Zateplení domu

Od: Datum: 09.04.16 14:40 odpovědí: 27 změna: 12.04.16 09:08

Dobrý den, nemá prosímvás někdo informace, kolik se ušetří za topení, když se zateplí polystyrenem starší dům, který má tloušťku zdí 45 cm a více? Ačkoliv známe několik lidí, kteří domy zateplovali, nikdo nám nebyl schopen úsporu vzhledem k nákladům vyčíslit a jeden známý nám neustále tvrdí, že je to byznys a starý dům nemá vůbec cenu zateplovat. Máte někdo opravdové zkušenosti a nejen všeobecné věci typu jedna paní povídala? Předem děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.04.16 15:07
avatar

Aby jste získali jistotu,zda zateplit či ne,nechte si udělat analýzu tepelných ztrát a foto IČ kamerou.Podle toho získáte i intenzitu zateplení a z toho vyčíslené náklady,

Jak vypočítat tepelné ztráty domu?

Výpočet tepelných ztrát domu není náročný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Zvládnete ho i vy. Je třeba si pamatovat, že tepelné ztráty postupem jsou přímo úměrné tepelným vlastnostem konstrukce, což vyjadřuje vzoreček:

Qp = U*A*(tin-tout)

Qp – množství tepla procházející konstrukcí za jednu vteřinu (jednotkou je W)

U – součinitel prostupu tepla – jde o hodnotu vyjadřující tepelné vlastnosti konstrukce v konkrétních podmínkách (jednotkou je W/(m2*K). Kde najít U? Zavítejte na stránky výrobce konkrétního materiálu – určitě zde hodnotu U najdete.

A – plocha konstrukce (jednotkou je m2)

Tin-tout – vyjadřuje tzv. venkovní výpočtovou teplotu, kterou odečteme od teploty, jež máme v domě – například pro Prahu je "tout" -12°C a v domě máme 22°C – pak 12 odečteme od 22 a dosadíme do vzorečku.

Až si změříte plochu konstrukce, hodnotu součinitele prostupu tepla a teploty uvnitř a vně domu, stačí je jen dosadit do vzorečku a vypočítat tepelnou ztrátu domu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vilik
Datum: 09.04.16 18:27
Hrubý výpočet tepelné ztráty domu dle vámi zadaných parametrů ve vaší lokalitě před a po zateplení můžete spočítat na On-line kalkulačce úspor a dotací Zelená úsporám ( tak se jmenuje ) na stránkách tzb-info.cz
Podle vámi zadaných parametrů si můžete udělat představu, jak jednotlivé úpravy ovlivní celek. Kalkulačka je sice označena jako neplatná, protože byla sestavena pro výpočty dotací v rámci Zelená úsporám pro rok 2009, ale stále tepelnou ztrátu spočítá.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.04.16 18:43

Pri tak hrubých a ak ešte tehlových múroch,nemá moc význam zatepľovať dom,jedine,čo bude,tak chladnejšie v ňom v lete.Úsporu dosiahnete,výmenou starých okien za nové kvalitné a kvalitnou izoláciou stropov a strechy ak ju obývate.Vlastná skúsennosť.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.04.16 15:56
avatar

slavco, můžete sdělit jaký tepelný odpor má uvedená stěna z plných cihel 45cm, jaký tepelný odpor mají dnešní cihly?

To že máte vlastní zkušenost se stěnou z plných cihel neznamená, že není dobré zateplit obvodové stěny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.04.16 19:10

Roční náklady na vytápění budete mít cca poloviční.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 09.04.16 19:21

Tak to je další div světa.Poloviční náklady... Jestli vám neuniká teplo prasklinami ve stropě, máte pěkně po staru udělanou podlahu nad stropem, velký zázrak se pro zateplení konat nebude. I izolace na 16 cm jsou naprosto vyhozené peníze. Vše je jen způsob, jak vzbudit v zákazníkovi pocit potřeby nějak uspořit a konečný efekt je každému naprosto volný. Teď už je pozdě ale chtělo to v mrazech infra teploměrech změřit teplotu radiátorů, teplotu stěn a stropu a porovnat ochlazení vnějších zdí oproti vnitřním zdím. Mě to dělalo max. 2 °C pči teplotě radiátorů 36°C. Vnitřní teplota při -6 byla 19°C, při +7 byla 20 °C. Kotel nemá žádnou regulaci a topil stejně. Po vypnutí radiátoru na 24 hod. při shodných podmínkách se teplota změnila o 1 °C. Nemám zateplení, staré německé zdi a plastová okna.

