Povinné topeni v bytu v nepřítomnosti?

Od: odpovědí: 43 změna:
Dobry vecer. Jsme vlatniky bytu ktery ale neobyvame,byt je pres zimu prazdny a tudiz tam ani netopime.dnes jsme byt jeli zkontrolovat a tamni sousedka na nas vybehla s tim ze je u nich v byte zima kvuli tomu ze netopime.ze je pry zakon o tom ze se v bytech musi topit i v nasi nepritomnosti a mi ho tedy porusujeme.ne to mozne aby mi nekdo prikazoval kdy mam topit?
43 odpovědí na otázku

 

 


3x

Topit si můžete jak chcete.

Nicméně toto právě ošetřuje nová vyhláška (od 2016) ohledně způsobu výpočtu spotřeby tepla. V zásadě platí, že pokud zcela vypnete topení, tak zaplatíte stejně, jako když jej necháte běžet stále na X stupnů.

Tato vyhláška právě ošetřuje to, že boční byty musí topit více a naopak vnitřní byty mohou méně, protože se nechávají vytápět od sousedů.

 


2x

Ne, můžete si topit, jak chcete.


doplněno 20.03.16 21:41:

Mimo jiné proto se účtuje kolem 50 % poměrně podle plochy bytu vzhledem k celému domu a zbylých cca. 50 % je podle měřáků.

 


2x

Máte štěstí, že máte byt a ne domeček, protože ten byste si tímto svým přístupem zaručeně znehodnotil. S bytem Vám to nehrozí, protože sousedi Vám ho ze své kapsy od poškození ochrání, že? Možná by neškodilo trochu empatie se svým okolím. Nehájím sousedku, ale představte si aspoň na chvíli, že jste v její situaci. Naštěstí to nově bude spravedlivější. Oni všichni, co se čílí, že oni nepotřebují topit, protože jsou otužilí a nikomu teplo přece nekradou, si nějak nechtějí uvědomit, že nemají samostatný byt ve vzduchu, ale jejich byt je součástí nějakého domu. A ten se nějak chová jako celek. Dnešní módní egoismus a "jájovství" naštěstí fyzikální zákony neovlivní.

Mimo jiné by stálo zato si uvědomit, že při projektování obytné budovy se uvažuje s vytápěním všech bytů...V každé bytové jednotce jsou tedy topná tělesa navržena výkonově tak, že se počítá s tepelnými ztrátami pouze přes obvodové stěny, případně do podlahy či stropu (v přízemí a v nejvyšším patře). V jednotlivých bytech tedy není instalován topný výkon pro případ, že okolní byty nejsou vytápěné.

Pravidla vytápění bytů stanoví § 3 vyhl. č.152/2001 Sb. Podle těchto pravidel musí být mimo jiné zajištěno, aby v průběhu topného období byly byty vytápěny tak, aby v době od 6:00 do 22:00 byly dosahovány předepsané průměrné vnitřní teploty (20 °C) a v době nočního útlumu aby snížení vnitřní teploty zajišťovalo požadavky tepelné stability (pokles na cca 17 až 18 °C). Podle §§ 689 a 690 občanského zákoníku musí být byt užíván tak, aby nemohlo docházet k poškozování ostatních uživatelů bytů v domě. V případě nedotápění jednotlivých místností určitého bytu v domě dochází k tomu, že vlivem prostupu tepla stěnami (včetně podlahy nebo stropu) jsou sousedící byty ochlazovány, a zvyšují se tak náklady na jejich vytápění. Přesto, že příslušné ustanovení občanského zákoníku hovoří o nájemních bytech, platí uvedené fyzikální zásady o prostupu tepla zcela obecně a lze je tedy uplatňovat, i když byty přejdou do osobního vlastnictví. Na uvedený nedostatek v provozu ústředního vytápění uvedeného bytu je třeba upozornit správu domu s požadavkem na zajištění nápravy. Pokud by tento postup nebyl úspěšný, je třeba se obrátit formou žaloby na příslušný soud.

Zdroj: forum.tzb-info.cz/...

Takže by to opravdu nemělo být tak že "byt je Váš...a topit si můžete jak chcete...a třeba si přes zimu nechat otevřené okno...to opravdu ne.

 


1x
avatar h0nz490
Nereste vubec , at si baba rika co chce.
I kdyz tam nejste tak za topeni platite.

