Zatéká mezi závětrnou lištou a betonem-terasa

Od: Datum: 02.04.16 12:10 odpovědí: 14 změna: 09.04.16 19:11

Pod betonem je IPA. Klempíř tvrdí, že jsme tu IPU měli udělat jako vanu, tedy kraje ohnuté směrem nahoru a ne jen rovnou plochu. Chce tedy odsekat pás betonu po kraji a navařit IPU, aby na krajích byla do L. Myslíte, že tohle řešení pomůže? Nebylo by lepší dát nějakou hmotu (BUTYMEL?) mezi ten plech a ten beton? Vždyť ikdyž bude IPA "opřená" o ten plech, tak pořád bude mezi nimi prostor pro únik vody. Díky! Foto je pohled shora.

doplněno 02.04.16 15:09:

To červené není dlažba, je to zeď.Plech není zalit, je to jen L. Tedy zřejmě dodán dodatečně.

doplněno 02.04.16 18:31:

Milý pane Petri, mooooc děkuji za tak rozsáhlou odpověď! Dnes jsem plech lépe prozkoumala a na 99% vypadá, že je jen "L", tedy vůbec není pod betonem. Vaše nápady jsou inspirativní! Napadlo mě, jestli by třeba ještě nebylo marné prvně "zvenku- tedy ne z terasy ale od cihel" to L nadzvednout, a natlačit zespodu toho L nějakou voděodolnou a pojivou hmotu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.04.16 13:38

Můžete prosím zaslat více fotografií, tedy z jiného pohledu, aby se dalo fundovaně odpovědět. Za tím plechem je vidět jakási dlažba, ale není jasné o co jde, jak je to situované, zda je to jenom ukončení betonové terasy, zda plech je zalit, nebo instalován dodatečně atd. Jinak izolace se skutečně dělá vytažená jak tvrdí klempíř, hlavně na straně kde se terasa stýká se zdí (omítkou). Tmel moc nempomůže, protože tam jsou značné tepelné rozdíly mezi slunečným dnem a nocí, přestože použijete nějaký modifikovaný, výsledek je jen krátkodobý, pokud vůbec nějaký.

doplněno 02.04.16 16:38:

Jo už jsem to pochopil *hej*. Mne zmátl ten závětrný plech. Asi správný výraz okapní. Plech měl být pod tím betonem, na něm vyvařená izolace, a teprve pak beton. Pravděpodobně byl plech použit jako ztracené bednění, aby nemuseli dělat bednění. Sice hezká myšlenka, ale špatně realizována. Zalít to nějakým tmelem, je řešení krátkodobé s nejasným výsledkem, ale za vyzkoušení dáš jen cenu kartuše a chvíli času. Problém je, že plech asi místy je vyšší než beton, takže stékající voda razí cestu pod plech, zatékáním. Zkus tedy bitumel, mezi plech a beton, pokud to půjde, poté napenetrovat, vyrovnat stavebním lepidlem, tak, aby vznikl přesah betonu nad plechem, stačí v mm, znovu napenetrovat, a poté celý povrch natřít alespoň dvěmi vrstvami barvy na beton. Myslím, že to je lepší varianta, než bourat. Protože ubouráním a zpětným nabetonováním narušíš povrch a bude zatékat prasklinou, která po vytvrzení vznikne, ač nebude na první pohled patrná. Je lepší zkusit levnější a snažší variantu, protože k té radikální můžeš přistoupit vždycky.

doplněno 02.04.16 16:52:

Ještě ke tvé odpovědi, pokud by byl plech dodán dodatečně, dal by se demontovat, ale přikláním se k variantě, že byl použit jako ztracené bednění a použit při betonování. Ale pokud by byl dodán dodatečně, muselo by někde být vidět, jak je přidělán, na té části foto to vidět není. Pokud ho sundáš, bude voda ztékat po betonu na tu zeď, ten plech je proto okapní, s okapním nosem, a má tomu zabránit. Jen měl být pod tímto plechem druhý, který ležel pod betonem a izolací, plnící pravou funkci okapu.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 05.04.16 21:24

