Technický líh nebo benzín na plast?

Od: Datum: 01.04.16 19:08 odpovědí: 10 změna: 03.04.16 10:09

Zdravím

K odmaštění venkovního plastu je vhodnější technický líh či technický benzín?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.04.16 19:28

Dobrý den, mohlo by to být jedno, protože k odmaštění lze použít obojí. Ovšem, bylo by dobré vyzkoušet to na nějakém vzorku nebo malém kousku toho plastu, jestli se plast nějak nepoškozuje - nesprávné odmašťovadlo může plast naleptat.

Takže, vyzkoušet a povrch plastu hned zkontrolovat. Zdravím!

doplněno 01.04.16 21:43:

harley - tak zde uveďte přesný typ plastu, který má být odmaštěn - nejlépe přímo jeho složení či chemický vzorec. Nějaký chemik Vám potom odpoví zcela přesně.

Ohodnoceno: 0x

Od: isteron
Datum: 01.04.16 19:39

Lieh by som nedoporučoval. Môže rozleptať určité druhy plastov. Na čistenie skôr by som doporučil benzín. Napr. v osobnom aute sa mi nestalo, že by benzín leptal. Napríklad kinofilmy som pred skenovaním čistil benzínom a nič sa mu nestalo. Doporučil by som na malej vzorke toho - ktorého materiálu vopred vyskúšať, čo to spraví.

Od: harley
Datum: 01.04.16 19:57

To jsou pěkné odpovědi (ale to jsem věděl také ) ale nechce se mi zbytečně kupovat oba dva přípravky , proto se ptám kdo s tím má zkušenost , jestli bezín nebo líh?

Datum: 01.04.16 23:53

Zlobíte se zbytečně. Jak bylo zmíněno, je potřeba to vyzkoušet. Problém není jen v druhu plastu. Pod označení "líh" se toho totiž vejde hodně. Pro technické účely se používá líh denaturovaný, tedy líh zbavený poživatelnosti přidáním nějaké příměsi. A v tom je právě problém. Jako denaturační činidlo se krom benzínu používá třeba taky aceton nebo MEK, což jsou rozpouštědla, která se spoustou plastů zatočí. Problém by neměl nastat u čistého lihu určeného pro lékařské či potravinářské účely (jen ta cena), ale plast nesmí být lakovaný (tady mám špatné zkušenosti). S benzínem nebude problém ve smyslu naleptání plastu, které hrozí u denaturovaného lihu, ale záleží, co se od "odmaštění" čeká. Např. pro lepení nemusí být odmaštění technickým benzínem dostačující.

Takže to není o tom vybrat A nebo B

Ohodnoceno: 2x

Od: isteron
Datum: 03.04.16 10:09

Už som odpovedal. Ale jedno, aj druhé sa v domácnosti zíde. Lebo čo je doma, to sa ráta.

Od: novisls
Datum: 02.04.16 12:15

Na pitomou otázku zkrátka nebude nic lepšího než zase pitomá odpověď.

Napište jaký materiál chcete odmastit, nebo to vezměte vodou s nějakým tenzidem (třeba mýdlo) pokud se nechcete obtěžovat s tím, že byste napsal co je to za "plast".

Datum: 02.04.16 13:18

Výrobky z plastu pro exteriér jsou většinou vyrobeny z PVC,nebo aplikací.Lze je čistit i odmašťovat všemi rozpouštědly,kromě chlorovaných uhlovodíků.(trichlormetan,tetrachlormetan,metylenchlorid.)

JABRAKA

Datum: 02.04.16 13:47

Takový nesmysl jste vygooglil kde? PVCčko spolehlivě zlikviduje: aceton, xylen, toluen, terpentin, totéž tedy udělá C6000, C6005, C6006 a řada dalších. Na PVC jedině isopropylalkohol, pomerančový olej, methanol, opatrně ethanol ("technický líh") nebo prostě mýdlovou vodu!

Datum: 02.04.16 22:16

Takový nesmysl.Podle mých znalostí se PVC rozpouští pouze v cyklohexanonu,tetrahydrofuranu a podobných substancích.Ostatní jmenovaná rozpouštědla mohou pvc po dobu dlouhé expůozice nabotnat.Čistit na něm je možno všemi tebou uvedenými ředidly.Povrch mohou poškodit lehce chlorované uhlovodíky.samozřejmě jiné je to s měkčeným PVC,tedy různými typy lina.

https://www.dek.cz/produkty/d…151080-tetrahydrofuran-1-litr

JABRAKA

Datum: 03.04.16 10:04

Hmm, já myslím, že se shodneme. Rozdíl je jen v tom, že mě vadí, že po čištění bude povrch PVC (přesněji řečeno uPVC) změklý a dost možná i poškozený pokud budu čistit důkladněji a Vám to prostě nevadí. V takovém případě je samozřejmě k čištění "vhodné" jakékoliv ředidlo...

Za informacemi z posledního příspěvku si ale stojím. Zkuste si např. PVC potrubím čerpat ředidlo, za chvíli poteče ledatak po zemi.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.