Ano, to ano, samozřejmě musí platit i když si myslí že ne, nezná zákony, a vypočítávání tepla, ale jde o to, že kvůli bezohledným lidem ti druzí protopí majlant jen proto že oni si nepořídí spínací hlavice na teploměr, kterými se dá problém hravě řešit. Nevím kolik to stojí, máme to asi 5 let, ale je to výborné. Myslím podle pověsti českých u nás kolem 3 500 kč, to nikoho nepoláme.


doplněno 21.03.16 11:40:

dootaz Datum: dnes 10:54

Ale jistě že jsem to přečetla správně. Vy i danys a jiní se divíte tomu, že druzí kvůli vám mají ostatní platit víc, protože vy nevytápíte byt a a oni proto musí víc topit a víc platit. Hádky přestanou až bude nový systém vypočítávání. A hlavně by pomohly ty hlavice a bylo by to. Není třeba pořád o něčem tak samozřejmém diskutovat dokola, na to není tolik času. Musím mýt linku a uklízet. Vzhledem k urazu, ještě marodím, musím být opatrnější a tím pomalejší, takže mi to déle trvá. Dobrou chut k obědu. Dneska jím zdravě, žádnou trávu, ale přírodní řízek s bramboem a okurkový salát.


Nejdrive docitejte pote reagujte prosim.nerikam ze nebudu platit za topeni ale ze nebudu platit nic navic.beru to ze mame jakysi pausal za topeni ktery platime pravidelne a ktery je nevratny. Tedy za topeni tak jak tak xaplatime ale nebude to o 10000 navic.rodice v byte bydleli v roce 2014 a ucet byl cca 18000 za rok. Opravdu nevim jake mate pomery vy ale takto to tam proste bylo.vse se odviji take od velikosti bytu a podobne, ale to vy vseznaly a spravedlivy musite jiste vedet.plisen se opravdu netvori,zdi jsou naimpregnovane a tapety nevlastnime. Tot vse k vasi reakci

Nevytapim a presto platim za rok 6000 mozna vice jen za topeni. Jaka castka je podle vas odpovidajici abych neutiskovala sousedy tim ze v byte netopime a bylo vse spravedlive? Myslite si ze sousedi protopi prave o tech 6000 co zaplatime my za rok vice? Pokud ano tak at jim usly zisk zaplati teplarna protoze my setrilkove za teplo platime i kdyz ho nevyuzivame.mozna ze ta spravedlnost bude spravedlnosti jen pro nekoho ze...preji dobrou chut

 


0x

Ať vám ten zákon sousedka ukáže. Mám sousedy kteří taky netopí a nebydlí už 25 let. Taky mě to se.e,ale nic s tím neudělám. Každý máme svoje topení.

 


0x
avatar fiser22

Topit nemusíte, nikde to nařízené není... Pouze platíte poměrem teplo

U nás to je tak, že i radiátor, který je naprosto uzavřený, dvakrát za den topí. Takže i neobydlené byty se trochu prohřejí.

Sebod, prosím, jak je to technicky udělané, že radiátor je naprosto zavřený, ale 2x zatopí? To se něčím otevře kohout a pak zase zavře?

Díky a krásný týden.

On ale může mít pravdu. U nás jsou takové hlavice, které sepnou při určité teplotě na určitý čas. A poznáte je už podle toho, že otevřete okno dokořán, tedy v zimě a radiátory jsou za chvilku žhavé i když je máte zavřené. Takže něco na tom musí být. A tady si pak právě nikdo nestěžuje. Doporučila bych tomu družstvu nebo SVJ zakoupit a vyměnit a bude klid.


doplněno 22.03.16 04:04:

milancukrar® Datum: včera 20:19

Já se o to nehádám, já jen říkám, že to tak máme, ale jak je to možné, fakt nevím, nejsem technický typ. Mám ve zvyku v zimě otevřít na 10 - 15 minut okna a pak po zavření pustím naplno radiátory a rychle vytopím byt. A tím jsem si všimla, že jsou radiátory rozžhavené a já je přitom měla zavřené, když jsem ta okna otevírala. Ale nevím proč to tak je. Protože výměnu těch čudlíků, asi kohoutů, ted nevím jak se to jmenuje, jak jsou tam ty hvězdičky, platilo SVJ, tak ani nevím cenu. Ale pravda je, že se lidé o té doby už nehádají kdo topí a kdo ne. Tak nevím. Proto jsem napsala, že sebod může mít i pravdu.

 


0x

Jak říkali moji rodiče. Dokud soused topil, tak měli doma teplo, jak přestal topit, nejsou schopní místnosti při plně puštěných radiátorech vytopit. Což neodpovídá na váš dotaz, ale ukazuje pohled z druhé strany.

Jenže výraz "teplo" má pro každého člověka jiný význam co se týče stupňů celsia. Někomu je teplo při 18 st. a někomu nestačí ani pětadvacet. Finanční náklady na dosažení té, či které teploty jsou snad jasné. Naštěstí to nové nařízení, co se týče plateb za topení ve společných domech, řeší docela dobře, protože přiznává vzájemnou výtopnost bytů. Je to složitý výpočet, ale docela spravedlivý.


