Problém s konstrukcí střechy

Od: Datum: 03.05.16 13:11 odpovědí: 2 změna: 03.05.16 16:52

Dobrý den, chtěl bych se pustit do sundání stropu v domě a nahradit ho novým, protože do budoucna bych rád obýval podkroví a nyní se tam podlaha dosti houpe.

Můj problém je v konstrukci střechy, žádný věnec nemám, kdy podzednice je položena přímo na obvodové zdi. Od podzednice vedou kovové tyče do trámů podlahy pod úhlem viz foto. Chtěl bych se poradit co je potřeba udělat proto abych mohl dané tyče dát pryč a v podkroví mi nepřekáželi. Ano vím je potřeba statik, ale zajímalo by mě z teoretického hlediska , jak to vyřešit, moc děkuji.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.05.16 15:54

Dobrý den, podle obrázků to vypadá, že to je dům poměrně úzký a dlouhý. Je to hambálkový krov a ty tyče, vedoucí do trámů v podlaze jsou (teď mi vypadl ten správný název) kotvy. Ty kotvy slouží k zachycení vodorovných sil, působících na pozednici (aby nevyjely ven), poněvadž hambálkový krov působí na pozednice též silami vodorovnými. Jiné druhy konstrukcí krovu (s vazními trámy) na zdivo působí jen silami svislými, pak kotev není potřeba. Za tohoto stavu kotvy (a samozřejmě ani ty stropní trámy) nelze odstranit. Řešení mě teď napadají tři.

1) nechat to v tomto stavu s takovým krovem s tím, že kotvy by se schovaly do příček, pokud by to dispozice nějak dovolila. Strop zpevnit nějakou podlahou, ale asi z něčeho lehčího, neboť únosnost toho stropu neznáme.

2) aby kotvy bylo možné odstranit, pak sundat střechu a udělat věnec, potom by za jistých podmínek bylo možné použít opět hambálkový krov možná i bez kotev, případně je umístit do jiných míst, kde by se schovaly do příček (to by musel spočítat projektant).

3) změna konstrukce krovu, pak ale by se muselo kousek nadezdít a opět nejlépe udělat věnec, protože to tak vypadá, že vazní trámy by zasahovaly do světlé výšky místností, v tomto případě by kotev potřeba nebylo.

Tolik teoreticky, nejlépe vzít někoho znalého přímo na místo činu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.05.16 16:52
avatar

Ze dvou stejných fotek nelze určit optimální postup. Mnoho půd se takto předělalo. odatečný věnec moc nepomůže, páč i když nadezdíte na půlštok beton, tak se při pohybu utrhne první řádek.

Osobně bych pozval tesaře, který změří, spočítá, prohlédne, pak navrhne řešení, vyztužení kleštinou, podepřením krokve u půlštoku, vložením podkrovního trámu, pokud tam nevadí komíny atd..

Omlouvám se, ale bez podrobností nelze radit. Nemáte více různých fotek?

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.