Pokud je to ještě aktuální, chtěl jsem se zeptat, kam vlastně zatéká? Jen pod ten plech, nebo je pod tou terasou místnost, a tam je vidět nějaká skvrna, a tedy problém větší, než by se na první pohled zdálo. Ten plech není jen "L", ale bude ohnut i na opačnou stranu do betonu. Usuzuji tak proto, že horní hrana toho plechu na hraně s betonem není ostrá, ale je ohnutá. také do "L", které je zalíté v betonu. Protože není vidět, jak jsem již psal uchycení. Klempířsky se to dělalo tak, že se plech upevnil hmoždinkami (v dnešní době natloukajícími), a hlavička hmoždinky (v podstatě šroubek) se za.cínoval pokličkou. Takto se dělalo dříve. Dnes je technologie trochu jiná. Nadzvednutím a zalitím ze strany cihel jak píšeš, neodstraníš příčinu toho zatékání. Ta je mezi horní rovinou betonu a hranou lišty. Chtěl jsem ještě nějakou foto, i z opačné strany, takto jenom střílím od boku, i když "hezky" jak píšeš *palec*

doplněno 06.04.16 14:49: Vážená paní Martínková, já jsem v zápalu řešení problému v odpodědích tykal, velice se omlouvám, to se mi stává tak maximálně jednou za deset let *ee*
Ohodnoceno: 2x

Od: martinkova
Datum: 06.04.16 13:26

Pane Petri, velké díky za váš čas a energii věnovanou cizímu člověku! Moc si toho vážím! Máte pravdu, i manžel tvrdí, že dle té horní hrany je ta okapnice tak trošku jakoby otočené T. Dům jsme kupovali a jelikož do místnosti skutečně zatékalo, tak jsme na ten původní beton dali tlustší IPU a na to zase vrstvu betonu. Jenže nás nenapadlo, že i na okrajích (tedy u té okapnic) musíme IPU zvednout směrem nahoru, tedy vytvořit "vanu." Manžel říkal, že by otloukl 2cm betonu lineárně s okapnicí a nalil tam tekutý asfaltový potěr. Nevíme, zda by to pomohlo. Stačilo by zatím dočasné řešení, protože za pár let se zbavíme nejhorších dluhů a postavíme tam raději i střechu. Děti si totiž moc přejí terasu. Snažíme se vymyslet nějaké řešení toho zatékání, které bychom byli schopni provést sami. Děkuji ještě jednou za Vaši přízeň!

Datum: 06.04.16 14:17

Vážená paní Martínková, mohu se zeptat, kde je tato stavba, je někde ve středočeském kraji? Pokud ano mohu se Vám na to podívat, upozorňuji, bez nároku na honorář a urychlit tak problém. Zateplovat do tohoto stavu je nevhodné, ale není to nemožné, pokud... Vše se dá napravit, tedy krom mne, "jsem nenapravitelný" :-D

doplněno 06.04.16 14:24:

Z IPY vanička na straně okapnice se nedělá, tam jste chybu neudělali. Navíc ve vaničce by zůstavala voda, a beton by byl prakticky stále "pod vodou". Už jsem to zmínil nahoře, vytahuje se izolace jen na straně svislích konstrukcí, ve Vašem případě pokud dům pokračuje do výšky.

doplněno 06.04.16 14:27:

Pokud nechcete odpovídat na polohu domu sem, můžete na mail pe.tr.48@seznam.cz

Petr

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.04.16 18:56

Klidně mi pane Petri tykejte, já si ani nevšimla - aspoň jsem omládla Klidně tykejte dál. Stavba je bohužel u Olomouce, ale NESMÍRNĚ SI VÁŽÍM Vaší nabídky - a nemohu tomu uvěřit! Že by se dnes našel někdo tak úžasný a ochotný zdarma něco cizímu člověku spravit. Připadám si jak v Americe. Můj nej pořad je nyní "Vítejte doma", musím si vždy poplakat, jak v USA si lidi dokáží tak mnoho vzájemně pomoci. Nedělejte si hlavu, my to nějak zvládneme sami (!)- jen vědět jak na to. Můj muž je docela šikovný, jen musíme tušit jak na to a nějak nenáročně- rozpočet je napnutý. Ještě jednou velké DÍKY za Vaši neskutečnou ochotu!

Datum: 06.04.16 21:17

Souhlasím, že "vítejte doma" je inspirativní pořad. Tam je zrovna vidět, jak se staví většina baráků ve státech, sendvičových, dřevěných. Jejich jediná nevýhoda je v pásmech s výskytem tornád, ale pokud se s tím počítá v projektu i toto je vyřešeno. V jedné diskusi o zateplení soklu jsem se o barácích v Americe zmínil.

Datum: 06.04.16 06:59

To je foceno z okna směrem dolů? Zatéká po fasádě pod plechovou lištu na cihly?

Dejte více fotek.

doplněno 06.04.16 16:43:

Tak jako kolega petri, nejsem moc moudrý z popisu a z fotek. Je to u Vás tak, jak jsem upravil foto? Voda teče ve směru šipky a zatéká za tu lištu?

