Akumulační kamna - co z nich uniká?

Od: Datum: 13.04.16 10:30 odpovědí: 8 změna: 13.04.16 22:05

Přestěhovali jsme se, v bytě jsou akumulační kamna, stará minimálně 30 let. Pálí mně z nich oči a špatně se mi dýchá. Když je vypnu z elektriky, mám pokoj, i když ještě hřejí.

Čím to může být? Může z nich neco unikat, vypařovat se, hořet? Jaká látka konkrétně?

Pokud se nedohodnu s majitelem na výměně, budu asi hledat příčinu oficiálně - rozbor škodlivin ve vzduchu. K tomu bych potřebovala vědět, jakou látku nebo skupinu látek by měli zjišťovat.

Jako izolace je v nich pod plechem něco, co vypadá jako skelná vata, dál do hloubky jsme to nerozebírali.

Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.04.16 10:39

Já bych ti tipnul jedině na usazený prach, který se dostane na topnou spirálu a tam se "pálí".

Akumulační kamna jsem rozebrané neměl, takže nevím jak vypadají uvnitř.

Je tam určitě nějaká keramická hmota, která teplo akumuluje a pak je postupně předává okolo proudícímu vzduchu.

Bude to něco podobného, jako když budeš mnoho let používat žehličku. Po třeba 5-ti letech žehlení se vlákna v žehličce začnou pálit.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.04.16 10:50

Ještě dodám, že v prachu v místnosti je i takový hodně jemný píseček, mimo jiné.

Datum: 13.04.16 14:55

Ono by to chtělo je opatrně rozebrat, ta skelná vata co jste viděli zvrchu je jen přikrývka - přikrývá magnezitové cihly a topné spirály a jde jednoduše vyndat (drží pohromadě)- ono už se mohou i rozpadat spirály, šamotové cihly, případně i pálit dráty které vedou ke spirálám, chtělo by to i odklopit el. část - zboku - a zkontrolovat dráty - samozřejmě při vypnutém jističi, případně to nechat zkontrolovat elektrikáře. Jinak, co se vám to válí na té vatě? - nemohlo by to dělat ten dým? (vživotě jsem to tam nepotkal)

Datum: 13.04.16 15:50

Přišlo mi to jako odloupnutý kousek laku, blíž jsem to nezkoumala. Ani to nijak nesmrdělo.

Ty kamna nesmrdí, nic není cítit. A čich mám dobrý, až moc. Jen když jsou v elektrice, pálí mně oči atd. Jak to vypnu, přestává to. Totéž po vyvětrání.

Datum: 13.04.16 19:58

No, napadlo mě ještě něco - teoreticky by to s tím mohlo mít spojitost - jakou máte v bytě vlhost? při suchém vzduchu pálí oči, což by po vyhřátí vzduchu akumulačkama mohlo být... (a odpovídalo by to i tomu že po vyvětrání již oči nepálí)

čili buď zkusit změřit vlhkost obyčejným vlhkoměrem, nebo dát na akumulačky mísu/talíř s vodou a nechat při topení odpařovat

Datum: 13.04.16 22:05

Vlhkost je dobrá, v tom nejhorším pokoji suším prádlo. Kolikrát se rosí okna.

Plíseň tam není.

Od: jofa®
Datum: 13.04.16 10:53

Taky jsem v loni takový likvidoval. Je to směs všeho co je v akumulačkách. Smrad z rozpálených magnetizových cihel, prachu a možná prorezlé plechy a rozpadající se šamotové cihly a nedej bože i skelná vata. Byl to horor rozebrat a zlikvidovat.

doplněno 13.04.16 10:54:

píseček?: rozpadají se šamotové cihly. Ty, spolu se skelnou vatou, to byla hrůza.

Datum: 13.04.16 20:12

Já jsem rozebrala starý akumulační kamna a byly v nich šamotové cihly, tuhle vatu jsem tam neviděla, nebo jsem si jí nevšimla. Asi jí tam bylo málo a nestálo to za pozastavení. Musela jsem je rozebrat, protože jsem je likvidovala a nedalo se s tím skoro hnout. Je zajímavé, že Vás už nic nepálí v očích, když už jenom vydávají teplo. V těch kamnech se nemůže nic pálit, vyhodilo by to pojistky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.