Přímotop nebo plynový kotel?

Od: Datum: 29.03.16 11:43 odpovědí: 37 změna: 07.04.16 02:21

Dobrý den,

​plánujeme si postavit domeček (nízkoenergetický - dnes se už asi těžko něco jiného sežene). Váháme ale nad typem vytápění domu. Až do nedávna jsem považoval za nejlevnější způsob vytápění dřevo, hnědé uhlí, případně ještě z těch komfortnějších plyn. Elektřinu jsem chápal jako nejhorší možný způsob vůbec... Divil jsem se lidem, kteří si něco takového vůbec mohou dát do domu. Zjistil jsem si, že u novostavby se připlácí za rozvody vody vč. radiátorů kolem 100 000 + kotel (20 - 60 tis).

A tak jsem zapátral a zjistil, že sice vytápění přímotopy je skoro JEDNOU TAK DRAŽŠÍ než topení plynem, ale po započtení ceny pořízení klasického radiátorového systému s kotlem a přípojkami (plyn) by trvalo skoro 15 let, než by se teprve vyrovnala cena za pořízení. Navíc s topením na elektriku v RD se udělí výhodnější tarif elektřiny. A tak jsem se ohradil, že to je sice hezké, ale pořád i s tarifem to vychází dráž, jenže už jsem nepočítal s tím, že tarif se týká VŠECH elektrických spotřebičů v domě (ohřev vody, lednice, pračka, myčka, svícení a další spotřebiče el. energie)
Z toho vyplývá, že sice za samotné topení zaplatím jednou tolik, ale ušetřím na opravách (výměna) kotle, rozvodů tepla (roury a radiátory) a na veškeré další spotřebě el. energie v domě, která topení na plyn hravě předežene.

Chtěl bych se tedy zeptat někoho, kdo tomu rozumí, nebo je přímo vlastníkem topení na elektriku, jaká je tedy skutečnost?

Za odpovědi velice děkuji...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.03.16 11:47
avatar

elektrické přímotopy bych nedával. Pokud budete mít nízkoenergetický dům, tak bych neváhal a instaloval teplovodní rozvod s plynovým nebo elektrickým kotlem. Pořizovací cena sice vyšší ale provozní cena bude nižžší než u přímotopů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 29.03.16 12:58

Jak to? Jestliže elektrickou energii kWh měníte v teplo, je přeci jedno, jestli ohřívám vodu, nebo vzduch přímo. U potrubí s radiátory/podlahovým topením je výhoda v jisté dynamice (kotel přestane topit a ohřátá voda déle vychládá). Přímotop přestane topit a za chvilku vychladne...

Datum: 29.03.16 13:05
avatar

elektrokotel vám nespotřebuje tolik energie jako když budete mít v každé místnosti např. 2kW přímotop. Elektrokotel vodu nahřeje a pak jí už jen doohřívá. V ideálním případě může jet klidně i na 1,5kW a topí vám celý barák. Nové moderní kotle už tak fungují.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.16 13:08
Zajímavá teorie... A co se stane s teplem navíc, které vyrobí přímotopy? Jen tak zmizí?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 29.03.16 13:34

Právě, ne jde tam určitě pouze o pohodlí (dynamiku tepla). Příklad: chodíte spát ve 22:00
​Kotel budete mít nastavený, aby vypnul ve 20:00, protože do 22:00 Vám budou radiátory vychládat, ráno ale když spustí, bude muset ohřát celý systém vody, než vám začnou hřát radiátory. To je obrovský nárůst energie, a pak jak pán píše bude už teplotu jen udržovat.
Přímotop budete muset mít nastavený do 22:00, protože když vypne, rychle vychladne (zase spouští a vypíná podle potřeby, aby se udržovala teplota v místnosti). Ráno pak spustí stejně jako kotel, ale topit bude oproti kotli téměř okamžitě, není tam žádná prodleva (neohřívá vodu v soustavě)
Energie použitá na vytopení domu je ale v obou případech stejná, jak ​již bylo napsáno, energie nikam nezmizí, zůstane v oběktu v podobě tepla...

