Odchylky vodováhy

Od: Datum: 26.03.16 14:50 odpovědí: 14 změna: 27.03.16 14:47

Vážení, mám na vás dotaz. Možná je natolik primitivní, že si budete říkal, že jsem debil, ale jsem již značně demotivován neúspěchem, že mi to asi nemyslí. Dělám podlahu ve skladbě liapor 1-4 a na to OSB 22+15mm. Dal jsem i výšku od dveří kde bych chtěl skončit. Výšku jsem si promítl do rohu kde jsem chtěl začít. Položím rohovou desku srovnám do váhy (0,7m či kolik je ta malá) v obou směrech. Několikrát kontroluji váhu, pevnost průhyb(procházím se po desce a sleduji kde není dostatek písku). Dojedu celou řadu. Vše OK. začnu druhou řadu zase na šířku měřím malou váhou a váhou délky 1,5m. Udělám druhou řadu... kontroluju malou i střední váhou..je to OK...a nyní vemu 2,5m váhu a ejhle..někde mi to skočí o 1mm někde o 2mm. Přitom krátší váhy ukazují rovinnost. Když pak přizvednu tu 2,5m o 2mm tak na té nejraktší už jsem o 2mm nad...když bych to nasčítal na délku místnosti tak to uděla 5mm na 2,5m váze..rád bych to měl rovné... Je některá z vah vadná?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.03.16 14:57
avatar

Pokud si koupíš laserovou vodováhu,máš dobrý výsledek zajištěn-.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 26.03.16 15:03

Díky za tip, o tomhle jsem už uvažoval, ale nejsem si jistý zda investice do té váhy je pro mě zajímavá. Stále se mi jeví jako levnější varianta si to nechat udělat od řemeslníka :) přece jenom je to poslední věc, kterou potřebuji srovnat..

Datum: 26.03.16 15:09
avatar

Profíci běžně dělají podlahy z jedné strany na druhou a vyjde vždycky rovně. Jenže ti mají cvik a umějí to.

Když vy jako amatér chcete udělat podlahu, pak je lepší začít dokolakolem místnosti podél stěn.

Až je celý tenhle základní věnec ve všech směrech a podle všech vodováh úplně rovný, pak podlahu začnete stahovat směrem do středu. Ve výsledku se nemůžete minout ani o milimetr, natož o pět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek*
Datum: 26.03.16 15:13

Dokola kolem jsem to udělal..protože dveře jsou na jiné straně než je začátek kladení.. Jako technologický postup práce je mi jasný.Všechny varianty, ale i při dodržéní těchto postupů mi to udělá to co jsem psal..

Od: fero®
Datum: 26.03.16 15:56

Dobrý den,Vaše otázka zda je vodováha v pořádku-zjistíte úplně jednoduše ,po změření roviny vodováhu otočte

o 180° a měřte znovu rovinu na stejném místě jako před tím.Bublina musí být na stejném místě,když ne je vodováha

špatná.Při proměřování na delších plochách je dobré použít lať ,která má délku na šíři(nebo délku) místnosti,

dobrý je třeba plechový profil(účko) na přichycení sádrokartonu.

S pozdravem fero;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.03.16 16:15
avatar

