Výměna žárovky - nevyplé světlo

Od: Datum: 23.03.16 22:16 odpovědí: 19 změna: 30.03.16 19:28
Ahojda segře prdla žárovka a vyhodila pojistky v celim patře. Tak sme pojistky nahodily . Ale segra měnila žárovku ale nebyli jsme si jisty zda je světlo vypli tak to měnila při tom že je světlo vyplí a když to namontovala spatky žarovka se rosvitila v jeji ruce. Ja jsem řikala že ji to mohlo zabit ona že ne? Jaky je vas nazor?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: foo
Datum: 23.03.16 22:22
Nemohlo.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 23.03.16 22:24
avatar

Dobrý den, zabít to nemůže, ale může to popálit ruku (tedy, klasická žárovka, která se hned ohřeje). Zdravím!

doplněno 24.03.16 05:46:

Já žárovku měním v pracovních rukavicích nebo alespoň "přes hadr" (suchý). Jednak ji neumatlám, také se případně nespálím a neleknu, když se rozsvítí a oslní oči. Ovšem, lepší je pohlídat si vypínač v poloze vypnuto a žárovku měnit v klidu i ji pěkně dotáhnout.

doplněno 26.03.16 09:27:

Zdá se, že tazatelka chtěla názory, ale více ji otázka nezajímá. Škoda, protože se mohla dozvědět o problému i informace hodně odborné a mít přehled v oboru elektro .

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.03.16 22:25
avatar

Svítící žárovka v ruce ji nezabije, nýbrž po chvilce spálí. Ale nebude se ji držet, aby ji spálila, vid? Zabít jedině, kdyby bouchla a pak se dotkla drátů, co jsou v žárovce.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: trtr
Datum: 23.03.16 22:37

Zdravím, i žárovka může zabíjet, když není objímka řádně zapojena. Fáze musí být na plíšku na dně objímky-na středu žárovky. Pokud je to jinak, tak to při nejmenším kope, ale také zabíjí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.03.16 23:03

Pokud je to jinak tak přinejmenším kope ale také zabíjí*sok* No to by musela držet za závit a to snád ani nejde:Prostě pokud ji drží za "sklo" tak to neublíží Ať je fáze na plíšku nebo na závitě

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.03.16 05:22
avatar
Muze se stat , ze pri sroubovani vam zsrovka praskne v ruce a porezete se , nebo se dotknete vlakna. Nic jineho.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 24.03.16 08:02
avatar

No. Když už jsem si přečet některé kvalifikované odpovědi, tak se přidám.

Do žárovky vedou dva dráty. Jeden je živý, začíná někde v elektrárně a jmenuje se fáze. Ten umí být nebezpečný.

Druhý drát je zemnící, protože je připojený na zem. Ten je neškodný.

Všimni si, jak nebezpečně blízko máš prsty u závitu žárovky, když ji šroubuješ. Právě z tohoto důvodu má být fáze připojená do kolíku žárovky (kolík je ten cuplík na dolním konci) a ne na závit.

Pokud je objímka žárovky správně zapojená a fáze je na kolíku, tak se při výměně žárovky nestane nikdy nic, ani když měníš žárovku na lustru. Pokud je fáze na závitu, můžeš dostat pecku, která tě shodí ze žebříku. A to už je o zdraví, protože země je hranatá.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: miro®
Datum: 24.03.16 09:26

Jen bych pro pořádek upřesnil: Druhý drát (ne fáze) neni drátem zemnicím, ale drátem nulovým (nulákem) , jelikož je na něm nulové napětí a jeho počátek(druhý konec) je úplně jinak zapojen než je zapojen drát zemnící - což vyplývá z jeho názvu - zemnící .Jeho označení je zelenožluté.

Zdravím -miro

Ohodnoceno: 1x
 
Od: asd1
Datum: 24.03.16 09:55

A nebo to jsou oba najednou ;)

Zabije vás to pokud přes tělo projde velký proud, na to se musíte jednou rukou dotknout fáze a proud musí mít možnost někudy téct "do země" bez velkého odporu, tj. např. nohou se opírat o topení.

