Jak mit dobře nastaveny budík u kotle Dakon32

Od: Datum: 13.04.16 09:46 odpovědí: 2 změna: 13.04.16 11:03
Zdravím, potřebuji radu
Nastěhovali jsme se do domu a je tu kotel dakon dor 32...budík je rozdělen na 2 části...teplota ve stupních dole a pak teplota vody nahoře kde je jedna Modrá ručička, ktera ukazuje kolik tlaku vody v kotli mam 1.4bar a pak červena 2.2 bar
Kotel je bez čerpadla...vse se žene samospádem...barák má 3 podlaží...jak mají byt nastaveny dobře ty 2 ručičky?
Diky

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.04.16 10:58
Pokud máte otevřenou expanzní nádobu, tedy někde na půdě, nebo pod stropem posledního podlaží, tak dopustite do systému tolik vody, aby se objevila v expanzi.
Druhá méně přesná možnost (nepřesnost budíku na kotli) je spočítat výšku mezi budíkem na kotli a dnem expanzní nádoby. A vydělit deseti. To co vám ukazuje nyní, tedy odpovídá výšce 14 metrů.
Co se týká teploty na kterou topit, tak jde o to jak byl systém navržen. Nicméně teplota vratné vody by neměla spadnout pod 60 ( z důvodu nízkoteplotní koroze kotle ) takže lze odhadnout že na teploměru by mělo být cca 80 - 90 st.
To vše platí pokud máte opravdu otevřený samotižný systém.
doplněno 13.04.16 12:11: Ano expanzní nádoba může být dole u kotle. Potom se jedná o uzavřený systém. Tlak lze spočítat úplně stejně, tedy jako výškový rozdíl v metrech, mezi manometrem (budíkem) a nejvýše umístěným radiatorem děleno deseti. Pochopitelně něco málo navíc, osobně dávám cca 0,2.
Při té teplotě 60st na teplé vodě je na zpátečce určitě méně než doporučovaných 60. Stává se to u předimezovaných kotlů, kdy na víc topit nepotřebujete, nebo naopak u poddimenzovaných kotlů kdy kotel na víc nevytahnete.
V obou případech se doporučuje instalovat tzv. krátký nebo malý topný okruh či baypas, který za pomocí příslušné armatury (ventilu) nejdříve posílá teplou vodu zpět do zpátečky a až po nahřátí kotle na 60 a více st. začne posílat teplo do systému.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavelpavel
Datum: 13.04.16 11:03
Tak me teplota kotle ne vyleze vic jak na 60st
A je mozne aby expanzní nádoba byla u kotle dole?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.