Datum: 29.03.16 11:59

Dávat do novostavby přímotopy je nesmysl jak ekonomický, tak technický. Teď vidíte ušetřených 160k Kč, ale ta cena elektřiny taky nebude stále stejná, takže nelze spočítat, co bude za 15 let. Ani vy nevíte, jak na to s financemi budete během následujícíh let, takže ekonomicky je vždy výhodnější vytvářet takové řešení, aby Vaše následné měsíční náklady byly co nejnižší.


doplněno 29.03.16 12:04:

@suzymon: Vy to nemáte tak jak chce tazatel. Máte elektrický kotel, ale to není přímotop. Je velmi zásadní rozdíl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 29.03.16 12:55

Ano a právě o dlouhodobé řešení se mi jedná, sice zaplatím více za topení, ale celkem budu mít celoroční náklady nižší, než ten co má topení právě na zmiňovaný plyn. Ta pořizovací cena je jen další bonus, ale ne hlavní důvod. Potřebuji ale někoho kdo má dům takto zařízený. Zdůrazňuji, že ještě dva dny zpátky jsem byl zastáncem plynu... Ale čísla hrají jasně proti... Potřebuji praxi... někoho, kdo mi to potvrdí, nebo vyvrátí.

Datum: 29.03.16 12:00
avatar

Já to mám přesně tak jak to popisujete. Všechno na elektriku, levný proud na 20 hodin. Elektrokotel Protherm, radiátory. Počáteční investici už si nepamatuji, ale asi tak 70 tisíc se vším všudy. Tedy rozvody potrubí, instalace a tak. Už je to víc jak deset let. Pohodlí naprosté. Prostě stačí zmáčknout knoflík. Jediný problém jsem měla s tím kotlem, protože mi nikdo nevysvětlil jak to funguje. Ti topenáři byli spíše instalatéři, takže všechno nainstalovali, ale v provozu se moc nevyznali. Až daleko později jsem zjistila, vlastně až tento rok, že všechny problémy co jsem s kotlem měla byly způsobené špatným natlakováním kotle. A věřte tomu nebo ne, ale pomohla mi v tom žena a z této poradny. Řekla mi, na kolik mám kotel natlakovat, já to udělala a letos poprvé mi kotel pracoval naprosto bez problémů celou zimu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.16 12:16
avatar

Tak to určitě není, stále se vyplatí plyn, když ho máte u baráku, nebo zlepšit izolaci baráku na pasiv a pak elektrika.

Kolik spotřebujete % energie na ohřev vody a topení?

Stačí si dojít s dokumenty o domku na http://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS

zdarma pomůžou s odborným výpočtem.


doplněno 29.03.16 21:04:

mtane,

jděte do poradny, vše spočítají. Jen sdělím postřehy ze života. Kdo má přístup k plynu, volí plynové topení. Elektriku jen na pasivní barák. Asi před půl rokem na české televizi probíhal pořad, kde byly i tabulky pro vytápění různým palivem, včetně nákladů na pořízení a provoz.

Elektrika vyšla a bude vycházet nejdráže. Proto není nejčastější vytápění elektrikou..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 29.03.16 13:02

Jak jsem zmiňoval, budeme teprve stavět, takže nemám představu o reálné spotřebě. Vše vyčítám z tabulek. Nicméně topí se většinou od září / října do dubna / května. Vodu ohříváte celoročně = 4. členná rodina spotřebuje celkem hodně teplé vody...

Od: paw®
Datum: 29.03.16 12:23
Jak pise @mytrix. Je lepsi mit topeni nezavisle na zdroji. Takze za me teplovodni topeni (jedno jestli podlahovka nebo radiatory) a k tomu bud elektrokotel nebo automat na uhli nebo na plyn. Nekde jsem vycetl, ze kW elektriky stoji 2.3Kc, plynu 1.6Kc a z uhli cca,0.7Kc. Jenze je to bez porizovacich nakladu a dalsich veci.
doplněno 30.03.16 16:16:

Dporucim jeste k precteni nasledujici od strany 16.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.16 12:38
Dnes vám stavební úřad nepovolí vytápění pouze přímotopy, ale budete muset udělat i krb nebo jiný zdroj tepla který bude mít menší nároky na primární energii.
Takže za mě zlepšit izolaci domu (dostat se někam k 3-4kw) a pak teplovodni podlahovku/radiátory a celé to živit levným tc vzduch-voda
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 29.03.16 13:14

