Propojení plyn. kotle s krbem

Od: Datum: 09.04.16 17:56 odpovědí: 8 změna: 16.04.16 11:36

Mám za hubičku krbovky a dřevo zdarma, tak jsem je na rychlo a bez rozmyslu napíchl na páteřní rozvod. Naivně jsem si myslel, že zatopím v krbu, kotel si čuchne teplé vody a vypne se. On sice přestane topit, ale dál běží čerpadlo (s tím jsem nepočítal) a to je problém. Mezi napojením krbu a napojením kotle vzniká místo, kde se čerpadla perou a prakticky si rozdělí systém na 2 větve. Musím tak běhat po schodech a plyn prostě odstavit. Dá se to nějakou řídící jednotkou přečůrat? Nebo variantou č.1 - oba vstupy napřed vpustit do silné roury jako slučovače a pak teprve do rozvodu? Osobně mám pochyby o funkčnosti. Pak je tu varianta č.2 ale to už je tak pro průmysl a ne rod. dům. Zkrátka a jednoduše chci mít zapnutý kotel, který bude schopen přitápět při nedostatečné teplotě. Děkuji všem, za radu a nápad.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.04.16 18:38

Na izbovom termostate čo ovláda plynový kotol a čerpadlo plynového kotla znížte teplotu,napr. na 15 stupňov.Kotol potom svoj systém nepustí.Ak to bude spprávne nastavené,tak po vychladnutí v krbovkach a poklese teloty v izbe by nabehol plynový kotol.


doplněno 09.04.16 19:52:

Princíp je pri plynových kotloch s núteným obehom takýto.Pri poklese teploty v izbe dá termostať pokyn na spustenie horáka v kotli.Kotol začne topiť a po dosiahnutí určitej teploty vody spustí sa obehové čerpadlo,u moderných kotloch už aj hneď,Kotol topí ďalej až do nastavenej teploty max.teploty vody.Potom sa horák vypne,no obehové čerpadlo cirkuluje ďalej pokiaľ ho nevypne izbový termostat.Ak je dom trebár chladný,tak počas toho ohrevu kotol zopne horák aj viac krát.A tak to ide dookola.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pife®
Datum: 09.04.16 19:43

Hmm. Pokojový termostat ještě nemám zapojený. Určitě to pomůže? Totiž ten termostat, co je v kotli vypne hořák, ale dává povel čerpadlu, aby pořád rozhánělo teplou vodu. Tím pádem si zase zpátečkou nasaje vodu z rozvodu - ta je ohřátá z krbu a tak běží do nekonečna. Nebude to s pokojovým na stejno?

Datum: 09.04.16 20:20

Tak jak to máš namalované, tedy s použitím těch zpětných klapek, neproudí voda podle šipek. Voda z krbové vložky jde do bojleru, přes topnou spirálu a zpět do vložky. Ty máš ale namalovanou č. šipku za zpětnou klapkou směrem nahoru k rozvodu, to nemůže být, klapka tomu zabránila. Potom by teplá z kotle podle tebe nešla do bojleru, protože z toho černého terče ji máš namalovanou do protisměru. Pokud je klapka bojleru ve směru šipky krbu, pak nemůže ale topit kotel do bojleru. To o čem píšeš, že musíš odstavit kotel, je zapříčiněno kotlovým termostatem, ten sice vypne přívod plynu, ale ponechá v běhu čerpadlo, v podstatě jako když se ti přetopí kotel. Jinak používat k vytápění plyn a nemít pokojový termostat není pro kotel vůbec dobré. Zkoušel jsi nastavit kotlový termostat na vyšší teplotu? Kotel si bude myslet, že není přetopen a měl by vypnout. Kdyžtak budeme řešit dál. Ty topení ovládáš pouze kotlovým termostatem. *jasne*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pife®
Datum: 10.04.16 10:52

Klapka je správně po směru, aby zabránila plynu topit bojler. Kotel má i bojlerový okruh a topí do jiného hada, jen jsem to nezakreslil. Je to kondenzák a mám ho nastaven na 50. Pochopil jsem správně, že když navýším teplotu třeba na 65, přestane ten kotel točit čerpadlem a je po problému? Pokojový termostat bude příští sezónu. Barák je v rekonstrukci a ještě na něj nedošlo.

Datum: 10.04.16 11:33

Co na to říci. Namaluješ schéma, které neodpovídá skutečnosti, a "babo" raď. Proč nenastavíš ten kotlový termostat, abys to vyzkoušel, tím přeci nic nezkazíš, a je to rychlejší se dopátrat pravdy, než se ptát zda ano? Já nemohu od stolu odpovědět, že ano, když i to schéma je dost zjednodušené. Nejsou tam čerpadla, tedy to v kotli dejme tomu, ale u krbu, zapojují se přes trojcesný ventil většinou, z tohoto to nepoznám. To platí i o směru zpětných klapek, mohu posoudit jen podle šipek na vodě. *jasne*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pife®
Datum: 10.04.16 14:23

Načrtl jsem to, o co mi jde - to místo střetu čerpadel. Ráno jsem zatopil v krbu a na kotli přidával teplotu až do 70 a bylo to čím dál horší. Čerpadlo se točilo větší silou a v trubkách to úplně pískalo. V pajšlu se nevyznám, ale mám strach, že ten pokojový termostat funguje stejně. To by mi mohl říct servisák na Junkersy.

Datum: 10.04.16 19:16

Servisní technik Junkersu určitě. Jsou tam čidla, která ovlivňují chod. Ptát se zda jste zkoušel opačně, tedy teplotu zmenšovat, je asi zbytečné. Jinak by pomohlo, pokud chcete, aby se po dobu topení v krbu netočilo čerpadlo kotle, dát na výstup z krbu příložný termostat, kterým ho budete blokovat. Ten, když bude teplá voda, odpojí čerpadlo, když přestanete topit, čerpadlo připojí a bude vytápět kotel. Otázkou je, zda chcete, aby kotel při provozu krbu, topil TUV (druhou spirálu), když už je vytápěna z krbu. Jinak zapojení krbu by mělo být asi takto. ESBE je trojcestný termostatický ventil, který zajišťuje, aby voda na zpátečce byla cca 60°C, kvůli kondenzaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pife®
Datum: 16.04.16 11:36

Dík za radu. Okruh pro bojler jít nemusí, když už tam topí krb. Mám i el. spirálu pro sichr.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.