Úspora je tedy silně diskutabilní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 09.04.16 19:47
Jendo, já zatepleno mám a spotřebu plynu v jednotlivých letech i zpětně zjistím z faktur. Proto vím, že mi zateplení fakt šetří. A tím, jak cena plynu stoupá, vidím, že jsem udělal dobře. Stěny mám z čtyřicítek smíšeného zdiva, s omítkou tedy 45 cm.
Ono se to nezdá, ale pokud má člověk práci a zbývá mu, tak pár tisíc navíc nejsou problém. Ale ve stáří či bez příjmu je každá koruna, kterou nemusím vydat, dost dobrá. Navíc každý druhý padesátiletý barák už potřebuje rekonstrukci, tak proč při tom nedat nová okna či vatu do podkroví?
Je jasné, že když mi výpočet ukáže nízkou návratnost, třeba že mám svoje dřevo a práci nepočítám, tak do toho nejdu. Ale někomu se to vyplatí, tak ho prosím nechte, ať si to spočte a rozmyslí podle sebe.
Navíc, když v našem městě vidím odborníky lepící na nepodřezaný dům čtyřku polyše bez perlinky, který oštukujou a jiná zvěrstva, je mi jasné, že fachman-rádce hospodě tomu rozuměl jak já sexuálnímu životu blanokřídlých.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 09.04.16 21:37

Také jsem napsal, že by to chtělo změřit v mrazech. Nic nikomu nevyvracím, jen mám pochybnosti o vyslovených úsporách. Nic více.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.16 11:44
avatar

růstceny z.plynu není až tak dramatický, aby výrazněji ovlivnil kroky ma jitelů k zateplení. Mj. se topí i automat. kotly na uhlí nebo teké na dřevoplyn kde jsou ceny paliva relativně rozumné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.16 09:05
avatar

Skutečně bez analýzy problému nebo lépe bez termovize nelze rozhodnout o nějakých úsporách.U klasického zdiva je tepelná pohoda v domě dána i způsobem vytápění.Když porovnám u našeho paneláku,tak úspora je velmi významná.

Věřím,že odborně provedené zateplení i u rodinného domu bude znamenat úsporu v desítkách procent.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.16 11:40
avatar

podívejte dost záleží na tom jak je vše nastaveno. Čím topíte? uhlím = levné náklady na otop, cena uhlí klesá a tím pádem zateplení se tolik nevyplatí. Pokud topíte plynem, náklady jsou vyšší a ještě vyšší pokud máte nároky na tepelnou pohodu např. 23 stupňů. V panelovém domě ušetříme dost díky zateplení, ale to vyšlo na nějakých 150t a nedělám si iluze o návratnosti investice, která se blíží 15 letům. Tj po 15r od investice do zateplení už můžeme říct, že jde o úsporu a to si vezměte že teplo centrální-dálkové je jednoznačně nejdražší. Pokud máte domek na plyn a netrváte na nějakých 23 st a cena zateplení přesáhne 150tis., vychází mi zhruba že návratnost investice je asi 10 a i více let. Zvažte to s ohledem na výši sumy do zateplení. Rodiče zateplili dům za 1/4 mega a návratnost v nedohlednu, už jsou téměř v důchodu, podle mě to jsou vyhozené peníze i mj. v tom smyslu, že jejich nároky na teplo jsou někde okolo 19-20 st. a tudíž topí o dost méně, než je jinde obvyklé a tím tedy méně šetří při zateplení. Je to taková složitá spojitá otázka s hodně faktory vstupujícími do daného problému. Mj. se docela mírní zimy a to má vliv na spotřebu tepla a tedy výdaj za něj za rok. Kdyby se zimy stávaly mrazivějšími, výhodnost zateplení by byla vyšší, ale asi víte jaké zimy jsou. Region také hraje velkou roli, třeba zateplování na J Moravě mi příjde úplně zbytečné, v Krkonoších, Jeseníkách apod. je to o něčem jiném, právě díky chladnějšímu podnebí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.16 12:03