Zdravím,
jako laik jste to sice myslel dobře, ale ono to takhle nefunguje, protože na délce malé vodováhy je to OK, pokud budete mít vodováhu dlouhou, už uvidíte, že je to někde jinde (čím kratší vodováha, tím víc kopíruje nerovnosti - když budete mít "boule" 2m vzdálené a mezi tím propadlinu, jak to asi ukáže krátká vodováha že ;) )
Existují 2 možné postupy - jeden ač historický, tak stále funční, a druhý moderní - pomocí techniky.
1) historický
- u dveří si změříte výšku přesně 1m a uděláte si na zeď rysku. Vezmete hadicovou vodováhu a pomocníka (čllobvěka, který vám bude asistovat). Pomocník přiloží skleněnou trubici k rysce u dveří a vy s druhým koncem půjdete postupně podle stěn místnosti. Pomocník zkontroluje "výšku vody" v skleněné trubici u dveří a až bude "voda" přesně u rysky, dá vám pokyn a vy si na zdi uděláte rysku. Takhle postupně obejdete celou místnost. Tím získáte rovinu, od které budete všechno ostatní doměřovat - tzn. že první ryska pod "váhou" bude minus OSB (podle vašeho popisu 37mmm = 22+15mm). Další bude po odečtení další vrstvy. V rozích místnosti, v případě velké místnosti i mezi rohy, si uděláte výškové terče přesně na míru jednotlivých vrstev a na ně pak rovnáte celou rovinnost podlahy. U plošně velkých místností se to dělá tak, že se ještě udělají terče i v ploše - vychází se z krajových terčů a dlouhou vodováhu lze nahradit rovnou dlouho latí, případně to lze udělat i tak, že si udělám terč třeba z mokrého písku v ploše a pak veznu hadicovku, na "vodu" v trubici přiložím lať 1m a když mám ve dveřích "vodu" na rysce, tak si tou latí u druhé trubice do toho mokrého písku udělám výškový otlak a z něj pak vycházím.
U betonu se podlahy dělají tak, že se udělají terče, spojí se pásy betonu a podle nich se pak celé podlaha stahuje - beton se tou latí srovná. Pásy betonu lze nahradit třeba lešeňovou tubkou, které se ale při práci postupně vyjímá z betonu na podlaze.
2) moderní postup - pomocí přístrojů
u dveří odměřím od finální chtěné výšky podlahy výšku 1m a udělám si rysku. Pak vezmu křížový laser na stativu, srovnám ho výškově přesně na rysku a samozřejmě to celé vyvážím "na bublinku" co je na stativu i přístroji. Pak obejdu celou místnost a podle promítnuté čáry na zdi udělám rysky. No další postup je stejný jako u postupu výše. Laser má jednu výhodu - nemusíte dělat terče uprostřed, protože pokud přístroj necháte po dbu práce na jednom místě, stačí ho zapnout, vzít 1m lať a kamkoli po místnosti půjdete, přiložením latě k paprsku uvidíte, jak na tom výškově v aktuálním místě jste.
Co se týká přístrojů, mám jak křížový laser, tak laserovou vodováhu, samozřejmě i stativ por oboje (stativy lze v některých případech použít i ty pro fotografování, tzn. že není třeba shánět (kupovat) stativ speciálně pro křížový laser). Začínal jsem koupí laser. vodováhy - byla to nejmenší investice. Na některé drobnosti to ujde, ale na kvalitnější práci je to hačka naprd. Pak jsem koupil křížový laser "kostku" - bral jsem ji kvůli ceně, možnosti použití svého stativu na foto a kvůli tomu upínacímu mechanismu kamkoli (mrkněte na videa na YT) - občas ji upínám třeba na postavený žebřík a jinam, když je na pracovišti málo místa. Celkem dobrá volba, na dorbné práce stačí, ale taky je to proti profilaserům hračka. Výhledově se chystám koupit kvalitní křížový laser v ceně okolo 5.000,- ale to už se kutilovi nevyplatí, pokud nestaví nebo nepřestavuje celý dům. Pokud máte možnost, půjčte si kvalitní křížový laser - vyplatí se to jak na rychlosti, tak pohodlnosti práce.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: krtek*
Datum: 26.03.16 16:24

Děkuji za vyčerávající odpověď. Nicméně už jsem psal, že postup je mi jasný. Problém je u mě spíše v manipulaci s materiálem. Desky jsou těžké a stahování latí (až už váhou nebo SDK profilem) mi moc nešlo. Jsem asi gramlavej,


doplněno 26.03.16 16:28:

Když to srovnám na 2,5m lať tak nevím jak pak dostanu tu desku na začátek :) Buď si to omylem rozhrabu nebo se to odfoukne..nevím jak to popsat

Datum: 26.03.16 16:35
avatar

Když jsou desky těžké (nebo rozměrné pro pohodlnou manilulaci jedním člověkem), pak se vyplatí si vzít pomocníka. jo rozumím vám, vždycky jsem byl a jsem dodnes taky názoru, že to všechno zvládnu sám i v jednom, ale ono je někdy opravdu rychlejší si někomu říct o pomoc než se s tím trápit.
Co se týká stahování - profi zedník stahuje jinak než laik, protože má cvik. Takže si může dovolit stahovat větší plochy naráz a pořád to bude mít rovné. jak laik se u toho člověk zblázní, protože nemá ten správný grif.
Fígl je v tom, že si srovnám beton +- na úroveň terčů, spíše maličko pod úroveň. Přejedu latí a strhnu co je vyšší než terče. Dosypu propadliny a opět stáhnu. A takhle postupně dělám rovinu, až jsem na úrovní terčů. Čím míň materiálu tahám latí, tím lépe - není to dřina a hlavně je to rovné - když na latí táhnu hromadu betonu, dřu se a těžko pak cítím, kdy se lať zvedá nad rovinu.


