Utěsnění trubky (střešní držák antény)

Od: Datum: 26.03.16 18:22 odpovědí: 11 změna: 27.03.16 13:12

Ahoj,

potřebuju malou radu. Máme na střeše trubku která drží STA (asi jako v každé bytovce :) ) No jenže trubka je dlouhá a tak vede až doluke schodišti a je zadělaná do podlahy v chodbě, bohužel se na bytovce hodně šetřilo a tak dole soudruzi zapomněli udělat cosi aby voda která kondenzuje se vsakovala do podlahy. Tak a to je problem, naštěstí v trubce vedou kabely pouze v místě kde je střecha a podhled a výš :) a v těchto místech je docela velká díra pro možnost zalití nějakym gomovým materialem nebo něčím co by utěsnilo patu trubky a voda by se nevsakovala do zdiva. Zkoušel jsem googlit a mám asi trochu představuj, ale poraďte nesetkali jste se s něčím takovým? jak ste to řešili? V příloze na fotce je díra kterou by šlo trubku vylít. Jenže čím?

Děkuji všem za rady! :)

JendaSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.03.16 19:07
avatar

Ideální použití pro střešní tmel Soudal.Ovšem podle obrázku je celý problém nejasný.Především by na trubce v nadstřešní části měl být naletován plechový kužel tvořící stříšku .Tím se zabrání vnikání vody do střechy a zpod střechy unikání vlhkosti a snížení kondenzace par.Důležitá je správná konstrukce průniků kabelů.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.03.16 19:50
Vrchní část nad střechou je zakončena ohybem dolu. Tzn. Co se v dome odpaří a dostane se trubkou nahoru (do trubky) nad střechou zkondenzuje a stece po stěnách dolu a sakne do zdiva. Chci zabránit pouze saknuti a jediná možnost je do trubky nalit materiál ktery vespodu trubku utesni.
Datum: 27.03.16 00:12
avatar

Zdravím,
jestli jsem to z obrázků dobře pochopil, tak to jsou vlastně 2 pozinkované trubky - jedna (ta větší) slouží jako prostup a druhá - menší je vlastní stožár. Z obrázků ale není jasné, jestli to zakončení ohybem nad střechou je u stožáru nebo u prostupu.
Celkově ale to zakončení nad střechou obloukem nepovažuji za příliš vhodné, protože teplý vzduch z domu je trubkou odsáván nad střechu a místo aby se odvětral, je v oblouku vzduchový sifon (špunt) a ten brání odcházet vysrážené vlhkosti a tak pak jako kondenzát stéká opět dolů.
Vidím 2 možnosti řešení
1) odříznout oblouk a zakončení udělat stříškou (víčkem) a malou mezerou mezi víčkem a trubkou, aby to větralo a vlhkost šla komínovým efektem ven nad střechu - nevýhoda by byla, že se vám tím bude odsávat i telo z chodby
2) do mezery mezi trubky zespodu napěchovat třeba pomocí šroubováku trochu něčeho nesavého (skelná vata, kamenná vata) - tím omezíte vstup teplého vzduchu z domu do trubky. Nedoporučil bych třeba noviny - ty sají vlhkost a protože stejně to trochu v těch trubkách kondenzovat bude, noviny by tu vlhkost vsákly a održely a trubky by rezivěly. Ono časem budou rezivět ať už to zacpete čímkoli, ale než vyschnout noviny trvá déle než vychnutí vody z nesavé vaty.
Rozhodně bych nedoporučoval čímkoli trubky zalít, protože když budete někdy třeba potřebovat vyměnit ty kabely (nebo třeba přidat další), tak se u demontáže při zalití natvrdo zblázníte - místo pouhého vytažení budete ještě řešit ucpávku. Vím, o čem mluvím, byl jsem loni u jedné rekonstrukce, kde využili starý nepoužívaný komínový průduch na protažení kabelů a aby to pojistili, tak nakonec ten průduch zastříkli montážní pěnou *zed* Dostat ty kabely ven byl boj na několik hodin, protože nejdřív se musela prořezat (vyřezat) ta pěnová ucpávka, to když se povedlo, tak už stačilo jen zatahat...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.03.16 11:54
Jde o jednu trubku která jde z podlahy(3patra) az na střechu. Vylití myslím udělat dole jen špunt nějakým tekutým gumovým materiálem cca 2-3 cm žádné zliti az po vrch.
Datum: 27.03.16 12:26

Hlavně tam nic nestříkat(pěnu atd). Stejně jsou tam použity kabely pro vnitřní použití(PVC obal), takže zanedlouho je budete muset měnit.