Děkuji za Vaše reakce, ale smysl otázky byl, jestli je pravda, že elektrické přímotopy jsou úspornější (při propočtu na celoroční energie domu) než topení na plyn - dřevo, koks, nebo uhlí - na nic takového topit v budoucnu trvale nehodlám. Určitě budu ten typ, který otočí kolečkem na zdi a o nic se nestará (jezdili jsme na probírky, a nechali si vozit dřevo z pily, když jsem byl malý, vím o co jde a je na každém, jestli to považuje za výhodnější - cenově určitě, ale poměr toho, kolik do toho investujete vlastního času, sil a zdraví, raději budu s rodinou hrát nějakou stolní hru v teple u stolu, než abych někde řezal dřevo do kotle, někomu nic jiného třeba nezbývá, ale to už bych měnil téma)
​Jde mi o to aby mi někdo potvrdil, nebo vyvrátil mnou zjištěné informace, kterým já sám nevěřím... Ale pokud je to pravda, byl bych sám proti sobě, abych platil víc než je třeba. (Jinak stoupají ceny celkově, ne jen elektřiny. I ceny plynu rostou)

Od: paw®
Datum: 29.03.16 13:31
Odpoved na vas dotaz je ten, ze primotopy se oplati pri tepelne ztrate domku do 4 kW. Pak uz plan nebo TC.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hk
Datum: 29.03.16 13:15

Za mě, a to bez ohledu na pořizovací cenu, jedině plynový kotel a klasické topné radiátory. A pokud už uvažujete o experimentech s přímotopy a jiné nesmysly, pak si alespoň pči stavbě natáhněte po baráku trubky na radiátory. Znám i lidi, co blbly s podlahovým topením a nemají jediný radiátor v domě. Dnes litují, že podlehly reklamě a nezkombinovali oba způsoby vytápění (podlaha + radiátor).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 29.03.16 13:43

Děkuji, ale uveďte prosím proč plyn, když mi vychází dráž? Jsem otevřený ke všem řešením, nechtěl bych jen dopadnout jako ukázkový starosmýšlející Čech, který ještě v dnešní době věří na to, že auto na naftu má levnější provoz než to na benzín, nebo že zateplit bytovku je výhodné, to že v případě vozidel se investice vrátí po 20 letech a v případě zateplení bytovky po 3 generacích si už nikdo na papír nehodí a nespočítá...

Od: hk
Datum: 29.03.16 14:32

Plynový kotel je komfortní, je z něj rychle teplo atd.. na radiátoru se dá sušit prádlo, nastavím teplotu jakou chci. Přímotop beru jako řešení pro holobyt a na chvíli, případně na chatu, kde jsem párkrát na podzim a na jaře, když je zima.

Mimochodem - lidé si kupují naftové auto pro ten motor, který má jiné výkonové vlastnosti než benzinový (ne že by za naftu ušetřili), zateplují domy, aby si v zimě mohli vytopit na teplotu, kterou chtějí a v létě jim třeba zdi nesálali teplem.

Myslím, že uvažujete jinak než já. Chcetet stavět nízkoenergetický domek? Co je na domku nízkoenergetické ve vašem pojetí? Neberte to špatně, jen se ptám?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 29.03.16 15:45

Doma máme plynový kotel, vím, jak funguje, znovu opakuji, že jsem zastáncem plynu, ale zjistil jsem, že výhodnější je přímotop, tak se prosím se mnou nikdo nedohadujte, jako bych se zde snažil přímotopy prosadit a obhájit, chci jen vědět jak to je.
A na to mimochoden: Nezlobte se na mě, ale kohokoliv se zeptám, proč si kupoval naftu, jeho první odpovědí je, aby ušetřil a je jedno, jaké věkové skupiny se ptáte. Co se výkonu týče, nafta vám jede pouze při nižších otáčkách, vše ostatní obstarává turbo. Jediné, co bych bral jako argument je mnohanásobná výdrž motoru oproti benzínovému, jenže kdo si v dnešním výběru koupí vozidlo do 0,5 mil. aby na něm najel milion kilometrů. Motor to vydrží, ale z praxe vím, že takoví lidé na autě obmění skoro všechno okolo. K čemu je vám velká výdrž motoru, když vám zbytek auta odpadne ;) .
Domy zateplují výhradně kvůli úspoře, která se vrátí v průměrně velkém paneláku zhruba po 80 letech (BEZ započítání údržby) Spočítáno, není to tak dávno, co se měla zateplovat i bytovka, ve které bydlíme. - Zrušeno

Od: jenda2
Datum: 29.03.16 17:49

Přímotop nemá tepelnou setrvačnost a po vypnutí je během krátké doby chladno.

Já si kupoval Superba v naftě proto, že chod motoru a tah mi max. vyhovuje, což benzínový motor nedokáže. Spotřeba je rovněž super. V benzínu jsem měl Octávii a nic moc. Ty otáčky při 100 km rychlosti na 5. stupeň ...