Datum: 06.04.16 13:37

Pane Cukráři, ta fotka v úvodu je focena z terasy směrem dolů. Zde přiložené fotky jsou z pohledu z chodníka. Ano, přesně jak říkáte - zatéká po fasádě pod plechovou lištou na cihly po celé délce. Jinde ne. Problém je, že se zeď zatepluje a zatékání by dělalo potíže. Moc děkuji, že máte zájem! Rozhodli jsme se, že tak za 8let bychom raději postavili nejen plánované zábradlí, ale i střechu. Zatím by stačilo nějaké nouzové řešení, abychom nemuseli půjčovat nástroje. Ta okapnice je určitě ve tvaru obráceného T. Kvůli zatékání leckde do místnosti jsme dali na původní beton tlustou IPU a další beton, jenže bohužel nás nenapadlo, že z IPY musíme vytvořit "vaničku."

Datum: 06.04.16 19:04

Ano, tam ta voda zatéká, ale spád terasy tam není. Spád je na této fotce zprava doleva, tzn. hlavní proud vody kříží šipku na obrázku. Omlouvám se, nenapadlo mě, že to je také důležitý fakt. Takže by tam tolik zatékat nemělo, ale zatéká docela dost. Mezi betonem a tou okapnicí není žádná mezera. Beton je už roky natřený barvou na beton, dvě vrstvy. Děkuji Vám milý pane Cukráři, že se zajímáte a ještě si dáváte práci se stažením obrázku a malováním - vážím si toho... )

Datum: 06.04.16 20:50

Zdravím Milane, já nejdříve též nepochopil tu fotku, ale další odpovědí paní Martínkové jsem byl v obraze. Problém je, že pravděpodobně byla ta okapní lišta použita jako ztracené bednění, což je sice dobrý nápad, ale ten kdo to dělal jaksi porušil technologický postup, tzn. Na okraj měl položit rovný okapní plech, podobně jako se ukončuje na střeše s okapem nad. Pak měla být teprve vyvařena celoplošně izolace, která by tento plech zakryla, krom kraje, tedy do míst, kde končí nyní beton. Izolace měla být na straně kde barák pokračuje do patra vytažena do stěny, pod omítku, kvůli vzlínající vodě a v zimě tajícímu sněhu To je ta "vana" zmiňovaná klempířem. Na tento okraj, o kterém je řeč, teprve měl být položen tento plech, paní Martínkovou nazvaný "závětrná lišta", a následně vybetonováno, pokud možno v jednom pracovním cyklu, tedy nepřerušovaně. Pochopitelně zde nebudu nyní řešit dilatační spáru, která by musela být, pokud by délka betonové mazaniny překročila 10 m délky, kvůli roztažnosti betonu. Tolik praxe. Nyní je problém, že plech byl položen na izolaci, ale protože je tam absence pravého okapního plechu pod izolací, nyní voda, která se za plech dostává, po izolaci teče na cihelnou římsu.

Paní Martínková, na straně terasy, kde voda opouští plochu je udělán okap? Tuto část jste nevyfotila. To co jsem výše popsal je jen dohad, jak to asi je. Přestože voda teče zprava doleva, dostává se i na tuto boční část, která je na obrázku. Druhý konec, kde by měl být okap bude asi řešen stejnou lištou.

Na obrázku je náčrt, jak to asi nyní je. Na dalším návrh vyvrtání otvorů, aby mohla voda odtékat se zabetonované části. Je to jen provizorní řešení, ale určitě částečně pomůže, nyní teče pod plechem. Rozhodně těmi otvory nic neporušíte.

doplněno 08.04.16 09:19:

Omlouvám se, to vyvytání otvorů nepomůže, teklo by na fasádu tím místem, který je na obrázku označen jako detail A. Nevyřešilo by to nic. Toto vrtání by pomohlo jen pokud by byb plech ohnut jen do L tj. pod betonem, jestli mi rozumíte.

Datum: 07.04.16 07:49

Jestliže je ten plech, jak namaloval pan kolega, tak je to špatně a je nutno plech odstranit a předělat. Páč voda zateče mezi betonem a plechem, v zimě zmrzne, tlakem udělá mezeru. Pak se plní i prostor nad lepenkou, který snad možná proteče betenom a nemá kudy odtékat.

Jen se domnívám, že to takto nikdo špatně nedělal, přesněji asi byla lepenka s oplechováním,, pak někdo přidal beton a je problém.

Zkrátka předělat...

