Solární ohřev vody na chatě

Od: Datum: 05.05.16 13:35 odpovědí: 2 změna: 05.05.16 15:12

na chatě mám venku plochý plechový radiátor (cca 100 x 80 cm), napojený na plastovou "vodáckou" konev 25 l v přiléhající vnitřní koupelně. Při slunečném počasí radiátor toto množství vody ohřeje na cca 40 - 50 st.C, v letních vedrech ještě na víc. Voda cirkuluje mezi radiátorem a konví "sama", spotřebovanou do konve doléváme.

Napadlo mě koupit solární radiátor a ponorné ohřívací tělísko, radiátor dát ven a tělísko do konve s vodou, propojit to rovnou s tím, že když bude slunce svítit, ohřeje to vodu, když ne, tak nic... Radiátor venku by byl "sundavací" a dával bych ho ven jen když budeme na chatě.

Elektriku jsem měl naposled na základce, takže prosím jak velký výkon soláru bych potřeboval na ohřátí 25 l vody přes slunný den (sprchujem se večer) z cca 20 st.C na cca 40 - 50 st. C?

děkuji za pochopení a pomoc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rv
Datum: 05.05.16 14:47

Asi myslíte mít venku fotovoltaický panel a tím ohřívat vodu. Pokud na něj bude svítit 6 hodin denně slunce, bude stačit 120W. Ale pokud připojíte "ponorné ohřívací tělícko", tak musíte zvolit vhodný odpor, aby bylo využité max. množství energie (FV panel bude v MPP bodě). Jak při vyším, tak nižším odporu využijete jen část možné energie. Optimální velikost tohoto odpor bohužel závisí i na oslunění, takže pokud ho navrhnete pro slunce kolmo nad panelem, při šikmém dopadu, nebo dokonce zastínění, výkon řádově poklesne. Například pro nejběžnější FV panel 240W 38V 8A vychází při oslunění optimální odpor tělíska asi 4 Ohm. Při zastínění klidně 20 Ohm i více. Jinak se to řeší speciálním regulátorem (zhruba 5 000,-Kč), který zajišťuje optimální přizpůsobení tohoto odporu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.16 15:12
avatar

My jsme měli na terase stočenou černou hadici a ta byla připojena ke sprše.Obsah 15 m hadice1/2´´ stačil na osprchování.

JB

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.