Vem do ruky nějaký tvrdší igelit (já ho beru většinou z antény co montuji) a natlač ho do trubky. Ten to dostatečně uzavře a bezproblémů ho příště zase vyndáš.


doplněno 27.03.16 13:00:

Trubkou vedou kabely nad střechu. Ta je naříznuta pod střechou. Pod podhledem je už zase celistvá. (nebo blbě vidím?)

Ty máš problém, že trubka ti funguje jako komín, takže vysává teplejší vzduch nad zateplením, ten následně kondenzuje v trubce a kape ti dolu. Když narveš do trubky nad výřez zmačkaný igelit, tak zamezíš proudění vzduchu a přestane kondenzace uvnitř.

A nebo máš problém i s kondenzací vně trubky, ale tam pomůže jen zateplení trubky.


doplněno 27.03.16 13:05:

Musíš řešit příčinu a ne následky.

Pokuď do trubky narveš montážní pěnu, tak se s tou trubkou rozluč. Funguje totiž jako houba, takže nasaje všechnu vlhkost a trubka bude celoročně pod vodou. Co to s ní udělá za pár let si můžeš domyslet...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.03.16 12:48
Asi budu muset všechno vysvětlit znova. Trubkou dolu žádné kabely nejdou. Pouze voda která kondenzuje nad střechou stéká 3metrovym stozarem dolu kde není trubka ukončena ale pouze zabetonovana do podlahy a všechna voda se vsaka do zdi a tím opadává omítka.trubka v podhledu ma v sobě díru kterou bych rad nalil nějaký gumový materiál který se dole rozlije a utesni mi zdivo proti nasakani. Voda která zkondenzuje tak se následně trubkou vypari , ale nebude se vsakat. Nechci trubku zalit úplně pouze udělat špunt.2-3cm. Pořadí někdo čím to vylít? Igelit ani vata není řešení.
doplněno 27.03.16 12:52: Silikon je blbost ten se mi nerozleje. Zkušenosti nemám proto se ptam zda existuje něco čím by to šlo(asfalt, guma.. Něco jiného co nesakne vodu, je tekuté a truchu to ztvrdne a vytvoří špunt.nějaký konkrétní výrobek... Nejlépe v takovém obalu abych ho prostrcil dírou která je na obrázku, nalil a byl od toho pokoj. Chci to řešit ted na jaře případně v létě kdy to bude suché.
doplněno 27.03.16 12:54: Nebo tam mám striknout montážní pěnu? Jenže se bojím ze na tech 2,5 metrech se to někde chytí na stěnu a problém bude pokračovat...
Datum: 27.03.16 13:10
Přesně kvůli te pěně píšu , vim ze to je blbost. Chci udělat špunt který vodu nesaje. Voda se pres léto z trubky odpaří ale v zime kondenzuje a všechno nasaje podlaha. Samozřejmě igelit nacpat k těm kabelum mohu ale nevyřeší to kondenzaci a voda co teče dolu po stěnách stejně igelitem proteče.
Datum: 27.03.16 13:00
avatar

Pochopil jsem to tak, že tazatel potřebuje udělat špunt dole v té trubce. ne nahoře u otvoru. Napadá mě jen nějaká gumosfaltová izolace. rozehřát jí aby byla pěkně tekutá a nálít jí tam.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.03.16 13:04
Hurá! Konečně někdo pochopil. Ted už jen jestli existuje nejaky výrobek který koupim (případně naredim) naliji a hotovo.
Od: xaver
Datum: 27.03.16 13:10

Ale když udělá dole v trubce špunt tak tam bude stát v trubce nad špuntem voda. to je potřeba ucpat trubku tam kde vedou ty kabely, jak je psáno výšše. Zamezit komínovému efektu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.03.16 13:12
Ano, v zimě tam sice bude voda ale pres léto se to odpaří. Zacpat vrchní část mohu a následně to udělám ale chci pro jistotu zadelat i ten spodek.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.