Drenáž na cizím pozemku

Od: Datum: 12.04.16 11:02 odpovědí: 35 změna: 13.05.16 06:45

Dobrý den, soused chce na mém pozemku, sousedícím s jeho domem, udělat drenáž (tj. vykopat asi 30 cm širokou jámu). Musím mu to povolit? Děkuji. V.Suchá


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: asd1
Datum: 12.04.16 11:12

Máte nějaký vážný důvod proč sousedovi bránit aby se staral o svůj dům?

Předpokládám že chce vylepšit hydroizolaci zdi a odvést vodu od základů...

Škody kvůli vlhnutí zdi by mohly jít za vámi...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: verasucha
Datum: 12.04.16 12:23

No důvod je ten, že se chová arogantně a vyhrožuje stylem: záhon si ve vlastním zájmu odstaňte, bude vám zničen. Jinak všem díky za odpovědi.

Od: asd1
Datum: 12.04.16 12:49

Dejte mi písemnou žádost s upřesněním prací, pak se k tomu vyjádřím. Záhon odstraňovat nebudu, ale vy ho uvedete do původního stavu - podle fotodokumentace, kterou nafotíme před začátkem prací. Dáte na to kauci (může být v notářské úschově), aby bylo z čeho zaplatit zahradníka pokud se na to vykašlete.

= práce bych mu umožnil, ale nenechal bych si na hlavu.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: verasucha
Datum: 12.04.16 12:24

No důvod je ten, že se chová arogantně a vyhrožuje stylem: záhon si ve vlastním zájmu odstaňte, bude vám zničen. Žádné místo tam jinak není. Jinak všem díky za odpovědi.

Od: ah
Datum: 12.05.16 21:35

Pokud se povoli sousedovi vstup na pozemek a on si tam vykope kolem steny domu drenaz tak 30 cm, nebude pak tato cast pozemku tesne u jeho domu patrit jemu? Neprijde tim soused o kus sve zahrady - pozemku? Jak se da toto osetrit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.05.16 06:45
avatar

Nemůže se tímto stát pozemek "sousedovo"

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 12.04.16 11:14
avatar

Nemusíte. Ale, proč ne? můžete někomu pomoci vyřešit problém a ještě získáte dobrého souseda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 12.04.16 16:40

Když se už teď cjová soused jako pomatenec, jak myslíte že bude vypadat soužití potom? Nic nepovolovat. Pak se může stát, že majitelka bude něco chtít vybudovat na svém pozemku a už nebude moci. Od toho je to pozemek její, ne jeho !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 12.04.16 11:27

Má dům až na úplnou hranici pozemku? Jestli ne, tak ať si kope na svoji straně plotu. Za přirozený odtok vody ze svého pozemku podle zákona nemůžete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.16 12:45
avatar

OZ, §127.3 Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Vznikne-li tím škoda na pozemku nebo na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit.

Já bych se s ním domluvil, že ať si tu drenáž udělá, ale pak vše uvede do původního stavu. Třiceticentimetrová rýha není nic, kvůli čemu bych šel do sousedského konfliktu.

avatar
Upozornění od sys hejkal 19. 04. 2016 10:17:56
§127,3 a pod už neplatí, už platí Nový občanský zákoník,v tomto případě §1021 Vlastník umožní sousedovi vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě sousedního pozemku nebo k hospodaření na něm, nelze-li tohoto účelu dosáhnout jinak; soused však nahradí vlastníku pozemku škodu tím způsobenou.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: asd1
Datum: 12.04.16 12:54

To není 30 cm rýha, ale halda vykopané hlíny vedle, její odvážení, navážení štěrku a jiné drobnosti. Prostě povolím bez problému, ale na stavbě musí být pořádek, nesmí zbytečně ničit zahradu atd. a všechno uvedou do původního stavu. Pak se vrátí kauce v plné výši. Bez kauce odjedou od rozbagrovaného a dejte si to k soudu...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: verasucha
Datum: 12.04.16 13:15

Děkuji, asi bych pochopila třeba opravu střechy vlastního domu, ale už ne rozkopávání cizího pozemku.

Od: anonym0
Datum: 12.04.16 13:51

Tak tohle je nejak hodne mimo, povolit vstup vs. postaveni drenaze na cizim.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.16 12:57
avatar

Paní Věro, z Vašeho dotazu cítím, že pan soused chce na Vašem pozemku sanovat svoje zdivo tím, že ho odkope, vloží modní drenáž a nopovku, pak to zahrne zpět kameny. už tam asi nebude záhon pro Vás.