miramira® já jsem odpovídal stejně s Vámi, takže jsem nečetl Váš příspěvek, částečně máte pravdu, dokonce jste do toho zakomponoval ono Globální oteplování, ale zapomenul jste na jednu podstatnou a velice důležitou veličinu. S přibývajícím časem rostou i ceny komodit. A tak návratnost díky zvyšujícím se cenám paliv se zkracuje, a to dost podstatně. Je pochopitelně něco jiného, když si vyberete dražší firmu na celou realizaci a návratnost je jako u Vašich rodičů, a něco podstatně jiného, kdy to uděláte svépomocí, nebo s místními šikovnými řemeslníky. Těch pro a proti bychom mohli hledat celou řadu. *jasne*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.16 11:49

Zateplit – nezateplit. Jak tu pročítám vlákno, k tomuto tématu, tak některé příspěvky jsou zajímavé, některé jako diplomová práce. Proč by si měl tazatel, nebo tazatelka (podle nicku) složitě vypočítávat tepelné ztráty, aby došel k závěru, že dům je má, to snad je logické. Je to stará zástavba, nikdo se zde s přispívatelů nezeptal, jakým způsobem je dům vytápěn, jak topení regulováno, a o tyto náklady (tedy úsporu) především jde. Rada Stavco31, že stačí vyměnit okna, a izolaci stropů, je stejná, jako by své manželce po žádosti o koupi zimního kabátu poradil, že stačí si koupit kulich a šálu. To, že to tak udělal a nezateplil a chlubí se s tím jako z kdoví jak dobrou zkušeností neznamená, že je to OK. Neměl jinou možnost posouzení, než podle napůl udělaného zateplení. Rady bulík®, že ušetříte 50% jsou přesně ty, na něž tazatel upozornil, v kategorii "jedna paní povídala". Dům pana jendy2 je snad z oblasti sci-fi, má až podezřele nízké ztráty, 1°C/24 hod. Navíc teplota na kotli 36°C? Vy máte nízkoteplotní soustavu? Nevo topíte čerstvě nařezaným sirovým dřevem? Kotel, kvůli nízkoteplotní korozi by měl mít 60°C na zpátečce. Bodejť by pak nebyla úspora v jeho podání silně diskutabilní. Ale to zde řešit nebudeme. Musím naopak souhlasit s villíkem (ve všech bodech obhajoby, jak by řekl klasik), blanokřídlá mě dostala. To, jakým způsobem uniká teplo a v kolika % jsou předem dané veličiny (orientační, abych nebyl kárán). Zatímco střechou uniká cca 15 – 20%, okny a dveřmi je to o polovinu větší (30 – 40%), podlahou a stropem je únik cca 5 – 10 %, u obvodového zdiva je to kolem 20- 25%. K tazateli, to, že Vám nikdo ze sousedů, kteří zateplili není schopen říci, kolik ušetřil vzhledem k nákladům, má asi příčinu jedinou, prostě to nepočítali, a nepočítali s tím, že se je na to bude někdo ptát. Pokud zateplíte a budete se chovat nehospodárně, tedy s pocitem, že nyní nemusíte šetřit (na topení rozuměj), tak výsledek je nejistý. Každé zvýšení teploty v místnosti byť o 1°C zvýší spotřebu o 6 – 7 %. Toto se týká především plynového nebo elektrického topení. U kotle na pevná paliva to ovlivňuje jeho kvalita a úspory, pokud není možná regulace vytápění jsou menší. Váš známý, který tvrdí, že zateplovat je jen byznys firem pochytil kde? Pokud v hospodě, řekněte mu, proč proboha pije, pivo je také byznys, ale chutná, to je pravda. *cteni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.16 12:32
avatar

předpokládal jsem, že okna jsou jakš takš dobrá (teplonepropustná) a jde jen o zdi. Dotaz je na zateplení. S"y"rový je ve vyjm. slovech. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.16 18:29

Sýkora, sysel sýček, proboha jak jsem na to mohl zapomenout, jestli to nebude tím, že jsem vyšel ve druhé třídě devítiletku, to už bude dost pádný důvod, né. Dotaz zněl pane učiteli, kolik se ušetří za topení, když se zateplí.

