09:43
avatar

Mám tu nabíječek několik, od nejlevnějších až po Voltcraft IPC-1L. Naprosto všechny fungují bezvadně, takže vlastně ani nemůžu žádnou vyhodit, abych jejich množství zredukoval. Baterie, resp. akumulátory tu mám od několika výrobců a některé jsem používal i více než 10 let, hlavně ve fotoaparátech, kde na jedno nabití vydržely většinou cca 700 snímků. Proto je mi divné, že může mít někdo problémy s bateriemi nebo nabíječkami. Není to spíš o tom, použít pro bateriové přístroje vhodné baterie? Nabíjecí akumulátory nejsou vhodné všude a v některých přístrojích mohou dostávat docela zabrat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: host*
Datum: 09.05.16 09:47

jak píše rádce libor007: nevybíjíte baterei pod minimální mez? V datašítu Panasonic Eneloop AA NiMH přímo píší "Nevybíjejte akumulátory pod 0,9V." To je ničí.

Vaše nabíječka GP Power Bank patří mezi chytřejší nabíječky. NiMH baterie AA (tužkové) nabíjí proudem, 400 mA, což je méně než maximum doporučované výrobcem baterií, takže v proudu to není. Pokud nabíjíte baterie s kapacitou 2000 mAhodin, tak se teoreticky nabijí za 2000 : 400 = 5 hodin a podobně i další, jak to máte v tabulce v návodu k použití GP Power Bank.

Vypnutí nabíjení je opět chytré, záleží na tom, co nastane dřív: zda nabití, nebo ohřev nad nějakou bezpečnou mez, nebo dojde nějaký maximální čas, kdyby se snad náhodou baterie z nějakého důvodu v rozumné době nenabila.

Nabití má hlídané chytrou funkcí sledování nárůstu napětí na baterii. Když je baterie nabitá a dalším nabíjením začne napětí klesat, ve tvaru řeckého písmene delta, nabíjení velkým proudem se ukončí a přepne do udržovacího dobíjecího stavu, t.zv. "trickle", proudem pouze 40 mA (jak se píše v návodu), ale také tam píší, že po nabití je třeba nabité baterie z nabíječky vyndat a nabíječku vypnout. Někteří lidé jsou zvyklí mít nabíječku puštěnou furt, například u malých bateriových vysavačů, což je pohodlné, ale svým způsobem to má vliv na životnost baterií.

Indikaci jistě znáte: Při připojení nabíječky do sítě nic nesvítí, po vložení baterií začne LED pomalu blikat na znamení, že probíhá nabíjení. Po nabití a přepnutí do udržovacího stavu se LED rozsvítí a svítí stále. Při vložení vadné nebo nevhodné baterie začne LED rychle blikat.

Takže by vaše nabíječka a NiMH baterie měla normálně fungovat a baterie normálně nabít. Jediný důvod, proč by se za plně nenabily by snad mohl být v tom, že se z nějakého důvodu ohřály víc než mají a tím by se nabíjení předčasně ukončilo, nebo že baterie jsou vybíjené jak píše rádce libor007 "do mrtva".

Ohodnoceno: 2x
 
Od: asd1
Datum: 09.05.16 11:24

Pokud jsou vybité pod min. napětí, tak je chytrá nabíječka vyhodnotí jako vadné a nezačne nabíjet. Řeším to starou blbou nabíječkou která nabíjí bez ohledu na stav článku, stačí 10 vteřin a pak jde přendat do chytré a jede bez problému.

Dobré NiMh aku jsou z Lidlu ty s nízkým samovybíjením. Platit za značkové se na běžné použití nevyplatí...

Enelop silná a kvalitníí?

Ohodnoceno: 3x
 
Od: host*
Datum: 11.05.16 12:54

Píšete " Já je vždy nechám vybít ve spotřebiči nebo ve skříni úplně nadoraz..."

V době původních NiCd (nikl-kadmiových) článků to bylo naopak velmi dobře, protože tyto články měly tak zvaný paměťový efekt, kdy se po neúplném vybití nabily opět jenom trošku a zvykly se na to, že budou často dobíjené a tak se jejich kapacita nebo trošku jinak česky "jímavost" (rusky jemkostˇ) snížila. Tam se opravdu doporučovalo nechat je vybít až na dno a pak teprve dobít.

Nové NiMH (nikl-metal-hydridové) články se nejen mohou, ale mají dobíjet při každé příležitosti, nenechat je vybít, jak tu psal rádce libor007 "do mrtva". Podobně jako u olověných akumulátorů v autě se nesmí nechat napětí klesnout pod určitou mez a akumulátor se dobíjí při každém nastarování a každé minutě jízdy.

Takže můžete klidně dobíjet kdykoliv se vám dostane nabíječka pod ruku. Vaše nabíječka je důmyslné zařízení, které po nabití na plný stav přepne nabíjecí proud ze 400 mA na 40 mA udržovacího proudu. Pak je ale podle návodu třeba baterie z nabíječky vyndat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.