Asi bych začal tím, že jako znalý problematiky bych mu vysvětlil, že toto řešení mu nevysušší zeď. Je to jen modní, neřešící problém. Ale to může jen ten, co tomu rozumí.

Se sousedem budou problémy, páč bude vše svádět na Vás...

Umožnit údržbu domu je Vaší povinností, nechat si na svůj pozemek něco zakopat od souseda již nemusíte.

Pochopil jsem Vás dobře, že toto chce dělat soused?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: verasucha
Datum: 12.04.16 13:18

Děkuji, toto chce dělat, máte pravdu. Vysvětlit mu to určitě nedokážu, sice tomu taky nerozumí, ale poradil mu to někdo kdo to chce dělat a asi tím získat zakázku.

Od: ctenar*
Datum: 12.04.16 13:49

Jestli tam přijde firma, tak se rovnou rozlučte s 2-3 metrovým pruhem podél plotu. Prý 30cm. Vyházejí hlínu, budou kolem toho hamtat, všechnu zeleň udusají, skladovat tam materiál, promíchají vám vrchní půdu se spodní a odpadlým materiálem, zbyde jim několik kubíků hlínu, které tam nechají atd. Hlavně to udělat co nejrychleji, ať je co největší zisk. Po nás potopa.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 12.04.16 13:40

toto řešení mu nevysušší zeď

Sakra, když už jsem si myslel, že znám nejlepší řešení na mokrou zeď pod úrovní terénu, která nenatahuje vodu odzpodu, tak přijdete vy a napíšete, že to nic neřeší. Nepotěšil jste mě. :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.16 14:20
avatar

ctenáři, nejste sám, koho nepotěším sdělením, že to co si myslí, že funguje je proti fyzice. Nejlepší je, když jim v práci ukážu model, pak pochopí že fyzika nejde oblbnou. Často si lidi místo vysušení přivedou vodu k baráku.

Kdyby podobné fungovalo, tak se nedělají hydroizolace v nových domech.


doplněno 12.04.16 18:49:

asd, respektuji Váš názor, Nopovka a drenáž nepomůže - tohle bych si tvrdit nedovolil
ale já si to dovolím tvrdit, páč jsem ještě nenašel stavbu, kde bylo mokro od špatné (žádně) hydroizolace, a použitím nopovky se dům vysušil.

Souhlasím ale s Vámi, že se musí postupovat individuelně, a zjistit nejdříve odkud jde voda a kterým směrem.

Kam zateče voda, když nateče do drenáže?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 13.04.16 01:00

Tak drenáž hlavně musí mít odtok pryč ;) Pak to funguje tak, že povrchová voda přes nopovku nemůže na zeď, štěrkem steče do drenáže a tou pryč od domu. Podloží kolem zdi trochu vyschne a tím i zeď. Pokud drenáž přivádí vodu k základům tak to je samozřejmě špatně, to stav výrazně zhorší ;) A pokud se voda tlačí do zdi odspoda, tak to nepomůže.

Ještě je dobré zajistit průvan mezi zdí a drenážkou = přívod vzduchu dospod mezi nopovku a zeď a udělaný tak aby vzniklo proudění.

Když už to je vykopané, tak je ale lepší rovnou podříznout a udělat komplet hydroizolace, nopovku jako ochranu hydroizolace...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.16 10:13
avatar

Do dírované trubky zateče voda, nejčastěji zhora deštová. Těmi dírami zase proteče pod trubku do podloží. Až nasákve podloží, že začne vodu nepřijímat (udělá se tam bazén) pak začne odtékat vody pryč. Nebo to tak není a dírovanou trubkou se dopravuje voda pryč?


doplněno 13.04.16 12:24:

Pane kolego asd, klidně můžeme rozvíjet debatu ohledně nopovky dále, ale vy asi myslíte ohnout nopovku do tvaru písmene "L" se spodní hranou podobné písmenu "C". OK, v dolíku bude i drenážka. To vše chápu. Jen mi, prosím, sdělte, jak široký je dole ohyb písmene "C" či "L"

30cm, metr, či snad 3 metry? (schválně přeháním).

