Prý musí být skruž na dešťovou vodu

Od: Datum: 02.05.16 11:44 odpovědí: 3 změna: 02.05.16 14:03

Naši sousedi mají za dítě svůj dům a zahradu. Mají je velice vyšperkované a např. podzim nenajdete na trávníku jediný lísteček. Na jednu stranu je pěkné mít tak pečlivé sousedy. Jenže nám pak např. nadávají za to, že jsme si teď zasadili stromek 2,4m od jejich plotu. Oni mají na své straně tohoto plotu 3 už větší stromy a všechny mají kmen do 1,5m od toho plotu! Jediní si nechali odrýt zahradu (takže jsou pod úrovní terénu) a tak jejich betonový plot se nahnul směrem k nim - na naší straně zmrzlá půda tlačí na odkryté betonové "základy". Po nás chtěli, ať na své zahradě ty betonové základy také odhrneme. Jenže to bychom si znetvořili pěknou zahradu. Ať si přece oni ty základy zakryjí, vždyť je to jejich plot, navíc tam mají veliké tůje, takže nic vidět nebude. Nebo že máme dát lineárně s těmí základy místo půdy šutry nebo tam koupit meliorační trubky. Proč, vždyť to není můj plot a já jim ty základy neodkryla! Ti mě tak naštvali, ale nejsem ta, která by byla schopná je přestat aspoň zdravit. Nejsou zlí, jen kvůli domu a zahradě jsou schopni vraždit:( Na druhé straně domu máme jiné sousedy a ti mají starou ohromnou třešeň,co nám leze do zahrady a kmen má 1m od našeho plotu. Jejich okrasné keře nám ničí starý plot. Přesto mlčíme, nestěžujeme si.

Potřebovala jsem ty naše sousedy popsat: Nyní si stěžují, že jsme udělali špatně nový odpad dešťové vody, že dle zákona MUSÍ být betonová skruž. Že jim to poteče na ten jejich betonový plotek a přemokřené tůje zdechnou. Od okapu vede pod zemí 5,5m dlouhá roura (ta je 1,7m od sousedového plotu). Na jejím konci je prohlubeň vyplněná kameny a 4m meliorační trubka se stáčí k nám na zahradu. Na druhou menší polovinu domu to máme podobně a voda se krásně vsakuje. Jenže soused chce dělat problémy, tak bych ráda věděla, jaké problémy dělat může. My jsme asi až příliš tolerantní, ale už toho mám fakt plné zuby. Je nějaký zákon, který určuje, jak má vypadat odvod dešťové vody? Ještě nepršelo, natož aby lilo, tak teprve uvidíme - kdyby to dělalo velkou kaluž, tak to pořešíme. Ale nějaká případná občasná menší kaluž U NÁS NA ZAHRADĚ při průtržích, je problém? Jak jsem psala, sousedi jsou neskuteční puntíčkáři, však je sousedi z druhé strany taky velice "nemusejí." Díky za vaši radu!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.05.16 11:50
avatar

Ne, žádný zákon "jak má vypadat odvod dešťové vody" neexistuje.

Ale existují normy a pravidla, které dávají nějaké možnosti.

Obecně vzato, "Vaše" dešťová voda by se měla "likvidovat" buď vsakováním na Vašem pozemku, nebo odvést do dešťové nebo jednotné kanalizace. (Vsakování dešťových vod zákon upřednostňuje).

Umístění vsakovacího pole má také jistá pravidla, plus je ovlivněno "názorem" místně příslušného stavebního úřadu. Někde projde vsakovací pole 1m od sousední parcely, někde SÚ požaduje 3m.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.05.16 13:46
avatar
K tomu odkopanému základu...
§ 1018
Pozemek nesmí být upraven tak, aby sousední pozemek ztratil náležitou oporu, ledaže se provede jiné dostatečné upevnění.
Tolik Občanský zákoník. Můžete vyzvat souseda, aby plot zase přihrnul, protože odkopáním z jeho strany Váš pozemek ztratil náležitou oporu.
Pokud dá soused svůj stromek dále od plotu, dáte i Vy svůj. Něco za něco. Otazka je, čí strom komu bude stínit. Od severu slnce nesvítí, od západu jen večer. Pokud je soused od Vás směrem na východ nebo jih, jeho stromy budou stínit Vám.
Potom § 1013 OZ
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat.
A § 1017
(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
Jak vysoko vyroste Váš stromek? Jak je vysoký sousedův strom?
Ohodnoceno: 3x
 
Od: asd1
Datum: 02.05.16 14:03

Slušně posílejte do někam... Strom posunete dál od plotu jen pokud on přesune ty svoje.

Odkopání základů - jeho plot, poškozovat si ho může. Ovšem ujíždí nejen jeho plot, vám ujíždí pozemek narušený odkopáním. Žádejte nápravu - zajištění vašeho pozemku.

Odvod dešťové vody - ať cituje předpis který nařizuje skruž. O žádném takovém nevím. Mmch. pokud voda neteče na jeho pozemek tak máte vše v pořádku, do louže na vaší zahradě mu nic není, ledaže by se v ní líhli komářia štípali ho ;)

"Dejte mi to písemně. Já si to v klidu pročtu, promyslim a pak vám dám vědět"

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.