Tak urcite toto chapu ale ted si vemte ze byste zdedila byt v dezolatnim stavu nove byste ho zrekonstruovali.nove udelany byt preci nedam k pro ajmu aby mi ho nekdo znicil.takze zustane prazny nez se dcera osamostatni.topila byste tedy v takovem byte a platila za teplo druhych a ne meho? Jsou to pak vydaje ktere mam v dome ktery obyvame cela rodina a naklady za to co protopim nekde kde nejsem. Kolik lidi by na takove ziti melo...

Já to nemyslel tak, že tam máte topit. Já chápu, že je to nesmysl, když tam nikdo nebydlí. Nedá se nic dělat, jen je to nepříjemné. A navíc zaplatí víc za topení, protože jsou tam vyšší tepelné ztráty. Ale jak jsem psal, plně chápu, že je nesmysl, aby jste topila. Upřímně. Jen tak ze zvědavosti. Jak dlouho bude byt neobsazený?

 


Dekuju.myslela sem si to protoze tu uz jakou dobu hledam a nic nemuzu v tomto zneni najit.jako chapu ze asi od bocni zdi ma chladneji ale tak proto ma sve topeni. Byt mame pro dceru nove udelany a o pronajmu neuvazujeme o vytapeni pak take ne. Nebudu platit a tocit kohoutky kdyz tam nejsem. Nejsme milionari

dootaz Datum: včera 21:49

Nový zákon o vytápění bytů a jejich vypočítávání tepla je spravedlivý, budete muset platit stejně, at topíte či ne, platit to bude totiž pro všechny. Ujdete tomu jen tehdy, když si vyměníte hlavice, které se samy sepnou na vytápění bytu v mrazech. Protože stát uznal, že ani ti druzí nejsou milionáři aby kvůli šetřílkům protopili víc. Kdo má byt, musí počítat i s náklady na něj.


doplněno 22.03.16 04:08:

danys® Datum: včera 10:33

nechte si s odpuštěním ty kecy o méně inteligentních lidech, když jste to Vy, kdo to nemůže pochopit.

Wasube: nejde na vas a vaše názory nereagovat! Co je na tom spravedlivého? To,ze paní bude platit teplo někomu, když byt neobyva?! To jen teplárny potřebují zvýšit zisk,aby lide topili více a méně inteligentní lide to obhajují s tím,ze to je spravedlivé!
doplněno 21.03.16 11:46: Wasube,já svůj byt vytapim úplně normálně, bydlim v něm,takže v klidu!
Svůj názor jsem vám napsal a kazdy,kdo není úplně naivní,tak mu dojde,ze to ted není nastaveno kvůli chudakum co musí topit vic,protože soused netopi! Holt teplárny potřebují větší zisky a ovečky jim ty kecy žerou!
Stejne je to i s elektřinou.
doplněno 22.03.16 09:09: Wasube: stát uznal,ze ani ti druzi nejsou milionáři...?
Státu na těchto chudacich,co topili za ty setrilky, tak strašně moc zalezi ze? Nepiste radši nic o inteligenci

 


0x

No jasně řečeno,sousedku pustte ůplně z hlavy,atsi říká co chce,vy jste pánem svého života a do toho vám nemůže kecat ani prezident,natož někdo,kdo by si přál zlaté z nebe,mimochodem se jí zeptejte zda vám bude příspívat finančně na topení a kolik peněz a uvidíte,jak vezme zpátečku.

 


0x
Žádnou takovou povinnost nemáte, topit nemusíte.
Já to z její strany ale chápu, nade mnou soused bydlí jen občas a hned to poznám. Když má zatopeno, stačí mi dát topení na 2 a mám teplo, když tu není, musím ho mít na 3. Kdyby tam bydlel pořád, usetrim na topení dost peněz.

 


0x

A hlavně, když o tom tak přemýšlím, tak máte dlouhodobě neobydlený vlastní byt (pokud by byl státní, tak to je jiná). Není to škoda? Co takhle pronájem? Asi pak máte dost peněz, pak bych ale zase náklady na topení asi neřešil.


doplněno 21.03.16 01:27:

Vlastně jsem zapoměl odpovědět na podstatu Vaší otázky. Samozřejmě Vás nikdo nemůže nutit topit.