Datum: 07.04.16 12:26

Pročetl jsem znovu celé vlákno. Návrh klempíře, vyvařit IPU opřenou o plech je diskutabilní, navíc použitelný jen na boční straně, která je na obrázku. Je to, jak říkáte paní Martínková, možnost, že bude zatékat mezi tímto plechem a dodatečnou izolací existuje, i když se izolace přivaří na plech. Pokud to nebude uděláno kvalitně, není zde 100% záruka. Navíc, pokud by se boural pás betonu, jak navrhuje klempíř, pak správné řešení je odbourat to včetně plechu. Ten název závětrná lišta je možná proto, že plech byl zakoupen jako závětrná lišta, a použit k ukončení betonu. Na vybouraný konec by se položil okapní plech (viz obrázek) a přes něj vyvařila nová izolace. Nové do-betonování i při použití tohoto stávajícího plechu (závětrné lišty). Tady máte odkaz na ukončení terasy moderním způsobem:

http://www.eshop.detalon.cz/b…rofil-2-5m-difexx-dp-pvc-sedy

Stále nevím, jakým způsobem je řešeno odvodnění, tedy okap, aby stékající voda nestříkala na fasádu, na této straně není, přestože by měla, kvůli přívalovému dešti, poteče voda i tudy. Dále informaci jak dlouhá je tato část terasy kterou vidíme na obrázku a jak ta, nalevo, kudy voda opouští terasu. Píšete, že jste kvůli zatékání do místnosti dali novou izolaci a další beton. Znamená to, že byla dříve ta lišta vyšší než nyní, kdy kopíruje rovinu? Samozřejmě se snažím Vám poradit s ohledem na finanční možnosti, protože ne každý má na radikální řešení.

Další možností je, nalepit jenom novou izolaci, přetaženou přes okraj, modifikovaným asfaltovým-hydroizolačním pásem. Cílem modifikace asfaltové hmoty modifikovaných asfaltových pásů je zvětšit rozmezí jejich použitelnosti, tj. odstranit nebo snížit křehkost asfaltů při teplotách pod 0° C a na druhé straně omezit stékavost při vyšších teplotách, proto modifikované, je to velmi důležité. Protože nevíte, zda si terasu zachováte (kvůli dětem), nebo zastavíte místností, je řešení radikální vyhozením peněz. Z praxe mohu říci (postavil jsem několik desítek půdních vestaveb), že terasu chtělo dost klientů, kdy jsem je při projektování upozornil na jistá pro a proti, mi dali za pravdu, že mne měli poslechnout. Jak dlouho terasu využíváte? I v létě, když je horko není na terase útulno, větrno, nebo déšť, to samé. V zimních měsících ani nemluvě. Pokud máte možnost zahrady, a terasu v přízemí není o čem mluvit. Je potřeba ji dobře izolovat, jak proti vodě (to víte nejlíp sama), tak tepelně. A to další podstatné, uberete tak další obytný prostor na úkor několika chvil strávených na terase. Ale toto je každého věc, jak si bydlení zařídí k obrazu svému. Potom je tu ještě jeden aspekt co když děti "vylétnou" s hnízda? Potom ohled na ně se zachováním terasy se mine účinkem. Ale jak píšete máte na rozhodnutí 8 let.

doplněno 08.04.16 09:27:

O zastavění terasy místností nebyla z Vaší strany řeč, to jsem popletl, chcete jí zastřešit, což vyřeší dost problémů, jak se zatékáním, pak nebudou vadit některé proti, které jsem v článku zmínil *jasne*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.04.16 15:38

Děkuji vážený pane Petri za TOLIK vašeho času a energie, kterou jste mi věnoval! VELMI SI TOHO VÁŽÍM ) )

Už to začíná být na mě moc technicky náročné, ale jak bude mít můj muž čas, pořádně si vaše uvedené nápady projde, Mě osobně se moc líbí nějaký ten modifikovaný asfalt.pás. Koukala jsem se, že vyrábějí jakési folie např. Fatrafol, jenže to asi není nejlevnější záležitost. Ještě jednou VELKÉ DÍÍÍÍKY!

Datum: 09.04.16 19:11

Fatrafol 810 V, 1,5 mm (silná), široká 2050 mm, světle šedá stojí 183,00 Kč/m2. Spojuje se svařováním. Musí se to kotvit, speciálními kotvícími prvky, kvůli rozměrovým změnám a větru. V podstatě je to podobné jako PVC v bytech. Mají tuším sedm barevných odstínů. Pokud tam není moc detailů, jako jsou prostupy, nebo různé odskoky, může to udělat i šikovný řemeslník. Jako podklad proti nerovnosti se pod, používá geotextilie, ale tam je cena zanedbatelná, do 20,00 Kč/m2 .

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.