Oplocení pozemku

Od: Datum: 10.04.16 20:13 odpovědí: 3 změna: 10.04.16 23:20
Prosím o radu:
v projektu RD bylo zahrnuto i oplocení pozemku s omezením. Omezeno bylo oplocení pouze na zadní část pozemku za RD. Přední část pozemku před domem neměla být oplocena. Vstup do domu je vzdálen od chodníku a komunikace přes pozemek cca 7m, toto nemělo být oploceno. Nyní je RD po kolaudaci a užíváním byla zjištěna nutnost přední část pozemku také oplotit z důvodu jak bezpečnostních (cizí lidé chodí až před vchodové dveře, řešení případného úrazu cizí osoby na tomto pozemku - nasněženo, náledí apod.), tak i z důvodu zajištění psa, aby nepokousal cizí lidi, ale i zajištění proti cizím psům, kteří znečišťují a poškozují vysázenou zeleň na tomto pozemku.
Jak máme postupovat, abychom splnili legislativu a vyhnuli se příp. problémům s obcí nebo stavebním úřadem a oplocení mohli bez problému realizovat.
Předem děkuji za informace.
doplněno 18.04.16 19:01:

Děkuji všech, kteří přispěli do této diskuze svými příspěvky.

Problém je v tom, že oplocení pozemku před domem (dle informací jiných sousedů) dělá obecní úřad za hluboké podpory příslušného stavebního úřadu a to z důvodu zachování rázu obce.

V územním plánu je uvedena specifikace "venkovské bydlení" (jedná se o malou obec s převahou staré zástavby RD).

Nechápu, co brání a co je překážkou v tom, že nesmíme oplotit "svůj" pozemek, který jsme si společně s domem zakoupili.

I Občanský zákoník hovoří o právu občan chránit si svůj majetek před okolním nebezpečím, vstupem cizích osob, volně pobíhajícím psům apod. Jinak než oplocením nemohu dát najevo, že se jedná o soukromý pozemek.

Má prosím někdo zkušenost s podobnou situací, příp. ví o právní podstatě této skutečnosti?

Předem díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 10.04.16 20:34
avatar

Pro oplocení plotem stálým musíte podat žádost na stavební úřad se souhlasem majitelů sousedních pozemků. V případě běžných plotů postačí vlastními slovy popsaný postup-úmysl a s podpisem toho majitele sousedního pozemku předáte stavebnímu úřadu, za 14 dnů bude hotovo.

Pokud nebude soused souhlasit, musíte zpracovat projekt přes Ing. a ten postoupit danému stavebnímu úřadu k posouzení. Ten případné námitky majitelů sousedních pozemků zváží a rozhodne.


doplněno 11.04.16 07:47:

@usko - to je výtah určitých částí, které spolu zdánlivě souvisí - bohužel tomu tak není. Přesvědčila mne paní ze stavebního úřadu o mé černé stavbě normálního plotu - stojky a pletivo. Ohláška tam být musí vč. podpisu sousedů.

Toho podpisu od obce bych se nebál - zastavte se na úřadu, starosta to podepíše, protože jinou variantou to stavební úřad schválí na 100%, pouze to bude vaši kapsu stát víc.


doplněno 18.04.16 20:49:

my měli omezení na 6 metrů pozemku od cesty (majetku obce) - -takže jsem postavil plot i dům 6 m od cesty - vše v souladu omezení...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.16 21:51
Souhlas sousedu vpravo i vlevo mám, ale třetím sousedem je chodník patřící obci. Obáváme se, že souhlas obec neudělí.
Co dělat a jak postupovat v tomto případě?
Děkuji
Od: uska®
Datum: 10.04.16 23:20

§ 103 St, zákona

Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce
nevyžadující stavební povolení ani ohlášení

...

14. oplocení;

Asi bych se snažila plot uhrát na par. 103 st. zákona, kdy oplocení nevyžaduje jakékoliv ohlášení. ALE bývalo, že pokud parcela sousedí s veřejným prostranstvím, tak nestačí ani ohlášení stavby, ale nutno vyřídit stavební povolení. Pohledejte ve st. zákoně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.