Reklamace vysavače-odpověď

Od: Datum: 04.04.16 08:01 odpovědí: 8 změna: 04.04.16 10:59
avatar

Zdravím.

Kamarádka si koupila vysavač před půl rokem a přestal fungovat. Poslala ho zpět a žádala o opravu v rámci platné záruční době. Poslali jí ho zpátky s vysvětlením, že na tuto poruchu se záruka nevztahuje, neboť je poškozený motor. A teď to nejdůležitější. Motor se prý porouchal proto, protože se do něj dostal jemný prach. Takže ona se rozhodla, že koupí za 800 Kč. nový motorek a nějaký kamarád jí ho vymění.

Za prvé, když se do motoru dostal prach poprvé, tak se do něj dostane i po druhé a zase se to rozbije. Tudíž bude asi vada v konstrukci toho vysavače. Za druhé, jak je možné, že jí napsali, že se do motorku dostal prach, když vysavač je přece určen k vysávání prachu. Proč jí teda neuznali reklamaci? Ptám se, co si o tom myslíte vy a co byste v tom případě dělali.


doplněno 04.04.16 08:35:

Je to bezsáčkový vysavač. A žádná suť se jím nevysávala. Normálně doma koberce. Já mám vysavač víc jak deset let, ale je to Dyson a ještě se mi tohle nestalo a to je v nádobě opravdu úplně jemný prach, až se divím kde se mi to tady bere. Já právě kamarádce poradila, aby si koupila bezsáčkový, protože ho mám sama a jsem s ním velice spokojena. Na Dyson neměla, tak si koupila nějaký levný od Elektrolux, ale i to bývala dobrá značka.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rv
Datum: 04.04.16 08:15

Viděl jsem rozebraný vysavač, se kterým někdo vysával (jednou) bez pytlíku a zničil ho. Prach se dostal k motoru a zadřel jeho ložisko.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 08:22

Není prach jako prach. Při běžném vysávání v domácnosti by se toto určitě stát nemělo. Nicméně pokud se vysával stavební suť/prach, pak na toto nejsou tyto vysavače stavěné a jemný velmi jemný prach je schopný vysavač poškodit.

Rovněž může dojít k poškození, pokud se vysává s plným vysavačem a sáček/filtr to neustojí. Pak praskne a obsah se vsaje do motoru.


doplněno 04.04.16 08:58:

No ty bezsáčkové vysavače jsou tak trochu loterie, některé vysavače to mají vyřešeno dobře a některé nestojí za nic. Osobně je nedoporučuji, protože ta úspora za ty sáčky je zanedbatelná a hlavně samotné vysypávání nádoby u bezsáčkového je fakt peklo.

Každopádně moc možností ji nezbývá. V tomto případě je jediné řešení si nechat udělat znalecký posudek, kde znalec stanoví, jakým způsobem a proč k poškození došlo. Na základě tohoto posudku lze pak jednat dál.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 04.04.16 09:01
avatar

Dobrý den, obecně - záruční doba je jen placená naděje, že výrobek vydrží (možná až iluze). A ta placená prodloužená záruka je reklamní trik. Reklamace je potom loterie a bez jistoty úspěchu. V daném případě možná nemáme přesně informace - možná nebyl čištěn nějaký filtr, byl plný prachu a motorek se přehřál. To by byla chyba obsluhy. Jinak se to zdá podobné, jako když někdo reklamuje obuv a reklamace je zamítnuta, protože ty boty nosil do vlhkého prostředí. Takže, já bych si každou reklamaci dobře rozmyslel a také si dříve pročetl záruční podmínky (vlastně i návod, jak přístroj či věc správně používat). Zdravím!

P.S. V případě reklamace bych zohlednil i cenu výrobku a ztrátu času či peněz do prokazování, že výrobek nebyl poškozen obsluhou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 09:42
avatar

Kamarádka to prozatím řeší tak, že si nechá vyměnit ten motorek, jak jsem psala nahoře. Řekla, že na nějaké dohadování nemá nervy. On ten vysavač stál opravdu málo, asi do dvou tisíc někde na internetu. Když jsem ho viděla, tak mi to přišlo jako hračka. Ale nemůžu jí do toho kecat. Ona chtěla vidět ten můj, tak jsem jí ho předvedla. Já mám k němu ještě ten rotující kartáč a jenom za něj jsem zaplatila víc jak 2 tisíce. Tenkrát mi tady někteří říkali, že za to by byl nový vysavač. To by sice byl, ale asi zrovna takový, jako má ona. No, je to škoda. Já jenom nechápala jak můžou odmítnout reklamaci s tím, že se do motoru dostal prach, když přece na prach a jiné nečistoty je ten přístroj určen. Já teda ten svůj používám i na opravdu zaneřáděný koberec v altánu, kde je právě ten prach z lepidla, jak dělám tu mozaiku a vysává to i střepy od dlaždiček a hlínu ze zahrádky. Ale od téhle chvíle si budu raději dávat pozor. Nerada bych si ho zničila. Tak to poučení, že něco špatného, je pro něco dobrého, opět zafungovalo. I když jsem se z toho poučila já a ne ten postižený. Já u nich doma nejsem když vysávají, nevím jak s tím zacházejí a kdybych jí to začala vysvětlovat, myslím tím to, co jste mi tady radili, tak by byla zase naštvananá, že ze sebe dělám chytrou. Tak budu sticha a vezmu si z toho ponaučení sama.