Dobry den, u bytu platime minimalni mesicni poplatek, pri zapocteni vytapeni by se minimum zvedlo mesicne rekneme o tisicovku urcite.asi to neni velka castka ale radim se mezi stredni vrstvu kdy financi mame tak jako kazda prumerna rodina.umim si tedy predstavit i jine vyuziti teto pro nekoho mozna zanedbatelne castky, jelikoz mame mimo jine rodinny dum a ten spolkne dost penez. K vasi otazce bych vam odpovedela otazkou. Myslite si ze si vetsina dnesnich nájemníku vazi celkove nove zrekonstruovaneho bytu druhych na kterem nechali ruce druzi, konkretne tedy muj manzel se svagrem? Ja vim ze zkusenosti znamych ze ne a protoze jsou to nase tezko vydelane penize vlozene do tohoto prazneho bytu ktery mame pro nase deti respektive pro dceru tak byt zustane radeji prazdny nez abychom pak resili to ze si nekteri neumi vazit majetku druhych. Vemte si to prosim take z teto stranky, dekuji

 


0x

Pokud máte dálkové topení, pak topit musíte.


Dobry den, ano mame dalkove vytapeni a mohu se jen zeptat kde najdu toto narizeni?

 


0x

Bydlím ve staré bytovce, pode mnou sklep, nade mnou sousedi už skoro rok nebydlí a netopí. Pro mě je to samozřejmě citelně znát, v bytě je větší chlad. Každý máme svůj kotel, tak mě baví, když tu všude čtu, jak i ten , kdo netopí, tak stejně platí, podle vyhlášky ) přemýšlím, co asi mí sousedé platí


Dobry den, bavime se tu o panelovem byte s dalkovym vytapenim. Zde je opravdu pravdou to, ze i kdyz mame topeni vypnute minimalni castku za vytapeni tak zaplatime. Nicmene to nebude 20000 rocne jako tenkrat platili v byte nasi rodice kdyz jeste zili.

nu, máte-li dálkové topení, jde o případ, kdy jsou výpočtem - při rozpočítávání ceny - trochu kompenzováni ti, kteří topí, i když jejich sousedé netopí a oni tedy zaplatí za vytápění svého bytu tím více. Tato kompenzace se vztahuje jen na majitele těch domů, kde je dálkové vytápění.

 


0x
avatar milancukrar

Paní sousedka se mýlí, nebo úmyslně lže. Není žádný předpis, který by podobné nařizoval. Nevím jak Vám kdo rozúčtovává topení, ale vy i když nespotřebujete nic, budete určitou část platit. jak velkou nevím. Jen k porovnání, mám čerstvé vyúčtování, více jak rok prázdný byt a majitelka za netopení musí platit přes 6 000Kč.


Dobry den, stejne to bude asi i u nas.mame vymerenou 500 na topeni a 1000 je fond oprav a ostatni poplatky spojene s bytem. vyuctovani zatim nemame, cekame jej pristi mesic tak teprve uvidime co za teplo zaplatime

 


0x
avatar miramira

O zákoně nevím, ale mírné topení vhodné je. Mj. se mění vyhláška, kterou se rozúčtovává teplo spotřebované na domě.

Pokud budete mít nadprůměrně malou spotřebu, bude Vám podle nového systému rozúčtování tepla zdraženo placení za teplo. Je to kontroverzní nařízení, ale je to jakási obklika na ty co tak nějak běžně využívají tepla z okolních bytů. Mj. se v zimě mohou tvořit plísně a tak, když se nevětrá, netopí a byt je neobývany. temperujte alespoň na nějakých 18 - 19st.


doplněno 21.03.16 08:00:

pardon, ...poměrně malou spotřebu vzhledem k domu ...

 

 


0x

Vaše úspora vás i tak přijde na nějaké peníze. Nechte lehce pootevřený ventil radiátoru a máte klid. Sousedce sdělte, že existuje zákon, který nařizuje v případě chladu si zatopit... Jasně že by jí vyhovovalo vaše topení naplno.

odobně si myslím, že alespoň mírná temperace bytu je nejenom nutná, ale i otázkou jakési slušnosti vzhledem k okolním bytům. Česko je národ "pro korunu koleno vrtat", ono totiž když je byt zateplený a s novým oknem tak náklady za i tak předražené dálkové teplo (610,-/GJ) jsou za rok cca 2.000,- Kč u bytu výměry do 35m2.

 


0x
avatar jabraka

Pokud se sousedi domnívají,nebo je ve stanovách společnosti stanoveno,že musíte topit,pak může rozhodnout soud.

JABRAKA

 


0x

Tento zákon se připravoval, totiž byty,kde se netopí tak ,ochlazují, ty vedle.Ale zatím nic neprošlo,protože by to zasahovalo do práv majitelů.Sama mám garsonku neobývanou,ale topení jsem měla puštěné skutečně na nejmíň -jen temperovalo,Nikdo ze sousedů nic neříkal,ale byla mírná zima.Pokud chcete mít klid,je lepší asi temperovat,je to opravdu minimum peněz a máte klid.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]