Jak srovnat samonivelační stěrku

Od: Datum: 05.04.16 13:47 odpovědí: 12 změna: 06.04.16 11:27

Zdravím,

dělali jsme v místnosti 5 * 3,5m samonivelační stěrku (od Cemixu) a hrubě jsme podcenili penetraci. Napenetrovalio jsme málo, a tak 4 kýble (100 l) hmoty uschlo velmi rychle a jsou vidět pásy a na několika místech bylo hmoty více a podlaha je tedy nerovná.

Na podlahu budu pokládat vinylovou podlahu, tak by měla být absolutně rovná. Chci se zeptat co teď s tím. Lze podlahu zbrousit, respektive dá se vybrousit i rovina nebo jen výstupky? Pokud ne, jak situaci řešit? Lze nivelačku kompletně vymlátit nebo je pevně srostlá s betonem? Pak už by asi zbývalo pořádně napenetrovat a nalít znova co nejtenčí vrstvu.

Díky za rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.04.16 14:51

Pokud jsou nerovnosti veliké, je nesjnazší nivelačku zcela odstranit. Neměl by to být zas takový problém.

Druhou možností je zbrousit bruskou na podlahy, nicméně jedná se o dost prašnou záležitost. Následně byste museli udělat druhou nivelaci v minimální výši 4-5mm.

Osobně doporučuji první způsob.

Ohodnoceno: 0x

Od: tomasr
Datum: 05.04.16 15:09

Nikde jsem právě nenašel, že by někdo nivelačku odstaňoval.

Myslel jsem, že když se nivelačka zbrousí, tak už se nová pokládat nemusí, prašnost bych přežil.

Od: jenda2
Datum: 05.04.16 20:43

Nivelačka je tvrdá a těžko se odstraňuje. Brousit to moc nejde. Je fréza na beton, která oklepává nerovnosti. Jedině tak se dá srovnat, pak pořádně napenetrovat hloubkovou penetrací a opět vylít. Kdyby to dělal odborník hned, bylo by to levnější.

Datum: 06.04.16 08:49

Každý radí něco jiného, někdo že odstranit jde snadno a obrousit taky, jinej že těžko, tak já nevím:). Jo odborník by to jistě udělal líp, ale to už by pak nebyla taková zábava. Pro mě je to zkušenost, z které se chci ponaučit abych v další místnosti již nivelačku položil dobře. Taky bych rád opravil tuhle jak jen to půjde. Od odborníka si tedy rád nechám poradit, prostředky na položení odborníkem v celém bytě bohužel nemám.

Od: yardas
Datum: 05.04.16 14:58

Nivelačku mi dělal zedník, (příbuzný), jelikož podlaháři to měl drahý.

Na roztažení nivelačky používal umělehmotného ježka na tyči - koupená ve stavebnictví, přebytečné vrstvy srovnal hladítkem.

Potom přišli podlaháři, a podlahu zbrousili, ale už si nepamatuju jak to bylo drahý, protože jsme v tom měli ještě pokládání lina a koberců, takže brousit to lze, otázkou je do jaké míry.

Kdysi jsem dělal menší místnost a dopadl jsem tak jako vy. Vyřešil jsem to nákupem další nivelačky a protože původní nivelačka už sloužila jako impregnace tak se to na podruhé srovnalo samo.

Otázkou je jak velké máte nerovnosti a co se finančně vyplatí.

Je také potřeba dodržet technologický postup přípravy nivelačky, když tak koukněte ještě na Youtube.

doplněno 05.04.16 15:25:

Ten umělohmotný ježek stojí asi stovku, tyč je stejná jak namalovací váleček, stojí taky asi stovku, takže pakatel.