Věřím tomu, že když se sejdeme, uděláme modely, tak jeden druhého přesvědčíme..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 13.04.16 10:20

Do podloží neproteče, protože pod ní je nopovka ohlá od zdi a pak nahoru - do tvaru příkopu z kterého voda může jen tou drenážkou ;)

Prostě pokud se to udělá blbě tak to nefunguje. Ale když to někdo neumí udělat dobře, tak to ještě neznamená že to fungovat nemůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.16 10:52

čtenáři vnutili tazatelce asi svou myšlenku - drenáž od domu, tato to ani nepotvrdila a již se rozvíjejí teorie.. Tazatelka píše o jámě o šířce 30 cm, nedej bože , aby tam soused položil nějakou odpadní rouru nebo přepad z jímky...? To by pak byl fičák... Za mne osobně - nic bych nepovolill, protože nemám zejména žádné informace !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 12.04.16 14:52

Nopovka a drenáž nepomůže - tohle bych si tvrdit nedovolil. Záleží na konkrétní situaci a na provedení, výsledek může být od vyřešení problému s vlhkostí po zhoršení stavu.

V každém případě nopovka není hydroizolace, ale často jí může nahradit.

Trávník vedle výkopu jde snadno zakrýt, nejlepší je plech - na něj se hází vykopaná zemina. Příp. se doplní zábranou z fošny aby se hlína nesunula za plech... Pokud plocha vedle výkopu není rovná (záhon, skalka) tak jde srovnat - dva trámy, přes ně prkna/ desky a na to plech. Je to míň práce než budovat nový záhon a čistit ornici od šutrů.. Dost pomůže i plachta, ale tu určitě nekdo prořízne lopatou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.16 15:40

můžete to trochu upřesnit? vaše hranice pozemku vede těsně kolem jeho zdi nebo jak to mám chápat? nebo jaká tam je mezera, že chce kopat na vašem?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 12.04.16 16:22

Píše "Žádné místo tam jinak není.". Chápu to tak, že stěna domu tvoří hranici pozemku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: verasucha
Datum: 12.04.16 16:53

Ano je to tak, stěna domu supluje plot.

Od: jenda2
Datum: 12.04.16 16:36

Jestli vám mohu doporučit, vůbec nic si od něj na svůj pozemek nenechte položit. Prostě nic. Pravidlo že za každý dobrý skutek následuje trest je 100 %.

Sdělte mu, ať si svůj problém vyřeší jinak.

Povolit mu nemusíte vůbec nic. Je to pro něj pohodlné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 12.04.16 22:18

Podle některých otázek a odpovědí mě přijde, že být soused, je nějaký boj. Proboha, proberte se. Vždyť soused je snad nejbližší spolubydlící. Osobně bych chtěl mít se svými sousedy ty nejlepší vztahy (a taky je díky své a jejich rozumné povaze máme). A vše ostatní jsou jen technická řešení (každý na to ale nemá hlavu - tak si má dát poradit).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 14.04.16 18:10

Se sousedy je to vždy boj. Pro majitelku domu je cizí odvodnění zásahem do jejich práv. Pro dobré sousedské vztahy ( ideálně žádné) je nejvhodnější varianta nic si na svůj pozemek nedávat. Mám s dobrými skutky a neskutečnými idiotskými výmysly souseda své zkušenosti. Do budoucna by se připravila si svobodně upavit svůj dvorek. To je snad naprosto jasné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.16 18:25

Dobrý večer, jen takovou literární vložku - se sousedy je to opravdu boj a každý radí podle toho, s kým sousedí. Já už tu psala dotaz, co s ňafajícím čoklem souseda alkoholika a dnes náš soused z druhé strany začal po roce opět rozbourávat další patro... Kam utéct? Manžel v ložnici nemůže spát po noční, protože je tam slyšet ten pes, když přeleze do obýváku, tak tam je slyšet mlácení majzlem - firma přijede, až sousedka nazná, že ten její... už má zábavy dost... Takže tak, s některýma lidma se domluvíte hned a s někým v žádném případě, jen neznalí si myslí, že se vše vyřeší domluvou. Já osobně - nic nepovolovat, dnes to totiž funguje tak, že když ukážete dobrou vůli, tak nejste za fajn člověka, ale za blbce, na kterém se dá dříví štípat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 17:28