Pokud si sáhnete na fázi a jste izolovaní od země tak vám to "dá ránu" ale nezabije (velikost rány podle dokonalosti izolace). Pokud v objímce prstem spojíte fázi s nulou tak vám to spálí prsty ale zase nezabije - proud jde z fáze prstem do nuly a dál nulou do země - nejde přes tělo..

= pokud nestojíte bosýma nohama na hliníkových štaflích opřených o topení, ale jste izolovaní od země třeba gumovou podrážkou, tak největší riziko je úlek a pád ze štaflí nebo popálená ruka (a úlek + pád ze štaflí).

Fáze by měla být na kolíku. Pokud je na objímce tak při šroubování žárovky hrozí kontakt prstů se závitem.

Je lepší počítat s tím že to je pod napětím a chovat se podle toho - pro laika je nejjednodušší mít holinky a gumové rukavice.

Pokud žárovku držíte za sklo a při šroubování se rozsvítí, tak hrozí max. popálení od žárovky když jí budete pořád držet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 11:28

Podívejte se na všechny novější světla (asi 40 let) Kontakt je až dole - ten pro tzv. objímku. Až když je žárovka našroubovaná dost dole, spojí se s kontaktem. V tom okamžiku se ale ruka nedotýká objímky žárovky, ani to moc nejde - u normálního šlověka, u děcka možná jo. Ve svítidle ani nebývá označeno L,N. To, co tady včichni strašíte, jsou stoleté lustry, které mají celou objímku kovovou, a nebo neschválené typy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 24.03.16 11:37

To co tady všichni strašíme je skoro v každém starším baráku ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 13:31
avatar

Mno... všichni tady odpovídají sice v podstatě správně, ale tazatelka je očividně absolutní jaik, takže jí asi nebude zajímat, jestli je nulák uzeměný, či že se něčemu říká fáze a vede to z elektrárny.

Takže to zjednoduším. Když budete držet žárovku pouze za sklo, nemůže Vám to udělat nic. Když se při tom omylem dotknete kovové části žárovky, je téměř jisté, že Vám to taky neudělá nic, ale je určitá možnost, že Vás to za určitých nepříznivých okolností praští přes prsty. Zabití se sice zcela vyloučit nedá, ale k tomu by těch nepříznivých okolností musela být celá řada, takže je to maximálně nepravděpodobné. Prsty si určitě o horkou žárovku nepopálíte, protože to žárovce chvilku trvá, než se ohřeje a za tu dobu jí určitě pustíte. I kdyby byla nová žárovka vadná a při rozsvícení jí explodovala baňka (což se sice moc nestává, ale vyloučit to nelze), dojde prakticky okamžitě k vyhození jističe, takže holých drátů pod napětím uvnitř žárovky se prakticky dotknout nemůžete, i kdybyste chtěla. Jediné vážnější nebezpečí je, že se leknete a spadnete ze štaflí. Pády ze štaflí jsou sice velmi nebezpečné, ale na zabití to také nebývá. Samozřejmě je lepší si světlo vypnout a pokud si nejste jistá, vypněte příslušný (případně hlavní) jistič.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 13:58
avatar

Někdy se také stane,že se žárovka ,tedy skleněná část ukroutí při snaze žárovku vyšroubovat a v závitu zůstane kovový zbytek.Pak je nasnadě určité nebezpečí při vytáčení závitu-.Nejjednodušší je,uříznout dřevěný hranolek asi 2x2 cm,ten se vtlačí do zbytku žárovky a pohodlně a bezpečně se z objímky vyšroubuje.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.03.16 23:03
avatar

Zrovna předminulý týden se mi stala taková veselá historka... Měnil jsem žárovku, baňka mi křupla v ruce a já blbec si světlo předtím nevypnul. No a jak křupla, tak jsem si škrtnul zrovínka o fázový přívod k vláknu. To byla pecka! :o) Žena se mi smála, že prý kovářovic kobyla a ševcova žena chodí bosa... Jsem totiž elektrikář :o)