Datum: 05.04.16 15:07

Nerovnosti nejsou velké, příprava nivelačky odpovídala návodu. Problém byl opravdu v nedostatečné penetraci, voda se vsákla do betonu a nivelačku jsme nestačili dostatečně rozetřít. Ježka jsme neměli, ten s kovovými ostny je drahý a ten umělohmotný ... otázka je jestli má smysl. Videa na youtube mám naštudovaná :)

Datum: 05.04.16 16:22

Penerace je nutná pouze tehdy,kdy je podklad po předchozích zásazích nesourodý.Na nerovnosti vliv určitě nemá.Může maximálně zpomalkovat vysychání nivelačky,což je naopak výhodné.Na čerstvou nivelačku se dá ještě 2 - 3 mm přidat,použije li se řidší.

JB

Od: ertl
Datum: 05.04.16 16:35
Co to je za bláboly?
Ohodnoceno: 3x

Datum: 05.04.16 16:41

Toto je absolutní nesmysl. Ta penetrace se tam dává právě z toho důvodu, aby nedocházelo k příliš rychlému vsakování vody do podkladu a tím nadměrně rychlému tuhnutí nivelace. Toto nemá nic společného s penetrací například při malování, kdy tam skutečně penetrace plní úlohu sjednocení vsákavosti. Ale toto je úplně o něčem jiném.

Navíc radit ředit nivelaci nad rámec návodu je druhá velká chyba. Díky tomu dojde k odloučení pevných částic nivelace a vody, kdy po vyschnutí nezůstane rovný povrch (voda se odpaří).

Ohodnoceno: 3x

Od: jenda2
Datum: 05.04.16 20:41

Penetrace je základ pro nivelačku. Jinak jsou to vyhozené peníze, protože to nikdy nebude rovné. To radíte absolutní nesmysl jabrako !

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.04.16 11:27

Penetrace je moc a moc důležitá. Čím víc je savější podklad, tím víc penetrovat. Já penetroval anhydritový podklad pro následné lití nivelačky a musel jsem to penetrovat snad 5krát. Z toho první 3 vrstvy jsem na to dosloval políval a rozváněl válečkem na malování. Penetrace na podkladu vytvoří takový lesklý vodonepropustný film.

Taky je nutné nivelačku nějak dilatovat od stěn nejlépe pásy miralonu.

V každém případě ředit pouze množstvím vody uváděném výrobcem. Ne více ani méně.

Mít na lití potřebný počet pomocníků. Nejlépe 3. První míchá, druhý rozlívá, třetí provzdušňuje ježkem.

Mít 2 míchací nádoby. Já používat plastové soudky od 40kg Keraštuku nebo Primalexu.

Dopředu do kýblů připravit přesné množství záměsové vody. Tzn. pokud budu potřebovat na místnost 5 pytlů nivelačky a na pytel je uvedeno použít 7ltr. záměsové vody, připravím si 5 nádob po 7litrech vody. Nebo člověka navíc, který bude stíhat množství vody odměřit.

Prostě čas je při lití nivelačky neúprosný a takovouto přípravou se dá ušetřit.

Dále myslete na to, že by neměl být v místnosti průvan a okno v případě silnějšího slunečního svitu zatemnit.

Od: takeneorvnosti
Datum: 06.04.16 10:59

Dobrý den, mám podobný problém jako zakladatel otázky. Jen jsem nivelační stěrku nechala udělat od odborníka - vloni na podzim. Popraskala a část se odloupala- 7 m x 1,2 m. Nechtělo se mu držící odstraňovat,tak ji nechal a díry po odloupnuté znovu vylil stěrkou. Ručně přebrousil a prý bude dobré...Jenže není. Přilepil podlahovinu, jakmile se pochodilo, začaly nerovnosti vystupovat. To co doplňoval, je nižší a všechno se to pěkně prošlapalo. Včera přišel a část podlahoviny (Fatra) odlepil, aby se podíval pod ni. Jeho poslední verze opravy je, že hustší lepidlo rozetře přes díry a znovu přilepí. Vůbec se mi to nelíbí, mám obavu, že tím problém neodstraní. Má zaplaceno, hledá cestu pro něho nejvýhodnější. Co Vy na to?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.