Když už chcete někoho poučovat o českém jazyce pane "chytrý", tak se podívejte na svoje odpovědi. "růstceny" se píše zvlášť, "z.plynu" za tečkou se dělá mezera, "teké" to je nářečí, nebo jste myslel také?. "ma jitelů" se píše dohromady, a fakt si myslíte, že můžete někoho poučovat co a jak se píše?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.16 15:23

Kde sú vaše skusennosti a argumenty mimo kritiky? Pokladateľ otázky sa pýtal na aký veľký prínos to u jeho stavby prinesie.Každé zateplenie prinesie úsporu,no ako veľku je otázne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viera112
Datum: 10.04.16 19:31

My sme zateplovali nasledovne:

strecha 2010 úspora 10 % ale rozšírili sme obytný priestor z 55 na 70 m2

fasáda 2011 úspora 10 %

okná 2012 úspora 15 %

v roku 2014 sme rozšírili obytnú plochu o 30 m2 a spotrebu máme na úrovní 75 % roku 2009

Jedná sa o dva byty v rodinnom dome .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.16 16:11
avatar

Dajka, že se zateplením, které je správně provedeno ušetří, je známo a doloženo. Určitě ale nejde sdělit, že jsem dal na zeď polyš 10 cm a ušetřil jsem 2564Kč. To nejde, páč je to ovlivněno mnoha faktory. Kamarád tvrdí, že ušetřil 5000Kč za rok po zateplení polšem, když jsem se zeptal na spotřebovaní množství plynu, když byla mírná zima proti loňsku, nedokázal sdělit přesnou spotřebu.

Když někdo sdělí, že zateplení ho přišlo na takovu částku, že se to nevrátí, počítá s čísly, které se mu hodí, nebo není vše správně.

Že je to jen byznys a je zbytečné zateplovat je nesmysl. Pro koho je to byznys, pro dopravce, výrobce, prodejce, fasádníky, magistrát nebo investora?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.16 17:34

Musím než souhlasit s kolegou milanemcukrarem, zateplení se rozhodně vyplatí. Vypočítávat tady kolik, je jen dohadování. Je to ovlivněno mnoha faktory. A nemůžete porovnávat Váš dům s domem souseda. Byť by byly identické. Soused má rád teplo a vytápí místnosti o 2°C více než vy. Pak jeho spotřeba by měla být (logicky) vyšší než Vaše, ale jen teoreticky, protože vy neumíte topit hospodárně (jen příklad samozřejmě), a tak spotřebujete více paliva. Jak jsem uvedl, je to jen orientační, a nikdo Vám zde na fóru nemůže říci konkrétní sumu, to by věštil z křišťálové koule. Jako příklad uvedu z jiného soudku, který bude každému bližší. Chcete si koupit stejné auto jako má soused, a ptáte se, kolik spotřebuje. Jakou má konkretní model spotřebu máte v tabulkách výrobce, ale je to za optimálních podmínek, kterým se sotva přiblížíte. Záleží na způsobu jízdy, jak "těžkou" nohu máte, na hustotě provozu, nahuštěné pneu atd., takže spotřeba u stejného modelu bude rozdílná. To samé je se zateplením, tedy s úsporou, na co se tazatel ptal. *jasne*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.04.16 17:35
avatar

Děkuji, pane kolego Petri.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.16 17:38