Tak to jen tak na okraj, jaké náhody se mohou stát. Takže rozhodně vypínat, ikdyž je pravděpodobnost zabití celkem malá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.16 14:46
avatar
Naváži na @jabraka
Sem-tam se stane, že "odejde" vlákno žárovky. A "nevypadne" jistič nebo pojistka. Zrovna ta opravená licnou nebo hřebíkem.
.
Když se potom při snaze vyšroubovat žárovku podaří oddělit špatně přitmelenou skleněnou baňku od závitu, a vytáčením žárovky skroutit oba přívodní drátky mezi závitem žárovky a baňkou, může to být velká zábava!
.
Pokud není vypnutý aspoň vypínač, nebo jistič, nastane ZKRAT. Jiskřičky, rána jak hrom, létají kousky žhavého kovu, hřejí se dráty, šikulka padá ze štaflí, atd. atd.
.
Takže i při opatrném držení žárovky za sklo může být někdy dost nebezpečno!
.
Za 50 let pohybu okolo elektriky už jsem toho zažil dost.
.
Čím déle dělám, tím více jsem opatrnější. Doporučuji všem.
Zvlášť laikům a kutilům.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: dam®
Datum: 26.03.16 02:30

Ameli, zabít nemusí, toť k odpovědi, ale stát se může cokoli. Shoda blbých náhod dokáže i nemožné. Předemnou zde popsali pravidla zapojení objímky a taky "zkušené" praktiky, nejvíc klasiku výměny popsal pouze jediný, ten chtěl odšroubovat jenom závit, protože mu zůstalo sklo v ruce a pak opomněl vědomit si pozůstalé kontakty pro svítící vlákno - nevypnul obvod, neměl asi jak zkontroloval - dostal pecku, klasika, beze lsti, stává se. Polemika o přehozených drátech v patici, jako že dnes už je to ošetřeno technologicky "bezdotykovým" způsobem je trestuhodná demagogie. Samotný vypínač by měl být - nahoře zapni, dole vypni, jenže...kolik amatérů, tolik zapojení a spousta neshod v debatách, kdy si jedni brání jednoduchou myšlenku a znalí za oponaci jsou posíláni k neumětelům.


doplněno 26.03.16 10:09:

XY, moc dík za věcnou připomínku, aspoň je vidět, jak snadné je udělat chybu, na ty 6,7 vypínače jsem úplně zapoměl.


doplněno 26.03.16 11:12:

ČSN 330173 "Základní a bezpečnostní zásady pro rozhraní člověk - stroj, značení identifikaci - zásady ovládání".
Zásady pro ovládání, uspořádání a pořadí ovl. prvků musí být jednoznačné, zvláštěv jedné soustavě nebo zařízení. Ovladače a sdělovače musí být uspořádány dle normy.
Změna stavu tj. uvedení do provozu, start, zrychlení, připojení elektrického obvodu atd. se provádí směrem nahoru, doprava, otáčením vpravo, stiskem nahoře.
Toto ustanovení platí pro veškeré ovládací prvky, klasické vypínače nevyjímaje.
Tolik z ustanovení normy.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: xy
Datum: 26.03.16 09:41

zrovna mám v obýváku vypínače dva, takže nahoře zapni dole vypni neplatí


doplněno 26.03.16 10:20:

teď jste mi úplně připomněl mýho taťku, elektrikáře, který , když má náladu, tak nakreslí schémátka vypínačů různých čísel a já mám jako říct, jestli to svítí nebo ne ) no, vždy je 50% šance, že se trefím

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.03.16 10:12
avatar

"...nahoře zapni, dole vypni, jenže...kolik amatérů, tolik zapojení"
No když už se tahle debata rozjela tímhle směrem, tak jen poznámka: veškeré vypínače v panelácích ze 60 - 70 let jsou přesně opačně. A pochybuju, že to všechno zapojovali amatéři.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.03.16 19:28
avatar

Tady to máte graficky znázorněné:

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.