Je nezbytné vyvložkovat komín?

Od: Datum: 12.04.16 06:50 odpovědí: 7 změna: 12.04.16 13:02

Budeme měnit kotel na dřevo za kotel na peletky. Dealer toho kotle nejdřív tvrdil, že vyvložkování nerezem je nezbytné kvůli flekům v bytě nad námi (v bytě nad námi nebydlíme) a že by stěna degradovala díky rosnému bodu. Když přijel podruhé, již tvrdil něco jiného: že vyvložkování není nutné. Tvrdil tak jistě proto, že teď již neměl zaměstnance, který by provedl samotnou instalaci. Tak jsme zůstali zmatení a navíc nám poslal rozpočet za materiál. U našeho 12m komínu by stál 25.000Kč, což je pro nás opravdu pálka. JE VYVLOŽKOVÁNÍ SKUTEČNĚ TAK NUTNÉ, ZÁSADNÍ - nebo to lze i bez něj? Není to tak trošku spíš dnešní móda? Vy byste raději vložkovali nebo ne? Prý vydrží jen tak 15let. Dále nás dealer přesvědčoval do slabšího nerezu než o chlup silnějšího - proč? Děkuji!


doplněno 12.04.16 11:56:

Hm, tak jsem trochu stále na rozpacích, zda ano či ne. Komín je asi 40let starý, zděný, ale po vnitřním obvodě je "vybetonovaný." Odborníka jsme tu neměli, ale laicky bych řekla, že je ve velmi dobrém stavu. Ovšem na půdě skutečně již jsou vidět velké fleky a v bytě nad námi je také flek. Dealer tvrdí, že nerezová vložka vydrží 15let - ona vydrží déle? Pěkně Vám děkuji, že tak vytrvale radíte !


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 12.04.16 06:57
avatar

Dobrý den, pokud je komín normálně funkční a uvnitř nepoškozený, tak se vložkovat pro topení dřevem nemusí. Vložkuje se pro topení plynem - tam je to vyžadováno kvůli zplodinám, které narušují zdivo. Dříve stačil hliník, dnes má být nerez. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.16 07:12
avatar

Neměl by být problém zavolat kominíkům a zeptat se jich. Já bych určitě zavolala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.16 07:46
avatar

NIKDO nevíme, jaký máte komín a v jakém je stavu. Principielně není třeba komín vložkovat, pokud je OK. To Vám řekne odborník, když komín prohlídne. Klidně bych pozval i tři kominíky..


doplněno 12.04.16 13:09:

Po doplnění:

Komín je více jak 40 let starý, a měl by vydržet dalších 40 let? To je opravdu třeba ho předělat, páč ten beton, co píšete je jen malta za roky zvětralá, nic moc soudržná.

Když máte na kotel, určitě najdete i na komín, který vydrží 50 let.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.16 08:03
Dobrý den , určitě bych vám také doporučil zavolat kominíka (revizního technika). Kotel na pevná paliva být vyvlozkovan nemusí ale u těchto novějších kotlů se to doporučuje právě kvůli nízké teplotě spalin která potom v komíně dělá neplechu.Každopádně je důležité se předem poradit s revizním technikem který posoudí stav celé spalinove cesty a řekne k tomu své.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: topic
Datum: 12.04.16 09:56

Záleží na stavu komína. Pokud je v pořádku, tak vložka být nemusí. Pokud není v pořádku tak vložkovat - kotel s větrákem tlačí spaliny do komína pod tlakem a mohly by se dostávat skrz komín do objektu.

Vložku určitě kvalitní, aby se to za 20 let nemuselo dělat znova (jako např. kdysi módní hliníkové vložky)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mznj®
Datum: 12.04.16 10:32

Kotel na dřevo, i kotel na peletky jsou oba považovány za kotle na tuhá paliva, ale přesto jsou velice odlišné. Kotel na dřevo má dostatečně teplé spaliny na to, aby vystoupaly až ven z komína a nesrazily se na stěnách v dehet, který by mohl prostupovat zdivem. Kotel na peletky již tak teplé spaliny nemá, má vyšší účinnost a proto jsou spaliny chladnější, což znamená, že se srazí někde v komíně a kondenzují, čili se stanou kapalnými a pak prosakují zdí komína dovnitř. Pokud je komín pouze zděný, bez nějaké keramické, či azbestocementové roury, je vložkování opravdu nutné. Prosak dehtu se nemusí projevit hned, někdy to tou zdí prostoupí až po několika letech topení. Vložkování komínu je možné obejít i zateplením komínu hlavně v půdních prostorách, ale výsledek je nejistý. Cena 25000,-Kč za 12m komín je v pořádku. Osobně jsem viděl proteklý dehet v komíně z azbestocementových rour, které ovšem byly v komíně obráceně, tedy vzhůru nohama a dehet, který se v komíně srážel, protekl v hrdlech těch 1metrových trubek. Komín byl předtím 50let používán na topení dřevem a uhlím v klasickém kotli, po výměně za automatický kotel začal dehet prosakovat po druhém roce topení nejprve na půdě, pak i v 1. patře a pak už bylo potřeba zateplit, přestože při instalaci kotle všichni tvrdili, že to není nutné. Ovšem nevěděli, že někdo dal obráceně ty roury. Takže pokud je komín jen z cihel, bez roury, je vložkování nezbytné.


doplněno 12.04.16 11:40:

Oprava, nebylo nutné zateplit, ale vyvložkovat (a pak už bylo potřeba zateplit....)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.16 13:02
Nerezová vložka vám vydrží i klidně 30 let ale i 5 let,(nikde se neudává , že se za 15 let rozpadne) záleží na tom jak se topí a čím . Převážně dochází k jejímu poškození při častém vyhoření sazí , kdy vložka začne ztrácet své vlastnosti a nebo při pálení něčeho co do kotle nepatří nebo je chemicky upraveno. Spalinová cesta by se měla navrhovat dle životnosti kotle . Myslím si ale že u správně seřízeného a udržovaného kotle a kvalitních peletek vám i ta kvalitnější vložka přežije kotel.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.