Místo hypotéky splácet rodině?

Od: Datum: 26.04.16 13:40 odpovědí: 18 změna: 28.04.16 09:02
avatar

Zdravím,prosím o radu jak byste to řešili vy.

Vlastníme z manželkou 50:50 dům který jsme si před 10lety koupili na hypoteku.Splácime vše bez problému,prostě dobré zaměstnání,výborné zázemí a máme již půl domu splaceno.A teď k otázce.

Moje matka má určitě množství peněz které budu jednou dědit spolu z moji sestrou,které by mi pomohli urychlit splácení hypoteky,samozřejmě bez jakychkoliv uroku apod.zkrátka peníze zadarmo,je to v rodině.Vztahy máme výborné.

(a co se týká mé věty že budu dědit tak to upozorním zde přítomné,že takhle otevřeně o tom mluvím,protože to máme již mezi mnou a sestrou a naši mamkou prostě dané a proto prosím se nevyjadřujte k tomu,díky... )

Takže zvažuju že požádám moji mamku o půjčku na splacení hypoteky bance a samozřejmě ji chci tuto půjčku v plné vyší splátit,navyšít splátky o poplatky apod.které jsem dával bance a co nejdříve dluh splatit.

Jenže chci do toho trošku zamíchat i mou sestru a probrat to sní,jelikož se ji to taky tak trošku týká a tím vymítit apod.jakékoliv pochybnosti a přepsat na třeba ní min.svou půlku domu.

A nebo maté lepší nápad jak to řešit?díky moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.04.16 13:51
avatar
Nikdy bych nepřepisoval dům na příbuzné. Divím se, že to řešíte dnes s těmi mini úroky v bance. Pokud máte dobré zaměstnání, šetřete a při refixu umořte část dluhu...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.04.16 13:59
avatar

¨je takové pravdivé staré pořekadlo s rodinou jsou nejhorší kšefty a toho bych se držel

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.04.16 14:06
avatar

Omlouvám se pánové,dámy ale již jsem avízoval prosbu aby ste se nevyjadřovali ke vztahům o rodinách,ale prosím o radu ohledně financi.Tímto bych ušetřil pro mě dost peněz,skrátil dobu splacení a zlepšil vyhlídky do budoucna apod.

Je všeobecné známo že vztahy v rodině bývají špatné,ale je to soukromá věc každého a nechť si každý šáhne do svého svědomí proč tomu tak je zrivna u nich.Díky

Datum: 26.04.16 14:09

Dobrý den, pokud vám jde o řešení - nevidím v tom problém. Sám víte, jaké vztahy máte v rodině, zbývá vám tedy jediné - dohodnout se se všemi, sestrou tak, aby souhlasili. Je pravda, že v rodině vás to (nejspíš) vyjde výhodněji, záleží na tom, jaké si stanovíte vzájemně podmínky. To už je však vaše soukromá věc a záleží na domluvě.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: asd1
Datum: 26.04.16 14:28

Pokud nebude problém tak to je výhodnější, úroky nepůjdou bance ale do rodiny = OK.

Ovšem maluješ si to moc narůžovo, pokud problém bude tak to může dopadnout úplně jinak. Stačí když jeden zblbne a je to. Úraz, nemoc, bouračka a tvojí matce prachy nikdo nevrátí. Jestli něco opravdu zdědíš je otázka - opět stačí průšvih a jen budeš zírat. Např. mamka se zadluží (např. způsobí škodu), v exekuci přijde o veškerý majetek a zdědíš leda její dluhy. Na tvém místě bych netvrdil "jednou budu dědit" ale maximálně "jednou bych měl dědit"

Jak už padlo nejhorší kšefty jsou v rodině a se známýma. Je to mnohokrát ověřené v praxi. Ale fungovat to může. Je na tobě co zvolíš. Kdo neriskuje nevyhraje, ale kdo riskuje tak může nejen vyhrát, ale taky si nabít hubu ;)

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.04.16 14:53

Nesuďte ostatní rodiny podle svých zkušeností. Skutečně jsou rodiny, kde jsou schopni se dohodnout a fungovat. Vyřídil jsem bráchovi výhodnou koupi svého 3 roky starého služebního auta a půjčil mu na to bezúročně peníze, které mi hnily v bance. On mi je vrátil a protože jsem nabízené úroky odmítal, tak místo toho koupil mým dětem dar v hodnotě těch úroků. Nic jsme tenkrát nesepisovali, kdyby s ním něco stalo a švagrová mi to zapřela, tak by to prostě byla nová zkušenost a za tu se platí.