Ač jsem nechtěl vstupovat do této debaty, která se z původní otázky, zda povolit nebo ne, zvrhla (až na výjimky) v tematické cvičení, jakým způsobem udělat drenáž, a odvedla tak od samého problému. Některé příspěvky byly ale věcné. Paní Věro § 127.3 se nestahuje na Váš problém. Naši zákonodárci ho udělali proto, aby ulehčili přetíženým soudům ohledně sousedských sporům. Je to řešení všeobecné, jen jakýsi návod. Vaše situace, abych se vrátil k dotazu nespadá do tohoto § 127.3, protože se nejedná o běžnou údržbu. Jedná se o změnu stávajícího stavu. Naopak se jedná o zásah do vašich práv, a jakékoli výkopové práce nemůže vlastník domu nikterak právně vymáhat. Je to jen zastrašování z jeho strany, protože předpokládá, že se zaleknete případné náhrady škody, která by mu vznikla. Tím, že někdo postaví dům, a nedodrží základní fyzikální pravidla, ohledně izolací, odvodnění střech atd. ho později neopravňuje k tomu, aby se vymlouval na tento § a chtěl celou stavbu, nebo její část předělat. Navíc nemůže na Váš pozemek vstupovat kdy se mu zachce, a to ani v případě , kdy je to výslovně uvedeno v § 127, musí mít Váš souhlas. Například opravit omítku, vyčistit okap, a podobně do tohoto spadají. Ale když okap chybí, protože tam nikdy nebyl, tak nemůže požadovat, pokud s tím nebudete souhlasit, že si ho namontuje. To je též změna stávajícího stavu, a ne údržba, a takto bych mohl pokračovat. Měl bych ještě jedno řešení. Pokud nelpíte na tom kousku pozemku, který je přilehlý k domu souseda, tak mu můžete pás, dejme tomu metr široký odprodat. Do budoucna se tak vyhnete jakýmkoli nechutnostem, které si soused bude vymýšlet, a tam ať se třeba zblázní samou radostí, od falešného pocitu vítězství. Sousedy si člověk bohužel vybrat nemůže, sohlasím s paní dajkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: verasucha
Datum: 19.04.16 09:09

Děkuji všem za názory. Nechtěla jsem to tu rozepisovat, ale těch ústupků z naší strany už bylo víc a vše je "odměněno" spíše arogancí a vyhrožováním. Všechno má své meze, tudíž budu postupovat dle zákona.

Datum: 19.04.16 10:37
avatar

dovolím si pozastavit se nad: Ale když okap chybí, protože tam nikdy nebyl, tak nemůže požadovat, pokud s tím nebudete souhlasit, že si ho namontuje.

Občanský zákoník na některé nerudné a nepřející sousedy myslel:

§ 1019 Vlastník pozemku má právo požadovat, aby soused upravil stavbu na sousedním pozemku tak, aby ze stavby nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led na jeho pozemek. Stéká-li však na pozemek přirozeným způsobem z výše položeného pozemku voda, zejména pokud tam pramení či v důsledku deště nebo oblevy, nemůže soused požadovat, aby vlastník tohoto pozemku svůj pozemek upravil.
§ 1021 Vlastník umožní sousedovi vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě sousedního pozemku nebo k hospodaření na něm, nelze-li tohoto účelu dosáhnout jinak; soused však nahradí vlastníku pozemku škodu tím způsobenou.

§ 1022 Nemůže-li se stavba stavět nebo bourat, nebo nemůže-li se opravit nebo obnovit jinak než užitím sousedního pozemku, má vlastník právo po sousedovi požadovat, aby za přiměřenou náhradu snášel, co je pro tyto práce potřebné.
Žádosti nelze vyhovět, převyšuje-li sousedův zájem na nerušeném užívání pozemku zájem na provedení prací.

...když se mi nelíbí, že mi ze sousedovy střechy teče voda na můj pozemek, protože nemá okap, upozorním ho... ale hned mu řeknu, že mu nedovolím tam ten okap namontovat... nebudu souhlasit s montáží... taktéž potom nebudu souhlasit, aby si zateplil stěnu...
kašlu přece na

§ 1012 Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 19.04.16 10:45

V žádném případě cizí drenáž na svém pozemku nepovolte! Nezapomeňte, že by měl pak právo vstupu na vás pozemek kdykoliv za účelem kontroly a opravy drenáže. Ne, nikdy tohle nedopusťte!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.04.16 14:25
avatar
Příspěvek @hk ignoruje zákon! Doporučuji přečíst obsah §§1021a1022, výše.
Vstup mu zákon umožňuje i v současnosti, i bez drenáže. Při dodržení určitých podmínek, které zákon popisuje.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.