doplněno 26.03.16 16:41:

Jo vy to máte suché. No tak to pak jedině s pomocníkem, ideálně hodit si to na popruhy nebo na háky vodorovně a pak teprve pokládat. Po položení vytáhnout háky (popruhy) a jen dorazit přesně na místo. Jako když se dělá třeba venkovní dlažba - tu taky nemůžete postavit na výšku a pak ji položit, protože vy v místě sklápění byla díra v podkladu.


doplněno 26.03.16 16:44:

http://www.dumazahrada.cz/sta…e-suchou-cestou/#.VvauINLhCWg

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ss
Datum: 26.03.16 17:47

Oni ani ty laserové vodováhy nejsou žádný zázrak.Nejpřesnější měření je obyčejná hadicová vodováha natažená na nejdelší vzdálenosti .Ta ukazuje vždy přesně.Laser má vždycky nějakou úchylku-čím větší vzdálonosti měří,tím je méně přesný,neboli nepřesnost se vzdáleností ještě násobí.Stejně jako u vodováhy s bublinou.A u hadicové vodováhy je to jedno,přesnost se vzdáleností nemění

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.03.16 20:20
avatar

Ono každou vodováhou proměříš ,klasickou není problém na obvodu místnosti i 2,5cm! Prověříš kvalitu-přiložíš ji na zeď ,srovnáš a uděláš si rysku,pak ji otočíš o 180°a přiložíš na rysku a bublinka musí být ve stejné poloze jako předtím!

U hadicové se také stává že se proměří,proto mám zásadu na celé stavbě dělají jen dvě osoby ale i tak se dá proměřti cca1,5cm! Nejpřesněnjší je laserová nebo kříž ale i tam zaáleží na kvalitě přístroje ,ty levné dokáží taky proměřit cca1,5cmzáleží na velikosti místnosti !


doplněno 26.03.16 20:23:

Ronyxi-žel Vámi psaná varianta jako HISTORICKÁ ale historická není,pže dělá se to tak stále a ještě hoooodně dlouho bude! což nic nemění na Vaší radě-dobré radě!


doplněno 27.03.16 14:43:

Ss je to stejně možné jako s noprmální vodováhou je jen o něco přesnější. za těch pár let (od vyučení v roce 79? ani už nevím) jsem toho již viděl a zažil n stvbach dost a dost! Nejhorší je když to v každé cimře dělá někdo jiný to byste se pak divil jaké mohou být odchylky a ten 1,5cm je ještě málo-stalo se nám že odchylka byla přes 5cm!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.16 23:40
avatar

Díky za pochvalu, jinak nazval jsem ji HISTORICKÁ schválně (i když, uznávám, mohl jsme ji nazvat spíše KLASICKÁ) - vím, že se to taky dělá i dnes třeba pokud nejsou přístroje k dispozici, ale "šlaufka" je prostě historická klasika - jak to dělali předtím, než někdo "šlaufku" vynalezl, netuším.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ss
Datum: 27.03.16 14:01

hadicová proměří jen když je tam někde vzduch.Jinak není možné,aby tam byla odchylka 1.5 cm

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 27.03.16 14:47

Není třeba vhodnější zakoupit 2m vodováhu, od středu místnosti si pomocí vodováhy v rozích udělat výškově stejné body a jen dorovnávat? Osobně jsem to dělat pomocí flexi lepidla na obklady vždy kruhový bod 10cm na výšku dle vodováhy. Těch bodů klidně může být více, aby se vám písek potom dobře srovnával. Mohou to být i úzké latě, srovnané dle vodováhy a pak jen stahujete. Možností jsou mraky, jen jste vybral tu nejblbější !

Čím rovnější podklad, tím lepší konečný výsledek.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.