Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Fotovoltaická elektrárna - vyplatí se?

Od: mamcazmoravy* odpovědí: 10 změna:

Dobrý den, prosím chytré lidičky, aby se podělili o názory na domácí solární elektrárny. Výhody, nevýhody, zkušenosti, argumenty pro a proti, atd.

Je to velká investice na hodně dlouhou dobu, tak sbírám informace. Firmy to samozřejmě pouze vychvalují, ale jaká je realita?

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

matrixx*
hodnocení

5x

O fotovoltaiku se zajímám asi rok. Chci postavit jak malou elektrárnu doma, tak ještě se dvěma společníky také jednu velikou. Návratnost investice by se měla pohybovat v rozmezí cca 7 - 10 let i při současných cenách investice.Technicky není stavba elektrárny vůbec nic složitého a zvládne jakákoliv elektrofirma, nebo zručný elektrikář.

V podstatě se jedná o držáky panelů, panely, rozvaděč, který obsahuje měnič a kabely.

Zatím jsem do toho nešel z důvodu, že pravděpodobně přijde doba, kdy investice bude zhruba poloviční než dnes. Když si spočítáte investiční úsporu proti příjmu z dodávek energie a zahrnete do propočtu i koeficient snižování ceny výkupu, dojdete k závěru, že v současné době se ještě hodně vyplatí si počkat.U nás jsou totiž panely i ostatní komponenty doslova předražené. Většina panelů (ať má na sobě jakýkoliv nápis) pochází z Číny. V Číně si je nechávají vyrobit i někteří tzv. renomovaní výrobci. Když budete zjišťovat skutečnou cenu, dostanete se i s dopravou z Číny na 30% ceny u nás. V současné době je však ještě problém s kvalitou (účinností) jednotlivých panelů. Laicky řečeno, pokud by jste chtěl z Číny 100% garantovanou účinnost, musel by jste tam patrně mít někoho, kdo na to dohlédne. A to není příliš reálné.Čína navíc rozjíždí státní výrobní program, který bude panely chrlit doslova masově a tím půjde i cena rapidně dolů. Navíc i v ČR se řada firem snaží zahájit výrobu panelů v masovějším měřítku.

Závěr: Domácí elektrárna, která teď vyjde zhruba na 500.000,-Kč vás za nějaký čas vyjde třeba na 200.000,- , což je její skutečně reálná hodnota. Každý si dokáže spočítat sám kolik let by musel energii prodávat, aby vydělal ten rozdíl 300.000,-Kč. Resumé je tedy takové, pokud elektrárnu tak určitě ano, ale ne za současné stále ještě příliš vysoké ceny investice. Ta správná doba přijde tak za 2 roky.

Velmi zajímavá odpověď, kterou jsem i ohodnotil, také mě zajímalo toto téma. Obecně. Možná kdyby výrobci nebo někdy i prodejci nebyli takoví "paraziti" a nesnažili se zbohatnout co nejdříve, za co nejkratší dobu, už tu podobné technologie mohly být dávno a za menší-dostupné peníze. Nevím však, jak je to s ekologiií článků, protože je známé, že některé výrobky související s ekologickým provozem nebo zdrojem energie bývají ekologicky nejméně šetrné co se týče jejich likvidace neb recyklace. Viz případ uspor. žárovek, které při rozbití vyloženě zamořují prostředí a jejich výroba je "ekologicky" přinejmenším složitá. Ale to jsem asi mimo téma, pardon.

 

tesyk*
hodnocení

0x

No, já bych to formuloval asi tak: Samo o sobě se to, zejména v našich končinách, nemůže uživit. Je to státem podporovaná a garantovaná záležitost a záleží na státu jak dlouho a jak moc to bude podporovat. Kdyby to bylo necháno na pospas samo sobě, tak by se to těžko kdy zaplatilo. Něco je i zde: nemakej.cz/...

 

jabraka*
hodnocení

0x

Mamco z Moravy,určitě se to vyplatí,dnes už jsou investice poměrně nízké.Ale na celou spotřebu domácnosti to nestačí,pokud není plocha aspoň 100 m2.Je dobré použít akumulátory a svítit opět led diodama,aby ta spotřeba byla co nemenší.Řekl bych,každá koruna je dobrá.

JABRAKA

tesyk*

Myslím, že k použití pouze pro vlastní potřebu, bez prodávání elektřiny ČEZu, spláčete nad výdělkem...

 

bellis*
hodnocení

0x

Pokud vím, reálná návratnost investic je asi 30 let, což je zhruba životnost systému.

miljan*

Návratnost s dotacemi, bez dotací si nikdy na sebe v našich končínách nevydělá.

 

mamcazmoravy*
hodnocení

Všem děkuji za názory a odpovědi. Asi bude opravdu lepší chvilku počkat (kvůli pořizovací ceně) a pak znovu prostudovat aktuální zákony.

Škoda, že nenapsal taky někdo, kdo už to má doma :( Chybí tu ten pohled z druhé strany, zkušenosti s instalací, papírování a vyřizování formalit a povolení, spokojenost s hotovým dílem atd. Kdyby se ještě někdo zmínil o těchto věcech, budu moc ráda.

 

jambus*
hodnocení

0x

Dobrý den.

Ikdyž se 14-ti denním opožděním,tak se taky zapojím.Taky se o to nějaký pátek zajímám a myslím,že pro vlastní spotřebu se to určitě nevyplatí.Když si spočítate vaše účty za el.energii za 20 let-co spotřebujete,tak zdaleka nejste na pořizovací ceně fotovoltaické elektrarničky .Jedině na výkup za těch cca 12 kč/kWh. A Eon z toho dává údajně cca 1 kč.zbytek je dotace.Ale nevím jak je to v současné době.Takže bych taky ještě počkal,až budou jasné zákony a garance a taky samozřejmě na pokles ceny fotovoltaických panelu.

 

gomanek*
hodnocení

0x

Zajímavý čánek o rozdílech a co to jsou fotovoltaika a fototermika je zde:

fotovoltaika a fototermika - základní rozdíly.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]