Standardní baterie- rozteč a průměr potrubí?

Od: Datum: 07.05.16 18:22 odpovědí: 3 změna: 08.05.16 09:54

Chci se zeptat jaká je standardní rozteč potrubí na baterii - vanové, sprchové atd. Předpokládám že dnes se do nových instalací dává rozteč 150 mm?

Jaký je nejčastější průměr připojovacího potrubí 1/2 nebo 3/4?

Je dobrý vzít baterii a na ní excentr nebo se normální instalatér trefí přesně s roztečí?

Chci koupit novou baterii, trubky budu stejně upravovat, tak bych rád vzal něco nejčastějšího co nebude v budoucnu problém vyměnit a kde bude největší výběr.

Dík za info.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.05.16 21:59
avatar

Tady si to najdeš. Oba rozměry tj. 100 a 150 mm jsou používané. sám si vyber. Excentry bych já doporučoval.

https://www.google.cz/search?q=rozte%C4%8D+vodovodn%C3%AD+baterie&biw=1333&bih=914&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiC0pfY38jMAhVEaRQKHdRnAIEQsAQIhwE&dpr=1

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.05.16 06:07
avatar

Některý instalatér ví, že se do ideálních rozměrů 100 nebo 150 mm netrefí, spoléhá právě na ty excentry, kterými se rozteč a výška dá upravit. Dokonce i menší odchylka od rovnoběžnosti obou os vývodů připilováním excentru.

Ten lepší instalatér má většinou přípravek, který mu určí správnou rozteč a také rovnoběžnost obou vývodů. Sem tam se i jemu stane, že netrefí vodorovinu, někdy mu "pomůže" třeba i zedník...

Nejčastější jsou rozvody půlcoulové. Stačí to na běžný odběr v bytě, kuchyň, koupelna, prádelna. Na zahradu je lepší tříčtvrtka. Samozřejmě, že rozvody pro domy s více byty se dělají z větších světlostí trubek, aby byl dostatečný průtok.

K tomu excentru: vývody ze zdi - nástěnky jsou většinou G1/2 teda půlcoulové. Ovšem šroubení na baterii bývá G3/4, tříštvrťové, takže ten excentr, používá se i název etážka, jak kde, budeš v každém případě potřebovat. Většinou bývá excentr a krycí misky příslušenstvím baterie.

Jinak by se musel vývod udělat z 3/4 (nebo půlcoul rozvod redukovat na 3/4 vývod) a potom by se na přesné vývody dala namontovat ta baterie bez excentrů. Velmi špatně představitelné, pracné,

Ohodnoceno: 2x
 
Od: trtr
Datum: 08.05.16 09:54

Zdravím, klasika rozteče, jak padlo, 100 a 150 mm. Ty 100 mm jsou vidět především v kuchyních a u malých umyvadel, ty 150 mm jsou, alespoň u nás především v koupelně u vany.

Přípojky jsou 1/2" a připojeno skrze excentry 1/2"-3/4" (standardní příslušenství baterie+krycí misky). To, že někdo jede bez excentrů je IMHO blbost, protože i když bude sebelepší geometr, tak výrobní odchylky při výrobě baterií počítají s excentry, bez nich to budete při montáži šponovat a třeba praskne převlečná matice šroubení a jste v pytli.

Při zřizování přípojek ji jeden excentr kupte jen tak, aby zedník a instalatér věděli (ví, ale raději), jak moc to mohou nechat vyčnívat či utopit. Když je to málo, musíte použít další fitinku-spoj navíc a je to hnus, když je to moc-baterie odstává ode zdi a krycí miska nekryje-humus největšího kalibru (lze trochu opravit zkrácením závitu, ale není to spása 100%). Pozor, nutno počítat s obkladem, pokud bude a na baterii si změřte délku závitu 3/4".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.