Přístupová cesta k chalupě

Od: Datum: 19.04.16 19:18 odpovědí: 4 změna: 26.04.16 11:41

Dobrý den, vlastníme chalupu na samotě a k ní chodíme a vždy se chodilo lesní cestou. Cesta je v KN vedená jako ostatní plocha, způsob využití ostatní komunikace. Nyní chalupu chceme prodat a realitní kancelář po nás chce, abychom s vlastníkem pozemku uzavřeli věcné břemeno chůze a přístupu k chalupě. Vlastníkem pozemku byly lesy ČR a nyní jej získala zpět církev. Je v tomto případě nutné zřizovat věcné břemeno nebo tím, že je způsob využití ostatní komunikace, lze pozemek nadále využívat, jako přístup k chalupě bez zřízení věcného břemene? Tato cesta byla vždy využívána i k těžbě dřeva. Děkuji za odpověď.

Hanka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janm
Datum: 19.04.16 19:33

Pokud se jedná o jedinou přístupovou cestu k vaší chalupě, respektive jinak by to šlo jen např. "velkou objížďkou" apod., pak nevidím důvod k zřizování věcného břemene, protože jakýkoliv vlastník je povinen vám umožnit k vaší nemovitosti přístup, to samé se týká oprav kdy např. musíte vstoupit na cizí pozemek...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.04.16 19:53
avatar

Asi by bylo dobré se poradit s katastrálním úřadem. Váš názor vnímám jako pravdivý, když je pozemek veden jako ost. komunikace, asi je věcné břemeno nadbytečné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanasladkova
Datum: 26.04.16 09:59

Dobrý den, děkuji za odpovědi. Na katastrálním úřadě jsem se ptala a nesetkali se s tím, že by se na podobnou cestu zřizovalo věcné břemeno. Navíc katastr pouze eviduje, takže ve finále to záleží na nás.

Hanka

Datum: 26.04.16 11:41
avatar
Něco píše Občanský zákoník,
http://business.center.cz/bus…cansky-zakonik/cast3h2d3.aspx
Nezbytná cesta
§ 1029
(1) Vlastník nemovité věci, na níž nelze řádně hospodařit či jinak ji řádně užívat proto, že není dostatečně spojena s veřejnou cestou, může žádat, aby mu soused za náhradu povolil nezbytnou cestu přes svůj pozemek.
(2) Nezbytnou cestu může soud povolit v rozsahu, který odpovídá potřebě vlastníka nemovité věci řádně ji užívat s náklady co nejmenšími, a to i jako služebnost. Zároveň musí být dbáno, aby soused byl zřízením nebo užíváním nezbytné cesty co nejméně obtěžován a jeho pozemek co nejméně zasažen. To musí být zvlášť zváženo, má-li se žadateli povolit zřízení nové cesty.
A další §§, až po §1036.I ten je vhodné prostudovat.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.