Renovace jádra

Od: Datum: 29.03.16 18:58 odpovědí: 5 změna: 30.03.16 12:28

Zdravím.Chceme vyměnit stávající dveře na panelákovém bytovém jádru,ale na jádru nejsou klasické futra,jen hliníkové olištování.viz foto.Bourat jádro nechceme.Neřešil někdo také tento problém.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.03.16 19:15

Řešil jsem to kompletní rekonstrukcí jádra, ale rozměr dveří zůstal původní a bylo nutné dveře a obložky řešit atipem, tedy zadáním zakázky firmě, která vyrábí dveře a obložky. Pochopitelně ta sranda něco stála (2000 Kč navíc za atip). Nyní otvor dveří činí asi 56 cm.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.16 20:54

Taktéž jsem to řešil kvůli zničeným dvěřím a faktem je, že to nějak standardizovaně řešit nelze. Umakartová stěna je příliš úzká na jakoukoliv obložkou zárubeň.

Řešil jsem to nakonec tak, že jsem koupil 60ky dveře, odstranit hliníkové lišty a otvor rozměrově upravil (cca 3cm na šířku a výšku).Následně jsem lišty vrátil zpět a přidělal nové panty.

Každopádně chce to fantazii a manuální zručnost. Pokud chcete, můžu sem dát fotky.


doplněno 30.03.16 12:26:

Dopředu upozorňuji, že jsem tyto úpravy dělal, protože jsem neměl jinou možnost a rekonstruovat celé jádro se mi aktuálně nechtělo. Vše je vymyšleno tak, aby to bylo efektivní a levné. Celé to vyšlo materiálově (dveře, kování, panty atd) na cca 1200Kč.

Nejdříve je nutné odstranit staré dveře, zakončovací lišty a demontovat staré panty. Následně zaměříte nový otvor dle nových dveří a s ohledem například na vypínač. Nejzásadnější část, otvor nesmí být příliš velký ani těsný (pozor na tloušťku lišt, které tam pak zase budete vracet). Rovněž je už dopředu vhodné namyslet, kam budete instalovat nové panty (musí tam být dřevěná výztuha). V mém případě jsem musel umístit panty docela daleko od dveří, protože na místě, kde by je bylo ideální umístit, byl spoj umakartových desek. Na funkci to ale vliv nemá.

Panty jsou zakoupené klasicky v hobby marketu s metrickým závitem. Aby je bylo možné umístit do dřeva, tak je nutné koupit kovovou kotvu s metrickým závitem ( http://tekute-a-chemicke-kotvy.heureka.cz/mosazna-kotva-m8-10x30mm-tom8-friulsider-325/).

Následně nový otvor po zaměření vyříznete ideálně přímočarou pilou. Otvor bude nutné zvětšovat jak do šířky tak to výšky. Otvor se zvětšuje jen o pár cm, takže pokud budete mít štěstí, pak Vám tam zůstane i část dřevěné výztuhy. Mě na boku nezůstala (řezal jsem už do polystyrénu), takže jsem následně odřezek zbavil umakartu a očištěnou dřevěnou výztuhu jsem následně zpátky vlepil chemoprenem do umakartu místo polystyrénu, který jsem na hloubku výztuhy odstranil. Tím stěnu zpevníte.

Nyní zkusíte dveře zkusmo, zda sedí do otvoru a zaměříte západku zámku a v daném místě vyberete dřevěnou výztuhu tak, aby bylo možné dveře zavírat.

Následně stačí našroubovat zpět hliníkové zakončovací lišty, Vzhledem k tomu, že je otvor větší, tak budou krátké (viz fotka). Já to nechal být, protože jsem to měl jako nouzovou opravu, ale jde si s tím vyhrát a udělat to lépe. V místě západky zámku je vhodné přišroubovat krycí lištu (foto), kterou lze rovněž za pár korun koupit.

No a nyní opět přiložíte dveře k otvoru, jakoby je zavřete, a zaměříte přesné místo děr pro panty. Vyvrtáte, našroubujete, dveře nasadíte a je hotovo.

Popis je dlouhý, ale v reálu se to dá zvládnout tak za dvě tři hodinky práce, záleží na šikovnosti. Vzhledem k tomu, že prakticky není od těchto úprav návratu, tak zde více než kdy jindy platí, dvakrát měř, jednou řež. ;)


doplněno 30.03.16 12:30:

Odkaz na kotvu nefunguje, tak zde znovu. http://zkraceno.cz/enrzvt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blod®
Datum: 30.03.16 05:56

budu rád když sem dáte foto,alspoň se budu inspirovat

Datum: 30.03.16 10:20
avatar
Ja to na starým bytě řešil obložkama který mi udělal truhlář na míru a posuvnejma dveřma
A ty dveře co mi zbyly tak sem dodělal panty a zavřel s nima wc
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.03.16 12:28

A zde ještě detail krátké lišty. Nějak jsem to zásadně neřešil, ale lze to samozřejmě řešit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.