Praskání omítek

Od: Datum: 22.04.16 12:05 odpovědí: 18 změna: 04.05.16 11:25

Dobrý den,

v zimě 2014/2015 jsme realizoval na novostavbě RD strojní vápenocementové omítky. Již po cca 3 měsících se začaly objevovat vlásečnicové praskliny a toto praskání pokračuje i v součastnosti, tj. rok a dva měsíce po dokončení omítek. Někde praskliny tvoří "pavučiny" jinde kopírují vodorovnou spáru cihel, někdě jdou ze šikma. Stavba před tím, než se omítky realizovali, již dva roky stále, takže nějaké sedání už měla za sebou. Co může být příčinou? Přikládám fotku "pavučin" v rohu jedné místnosti.

Děkuji za názory a pomoc.


doplněno 03.05.16 09:12:

Ještě dodám, že se jedná o patrový RD s plochou střechou, stavba je cca 4 roky bez fasády, uvnitř ještě není vymalováno. Omítky se realizovali v zimě 2014/2015 a teplota vzduchu byla min. 5°C.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.04.16 13:03

Dobrý den.Nemusíte se bát.Je to jen vlastnostmi nekvalitní omítky.Stačí jen důkladný interiový nátěr na omítky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.16 13:13

Děkuji za reakci. A proč se to objevuje postupně, už cca 1 rok? Plánujeme natřít barvou od KABE Farben - DOVA Perfect. Místo penetrace bude první nátěr naředěnou barvou a potom 2x nátěr. Bude to OK?

Datum: 22.04.16 17:05

S touto barvou nemám zkušenosti.Jinak od Colorlaku bych zkusil tónovací barvu ELEGANT V2025.Hezký den.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: novacek*
Datum: 22.04.16 17:21

tu penetraci bych nevynechal ! Natíral jsem fasádu, kde bylo par trhlin a penetračka to krasne schovala. Nešetřit sní. At si to omitka pořadne nasaje. Navic se to krasně sjednotí. Poradim-do penetrace přilejte trochu barvy kterrou budete malovat-uvidite kde jste už byl válečkem, nebudou nikde fleky od napojování a bude menší spotřeba barvy...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.04.16 18:36
avatar

Běžná věc že štuky vypraská!proto se v minulosti novostavby bílili pouze vápnem ,které tyto mikrotrhlíinky zacelilo a pže se dnes nepoužívá,tak u některých výmaleb je to holt vidět!


doplněno 23.04.16 11:59:

Opičáku-nechci ti nic vymlouvat ale jistě tam máš mikrotrhlinky také,ale nevidíš je,hodně u tohoto záleží na tlouštce natáhlého štuku -čím tlustší,tím viditelnější a větší trhlinky!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.16 23:13
avatar

diesel - já je doma nevidím a to vidím velmi, velmi dobře. Dokoce ani lupou nic nevidím. V každém případě je tu uděláno špatně, pokud někde něco praská. Nelze se spokojit s tím, že to praská a je to běžná věc. Jestli je to běžná věc, ale pak je to běžně špatně zhotoveno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.16 08:46

Dobrý den, děkuji za reakci. Je také normální, že praskliny se začnou objevovat cca 3 měsíce po dokončení omítek a ve velké míře se objevují i dnes, tj. 1 rok a 3 měsíce po dokončení? Nemůže to být statického rázu?

Datum: 22.04.16 22:10
avatar

Nejsem odborník a tak v době, kdy jsem stavěl hodně jsem vyzvídal a ptal se. Mám dům z Ytongu a již při stavbě jsem sledoval cizí baráky a "kresby" na omítkách. Tenkrát mi několik lidí potvrdilo, že se u nás vžil pojem tenkovrstvá omítka a protože se dělá na velmi přesné zdivo, stačí mnohdy jen dva až tři milimtery a zeď vypadá zpočátku krásně. A v tom je ta chyba. Já jsem dal na radu majitele jedné stavební firmy. Ten mi řekl, že mám udělat normální omítky. Tedy, špric, jádro (7mm) a vrchní štuk. Nikde nic nepraská ani po šestnácti letech. Tedy příčinu vidím v tenkovrstvých omítkách.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.16 08:47

Dobrý den, nemáme tenkovstvou omítku. Jádro má 15mm a potom štuk.

Od: janj
Datum: 23.04.16 12:30

Já jsem laik, ale vím, že zednící se bavili o tom, že záleží na písku který se použije na omítky.

Přeně věděli odkud je písek špatný a odkud dobrý. Proto něklteré omítky mají praskliny jiné ne.

Nejsem si jistej jestli taky nemluvili o tom, že to obsahuje nějakou jílovitou složku, která to způsobuje.

Možná taky záleželo jestli je to písk plavený nebo těžený, nic určitýho nevím.

Takže tolik z toho co si pamatuju.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.16 08:49

Dobrý den, děkuji. Omítky jsme měli ze sila, strojové. Snad tedy existuje nějaké kontrola kvality písku u dodavatele směsi.

Datum: 23.04.16 15:49
avatar

Jak praví diesl - za starých technologií nepřicházelo v úvahu malovat bez prvotního nátěru hašeným vápnem.To vytvořilo slitou vrstvu a ta za měsíc "zkameněla".Vytvoří se na povrchu stěny vápenec.Tam pak už nějaké prskání nepřichází v úvahu.Pak také není třeba před malováním penetrace.Je potřeba rozmyslet,zda zedničit postaru,nebo urychlit po novu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.16 08:48

Dobrý den, a jaký je rozdíl mezi penetrací a pačokem? Udělá hloubková petetrace totéž co pačok?