*placni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.16 20:35
avatar

myslím, že jsem byl jediný kdo popsal konkrétní případ, ale nikdo si to asi nepřečetl. Tak to zopakuji, vím o dvou zatepleních, kde je návratnost 15 a víceletá. Sami si rozhodněte, zad se vyplatí čekat 15-20 let na něco, co vám až poté přinese 1000 korun za měsíc. Samotné nás zateplení vyšlo kua draho díky úvěru banky s nehorázým procentem, šlo ale o společný záměr domu a chyby při smlovuním uzavírání a nedosáhnutí na dotaci díky šlendriánu státu, kdy je zastavil a po několika r. zase rozjel, takže jsme utřeli hubu. To je spravedlonost tohoto banánového zřízení. Nová okna na 100 % doporučuju ev plus zateplení špalet, ale zateplení díky moc dlouhé návratnosti ne. Všechny komentáře jsou zde úplně k ničemu, pokud tu není rovnice : náklad na zateplení vynaložený dělený úsporou za rok = počet roků návratnosti. Co vy na to pane Milane a spol. Osobně si myslím že i u našeho domu je návratnost vyšší jak 15 letá, ale náklady spojené s úvěrem šly i do některých částí mimo zateplení dalších.


doplněno 11.04.16 20:39:

petri je jednozunačně lobysta zateplení, proto nelze jeho odpovědi brát jako relevantní vzorek. Vec je třeba vidět spektrálně a ne jen z úhlu pohledu, určitě se to vyplatí. Trvám na tom, že třeba v regionu JM se to vyplatí jen velmi málo, naopak v severních částech ČR.


doplněno 11.04.16 20:54:

Milan OK, dům se zhodnotil, dovolím si tvrdit, že je tedy návratnost ne 15let, ale 12r. To stejné u domku rodičů z 20 let snižuji přibližně na 15. Dědovi v té době bude okolo 80-ti roků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.16 20:47
avatar

míromíro,

Co já na to?

Že Vás nepřesvědčím, páč vy počítáte jen úsporu tepla za celé zateplení. Přeci ale nedělátejen zateplení, ale opravu celé fasády, na několik let. Jelikož neznám podrobnosti o Vaší stavb nemůžu hodnotit kdy se zateplovalo, jak vypadale fasáda před zateplením, o kolik se prodloužila životnost stavby, když není stěna namáhaný výkyvy počasí.

Zkrátka nelze spočítat náklady a vydělit úsporou. Zkuste nechat ocenit opravu fasády na starém domě, natažení nové omítky.

Jelikož jsem nechal opravit barák na příní majitelky bez zateplení, nechal jsem si spočítat i se zateplením. Rozdíl byl, ale ne tak velký. Jelikož majitelka je proti zateplování, byla oprava jen omítka, výsprava, lešení atd, pak silikionová omítka jako na zateplení.

Vše je o tom, jak chci aby vypadal výsledek..


doplněno 11.04.16 21:01:

,,,,,,Dědovi v té době bude okolo 80-ti roků

a někdo zdědí jeho dům, který bude dobře složit jinému..

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 11.04.16 21:50

miromiro: Veselé povídání, od člověka, který žije v banánové republice. No bodejť by vás pak neokradly banky, díky nehoráznému úroku, chybám ve smlouvách, absence dotace, díky neprofesionálnímu hospodaření vedení družstva či v jakém jste spolku, svalujíc vinu na druhé, a dávat to fu v plén proč nezateplovat. No bodejť by nebyla návratnost v nedohlednu. Budeme předpokládat, že tazatel nepatří do této kategorie, naivního správce svého majetku a jeho náklady tak budou úplně někde jinde a jako správný hospodář zateplí. Jinak k lobbingu, tady je zvykem, že když někdo nemá argumenty, nerozumí tématu, tak se vymlouvá na lobbing, já jsem v článku loboval ještě za automobilový průmysl, i když skrytě, jinak lobuji také za pivovary, protože pivo též zahřeje, to pro pořádek !