Zateplování zvenku izolací 20cm a více je naprostá blbost, tepelný prostup od 10 cm je téměř neměnný a je to doloženo i na době návratnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.16 14:53
avatar
Je to vsechno teorie. Jde hlavne o system jakych primotopu , v dnesni dobe existuje xy primotopu. Akumulacni kamna. Primotopy s cihlama , ktere jeste po vypnuti hrejou.
Neb v pripade sazby primotopu , kdy jsou primotopy po prepnuti na VT mimo provoz. Vznikne jiz za par desitek minut pocit chladu v mistnosti. Ja mel primotopy v bytovce , zateplene , plast. okna , ale prizemi. Chladne steny s primotopama zadna vyhra. Protopene + spotreba el. bylo pres 50tisic rocne. V mistnosti 22°C , 3+1 ...
Nekteri predelavali tyto primotopy na el kotel. Kotel po nahrati jiz bezi na nizsi vykon. Ktomu misto v aby barak jel na 10kW pojede kotel ve vetsi mire na 3kW nebo pak v mensim vykonu na 1,5Kw. A rozhodne je nevyslo vybudovani a rozvod topeni na 100k kc.
Nejvetsi nevyhoda je zdrazovani elektriny a sazba za velky jistic.
Vyhoda je , ze nebudete resit zda svitit ledkama za 5W nebo zarovkou za 50W. Neb techto par W se ztrati v porovnani s protopenyma MW...
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.03.16 15:07

Mám 3 byty v rámci jednoho domu 65 m2, nezatepleno, stejná plocha, vše na elektriku (jednoduchost, nízké investiční náklady, perfektní měřitelnost pomocí podružných elektroměrů), ale strategicky do budoucna půjdu v rámci modernizace určitě do plynu ( kondenzační kotel) a nějaké inteligentní regulace...

pro ilustraci čísla, měsíční náklady za leden 2016

leden, náklady na el. topení + ohřev TUV elektrikou, sazba PRE Komfort
byt 1, šetřiví
spotřeba kWh NT spotřeba kWh VT cena spotřeby NT v měsíci cena spotřeby VT v měsíci součet NT+VT 1/4 fix náklady PRE celková cena
1173 21 2 506,70 Kč 53,21 Kč 2 559,92 Kč 100,25 Kč 2 660,17 Kč

byt 2, celkem šetřiví + kombinace s krbem, víkendové topení v krbu na dřevo
spotřeba kWh NT spotřeba kWh VT cena spotřeby NT v měsíci cena spotřeby VT v měsíci součet NT+VT plus 1/4 fix náklady PRE celková cena
758 29 1 619,85 Kč 73,49 Kč 1 693,33 Kč 100,25 Kč 1 793,58 Kč

byt 3, rozmarní, teplomilní, bez krbu
spotřeba kWh NT spotřeba kWh VT cena spotřeby NT v měsíci cena spotřeby VT v měsíci součet NT+VT 1/4 fix náklady PRE TOTAL SUMA
2007 34 4 288,96 Kč 86,16 Kč 4 375,12 Kč 100,25 Kč 4 475,37 Kč

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jendad
Datum: 29.03.16 15:11

Vše záleží , jak máte zateplený dum a jak velký . Pokud budete mít do 100m2 dá se ještě s elektřinou počítat . Ale pokud chcete 150 až 200m2 tak se dostáváte s tepelnou ztrátou nad 6kw a tak tu energii si zaplatíte

Mužete to třeba vyřešit že uděláte hlavní místnost a tam dáte třeba kanadské kamna http://www.kamnakrbyok.cz/kanadska-kamna Je na internetu hodně diskusí o nich. Spotřeby dřeva se bát nemusíte Tam už se vejdete do 5 až 8m3 (zase záleží na vytápěném prostoru a jak chcete mít teplo)

Možnost je taky dát do hlavního prostoru klimatizaci http://aukro.cz/sritr-tepelne…-fh35ve-cop5-i6025157658.html Tam už vám z 1kw udělá pruměrně 3kw a to se vcelku rychle vrátí. Diskusí je taky dost jen hledat

http://forum.tzb-info.cz/1025…epelne-cerpadlo-vzduch-vzduch

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mtan
Datum: 29.03.16 15:58

Brázdil jsem internetem a přikládám odkaz:
http://vytapeni.tzb-info.cz/t…-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