Jestli chcete něco sepsat, tak podepište mamince směnku nebo uznání dluhu a nechte popdpis ověřit.

A jestli víte, že jednou budete dědit, tak to včas vyřešte. Dědická daň je sice nulová, ale notářské poplatky jsou neuvěřitelně nemravné. ;)

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 26.04.16 15:27
avatar

takže myslíš že nějakým přepisováním domu apod.se nazabývat ale hledat jinou možnost,no samozřejmě když vše splatím tak zase převod domu zpátky na mě apod.( omlouvam se za tykání )

Datum: 26.04.16 17:02

Já bych to řešil nějakou formou úpisu s definovanými splátkami. Směnka nebo uznání dluhu jsou poměrně jednoduše vymahatelné a kdyby se s tebou něco stalo, tak to přihlásí do dědického řízení.
Ten převod 1/2 domu je podle mě zbytečně komplikovaný. Nevím, jestli by stát nenatáhl ruku a nechtěl daň z příjmu a daň z převodu nemovitosti.

Sám víš, kolik zaplatíš bankéřům, tak proč tu "nadhodnotu" nenechat v rodině a neinvestovat ji třeba do rekonstrukce bydlení rodičů. Přilepšení k důchodu nemá smysl, protože to stejně budou šetřit vnoučatům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.04.16 15:33
avatar

přečtěte si konec vaší předposlední věty ...přepsat na třeba ní min.svou půlku domu...

Doufám že nechcete vymýtit pochybnosti tak, že přepíšete svou půlku vašeho domu na vaši sestru. To raději nedělejte.

Radím : Nezasahujte do zaběhaného stavu, nezatěžujte rodinu, peníze vaší matky nechte u vaší matky a hypotéku normálně zaplaťte, tak jak máte domluvené v bance.


doplněno 28.04.16 10:40:

Hmmmm. Jsem si přečetl zdejší diskus a nezbývá než přidat doplněk. Se mi líbí, jak zde někteří rádci demonstrují své vynikající rodinné vztahy, ale já jsem psal o něčem jiném, než o špatných vztazích v rodině.

Problémy se řeší dříve, než nastanou a vy si na ně rovnou i zakládáte.

Co když se vaše sestra rozvede. Co se stane s jejím majetkem a tím pádem i s vaší bývalou půlkou vašeho domku? Nebo co se stane, když u sousedů bouchne plyn nebo přijde další potopa nebo se dostanete do autonehody a na čas budete mimo? Moje žena nedávno poslala do šrotu skoro novou Škodu Citigo. Už druhou. Naštěstí se jí zase skoro nic nestalo, auto mělo havarijní pojistku, my máme nějaké finanční rezervy a tak jsme jí koupili další Citigo. Náš mladej na tuto událost zareagoval tak, že nějaké peníze měl, nějaké další vydyndal a koupil si ojetý Mercedes. Předevčírem ho narval. Oprava by byla dražší, než kupní cena a já jsem si naordinoval přísný klid, protože mě nesmí klepnout pepka. Je vám myslím jasné proč mě nesmí klepnout pepka. Protože aspoň jeden člen rodiny vždycky musí být dobře zajištěný.

Proto vám radím : Nechte peníze vaší matky napokoji, nezasahujte do zaběhaného stavu, nezatěžujte rodinu a problém který dokážete řešit vlastními silami, řešte vlastními silami.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.04.16 17:35

je smutné, že většina rádců zde má se svojí vlastní rodinou tak špatné vztahy. U nás doma vždycky platilo : Kdo by Ti měl pomoci, když ne rodina?... Vše pořádně domluv se všemi zúčastněnými stranami (mamka, sestra) a sepište. Pořádek dělá přátelé ;). Dům na nikoho přepisovat nebudeš, to stojí jenom peníze navíc. Sestra (nebo mamka) si dají zástavu na nemovitost. Tak budou mít jistotu, že i kdyby se s Tebou cokoliv stalo, tak svoje peníze dostanou zpět. Určitě to je dobrý nápad, peníze mamky někde takto zbytečně leží a ztrácejí na hodnotě. Ty zase platíš zbytečně úroky, poplatky atd... Jo a za to, co tímto způsobem ušetřít, udělej pořádnou rodinnou oslavu *pivo*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.04.16 14:55

