Topení Olší

Od: Datum: 24.03.16 20:38 odpovědí: 15 změna: 25.03.16 15:18

Zdravím nemá někdo zkušenosti z Olší do krbu? Pokud nebudem řešit cenu,abych nelítal každou pul hodinku přikládat že to shoří jak papír.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.03.16 21:07
Olše má dřevo měkčí, takže určitě hoří rychleji než dřeva tvrdá (dub, buk, švestka...) Asi bych ji přirovnala k bříze. M.
Ohodnoceno: 0x

Od: topic
Datum: 24.03.16 21:11

Olše je zhruba střed, vcelku to ujde. Bříza je lepší, ta je srovnatelná s bukem (pokud se dobře zpracuje)

Datum: 24.03.16 21:12

Pokud by to bylo jako bříza tak v pohodě.Hlavně nechci pořád lítat přikladat,aby byl komín zanesený jak od borovice i,když by byla zadarmo tak vše co je zadarmo neni dobrý.

Od: jmlc®
Datum: 24.03.16 21:11

http://www.avydon.cz/vyhrevnost-dreva

zdarma na třísky místo podpalovače.. dobrá

Datum: 24.03.16 22:11

Řadil bych to spíše k topolu. Dobrovolně bych si olši na topení domů nevzal.

Datum: 24.03.16 22:20

Tak Topol ten je snad ještě větší papír ne?

Od: uska®
Datum: 24.03.16 22:24

Topíme už jen olší, rozhodně lepší než smrk.

doplněno 25.03.16 11:10:

Topíme olší v nejmenších krbových kamnech zn. JOTUL, v pohodě vytopí 70 m2 zatepleného domu, u smrku se častěji přikládalo, nevím jak by se s ní topilo v otevřeném krbu. Bydlím na samotě a olše mám na dosah ruky, tak proto asi táto volba. Tvrdé dřevo nemáme vyzkoušené.

Datum: 24.03.16 23:24

A v krbu s tím topíte? je velky rozdíl mezi přikládáním,výhřevností atd?

Od: jendad
Datum: 24.03.16 23:27

http://drevorubec.cz/prodej-dreva/vyhrevnost-dreva

Olše má horší vyhřevnost než borovice , ale lepší než smrk . Žadný zázrak , ale dobře se řeže a štípe

Datum: 24.03.16 23:39

Právě mám už asi 5m3 doma jen nevím jestli to dál vozit,abych k tomu nelítal každou pul hodinku oproti dubu,kde přikládám cca jednou za 2.5hodiny.vždycky sem topil jen dubem tak nevim jaky to bude rozdíl.

Od: jendad
Datum: 25.03.16 08:32

Pokud je dřevo zdarma tak si ho navozte kolik chcete . Je samozřejmě méně vykoné než tvrdé . Délka hoření je spíše daná konstrukcí topeniště a množstvím paliva v kg. Čím větší topenište v kamech , tím tam dáte více paliva a máte delší dobu hoření . Mám vrbu a olši co si pokácím a olše je jednoznačně lepší .Vcelku drží i žhavé oproti vrbě a smrku

Od: janm
Datum: 25.03.16 09:30

Přesně tak, je-li to zdarma tak bych vůbec neřešil jak často budu přikládat nebo je-li vrba lepší než olše apod. Je jasné že tvrdé je tvrdé cenově a dostupností to ale není řešení pro každého. Pokud chcete prodloužit dobu mezi přikládkou tak bych vždy v době kdy nebudete mít zrovna čas přiložit přiložil nějaké polínko třeba dubu a pak zas pokračoval čímkoliv jiným. Pokud to konstrukce krbu nebo kamen dovolí pak se doplňkově na prodloužení žhavého dá užít pár hn. uhelných briket.

Jinak teď občas už přitopím v kamnech i jen dřevem (je tepleji, jinak stáložárná paliva) a náhodou jsem měl ve dřevníku pár dubových polínek a byl jsem mile překvapen délkou hoření a žhnutí :)

Datum: 25.03.16 10:04

Olše při doutnání "střílí" a odletují z ní žhavé uhlíky víc, než z jiných dřev. Já bych ji do otevřeného krbu moc nedával.

Od: uska®
Datum: 25.03.16 11:13

Má zkušenost - smrk střílí a prská daleko více jak olše neboť má více smůly.

Datum: 25.03.16 15:18

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.