Kolik konvertorů lze zapojit do jedné zásuvky

Od: Datum: 05.04.16 00:06 odpovědí: 13 změna: 07.04.16 21:57

Prosím o radu, kolik elektrických konvektorů 2000W lze zapojit do jedné zásuvky. Jistič je 3x25A.

Potřebuji na dálku pomocí GSM zásuvky natopit občas chatu. A nechce se mi pro každý konvektor kupovat GSM zásuvka. Potřeboval bych aspoň tři konvektory zapojit přes prodlužovačky pro celkem 2 místnosti cca 35m3 každá (s minimálním zateplením) a pak koupelnu cca 8m3. Diky DDD


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ctenar*
Datum: 05.04.16 01:05

2000W : 230V = 8,7A

25A : 8,7A = 2,875 přímotopu na 1 okruh

Lidi ti budou nadávat kvůli té prodlužce. Je to tvoje chata, která případně shoří.


doplněno 05.04.16 03:15:

Když trochu snížíš knoflíkem výkon z maxima (2000W), tak ten okruh utáhne i 3 přímotopy.

25A . 230V = 5750W = 2x2000 + 1750


doplněno 05.04.16 03:20:

Samozřejmě předpokládám, že daný zásuvkový okruh je dimenzován na 25A a je jištěn 25A jističem. Jinak nutno přepočítat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.16 08:32
avatar

Jenomže normální zásuvka není dimenzovaná na 25A, ale jen na 16A. Takže neutáhne ani dva při plném výkonu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: dam®
Datum: 05.04.16 03:35

Když už chceš používat gsm ovladač, tak můžeš v podstatě cokoli, je jen na tvém rozhodnutí co všechno chceš přes gsm bránu spínat, stykačema nebo čím tě napadne, pokud ti proudová zátěž na fázi dovolí, tak jsi v klidu. Při počítání ohmova zákonu je třeba myslet na počítání odběru proudu o jedné fázi, jinak se počítá třífázové souměrné odebírání proudu, není to totéž. Pokud se dostaneš až do způsobu využívání, zřejmě chceš dálkově vyhřát prostor, tak topidla umísti s bezpečným prostorem kolem sebe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.16 04:54
avatar
Trochu se pozastavím u rady:
...Když trochu snížíš knoflíkem výkon z maxima (2000W),...
Aby nedošlo k omylu, pokud byste tím knoflíkem pochopil otočný knoflík prostorového termostatu zabudovaný v přímotopu!
.
Většina přímotopů má 2 topná tělesa, rozdílného výkonu. Třeba 1250 + 750 W. Každé těleso má svůj vypínač, potom se dá regulovat celkový příkon ve třech stupních, 750, 1250, 2000W. Dále je uvnitř zabudovaný termostat, kterým se dá nastavit - předvolit OKOLNÍ teplota, právě "otočením knoflíku "
.
Pokud teplota v místnosti dosáhne zvolenou teplotu, termostat vypne, odpojí topné těleso a připojí ho opět až po poklesu okolní teploty. Teplota bude stoupat zase až na nastavenou, termostat opět vypne, atd atd. Tak je regulovaná plus mínus pár stupňů nahoru dolů.
.
A TEĎ POZOR!
Otočením knoflíku termostatu se nijak NESNÍŽÍ VÝKON topných těles! Tělesa buď hřejí na maximální výkon, tedy naplno, nebo nehřejí vůbec, pokud je termostat odpojí.
Příkon se dá regulovat jen zapnutím příslušného vypínače, množství tepla závisí na délce času, po které těleso teplo vydává. Menší topné těleso vyhřeje místnost na požadovanou teplotu za delší čas, větší za kratší čas. Potom vypne termostat, jak popisuji výše.
Takže je možné spočítat příkony zapnutých těles, aby se vešly do max. zatížení a hodnoty jističe. A zapnout je přes GSM dříve, aby stihly vyhřát na požadovanou teplotu. Jinak by se mohly vyhřát vodiče, nebo jistič. Jistič zatížený na hraně by mohl vypadnout při nárazovém odběru - zapnutí všech (tří) topidel najednou. Byla by zima.
Přehřáté vodiče by mohly způsobit podstatně větší nárazové teplo, při kterém by bylo horko i hasičům...
.
Já bych to řešil jinak. Použil bych jeden trojfázový stykač, ovládaný GSM. Ten stykač by spínal tři fáze, každou s jištěním do max. 16 A. Na každou fázi bych připojil topidlo/a s max. povoleným příkonem, a nechal i nějakou rezervu.
Potom by si každé topidlo regulovalo svůj příkon podle okolní teploty, nezávislé na ostatních. Nebyla by přetížená jediná prodlužovačka, ani jistič...
Určitě by přišlo laciněji koupit stykač, 3 jističe a pár metrů kabelu a zásuvky, než třeba kupovat novou chatu...
.
Takže uvažujte nad tím, že zavoláte elektrikáře a ten podle situace na chatě zhotoví zapojení podle normy, bezpečné a vyhovující i Vaším požadavkům.
.
P.S. jistit zásuvky 25A jističem není také to pravé ořechové...
Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 05.04.16 07:44

