Je možno odstranit práh

Od: Datum: 22.04.16 08:56 odpovědí: 8 změna: 23.04.16 10:54

Chceme srovnat podlahu mezi pokoji,ale je tam kovový práh.Je možno ho odstranit aniž by se zkroutily futra?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vilik
Datum: 22.04.16 09:07
Myslím, že zazděné to nic neudělá. Mám to mezi dvěma místnostmi už přes 10 let a v pořádku. Kdyby se to ale přesto hýbalo, stáhnete dole zárubeň pomocí hmoždinky a vrutu se zápustnou hlavou ke zdi.
Ohodnoceno: 0x

Od: ben®
Datum: 22.04.16 09:07

Dobrý den, dle obrázků se zdá, že jsou to klasické dřevěné dvoukřídlé dveře a futra jsou také ve dřevě (a zazděná do zdi). Takže, ten práh tam být nemusí. Zdravím!

P.S. Pouze se dveře patrně nebudou dole o nic opírat, tak budou volnější.

doplněno 22.04.16 10:12:

blod - pokud jsou to kovová futra, tak jsou zřejmě obložená dřevem. Ovšem, nic se nemění, protože práh (tento viditelný) by neměl mít vliv na pevnost zárubní. Od toho je tam to, co je pod ním pevně v podlaze (a to tam zůstane).

doplněno 22.04.16 10:58:

magdon - ano, možné je vše, protože už tam někdo zřejmě "bastlil". Jenže, to zde pouze spekulujeme a pozná se to až po odstranění prahu. Tedy, schopný kutil by si s případným problémem poradil např. fixací futer (na obou stranách) do podlahy. Takže, záleží na odvaze a schopnostech tazatele, jak si s tím poradí, resp. zda je pro něho důležitější práh nebo ne.

Datum: 22.04.16 10:39

"...by neměl mít vliv na pevnost zárubní. Od tohoje tam to, co je pod ním pevně v podlaze..."

Je ovšem otázka, jestli tohle není právě ta příčka, která má být správně v podlaze. Sešel jsem se s tím, že řemeslníci (bývalé OPBH) při výměně futra staré futro jednoduše odřízli na úrovni podlahy a nové prostě "postavili" na zbytek starého, který zůstal v podlaze, takže ona příčka zůstalala nad podlahou. V tom případě by při odstranění příčky problém být mohl.

Datum: 22.04.16 09:13

Zárubně jsou dřevěné? Aspoň podle obrázku to tak vypadá. V tom případě práh (plechový, dřevěný) na ně nemá vliv - na jejich zborcení. Zárubně to je vlastně rám obdélníkového tvaru, upevněný ve zděné (nebo taky dřevěné, sádrokartonové) stěně, je uzavřený a jeho spodní část je v úrovni podlahy...pak následuje různě upevněný práh... a teď vidím, že jsem z křížkem po funuse

doplněno 22.04.16 09:57:

Ten práh je na zárubně navařený? Nebo nějak upevněný? Kovové zárubně mívají dole (v podlaze) příčku, která vymezuje šířku ve spodní části. Je navařena napevno k bočním částem...odstraněním prahu nic nezkazíte...Ta spodní příčka bývá ve tvaru "U", dříve se tam dávala lať pro upevnění prahu šrouby...dnes lať nahradily hmoždinky

Od: blod®
Datum: 22.04.16 09:37

Jsou to kovové futra v paneláku

Od: blod®
Datum: 22.04.16 11:08

Pánové jak jsem psal...zárubně jsou komplet kovová a ten práh je dutý profil "U"a je tam na obou koncích navařenej a pokud ho dám přyč,tak pod ním již není nic pouze panel,proto mám obavy aby se zárubeň nezkroutila

Datum: 22.04.16 13:06

Jestli je zárubeň trochu zapuštěná v podlaze,tak se bát nemusíte,že se zkroutí.Jen bych nepoužíval k zavírání dveře a vysadil je/pokuď to není do ložnice/Mám to samé doma.

Od: fero®
Datum: 23.04.16 10:54

Dobrý den,z obrázků je zřejmé,že se jedná o staré ocel.zárubně,které by se po odříznutí neměly hnout.Přesto bych

postupoval následovně: zárubně(stojky) bych rozepřel dřevěnou rozpěrou stačí prkno tl.25 mm ,nebo malý hranůlek

z jedné strany dát na stojku dřevenou podložku(cca 8x10 cm,tl.25),aby rozpěra neklouzala po ocelové stojce.Na druhou

stranu rozpěru vypodložit dřevěným klínem s malým úhlem sklonu(cca 1:10),šířka cca 8-10 cm.Do výšky od podlahy,abyste

mohl řezat(asi flexou).Po odříznutí mírným poklepem na straně kde je klín vzpěru uvolňovat.Když se stojky nehnou

můžete vzpěru vyndat,v opačném případě naklepnout vzpěru zpět do původní polohy stojek a v nejnižším místě co to

půjde vyvrtat díru průměr 8 mm a dál do zdi a použít pro zajištění natloukací hmoždinu příslušné délky.To udělat

z obou stran zárubně.Pak rozpěru odstranit.

Při řezání pozor na jiskry ,dejte přes podlahové desky v místě řezu mokrý hadr z obou stran.

fero

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.