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vilik
Datum: 11.04.16 21:59
Jak jsem psal výše, ta blbá ušetřená tisícovka může za 15 let být vydaná třeba za zimní boty v důchodu.
Barák nebo byt taky splácíte 20 let a není moc lidí, co by to brali jako nevýhodnou investici. Z toho pohledu se i návratnost 15 let vyplatí.
Nevím, jak u vás, ale u nás si dost lidí okolo třicítky dům či byt upraví s myšlenkou, že už budou dělat jen údržbu. Další rekonstrukci dělá až nový majitel. Takže intervaly jsou nastaveny na 30-50 let. Nevidím důvod rekonstruovat bez ohledu na případné snížení tepelné ztráty, pokud mi vyjde výpočtem úspora. Je jasné, že si nedám solární ohřev TUV s životností 20 let a návratností taky 20 let. Ale pokud kupuju místo k bydlení s předpokladem v něm dožít a není mi šedesát, tak těch 15 let tak hrozně nevypadá.
Navíc, pokud udělám okna a špalety, nebudu na to chtít koukat, protože je to hnusný. Takže barák natřu. Nebudu natírat omítku bez toho, abych ji vyspravil. Jenže všude nedosáhnu, tak si postavím lešení. Kolik navíc pak stojí lepidlo, perlinka a polystyren? 50 tisíc?
Zajímavé je, že lidi bez mrknutí vyhodí prachy za kafe, pivo, cigára, benzín. Koupí kytky a stromy, sekačku na trávník, zbytek vymulčujou, aby to měli okolo domu hezký. Ale na fasádu, která se sama alespoň částečně zaplatí, nemají, protože je drahá a zbytečná.
Už jen dílčí zateplení střechy mi v dalším roce ušetřilo vic než třetinu ceny za koupený materiál, za 3 roky byl zaplacený a pak už šetřil.
Okna bych koupit musel stejně, oprava původních by vyšla velmi draho. A omítka po těch padesáti letech už taky nebyla stoprocentní. Přiznávám, uvádím extrémní příklad, ale každý rozumný člověk si udělá bydlení tak, aby v budoucnu nemusel něco draze předělávat. I když vlastně přeplatí. Tedy vymění vodu, elektřinu a odpady, opraví omítku a vymaluje. A proč to dělá, když voda ještě teče a světlo svítí? Protože kouká na to, že za deset let nechce žít v rozkopaném bytě s několikerým stěhováním nábytku a všech věcí, co doma má.
Nejsem zastánce zateplení za každou cenu. Naopak, jsem škrt, co jde raděj 3 zastávky pěšky, aby nemusel platit MHD. Přesto jsem zastáncem zhodnocení nemovitosti nejen zateplením, pokud mi výpočet potvrdil investici jako rozumnou. Stejně se dívám na ostatní vylepšení, jako soláry a otopnou soustavu.
A vadí mi, když někdo paušálně všechno shodí s tím, že sice málem z fyziky a matematiky prolít, dům z dotazu nikdy neviděl, ale stejně ví, že je zateplení k ničemu.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.04.16 06:31
avatar

Vilíku, už jsem vyplácal všechny body, tak alespoň takto:

*hej*, *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.16 09:08

"to je spravedlnost tohoto banánového zařízení" (napsáno včera 20:35, miramira)

Toto banánové zařízení vám odprodalo dům, potažmo byty za hubičku, zatímco ostatní si museli dům/byt pořídit ze svého. Kdo vám dal "kua" (kua je výraz miramira v článku) právo, že to banánové zařízení je povinno ještě přispívat na zateplení, soukromému subjektu, zatímco většina národa si jej musela pořídit za své. Šlendrián je to od vás, ne od státu. Všechno chcete zadarmo a tak jste zahořklý, že budete splácet hypotéku, zatímco ostatní si utrhávali od huby, aby si mohli pořídit slušné bydlení. Netahejte sem proto vaši teorii "relativity".

PS: pro vás pane miromiro, znalce českého jazyka, ve slově lobysta se píše měkké "i", protože není ve vyjmenovaných slovech, kterými jste se oháněl (10.04.16:32). Jinak nejsem "jednozunačně lobysta zateplení", ale jednoznačně ano, nejsme zde v ale v gramatickém kroužku, abychom takovéto banality řešili.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.