Od: valek
Datum: 29.03.16 15:52

Popíšu co mám já.Mám přímotopy ,dům 1+3,koupelna,chodba a podkroví 3x3(tam se topí jen pro návštěvy,jinak proti zámrzu)V obýváku mám sálavé 2x1kw,jinde obyčejné přímotopy,dohromady 7,5kw.Dům je nezateplen,50 roků starý.Elektrický boiler i kamna,zálohu platím 3300kč a vždy nám vrací .Kdyby nevypínaly denně 4 hod.tak to nemá chybu.Ale musí se o to starat,to znamená před spaním ubrat,ráno přidat.Jsme již starší a instalace vyšla na před 20 léty na 18 tisíc od firmy.Při jakékoliv jiné formě topení by se nám to nikdy nevrátilo.Sděluji pouze to co mám já,nikomu nevnucuju,ale neměnil bych.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 29.03.16 16:05

Děkuji, další dobrá odpověď někoho, kdo přímo topí elektřinou...
Jde mi o fakta, zkušenosti, ale i o názory. Moje drahá tchýně s tchánem také vlastní elektrický kotel, také se jim vyplácí, mají ale novodobý dům, zateplený. Průměrně jim měsičně vychází elektřina na 3000 - 3200, ale nic jiného krom vody neplatí, mají v tom i ohřev vody, vaří na elektriku, prostě nic jiného v tom není...

Od: mtan
Datum: 29.03.16 16:08

Ještě doplním, že musí existovat nějaká centrální stanice, která vám přímotopy ty 4 hodiny utlumí a ohlídá, aby netopily. U kotlů je to řídící jednotka na zdi (krabička), u přímotopů je to to samé, pouze si hlídá přímotopy signálem, na dálku...

Datum: 29.03.16 16:35

signál HDO spíná cívku nějakého stykače/relé, a stykači je úplně jedno, zda spíná a odepíná podle sazby vysokého a nízkého tarifu přímotop na stěně pokoje (resp. okruh kabelu, na který jsou navěšeny přímotopy), nebo zda spíná "teplovodní kotlík někde dole v suterénu", kde odporové patrony nahřívají vodu, kterou pak čerpadlo vyhání trubkama do radiátorů v domě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.16 16:25
avatar

Jen otázka. Byl jste někdy dlouhodoběji na návštěvě u někoho, kdo má jen přímotopy?
Já ano a bylo tam příjemně do té doby, než termostat vypnul přímotopy. Pak byl přímotop v mžiku studený a pocitově (na teploměrech výkyv není, chvilku trvá než zareaguje) byla hned zima a nepříjemně u stěn.
Takže se střídaly cykly, kdy to bylo OK a kdy mi byla zima.
Toto do značné níry řeší teplovodní radiátory.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.03.16 17:38
avatar
ano , pocitove po vypnuti dochazi k zime. kdyz to jelo bylo mi teplo , po vypnuti zima.
Radeji akumulacni kamna.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.16 17:18
avatar

Kdyby spotřebovaná energie přímotopů byla stejná jako u elektrokotle s teplovodním rozvodem, proč si to vlastně lidi dělaj? Koupím přímotopy, který pověsím na zeď a vytápění je hotové? Nesmysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 30.03.16 21:32
Děkuji za názory, ale jen pár lidí pochopilo, jak je otázka položena. Je nepopíratelný fakt, že pokud spočítám pouze cenu za vytápění, vyjde mi levněji cokoliv jiného, než elektrika. Ta je totiž ve srovnání jednou tolik dražší. Mě ale zajímá, co je levnější, když se to promítne do celého roku a započítají se veškeré náklady. Nikdo tu už nepočítá s tím, že když má o polovinu levnější vytápění na plyn, že za ohřev vody a další zaplatí více, kvůli jinému tarifu na elektřinu...
Od: vilik
Datum: 31.03.16 09:42
Pochopil jsem vás dobře. Proto jako protiargument dávám například variantu ohřevu TUV plynem. Plný tarif elektřiny pak bude nevýhodný jen pro pár, předpokládám nových a úsporných, spotřebičů. Výhodou by mohl být slabší jistič.
Co se týká úspory za rozvody, uvažte, že jakýkoliv pozdější zásah do stavby je obvykle mnohem dražší a navíc bývá i neestetický a problematický. Proto vám ostatní radí si alespoň část připravit. To ale ušetřenou částku významně sníží. Sám jsem takto "ušetřil" na elektrických zásuvkách s tím, že po čase se úspora nekonala, naopak jsem prodělal. A navíc jsem musel všechno nově vymalovat:(.
Protože žádáte zhodnocení všech započitatelných nákladů, máte na jedné straně levnější teplo a TUV s plynem, ale dražší elektřinu, náklady na kotel a radiátory a revize. Na druhé straně dražší teplo a TUV, levnější ostatní elektřinu, náklady na přímotopy.
Cena energií v podstatě neklesá, na druhou stranu kotel či bojler také nemá neomezenou životnost. Variantu si libovolně můžete doplnit o tepelné čerpadlo a rekuperaci. Úsporu TUV můžete získat i pořízením solárního systému, nejlíp s nějakou dotací.
Upřímně, nevěřím tomu, že paušálně se vaše varianta vyplatí. Navíc neznám vaše nároky třeba na design, od toho se odvíjející i cenu zařízení. Je rozdíl radiátor standart Korado či atyp jiného výrobce třeba na strop a v barvách RAL. Také změna počtu lidí v domě může změnit situaci, buď děti v dospělosti odejdou, nebo můžete pár let ráno v koupelně potkávat cizího chlápka.
Co tím vlastně chci říct. Bez podrobných výpočtů, vycházejících z konkrétní stavby, počtu členů domácnosti a vašich zvyklostí, to bude jen takové plácání. Navíc se můžou kdykoliv změnit podmínky, buď s dodávkou energie či s jejím zdražením, viz debaty kolem elektřiny letos v zimě.
Udělal bych to tak, aby především v budoucnu byla spotřeba i opravy co nejmenší, i za cenu nynějších vyšších investic. Zvážil bych už výše navrhovaný pasiv. Stejně tak bych přemýšlel o lokalitě, kde budu stavět. Případné dojíždění do zaměstnání dvěma auty může být dražší než pozemek s vyšší cenou někde blíž.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mtan
Datum: 31.03.16 17:07

