Sesedání vaty ve stěně

Od: Datum: 01.05.16 17:42 odpovědí: 6 změna: 10.05.16 21:03

Dobrý den, stavím si malou chatku. Je to má první stavební akce. Jelikož jsem dost bez peněz, stavím to formou co dům dá. (spíše co dají rodiče a příbuzní).

Jde o to, že jsem vyplnil fošnovou stěnu (jakoby 2by4) vatou, nechal jsem to delší dobu otevřené, tak, že do toho hodně foukal vítr a tím si ta vata prostě začala sedat, takže se mezi jakoby horní pásnicí té stěny a vatou vytvořila mezera cca 1 cm. To znamená místo bez jakékoli izolace. Předpokládám, že by se problému předešlo, kdybych použil hutnější vatu. Nicméně, jak jsem se již zmínil, stavím z toho co mám. Vata je od firmy Ursa (mají logo ledního medvěda). Chtěl bych se tedy zeptat co se s tím dá dělat. Zatím jsem zkusil mezeru zapěnit PUR pěnou a po celém obvodu styku vaty s fošnou jsem bodově po cca 15-20 cm fouknul pěnu v naději, že pěna k většině materiálum dobře přilne, tak by to vatu mohla jakoby přidržovat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: feldic
Datum: 01.05.16 18:24

A co tam dát polystyren tloušťky třeba 5 cm, za 1 čtvereční i s DPH chtějí 50kč Takže budete mít ve stěně dvě izolace-jedna polystyren a na ní ještě přitisknutá ta vata.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 01.05.16 18:58

Ursa vyrábí skelnou minerální vata. Každá skelní mirální vata sesedá sama o sobě. Už den po instalaci je tam díra. Po pár letech klidně i 20cm. Skelná je prostě nanic. Lepší je čedičová (Roxul, ...).

Američani někdy skelnou přicvaknou sešívačkou v zadní desce, ale tak zase ta vata přestane izolovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: soday
Datum: 10.05.16 13:29

Děkuji za info. Jelikož jsem nechtěl z úsporných důvodů skelnou vatu vyhazovat, provedl jsem takové mechanické kotvení (pokud možno bez stlačení vaty) a ještě jsem se to snažil celoobvodově propěnit PUR pěnou (mezi dřevěnnou fošnou a vatou) v naději, že to dokáže částečně také fixovat. Pro zbytek zateplení dokoupím vatu čedičovou.

Nemáte nějaký zdroj informací o amerických dřevostavbách? Tyto rychlonekvalitní stavby co tam tvoří mě trochu (nevím proč) zajímavý. Dříve jsem viděl nějaký docela zajímavý dokument.

Díky

Od: ctenar*
Datum: 10.05.16 21:03

Ono to může být kvalitní, jenže většinu staví firmy na prodej a tam jde o cenu, ne o kvalitu (lidi se při koupi dívají na mramorovou desku na kuchyňské lince, ne na skladbu zdi, tedy jak jim bude v zimě zima a kolik bude stát topení).

Na youtube je toho tuna (hledej framing , house insulation atd.).

Skandinávci staví kvalitnější verzi těch samých dřevodomků. V USA jsou lidi, kteří se snaží běžný standard zvýšit ( USA New Wall , Swedish Platform Framing ), zatím ale je to pořád jen okrajová záležitost.

doplněno 10.05.16 21:09:

Na youtube jsou pochopitelně i videa se stavbou těch švédských domků, ale většina je ve švédštině. :( Alespoň tedy okoukat a pochytit princip, když budou detaily a vysvětlení unikat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.16 17:04
avatar

Pokud máte řídkou vatu, musíte použít pendex,

http://eshop.salpo.cz/cz-deta…1852654-prichytka-pendex.html

nebo použít kvalitní vatu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: soday
Datum: 10.05.16 17:14

Díky, něco na ten způsob jsem použil.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.