A ještě pro Mytrix, já teda s vysypáváním nádoby žádné peklo nemám, je to fakt jednoduché jako facka. Cvak, nádoba je venku, vysupu do popelnice a zase cvak a je hotovo. Občas ji vymyji mydlinkama a vyperu ten filtr co je nahoře. Žádnou jinou údržbu to nevyžaduje. Akorát ten filtr dlouho schne.


doplněno 04.04.16 10:31:

Mytrix, tak tohle jsem nedomyslela. Ano, máte pravdu, když vyklepávám do popelnice, tak je fakt ten oblak prachu. Já si to neuvědomila, bydlím v baráčku a dělám to venku a i tak zavírám dveře na verandu, aby tam nešel ten prach. A v bytě by mi to určitě nevyhovovalo. A nemůžete třeba tu nádobu strčit do toho odpadkového pytle, nahoře přidržet a nádobu do pytle vyklopit? To by možná fungovalo, ale otravuje to. To musím přiznat.


doplněno 04.04.16 10:40:

Já teda vytahuji pouze nádobu kde jsou nečistoty, ten filtr zůstává ve víku vysavače. Prostě cvak, odklopím víko, vyjmu za ucho nádobu, obrátím do popelnice, víko zase zacvaknu a je to. A ta nádoba je průhledná, takže vidím kolik toho tam je a kdy mám jít vysypat. Ale souhlasím s Vámi v tom, že se nemají kupovat úplně ty nejlevnější přístroje. Dnes už je o strach koupit i ten drahý, protože všechno se vyrábí jinak než dříve. Možná, že kdybych ten Dyson koupila dneska, tak už nebude ani zdaleka tak kvalitní jako před deseti lety.

Datum: 04.04.16 10:03

Já nevím, žiji ve městě v bytě. Takže pokud tu nádobu vysypávám, tak doma, například do sáčku na odpadky. Když chce člověk pořádně tu nádobku vyklepat, tak je všude oblak prachu, následně vypadne část filtru atd. A nedá se říct, že by to byl levný vysavač. Naštěstí je kombinovaný a umí i sáčky, takže používám sáčky a je klid.

Jinak všeobecně radu pro Vaši kamarádku. Pokud už si kupuje levný vysavač, tak ať si koupí na standardní sáčky. Platí totiž, že u těch bezsáčkových musí být vysavač opravdu kvalitní a je to asi i o konkrétní značce. Pokud budou na pultu dva vysavače za stejnou cenu, z nichž jeden je sáčkový a druhý bez, pak ten bezsáčkový je minimálně o třídu horší. To je prostě fakt.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 04.04.16 10:02

Jen záminka jak reklamaci zamítnout...

Vysavač je určený k vysávání. Pokud byl dodržen návod a kvůli prachu odešel motor, tak jde o vadu a reklamace je oprávněná. Nesouhlasil bych se zamítnutím reklamace s tím, že vysavač byl používaný podle návodu. Zeptal bych se jestli to přehodnotí nebo bude potřeba udělat znalecký posudek a vymáhat právní cestou včetně všech nákladů na vyřízení reklamace...

Počítají s tím, že kvůli pár tisícům se nikdo soudit nebude... Když zjistí že ano tak to uznají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.16 10:48
avatar

Asd, ona raději koupí ten nový motorek. Ten vysavač byl hodně levný a už nový vypadal jako hračka. Má k tomu ještě i ten rotující kartáč, ale všechno je takové malé vypadá to křehce, fakt jako hračka pro holčičku do jejího pokojíčku. Podle mne jenom vyhodí dalších osm stovek a za pár týdnů to bude znova. Takže dá ve finále za nějaký šmejd víc, než za dobrý a dražší vysavač. Jenomže když on každý přemýšlí jinak. Já jsem se ptala vlastně kvůli tomu, že mi nešlo na rozum, jestli je takovýto důvod co jí oni dali vůbec možný k tomu, aby byla odmítnuta reklamace.

Od: asd1
Datum: 04.04.16 10:59

Jak píšu - záminka jak zamítnout reklamaci. A jak vidíte funguje jim to, zákazník sklopí uši a opraví si to sám za svoje peníze...

Nový motor - to je otázka. Může to být stejný šmejd, může to vydržet. Riziko je stejné jako u celého nového vysavače...

Možná by se vyplatilo tan starý motor opravit, ale záleží co přesně na něm odešlo...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.