Děkuji za dobrou odpověď, v tomhle s Vámi souhlasím, zasahovat v budoucnu do hotové "na čisto udělané" stavby je nesmysl. Proti elektrice jde i fakt absence setrvačnosti tepla, která je u obyčejných radiátorů (Musely by se pořídit akumulačky). Pořizovací cena novostavby bude o 100 000 dražší za rozvody, čímž mi odpadá výhoda nižších počátečních investic, nemá tedy smysl pořizovat už elektrický kotel, jelikož výsledná úspora by již nebyla tak značná. Bude nejlepší zkombinovat vytápění plynem a ohřev vody udělat na elktriku = tarif Akumulace 8 a velké spotřebiče udělat na spínač NT.
​Děkuji za všechny názory a přeji hezký den...

 

Datum: 31.03.16 20:21

Proč ohřívat TUV elektřinou, která je 2x dražší než plyn, když se plynem bude topit?

To totiž nedává žádný smysl.


doplněno 07.04.16 09:50:

V případě zamýšleného tarifu D25 na ohřev TUV je tento výběr nesmysl, protože nízký tarif většinou běží 6h v hluboké noci a pak 2h během dne. Ale i kdyby byl přesně v dobu, kdy potřebuješ, tak ti úspora nikdy ani nevykompenzuje dražší ohřev vody elektřinou.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mtan
Datum: 07.04.16 02:21
Protože pak budu mít nárok na NT-akumulace, jelikož pračka, myčka, sušička a další žrouti el.en. se na plyn nevyrábí. Nakonec bylo rozhodnuto pro ele.kotel, do základů bude již při stavbě zabudován celkový systém rozvodů do radiátorů, takže v případě nějakého drastických zvýšení cen el.en. snadno vyměníme kotel a nerozkopeme kvůli tomu cely dům. Přítelkyně chce stejně vařit na elektrice a tak se nám už ani NT-akumulace nevyplatí. Už vidím jak se bude vařit jen když půjde noční proud. Krom toho máme práce tak, že bychom NT na vaření chytli minimálně, jen o víkendu, jenže u vytápění je NT téměř celodenní. Ze začátku jsem byl hodně proti elektrice, ale začínám zjišťovat, že bych platil paradoxně méně, než s levnějším vytápěním, ale menším výskytem NT...
Datum: 31.03.16 06:15

Samosebou, že je stejná. Fyzika je jen jedna.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 29.03.16 17:42

Jednoznačně plynový kotel a paralelně kamna s teplovodním výměníkem. Jsou to sice dva komíny ale jak to bude za čas s plynem je otázka. Dále by bylo velmi vhodné počítat s umístěním obou kotlů pod úroveň radiátorů. Tedy satížný systém. Vyhnete se problémům s přerušením dodávky elektřiny a tím rizika havárie kamen.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.