Přívod vzduchu pro krbová kamna

Od: Datum: 30.03.16 06:21 odpovědí: 3 změna: 30.03.16 15:04

Budu měnit dřevěnná okna za plastová. Jak mám zajistit aby měla krbová kamna dostatečný přívod vzduchu. Přece nebudu mít i za velkých mrazů otevřená okna na mikroventilaci. Z technických důvodů není možný ani externí přívod. Uvažoval jsem o Solar venti, ale není mi jasné kudy by čerstvý vzduch vytlačoval starý, když bude mikro ventilace zavřená.

Díky moc za tipy.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.03.16 08:55
avatar
Hořením se spaluje kyslík. Vzniklé spaliny unikají většinou komínem.
V místnosti vzniká podtlak. Přes netěsnosti oken, dveří a pod. vniká do místnosti vzduch čerstvý.
Pokud vše utěsníte,bude špatně hořet, špatně spalovat, vznikat oxid uhelnatý, bolet hlava, případně už nebude bolet nic.
Vzduch do místnosti, resp. do jiných místností dovést musíte.
I teď např. vniká přes vývod digestoře, pokud máte, nebo větrání WC.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: janm*
Datum: 30.03.16 10:29

Možná by stálo za to s konečným řešením počkat a vyzkoušet napřed prakticky, známý má novostavbu a přípravu na přívod ex. vzduchu ke krbové vložce, tu však z finančních důvodů zatím nahradili levnými krbovými kamny bez ext. přívodu vzduchu a "vyzkoušeli" kupodivu funguje i bez ext. přívodu vzduchu, nová okna a dveře nejsou zkrátka na sto procent těsná a zřejmě i vzhledem k jejich počtu tyto "mikronetěsnosti"v součtu stačí k tomu, aby již min. druhou nebo třetí sezonu kamna bez problému používali.

Pokud těsná okna a dveře dávají opravdu málo vzduchu poznáte v podstatě téměř okamžitě tedy bez případných pozdějších rizik a to tak že zatopíte, jestliže kamna netáhnou a je vůbec problém v nich oheň udržet, navíc masivně kouří do místnosti s každým otevřením dvířek, znamená to, že je s tím třeba něco dělat, jinak to ani nejde zkrátka vás to donutí, v opačném případě (táhnou dobře) se toho moc podnikat nemusí. Co se týká otravy CO, nebo i hromadění CO2, pak v tomto jsou daleko záludnější plynové spotřebiče s přívodem vzduchu z interiéru tam totiž není hned patrné "špatné hoření" a není tendence k "uhasínání" jako v případě tuh. paliv, tuhé palivo totiž potřebuje k hoření v kamnech opravdu alespoň minimální tah, který ale nedosáhne je-li v místnosti podtlak, samotné množství vzduchu v místnosti bez komínového tahu nestačí k tomu aby vám kamna dobře hořela naproti tomu plynu stačí velmi málo a hoří dobře i bez tahu proto je to u plynových spotřebičů daleko nebezpečnější a případů otrav např. od karmy v koupelně bylo dost.

Co se týká mikroventilace, může být že k dostatečné funkci kamen "chybí" jen něco málo vzduchu (zbytek mohou bez problému pokrýt i "netěsnosti" nic není totiž 100%, snad vyjma pasivních domů kde se dělá zkouška na vzduchotěsnost) pak stačí mít např. i jen jedno okno na mikrovent. "v nějaké vzdálenější části domku". Někteří výrobci kamen např. Thorma (dříve tradiční Fil´akovo) doporučují v případě velmi těsných oken "vyjmout" (alespoň u jednoho okna) jen část těsnění okna v horní části aby i při uzavřeném okně byl možný jistý malý prostup vzduchu do místnosti.


doplněno 30.03.16 10:41:

Ona ta netěsnost starých oken nebo i mikroventilace nových oken má byť je "škvíra" stále stejná i svou "samoregulaci", když se totiž kamna dobře rozhoří a dávají větší výkon zvyšuje se tah komínu a kamna si přez "netěsnost" přisají více vzduchu ale zároveň toto vykompenzují svým vyšším výkonem, (místnost se více ohřívá než chladí) naopak ve fázi kdy palivo odhoří na žhavé tzv. "stáložárné" se sníží teplota spalin odcházejících do komína výkon kamen poklesne ale zároveň klesne i tah komína tudíž je přez ty samé netěsnosti přisáváno daleko menší množství vzduchu do interiéru čili kamna mají sice nižší výkon ale zase místnost se méně chladí protože se přisává méně vzduchu z venku vlivem nižšího komínového tahu, proto to dříve fungovalo celkem dobře i bez exter. přívodu vzduchu ke kamnům, navíc odpadá nutnost "krátkého a intenzivního větrání" protože kamna pracují jako "jednoduchá" rekuperace, čili za celou topnou sezonu nemusím nárazově větrat což je nepříjemné za to mám stále dobře vytopeno a příjemný nezatuchlý vzduch :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jendad
Datum: 30.03.16 15:04

Tak to chybějící těsnění v okně mohu potvrdit . Před lety jsem koupil v bau- bau okna na chajdu a neměli mikroventilaci . Ale chyběli jim v horním rámu na okně cca 10cm těsnění . Měl jsem z toho obavy , ale žádné nafukování záclon se nekoná.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.