Datum: 03.05.16 09:46

Píšete, že praskání nepřicházelo v úvahu. Ale pokud stavba pracovala, tak to přece prasknout muselo, ne?

 

Datum: 26.04.16 08:54
Ano, dneska je to běžná věc, že omítka praská. Zvláště u maltových směsí.
Nicméně, nemohu si pomoci, ale v tom případě je něco špatně. Já osobně vidím problém ve špatném poměru pojiva a ostřiva. U suchých maltových směsí pak v používaných plastifikatorech.
Pokud jsme někde nahazovali klasiku, tedy na stavbě míchanou vápennou, případně nastavovanou omítku, tak nám nikde nic nepraskalo a to ani po letech. Pokud jsem ve stejném domě, na stejný podklad použil sms, tak se po roce objevily praskliny jako jsou na fotce.
Přičemž se správně namichanou klasickou maltou hodím klidně několik cm v jednom kroku.
Ve starých domech kde jsme používali hliněné omítky vlastní výroby jsme za účelem dorovnání házeli i deset cm v jednom kroku. Taktéž bez prasklin. Vše pochopitelně s řádně namočeným podkladem, popřípadě špricem, u hliněných omítek příslušným hliněným pačokem.
Asi jedinou suchou maltovou směsí, která nepraská po delší době je sádrová omítka.
K samotnému dotazu: pokud se s těmito prasklinami potkám coby malíř, pak volím více nátěrů hodně řídké penetrace. V případě vápenných omítek lze volit klasický pačok.
doplněno 27.04.16 09:27: Opičáku, asi to bude ten tvůj případ. Dobrý zedník dokázal odhadnout poměr písku a vápna na jakýkoliv písek. Hodně se toho už i zapomnělo.
U mnoha technologií panují mýty a nepravdy i v "odporné" (odborné) literatuře.
Třeba právě ony praskliny versus hliněné omítky... Nebo třeba hliněné omítky, versus příměsi typu plevy a vepřové štětiny.
Knihy praví, že tyto příměsi byly užívány za účelem zpevnění omítek. Důvod byl však poněkud jiný. Hlínu bylo zapotřebí pořádně propracovat. Kdo někdy hnětl těsto ví jak je to náročná práce na malém kousku. Hlíny co byla potřeba zpracovat byly kvanta. Moudrý předek nasypal plevy se zbytky obilí na zem, a navozil hlínu. Poté do ohrady vypustil čuníky. Jejich rypáčky s packama vykonali potřebnou práci v relativně krátké době s pochopitelnymi přídavky, které dnes zkoumáme v laborce včetně onoho prasečího ho...ka.
doplněno 03.05.16 11:57: Proč to praská až po takové době?
Ono to jádro popraská hned, překryje to štuk, mikropraaklinky ve štuku zamázne malba.
Nicméně podstata problému zůstává. Jednotlivé destičky tvrdé omítky, které pracují každá samostatně. Pracující malinko, ale jistě. Proto ta doba.
Ony staré, vápenné či hliněné omítky, neměli takovou tvrdost, měli plasticitu. Nikoliv teoretickou nýbrž praktickou.
Omítka byla natolik měkká, že takovéto ostrůvky neuměla vytvořit.
A proto logicky takto, v malých sekvestrech nedokázala popraskat.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.04.16 11:23
avatar

Robin1 - předpokládám, že je to i můj případ. Chlapi co omítky dělali si všechno míchali sami, tedy míchal jsem já a oni si určovali co a jak a jakém poměru. Žádný kupovaný směsi. Nestíhal jsem míchat. Nahazovali oběma rukama. Prostě koncert. A nepraská nikde nic ani tehdy ani teď po 16 letech.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.16 08:54

Mne právě nejde do hlavy, proč to praská až po tak dlouhé době. Zatím mi nikdo na to nedokázal odpovědět. Jsem člověk, který nad vším hodně přemýšlí a na baráku jsem už prošel všechno z prava do leva, z leva do prava, ze spodu nahoru a pak zase dolů, ale na nic jsem nepřišel... Dělá mě to nervózním.


doplněno 03.05.16 12:06:

V době realizace štuků, tam žádné prasklinky nebyly. V omítkách se netvorří jen takovéto "malby", jak jsem přiložil. Ale někdy je prasklá omítka z vrchu až dolů (zešikma).

Datum: 03.05.16 13:43
Pochopitelně nemusí být prasklina v době realizace vidět. Třeba na měsíc starém štuku jdou praskliny vidět při pouhém namočení vodou.
Na každém druhém činžáku opraveném v posledních 20 letech klasickou technologií jsou tyto praskliny vidět.
Z literatury se dá přečíst třeba Bláha / omítky a jejich poruchy.
Prasklina tam je již měsíc po nahození, jen je vidět podstatně později.
Ostatně z logiky věci je zřejmé, že pro vznik praskliny musí dojít ke smrštění omítky. Nejlepší podmínky jsou logicky, když omítka zasychá.
Jinak řečeno, klasická smršťovací prasklina.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.