Spor o hranici pozemku

Od: Datum: 11.04.16 07:42 odpovědí: 9 změna: 11.04.16 18:00

V roce 1991 jsme koupili nemovitost s menší parcelou, která je vedena v KN jako zahrada. Po jedné její straně se sousedovou parcelou protéká místní potůček, který není katastrován. Do 07/2015 byla parcela celá oplocená původním plotem z drátěného pletiva taženého i přes potůček a přichyceného za ním na sloupek plotu souseda. Z naší strany zahrady byl původně břeh potůčku zpevněn volně loženými pískovcovými kvádry. Břeh souseda je zpevněn betonovou zdí vybudovanou v r. 1956, která tvoří podezdívku jeho plotu. V 07/2015 nám soused bez našeho vědomí a souhlasu sňal 2 metry pletiva taženého právě přes potůček s tvrzením, že až na náš břeh sahá jeho parcela. Jedná se šíři potůčku tj. cca o 2 metry. Máme k dispozici dopis bývalého majitele naší nemovitosti z roku 1956, kdy výstavbu jeho betonové zdi v korytu potůčku rozporoval u MNV s tím, že je stavba zdi budována bez stavebního povolení na hranici pozemků a kdyby tak učinil i on, voda by neměla kudy téci. Z dopisu dále vyplývá, že MNV ustanovil 3 člennou komisi, která shledala, že potok je opravdu zúžen a doporučila k dalšímu jednání ONV. V 05/ 2012 se břeh potůčku zbortil a příslušné povodí ho na naší straně opravilo pískovcovými kvádry pevnou stavbou. Při stavbě na náš úkor rozšířilo koryto potoku o cca? m. Protože není šance se se sousedem dohodnout kudy vede hranice pozemků, chtěla bych se zeptat, zda podat u soudu určovací žalobu na stanovení hranice pozemku, podat návrh na určení vlastnictví rozporované části pozemku, anebo uplatnit právo na vydržení? Jak v této věci postupovat?

Předem děkuji za odpověď.

Jiřina


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 11.04.16 08:01
avatar

Dobrý den, a co Vám radí advokát po prostudování všech dokumentů? Je to pro Vás tak důležité vlastnit 2 metry potoka? Jak tento prostor využijete? Zdravím!

P.S. Větší pozemek = vyšší daň z nemovitostí.

doplněno 11.04.16 11:47:

chaluparka - zdá se, že sousedský spor je už značně rozvinutý a nějaký plot není asi důležitý. protože i ten jde překonat, když to bude chtít někdo udělat. Dejte si tam snad ceduli, že vstup je zakázán a prostor je monitorován - třeba to souseda vyleká. Případně prostor monitorujte (kamerou) a budete mít důkaz, že tam soused vlezl (případně ničll Vaše věci). Je to smutné, ale vlastně jde o "klasický" sousedský spor, jehož počátek je někde v dávné minulosti a třeba ho vyřeší až další (rozumnější) generace.

doplněno 11.04.16 18:16:

chaluparka - můžete se soudit, platit znalce a advokáta i zaplatit nové vyměření pozemku.

Ta digitalizace s tím může také "zamávat" (ve hře o potok je snad i to povodí, když provádělo opravu a těžko cizího majetku). Ovšem, soused Vám zůstane stejný a výsledek nebude lepší (možná ještě horší).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chaluparka
Datum: 11.04.16 11:26

Nejde ani tak o potok, ale o oplocení pozemku. Dříve byl celý pozemek oplocen a oplocení zajišťovalo určitou míru zabezpečení proti vniknutí. Na pozemku máme 2 včelstva a soused vyhrožuje, že nám je rozkope. Na jeho stížnost OÚ přizval soudního znalce a ten dal za pravdu nám, že ho včelstva neohrožují. Snětím plotu si uvolníl přístup na náš pozemek a lehčeji může hrozbu uskutečnit. Jeho žena je " nenechavá" a co se jí z květin na naší zahradě líbí, tak si odnese. Již byli s jeho ženou viděni na našem pozemku. chalupářka

Od: jmlc®
Datum: 11.04.16 08:34
avatar

Předpokládám, že vám jde o přístup k vodě, který vám soused pro dobré vztahy zakáže. Takže bych začal soudem s dokumentací, pak teprve tím vydržením (jo, tak my se o to staráme 50 let a soude ty nám nedáš zapravdu? Tak a co tato varianta?)