sebod: Většina rádců má se svojí rodinou špatné vztahy? Není to o vztazích, ale abych si půjčil celoživotní úspory rodičů, abych nemusel platit hypotéku (v současné době jsou velice výhodné), mi přijde pod mojí úroveň! Nikdo neví jak zde budou rodiče dlouho a jestli vůbec jim to stihne splatit! Jsou to jejich peníze, tak ať si je užijou..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.04.16 17:46
avatar

A co penále za předčasné splacení hypotéky? Nebude větší, než úroky zaplacené při normálním splácení?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.04.16 13:59
avatar

Předčasné splacení nehrozí,mam to naplánováno na konec fixace...

Od: uska®
Datum: 27.04.16 15:02

V případě přepisu poloviny domu se může stát, že sestra bude mít autonehodu a zemře. Zpět polovinu domu nedostanete, bude dědit její manžel a její děti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 27.04.16 15:14
avatar
Sorry ale takle loudit, kdyz nejste ve srabu... nejaka hrdost ne? Vidim v tom i vychcankovstvi, inu znam take takove spekulanty, pry penize zadarmo. U mbank mate 1,6 urok, uz me pri konci fixace to skocilo z 30 let na 19, a to rozhodne takovy urok jako mbank nemam (myslim ted 2,6) a splacim teprv 4 roky. Otravovat ostatni s vasimi dluhy, kdyz si zijete dobre a mate na to, v dobe, kdy jsou urokove sazby skoro na nule... dik pekne za takoveho sourozence.
doplněno 28.04.16 08:33:

holt jsem jiny, o pomoc zadam az vim, ze sam to nezvladnu, a netaham do mych rozhodnuti a zavazku lidi a jejich majetek, kteri s tim nemaji nic spolecneho, uz proto, ze se muze snadno stat, ze na to treba casem z nejakeho neovlivnitelneho duvodu nebudu mit, pro vas pozerstvi, pro me ochrana nezucastnenych. Staci pitoma nezavinena autohavarie.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.04.16 08:00

... nejste vy ten bankéř z reklamy AirBank? ;)

Představte si, že jsou rodiny, kde si pomáhají. A kdyby s takovým nápadem přišel brácha, tak s tím nebudu mít problém i kdyby to chtěl bezúročně. Navíc vím, že by ji dával i ty úroky a že by to pro ní bylo výhodnější než aktuální úrok 0,05% .

Ale to pozér nikdy nepochopí. ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.04.16 09:02
avatar

"Představte si, že jsou rodiny, kde si pomáhají."

To si nemusím představovat, to znám ze života. Když mi bude zle, sourozenci na 100 % pomůžou. Stejně tak já jim (a o nějakých úrocích bych se styděl vůbec mluvit). Ovšem když něco zvládám sám, ani by mě nenapadlo kohokoliv otravovat. A to není jen o penězích.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.04.16 09:01

Měli jsme podobnou situaci - řešili jsme to takhle-jak vy navrhujete-a to proto,že máme vztahy v rodině super.My jsme tedy nepřepsali půl domu na bratra,splatili jsme to vše v pořádku,mamča nechtěla ani nějaké úroky nebo poplatky navíc,jen jsme splatili to,co byl dluh.Všechno proběhlo ok,v pořádku bez nějakých řečí,podezření atd.Prostě na rovinu všechno říct před - během referovat všem,že je všechno ok,po akci taky všem říct,jak se věci mají.Prostě na rovinu jak je u nás zvykem.Rozumím vám a přeju ať vám vztahy v rodině vydrží,protože co je jinde...Musím říct,že jsme napsali papír,kde jsme sepsali,co dlužíme a komu,podepsali...dali mamče,přestože to nechtěla a řekli to i bráškovi.Po splacení jsme papír roztrhali.Nenabádám vás k ničemu - je to moje zkušenost.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.