Rozvaděč místo zásuvky 230V

Od: Datum: 23.03.16 09:46 odpovědí: 5 změna: 23.03.16 16:49

Dobrý den,

je možne udělat nasledovnou upravu el. rozvodu: na kabel z hlavního rozvaděče cyky 3x2,5 místo zásuvek v prádelně dát malý rozvaděč a z něj vyvéct zvlášť zasuvku pro pračku a zvlášt další zasuvky s vlastním jištěním a případně i světelný okruh. Hlavní přívod do domu je 3x20A kabel do prádelny by byl jištěn 16A a v pradalně by byly použity jističe 10A případně 13A. Proudový chránič bych využil buď centrální v hlavním rozvaděči nebo vlastní v prádelně. Odporuje toto nějaké normě? Jen pro porádek elektrotechnické vzdělání mám bohužel nějaký čas už v tomto oboru nepracuji a raději se ptám.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 23.03.16 10:05
avatar

Nemám el. vzdělání, ale mám podobně provedeno již x let a nikdy nebyl problém. Pokud mi vypadl jistič, bylo to zkratem na starém zařízení. Je však nutné přemýšlet při zapojení více silných spotřebičů - ale o tom vám jistě nemusím psát...

Proudový chránič mám právě i v rozvaděči, byť v hlavní pojistné skříni již ten chránič je.


doplněno 23.03.16 11:00:

Možná jsou různé typy chráničů stejně jako s jističem - nehledal jsem - ale vím, že když vypadl chránič, vypadl jen ten "bližší" - předpokládám tedy, že zapojení je ok.

Ale jak správně uvádíte - normy se různě a často mění, ...

Když jsem měl revizi elektřiny před kolaudací, borec se hodně divil, proč mám tolik jističů a chráničů na různé okruhy zvlášť - v RD jich mám něco kolem 24 + 3x chránič. Švagr na větší RD má jen 10 + 2, ale když vyvrtal ve zdi při věšení obrazu kabel a vyhodil jistič na polovinu domu, měl dva dny tmu, než to opravili...

Vyjádření k §§§ nechávám na ostatních.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.16 10:21
avatar

"...mám podobně provedeno již x let a nikdy nebyl problém."

Ono ani tak nejde o to, jestli máte, nebo nemáte problém, ale o to, jestli to vyhovuje předpisům (zvlášť v prádelně). Možná mě někdo z kolegů opraví, ale podle mého názoru to tak provedené být může. Jen se mi nelíbí ty 2 chrániče za sebou, pravděpodobně budou vypadávat oba zároveň.


doplněno 23.03.16 13:30:

jmlc - Jističů není nikdy dost. 24 jističů na rodinný domek je tak akorát. Při rekonstrukcích bytů 2+1 montuju 10 jističů + 1 chránič. Pokud je bojler, nebo přímotop, je jich ještě o pár víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vit
Datum: 23.03.16 10:21

Děkuji za poznatek. To že to fungovat bude a neni to nebezpečné je jasné jen musím dodržet posloupnost jištění. Jen nevím jestli to neodporuje normě i když ta je jen doporučující. Pro mě by to takto bylo nejjednodužší řešení a mohl bych si krásně udělat i venkovní zasuvku s vlastním jištěním.


doplněno 23.03.16 10:24:

s těma chráničema jsem to myslel buď a nebo asi by bylo lepší ho dát v pradelně a ještě líp jeden pračka druhy zbytek zásuvek a když nebudu vědet co s penězma tak třetí světla

Datum: 23.03.16 10:25
avatar

Ano, je možné to takto realizovat. Kvůli zlepšení selektivity jištení (aby při poruše v prádelně tam "nezhaslo všechno") bych zvážil použít v HR charakteristiku jističe C. Ještě nezapomeňte na ochranné pospojení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.03.16 16:49

Vždť vypadnou oba. Dva chrániče za sebou je pitomost. Pokud by šlo odbočit k budouc. rozv. před chráničem, pak ano dát ho tam samostatně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.