Jakákoliv dohoda však je vždy lepší než rozepře... Zkuste sousedovi říct, že na pozemek kašlete a ať si za něj platí, ale písemně vám potvrdí volný přístup k vodě.


doplněno 11.04.16 11:39:

Pak si můžete udělat na svém pozemku nový plot - rozdělující váš pozemek na dvě části - tj. pokud si na svůj pozemek (nikoliv na hranici pozemků) postavíte zábranu proti zlodějům, nepotřebujete povolení... A cedulka pro varování - na soukromém pozemku jsou pasti proti krysám a podobným škůdcům - nebezpečí úrazu, nevztupujte bez doprovodu majitele pozemku !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chaluparka
Datum: 11.04.16 13:09

Děkuji za tip na text pro výstražnou cedulku. Je velice vtipný. Ale když nám vloni soused plot sejmul, tak jsme u místa jeho sejmutí umístili výstražnou ceduli- Pozor včely, nepovolaným vstup zakázán. Zřejmě cedule zapůsobila jako červený hadr na býka, protože do druhého dne byla zrtžena a odcizena. Takže novou ceduli s novým textem jedině instalovat zároveň s fotopastí.

Datum: 11.04.16 10:10
avatar

Můj názor je, že potůček pozemek zhodnotí a majiteli přinese hezké chvíle při nutné údržbě, krášlení i odpočinku. Pokud se tedy nerozlije a nevytopí Vás. Ruku na srdce, kdo z nás má živou vodu na pozemku? A kdo by po tom netoužil? Jak vidíte i soused má touhy Vás o ten potůček připravit.

Nevím tedy, co znamená ,,tok není katastrován,,. Od kdy tuto informaci máte? Nezměnilo se k dnešnímu datu něco?

Proto Vám přeji, abyste si vybojovala, to, co Vám podle práva náleží. Já tomu moc nerozumím, ale nebylo by potřeba též zaměřit od geodeta správné hranice pozemků, abyste měli něco v ruce? Oni totiž zaměří na centimetry přesně, sice si to zaplatíte, ale není to zase tak hrozné. To bych udělala já nejdříve. Pokud to není v rozporu s výše uvedeném ,,není katastrován,,. A potom bych ,,bojovala se sousedem i s úřady,,.

Nechat potůček sousedovi znamená, že si v parném létě k němu nebudu moci sednout a máchat nohy ve vodě? Nebo vysadit nějakou pěknou květinku k němu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 11.04.16 13:26

Zdravím, dokonce si myslím, že je povinné do letošního roku mít digitální zaměření pozemku, tím se také řeší případné spory, možná se budete divit, jak velké jsou úchylky oproti dřívějším zaměření, zvláště u větších pozemků, také možná v váš neprospěch.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: caluparka
Datum: 11.04.16 18:00

Děkuji všem, kteří mi radí si nechat pozemek vyměřit. Byla jsem se informovat na geodezii, kde mi bylo řečeno, že síla čáry na ješte nedigitalizováné mapě v KN může představovat toleranci cca až 2.9m od měř. bodu. A mě se jedná cca o 2m plotu. Každé vyměření se dá zpochybnit a rozhodné slovo by měl v případě soudního sporu jen jím určený soudní znalec. V obci má být provedena digitalizace do pololetí letošního roku, takže ještě vyčkám. Přeji všem, kteří si našli čas na zodpovězení mého dotazu, aby měli lepší sousedy, než já.

Datum: 11.04.16 13:30
avatar

Nejlepším řešením bude nechat si geodezii vyměřit svůj pozemek.Stejně bez výměry ničeho nedosáhnete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.16 13:36
avatar

chalupářko, paní Jiřinko.

Spory se sousedy jsou špatné, ale ne vždy se tomu lze vyhnout. Nejdříve bych požádal geodezii, či jí podobnou organizaci, aby mi vyměřila a vyznačila pozemek, který je můj. Podle výsledku zaměření, pak jednat se sousedem, nebo požádat právníka, aby nastudoval všechny dokumenty od MNV nezávisle na Vás. Podle jeho verdiktu třeba až k soudu.

Pan soused je možná přesvědčen, že ten pozemek je jeho a vy mu ho chcete vzít. Proto se brání.

Přeji jen spravedlnost.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.