Na jeden elektrický okruh tých zásuviek samozrejme môže byť viac,no čo som sa ja stretol,tak zásuvky sú na 16 A ako na stenách,tak aj na predlžovačkách a predlžovačky sú do 3600 W.Mne z toho vyplýva,že na jednú zásuvku jednú predlžovačku a jedeno vyhrievaci teleso,aby to malo aj bezpečnostnú rezervu.Dve už by mali odber cez 16A,lebo napätie sa už dnes pohybuje na úrovni 240V.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 05.04.16 09:09
avatar

Na běžných prodlužovačkách sice bývá uvedeno 16 A, ale pro trvalý provoz bych je rozhodně nedoporučoval.


doplněno 05.04.16 09:14:

A nespoléhejte na značku CE

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.04.16 08:19

Pokud je zásuvka stará 30 let, pak ani jeden.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.04.16 09:05

No nevím, bál bych se, že až přijedu, budou už hasiči okolo spáleniště a chata nikde. Ale teda:

1) není až tak podstatný hlavní jistič - těch 3x25A. Podstatné je jištění daného zásuvkového okruhu, na zásuvky se dnes dává 16A a dříve 10A a odpovídá to použitému průřezu vodičů pro daný okruh.

2) Pozor na stav zásuvky, pokud už je nějak jetá a je tam přechoďák, zahoří i při méně než 10A.

3) Důležitý je údaj o max. zatížení (proudu) GSM zásuvky, pochybuju, že bude 6kW (1 přímotop cca 9A --> 27A), takže pak leda z ní spínat stykač a tím spínat zásuvky pro přímotop. Nehledě na to, že ani dva konvektory (18A) nezapojíte do jedné nespínané zásuvky - tedy ani kdyby náhodou ta GSM zásuvka měla víc jak 16A, tak to nepobere zásuvka ve zdi - vyhoří (spolu s vedením, pokud nezabere jistič) No ono to prostě vůbec nevychází - to nepořeší ani ten stykač, protože na jeden zásuvkový okruh prostě dva přímotopy nezapojíte, i pokud je tam 16A jištění, tak po delší době vypadne. Leda 3f stykač a každý přímotop z jiné fáze.

4) Prodlužovačky - Číňan na ně napíše, co chcete, takže pozor. Už jsem jich měl pár rozebraných a ty nýtované spoje a tenké vodiče, ach jo... Chtělo by to pořádné, rozhodně pro každý přímotop samostatnou a průřez raději 2,5mm2. A co nejkratší. A hlavně to pak nezapojit všechno do rozdvojky.

5) No, zkuste si ten konvertor na hodinu zapnout, pak ho vytáhněte ze zásuvky a osahejte si vidlici i kabel a zaměřte se na teplotu - možná taky dostanete strach a od záměru upustíte.

6) Určitě kvalitní konvektory, Číňanovi je celkem fuk, že Vám chata shoří.

No, vychází mi to, že to nelze vyřešit jednoduše, ale Vy to jednoduché chcete a nedopadne to dobře. Buďto to nebude topit, nebo tam bude horko jako nikdy (od požáru).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ddd
Datum: 07.04.16 17:02

Doplnění: díky všem za rady, vidím, že jsem si to představoval vážně moc jednoduše.

Rozvody jsou nové. Zásuvkové okruhy celkem tři /pro každou místnost zvlášť/.

Je tedy varianta, kdy do každé místnosti zapojím jeden konvektor - rovnou do zásuvky /bez prodlužky/ bezpečná?

Díky DDD

Datum: 07.04.16 19:18

No, přinejmenším je to o hodně lepší řešení než to původní. Ještě je důležité, aby ten konvektor nebyl šmejd - jak už jsem psal, zkuste ho třeba hodinu mít zapnutej a pak zjistěte, co vše je horké, včetně vidlice a šňůry.

Ještě je taky otázkou, zda každý zásuvkový okruh je na jiné fázi, resp. alespoň aby všechny tři nebyly na jedné - mohl by pak padat hlavní jistič.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.04.16 18:12
avatar

A co použít přímo do rozvaděče na DIN lištu toto: http://www.jablotron.com/Down…eID=1928864083&DontParse=true

A doplnit to třemi stykači na DIN, pro každý zásuvkový okruh jeden a máte hotovo.

Snad ten odkaz bude fungovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ddd
Datum: 07.04.16 20:04

Nápad pěknej, ale moje znalosti končí právě tím zapojením spotřebiče do zásuvky. Ale zkusím se poptat po nějakém elektrikáři z okolí, jesli by to dokázal zapojit. Diky.

Datum: 07.04.16 21:57
avatar

To je dobrá volba, s tím elektrikářem. Není to až tak složité. Pokud by jste šel touto cestou, tak ať elektrikář nezapomene na ruční ovládání těch zásuvek(stykačů těch zásuvek). Abyste pokaždé, nemusel posílat SMSku při potřebě zapnutí a hlavně vypnutí okruhů se zásuvkami.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.